Uregulowanie stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

USTAWA
z dnia 17 grudnia 2009 r.
o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

Art.  1. [Przywrócenie własności nieruchomości osobom prawnym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego]

Nieruchomości wymienione w załączniku do niniejszej ustawy, które przeszły na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do Z.S.R.R. (Dz. U. Nr 59, poz. 318, z 1949 r. Nr 53, poz. 404 oraz z 1969 r. Nr 13, poz. 95), pozostające w dniu wejścia w życie ustawy w faktycznym, wyłącznym władaniu osób prawnych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z dniem wejścia w życie ustawy stają się z mocy prawa nieodpłatnie i w stanie wolnym od obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych ujawnionych w księdze wieczystej w dniu wejścia w życie ustawy, własnością tych osób prawnych.

Art.  2. [Przywrócenie Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej własności nieruchomości w Bielance]

Nieruchomość położona w Bielance, zabudowana cerkwią p.w. Opieki Najświętszej Marii Panny, która przeszła na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu, o którym mowa w art. 1, pozostająca w dniu wejścia w życie ustawy w faktycznym, wyłącznym władaniu Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej w Bielance, z dniem wejścia w życie ustawy staje się z mocy prawa nieodpłatnie i w stanie wolnym od obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych ujawnionych w księdze wieczystej w dniu wejścia w życie ustawy, własnością Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego).

Art.  3. [Decyzja stwierdzająca przejścia prawa własności nieruchomości]
1.
Stwierdzenie przejścia prawa własności nieruchomości, o których mowa w art. 1 i 2, z dniem wejścia w życie ustawy następuje w drodze decyzji wojewody, wydanej na wniosek kościelnych osób prawnych, o których mowa w art. 1 i 2.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej oraz dokonania wpisów w ewidencji gruntów i budynków.
Art.  4. [Odszkodowanie wypłacane Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej za niektóre nieruchomości]
1.
Za nieruchomość położoną w Przemyślu, zabudowaną cerkwią p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz nieruchomość położoną w Wysowej-Zdrój, zabudowaną cerkwią p.w. św. Michała Archanioła, Skarb Państwa wypłaci Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) odszkodowanie.
2.
Wysokość odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, odpowiada wartości nieruchomości, która zostanie określona w operatach szacunkowych wykonanych na zlecenie ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, zwanego dalej "ministrem", sporządzonych z zachowaniem podejścia kosztowego określonego w art. 153 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.1)).
3.
Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez ministra pisemnej akceptacji Metropolii Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) dla operatów szacunkowych określonych w ust. 2.
4.
W przypadku odmowy przez Metropolię Przemysko-Warszawską obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) akceptacji operatów szacunkowych, o których mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio art. 157 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
5.
Minister, w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisemnej odmowy, o której mowa w ust. 4, zleca organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia zakwestionowanych operatów szacunkowych.
6.
Minister może z własnej inicjatywy zlecić organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia operatów szacunkowych.
7.
W przypadku negatywnej oceny przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych prawidłowości sporządzenia operatów szacunkowych, o których mowa w ust. 2, minister, w terminie 30 dni od dnia otrzymania oceny, zleca wykonanie nowych operatów. Przepisy ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
Art.  5. [Odszkodowanie wypłacane Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego za nieruchomość w Bielance]
1.
Za nieruchomość, o której mowa w art. 2, Skarb Państwa wypłaci Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego odszkodowanie.
2.
Wysokość odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, odpowiada wartości nieruchomości, która zostanie określona w operatach szacunkowych wykonanych na zlecenie ministra, sporządzonych z zachowaniem podejścia kosztowego określonego w art. 153 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
3.
Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez ministra pisemnej akceptacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dla operatu szacunkowego określonego w ust. 2.
4.
W przypadku odmowy przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny akceptacji operatu szacunkowego, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio art. 157 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
5.
Minister, w terminie 14 dni od otrzymania pisemnej odmowy, o której mowa w ust. 4, zleca organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia zakwestionowanego operatu szacunkowego.
6.
Minister może z własnej inicjatywy zlecić organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego.
7.
W przypadku negatywnej oceny przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego, o którym mowa w ust. 2, minister, w terminie 30 dni od dnia otrzymania oceny, zleca wykonanie nowego operatu. Przepisy ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
Art.  6. [Wypłata odszkodowania przez wojewodę]

Odszkodowanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i art. 5 ust. 1, jest wypłacane przez wojewodę.

Art.  7. [Koszty ponoszone przez Skarb Państwa]

Koszty związane ze sporządzeniem operatów szacunkowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 7 oraz w art. 5 ust. 2 i 7, a także koszty związane z ewentualną oceną prawidłowości ich sporządzenia ponosi Skarb Państwa.

Art.  8. [Zwolnienie z podatków i opłat nabycia własności nieruchomości na podstawie przepisów ustawy]

Nabycie własności nieruchomości na podstawie art. 1 i 2, w tym decyzja, o której mowa w art. 3, oraz odszkodowanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i art. 5 ust. 1, są wolne od podatków i opłat z tym związanych, a wynikające z nabycia nieruchomości wpisy do ksiąg wieczystych oraz zakładanie tych ksiąg są wolne od opłat.

Art.  9. [Wejście w życie]

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2782, z 2005 r. Nr 130, poz. 1087, Nr 169, poz. 1420 i Nr 175, poz. 1459, z 2006 r. Nr 64, poz. 456, Nr 104, poz. 708 i Nr 220, poz. 1600 i 1601, z 2007 r. Nr 173, poz. 1218, z 2008 r. Nr 59, poz. 369 i Nr 220, poz. 1412 oraz z 2009 r. Nr 19, poz. 100, Nr 42, poz. 335 i 340, Nr 98, poz. 817, Nr 161, poz. 1279 i 1281 i Nr 206, poz. 1590.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI ZABUDOWANYCH NASTĘPUJĄCYMI CERKWIAMI POZOSTAJĄCYMI W FAKTYCZNYM, WYŁĄCZNYM WŁADANIU OSÓB PRAWNYCH POLSKIEGO AUTOKEFALICZNEGO KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO, KTÓRE STAJĄ SIĘ Z MOCY PRAWA WŁASNOŚCIĄ TYCH OSÓB PRAWNYCH

1) Blechnarka, cerkiew św. św. Kosmy i Damiana,

2) Dziurdziów, cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny,

3) Hańczowa, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny,

4) Kalników, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny,

5) Kłokowice, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny,

6) Konieczna, cerkiew św. Bazylego Wielkiego,

7) Kunkowa, cerkiew św. Apostoła Łukasza,

8) Leszczyny, cerkiew św. Apostoła Łukasza,

9) Młodowice, cerkiew Poczęcia Najświętszej Marii Panny,

10) Morochów, cerkiew Spotkania Pańskiego,

11) Pielgrzymka, cerkiew św. Michała Archanioła,

12) Przemyśl, cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny,

13) Przemyśl, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny,

14) Sanok, cerkiew Świętej Trójcy,

15) Szczawne, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny,

16) Turzańsk, cerkiew św. Michała Archanioła,

17) Wołowiec, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny,

18) Wysowa-Zdrój, cerkiew św. Michała Archanioła,

19) Zapałów, cerkiew św. św. Kosmy i Damiana,

20) Zagórz, cerkiew św. Michała Archanioła,

21) Zdynia, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.7.43

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Uregulowanie stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Data aktu: 17/12/2009
Data ogłoszenia: 18/01/2010
Data wejścia w życie: 02/02/2010