Przydziały kryzysowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 kwietnia 2010 r.
w sprawie przydziałów kryzysowych

Na podstawie art. 59b ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb nadawania i unieważniania przydziałów kryzysowych;
2)
wzór karty przydziału kryzysowego.
§  2.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień w celu nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, który zawarł kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, niezwłocznie po otrzymaniu kontraktu wzywa tego żołnierza do osobistego stawienia się w terminie i miejscu oznaczonym w wezwaniu.
2.
W przypadku stawienia się wojskowy komendant uzupełnień wręcza żołnierzowi rezerwy kartę przydziału kryzysowego, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1.
2a. 1
Kartę przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień może wręczyć również bezpośrednio w jednostce wojskowej w dniu zawarcia kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w przypadku żołnierza rezerwy, a w przypadku żołnierza w czynnej służbie wojskowej, o którym mowa w art. 59b ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu jego zwolnienia z tej służby.
3.
Potwierdzenie odbioru karty przydziału kryzysowego następuje przez złożenie własnoręcznego podpisu przez żołnierza rezerwy, któremu wydano tę kartę, na egzemplarzu przeznaczonym dla wojskowego komendanta uzupełnień.
4.
Wzór karty przydziału kryzysowego określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
W przypadku nieprzyjęcia przez żołnierza rezerwy przydziału kryzysowego w terminie określonym w wezwaniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, w tym również w wyniku jego niestawienia się na to wezwanie bez uzasadnionej przyczyny, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej, z którym został zawarty kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
§  4.
1.
Jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień przesyła dowódcy jednostki wojskowej, do której żołnierzowi rezerwy nadano przydział kryzysowy.
2.
O nadaniu przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia pracodawcę tego żołnierza.
3.
Nadanie przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej tego żołnierza.
4.
Dowódca jednostki wojskowej, po otrzymaniu karty przydziału kryzysowego, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy.
§  5.
1.
Doręczenie karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe może nastąpić za pośrednictwem właściwego dowódcy jednostki wojskowej, w terminie do czternastu dni od dnia jej przekazania temu dowódcy, jednak nie później niż w ostatnim dniu odbywania ćwiczeń wojskowych.
2.
W celu doręczenia karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przekazuje, za potwierdzeniem odbioru, właściwemu dowódcy jednostki wojskowej trzy egzemplarze karty przydziału kryzysowego.
3.
W potwierdzeniu odbioru, o którym mowa w ust. 2, ujmuje się liczbę egzemplarzy karty przydziału kryzysowego oraz jej serię i numer.
4.
Po doręczeniu karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, o którym mowa w ust. 1, właściwy dowódca jednostki wojskowej zwraca jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowemu komendantowi uzupełnień, na którym żołnierz rezerwy potwierdził jej odbiór, oraz pozostawia w aktach jeden egzemplarz karty przydziału przeznaczony dla tego dowódcy.
5.
W przypadku nieprzyjęcia w określonym terminie przydziału kryzysowego przez żołnierza rezerwy, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
6.
Kartę przydziału kryzysowego, która nie została doręczona w sposób określony w ust. 1-4, właściwy dowódca jednostki wojskowej zwraca niezwłocznie wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  6.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień, po powzięciu wiadomości, w tym z urzędu, o zaistnieniu przesłanki uzasadniającej unieważnienie przydziału kryzysowego, określonej w art. 59b ust. 10 lub 11 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wzywa żołnierza rezerwy w celu wyjaśnienia sprawy i odebrania od niego pisemnego oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu takiej przesłanki.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień, po dokonaniu sprawdzenia i stwierdzeniu istnienia przesłanki, o której mowa w ust. 1, unieważnia przydział kryzysowy w drodze decyzji administracyjnej i niezwłocznie, po dniu, w którym decyzja ta stała się ostateczna, zawiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, oraz pracodawcę tego żołnierza.
3.
Dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt unieważnienia przydziału kryzysowego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej prowadzonej w tej jednostce.
4.
Wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej żołnierza rezerwy fakt unieważnienia przydziału kryzysowego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 97, poz. 801, Nr 161, poz. 1278, Nr 190, poz. 1474 i Nr 219, poz. 1706.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

KARTA PRZYDZIAŁU KRYZYSOWEGO

MON - Mu/.....

Seria ...................... Nr ...............................

(pieczęć wojskowego komendanta uzupełnień)

.................., dnia ............... r.

Na podstawie art. 59b ust. 1 i 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.):

Pan/i ......................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imiona i nazwisko)

.........................................................., PESEL Nr _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

(imię ojca)

posiadający/a książeczkę wojskową .......................................... w dniu .....................................

(seria, numer) (data)

zawarł/a kontrakt .........................../.......................... na wykonywanie obowiązków w ramach

(seria, numer)

Narodowych Sił Rezerwowych.

Wyżej wymienionemu żołnierzowi rezerwy nadaje się przydział kryzysowy w .................

.......................................................................................................................................................

(numer/ nazwa i adres jednostki wojskowej)

na .................................................................................................................................................

(stanowisko lub funkcja oraz nr specjalności wojskowej, pododdział)

na okres od dnia ..................................................... do dnia ........................................................

(okres, na który nadano przydział kryzysowy)

Łączny dotychczasowy okres posiadania przez wyżej wymienionego żołnierza rezerwy przydziałów kryzysowych wynosi ...............................................................................................

(okres w latach, miesiącach, dniach)

POUCZENIE

Utrata karty przydziału kryzysowego nie zwalnia żołnierza rezerwy z wykonywania obowiązków wynikających z nadania tego przydziału. O utracie karty przydziału kryzysowego należy niezwłocznie zawiadomić właściwego wojskowego komendanta uzupełnień. Od decyzji przysługuje odwołanie do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w .............. w terminie czternastu dni od dnia otrzymania karty, za pośrednictwem Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ......................... .

..........................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis)

odcisk

pieczęci

Otrzymują:

egz. nr 1 ...................................................................................

(żołnierz rezerwy)

egz. nr 2 - Wojskowy Komendant Uzupełnień w .......................

egz. nr 3 Dowódca Jednostki Wojskowej .................................

Potwierdzam własnoręcznym podpisem odbiór karty przydziału kryzysowego .........................

.......................................................................................................................................................

(data, nazwisko, imiona i podpis przyjmującego)

1 § 2 ust. 2a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2011 r. (Dz.U.11.63.328) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2011 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.76.497

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przydziały kryzysowe.
Data aktu: 07/04/2010
Data ogłoszenia: 07/05/2010
Data wejścia w życie: 22/05/2010