Równoważniki pieniężne przysługujące w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 marca 2010 r.
w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie

Na podstawie art. 66 ust. 3 pkt 1 w związku z art. 132 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa wysokość równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie, w tym za ubiory cywilne, niewydane w naturze, zwanych dalej "równoważnikami", oraz warunki i tryb ich wypłacania dla żołnierzy zawodowych oraz kandydatów na żołnierzy zawodowych, zwanych dalej "żołnierzami", a także organy właściwe w tych sprawach.

Rozdział  2

Wysokość, warunki i tryb wypłacania równoważników

§  2.
1. 1
Wysokość równoważników oblicza się na podstawie norm umundurowania i wyekwipowania, określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 50, poz. 302 oraz z 2012 r. poz. 606).
2.
Równoważniki pomniejsza się o wartość przedmiotów umundurowania i wyekwipowania wydanych w naturze. Wartość przedmiotów umundurowania i wyekwipowania oblicza się według cen wynikających z zawartych umów na ich zakup oraz cen z placówek handlowych.
§  3.
1. 2
Żołnierzowi zawodowemu, któremu nie wydano w naturze należnych przedmiotów umundurowania i wyekwipowania określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, w załączniku nr 1 w zestawach ni 1, 2, 6, 7, 11 i 12 oraz w załączniku nr 2 w zestawach nr 1, 3 i 5, wypłaca się równoważnik.
2.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Żołnierzowi zawodowemu w roku powołania do zawodowej służby wojskowej nie wypłaca się równoważnika, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. 3
Szeregowemu (marynarzowi) zawodowemu w roku kalendarzowym, w którym upływa mu osiemnasty miesiąc zawodowej służby wojskowej, równoważnik, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się w kwotach określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w lp. 5 pkt 1.
§  4. 4
 
1.
Żołnierzowi zawodowemu - kobiecie, któremu nie wydano w naturze należnych przedmiotów umundurowania i wyekwipowania określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, w załączniku nr 1 w zestawach nr 5, 10, 15, 18, 23 i 24 oraz w załączniku nr 2 w zestawach nr 19 i 20, wypłaca się równoważnik.
2.
Równoważnik, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się według cen określonych w załączniku nr 3a do rozporządzenia.
§  5.
1.
Żołnierzowi zawodowemu mianowanemu na wyższy stopień wojskowy wypłaca się:
1)
pułkownikowi (komandorowi) na stopień generała brygady (kontradmirała) - równoważnik na pokrycie wydatków za przedmioty uszyte na miarę, wykonanie oraz zakup oznak (haftów) do należnego umundurowania;
2)
mianowanemu na wyższy stopień wojskowy, inny niż wymieniony w pkt 1 - równoważnik na pokrycie wydatków za wykonanie oraz zakup oznak (haftów) do należnego umundurowania.
2.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Żołnierzowi zawodowemu, któremu nie wydano w naturze należnych ubiorów cywilnych, wypłaca się równoważnik.
2.
Równoważnik, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się w wysokości należności:
1) 5
całkowitej - z dniem wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe uprawniające do należności ubiorów cywilnych;
2)
rocznej - w kolejnych latach służby.
3.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Żołnierzowi zawodowemu, za każdy zakończony rok przedłużenia okresu użytkowania przedmiotów umundurowania wydanych w naturze, wypłaca się równoważnik.
2. 6
Żołnierzowi zawodowemu zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej za niewydane w naturze przedmioty umundurowania, do których żołnierz nabył uprawnienia, lecz ich nie pobrał, wypłaca się równoważnik.
3.
Wysokość równoważników, o których mowa w ust. 1 i 2, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4. 7
(uchylony).
§  8.
1.
Żołnierzowi zawodowemu, w przypadku braku możliwości dopasowania przedmiotów umundurowania należnych w naturze, wypłaca się równoważnik na pokrycie kosztów:
1) 8
wykonania poprawek krawieckich płaszcza sukiennego oficerskiego, munduru wyjściowego oficerskiego, munduru letniego oficerskiego i półpłaszcza marynarskiego - do wysokości faktycznie poniesionych kosztów;
2) 9
uszycia płaszcza sukiennego oficerskiego, munduru wyjściowego oficerskiego, munduru letniego oficerskiego i półpłaszcza marynarskiego - do wysokości faktycznie poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż do wysokości maksymalnych kwot zwrotu za uszycie tych przedmiotów określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2.
Wypłata równoważnika, o którym mowa w ust. 1, następuje po przedstawieniu dowodu zapłaty za wykonaną usługę.
§  9.
1.
Żołnierzowi pełniącemu służbę kandydacką - kobiecie, za przedmioty umundurowania i wyekwipowania niewydane w naturze, wypłaca się równoważnik.
2.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Żołnierzowi pełniącemu służbę kandydacką, za należne przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia, niewydane w naturze, wypłaca się równoważnik, począwszy od drugiego miesiąca kalendarzowego służby kandydackiej.
2. 10
Za okres do 15 dni kalendarzowych służby kandydackiej w danym miesiącu kalendarzowym wypłaca się połowę określonego równoważnika.
3.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  11.
1.
Żołnierzowi zawodowemu skierowanemu do pełnienia służby poza granicami państwa w składzie polskich kontyngentów wojskowych wypłaca się równoważnik za:
1) 11
środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia - za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy, począwszy od pierwszego dnia służby poza granicami państwa;
2)
przybory do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia - jednorazowo na okres wykonywania zadań poza granicami państwa.
2.
Równoważnik, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się pod warunkiem możliwości zakupu należnych przyborów i środków do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia w rejonie polskiego kontyngentu wojskowego.
2a. 12
Za okres do 15 dni kalendarzowych służby poza granicami państwa w składzie polskich kontyngentów wojskowych w danym miesiącu kalendarzowym, wypłaca się połowę określonego równoważnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
3.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
4.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  12. 13
 
1.
Żołnierzowi korzystającemu z urlopu wychowawczego równoważniki nie przysługują za okres liczony od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym rozpoczął się urlop wychowawczy, do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, w którym urlop wychowawczy się zakończył.
2.
Po zakończeniu urlopu wychowawczego żołnierzowi wypłaca się równoważniki w kwotach proporcjonalnych za okres liczony od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zakończył się urlop wychowawczy, do końca okresu, za który równoważniki przysługują.
3.
W przypadku wypłaty żołnierzowi równoważników przed rozpoczęciem przez niego urlopu wychowawczego równoważniki wypłacane po zakończeniu urlopu wychowawczego pomniejsza się proporcjonalnie do okresu przebywania na urlopie wychowawczym.
§  13. 14
 
1.
Równoważniki, o których mowa w § 3 ust. 1, § 6 ust. 1 i § 7 ust. 1, przysługują żołnierzowi za okres od dnia 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.
2.
Równoważniki, o których mowa w ust. 1, pomniejsza się proporcjonalnie do okresu:
1)
trwania aresztu tymczasowego;
2)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
3)
odbywania kary pozbawienia wolności lub kary aresztu wojskowego.
2a.
Równoważniki pomniejsza się za okres liczony od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zaistniała jedna z okoliczności, o których mowa w ust. 2, do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, w którym okoliczności te ustały.
3.
Żołnierzowi, któremu pomniejszono równoważnik ze względu na okoliczności, o których mowa w ust. 2, w stosunku do którego prawomocnie umorzono postępowanie karne lub dyscyplinarne lub który został prawomocnie uniewinniony, wypłaca się wyrównanie do pełnych należnych wartości równoważnika.
§  14.
Wypłata równoważników następuje nie później niż w terminie 60 dni od dnia powstania uprawnienia do ich otrzymania, z zastrzeżeniem § 18.
§  14a. 15
Żołnierzowi, który na podstawie § 16 rozporządzenia, o którym mowa w § 2 ust. 1, został zwolniony z obowiązku przemundurowania w związku z wyznaczeniem na stanowisko służbowe w jednostce wojskowej rodzaju Sił Zbrojnych, w którym obowiązuje odmienny kolor umundurowania, równoważnik, o którym mowa w § 3, § 5 i § 7 ust. 1 i 2, wypłaca się w wysokości ustalonej dla wzoru umundurowania przez niego użytkowanego.
§  14b. 16
 
1.
Kandydatowi na żołnierza zawodowego promowanemu na żołnierza zawodowego za przedmioty umundurowania i wyekwipowania określone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, w załączniku nr 1 w zestawach nr 3, 4, 8, 9, 13 i 14 oraz w załączniku nr 2 w zestawach nr 2, 4 i 6, zaliczane na poczet należności dla żołnierza zawodowego, wypłaca się równoważnik.
2.
Równoważnik, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się przed ubyciem żołnierza do jednostki wojskowej, w której będzie pełnił zawodową służbę wojskową.

Rozdział  3

Organy właściwe w sprawach wypłacania równoważników

§  15.
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje, jest organem właściwym w sprawach wypłaty równoważników, o których mowa w § 3 ust. 1, § 5 ust. 1, § 6 ust. 1, § 7 ust. 1, 2 i 4, § 8 ust. 1, § 9 ust. 1 i § 10 ust. 1.
§  16.
Dowódca polskiego kontyngentu wojskowego jest organem właściwym do podejmowania decyzji w sprawach wypłaty równoważników, o których mowa w § 11 ust. 1.
§  17.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Szef Służby Wywiadu Wojskowego jest organem właściwym w sprawach wypłaty równoważników odpowiednio dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę wojskową na stanowiskach służbowych w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego.
§  18. 17
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje, jest organem właściwym w sprawach wstrzymania wypłaty całości lub części równoważnika, o którym mowa w § 3 ust. 1 i § 7 ust. 1, w razie stwierdzenia cech widocznej utraty wartości użytkowych umundurowania i wyekwipowania, użytkowania przez żołnierza umundurowania i wyekwipowania nieobowiązujących wzorów lub nieposiadania przez żołnierza należnego umundurowania i wyekwipowania - do czasu usunięcia tych nieprawidłowości.
§  19.
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostaje żołnierz pełniący służbę kandydacką, w przypadku braku możliwości realizacji należności w naturze może zdecydować o wypłaceniu równoważnika, o którym mowa w § 10 ust. 1, od pierwszego dnia pełnienia służby kandydackiej.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  20.
Szeregowemu zawodowemu (marynarzowi) powołanemu do zawodowej służby wojskowej w 2009 r., któremu nie wydano w naturze umundurowania i wyekwipowania, równoważnik, o którym mowa w § 3 ust. 1, wypłaca się w 2010 r. w wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia, lp. 5 pkt 1.
§  21.
Szeregowemu zawodowemu (marynarzowi) powołanemu do zawodowej służby wojskowej do dnia 31 grudnia 2008 r., któremu nie wydano w naturze umundurowania i wyekwipowania, równoważnik, o którym mowa w § 3 ust. 1, wypłaca się w 2010 r. w wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia, lp. 5 pkt 2 i lp. 8.
§  22.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie (Dz. U. Nr 153, poz. 1615, z późn. zm.2)).
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2010 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 206, poz. 1288 i Nr 208, poz. 1308, z 2009 r. Nr 26, poz. 157, Nr 79, poz. 669, Nr 161, poz. 1278 i Nr 219, poz. 1706 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 143.

2) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2265, z 2005 r. Nr 159, poz. 1335, z 2006 r. Nr 119, poz. 815 i Nr 149, poz. 1079, z 2007 r. Nr 128, poz. 898 i Nr 182, poz. 1306 oraz z 2008 r. Nr 29, poz. 170, Nr 45, poz. 270, Nr 62, poz. 391 i Nr 156, poz. 972.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  18 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA PRZYSŁUGUJĄCEGO ZA UMUNDUROWANIE I WYEKWIPOWANIE NIEWYDANE W NATURZE

Lp. Wyszczególnienie Wysokość równoważnika (w zł)
wojska lądowe siły powietrzne marynarka wojenna jednostki: powietrznodesantowe, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, Żandarmerii Wojskowej
1 2 3 4 5 6
1 oficerom w stopniu generała (admirała):
a) kobietom 4.367,00 4.208,00 5.749,00 5.123,00
b) mężczyznom 4.321,00 4.339,00 5.426,00 4.751,00
2 oficerom starszym:
a) kobietom 2.411,00 2.390,00 2.654,00 2.560,00
b) mężczyznom 2.112,00 2.130,00 2.258,00 2.224,00
3 oficerom młodszym:
a) kobietom 2.303,00 2.281,00 2.581,00 2.452,00
b) mężczyznom 1.998,00 2.026,00 2.179,00 2.116,00
4 podoficerom:
1) w stopniach chorążego:
a) kobietom 2.323,00 2.306,00 2.534,00 2.446,00
b) mężczyznom 2.021,00 2.040,00 2.128,00 2.110,00
2) w pozostałych stopniach:
a) kobietom 2.266,00 2.249,00 2.451,00 2.391,00
b) mężczyznom 1.964,00 1.984,00 2.046,00 2.055,00
5 szeregowym (marynarzom) zawodowym:
1) do 18 miesięcy zawodowej służby wojskowej:
a) kobietom 343,00 337,00 341,00 343,00
b) mężczyznom 343,00 337,00 341,00 343,00
2) powyżej 18 miesięcy zawodowej służby wojskowej:
a) kobietom 2.052,00 2.035,00 2.015,00 2.157,00
b) mężczyznom 1.747,00 1.766,00 1.760,00 1.821,00
6 kobietom powołanym do zawodowej służby wojskowej, z wyjątkiem szeregowych zawodowych do 18 miesięcy zawodowej służby wojskowej, za niewydane w naturze przedmioty 125,00 125,00 125,00 125,00
Uwaga:

Wysokość równoważnika dla wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz jednostek powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i Żandarmerii Wojskowej stosuje się odpowiednio do żołnierzy użytkujących umundurowanie i wyekwipowanie tych rodzajów sił zbrojnych i jednostek wojskowych zgodnie z przepisami, w których określono wzory oraz zasady noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  19 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZY MIANOWANYCH NA WYŻSZY STOPIEŃ WOJSKOWY

Lp. Wyszczególnienie Wysokość równoważnika (w zł)
wojska lądowe siły powietrzne marynarka wojenna jednostki: powietrznodesantowe, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, Żandarmerii Wojskowej
1 2 3 4 5 6
Mianowanym na stopień:
1 Marszałka Polski 2.435,00 2.281,00 6.710,00 2.174,00
2 generała (admirała):
a) kobietom 1.844,00 1.690,00 6.710,00 2.174,00
b) mężczyznom 2.435,00 2.281,00 6.710,00 2.174,00
3 generała broni (admirała floty):
a) kobietom 1.680,00 1.536,00 6.691,00 2.029,00
b) mężczyznom 2.299,00 2.155,00 6.691,00 2.029,00
4 generała dywizji (wiceadmirała):
a) kobietom 1.555,00 1.420,00 6.229,00 1.883,00
b) mężczyznom 2.164,00 2.029,00 6.229,00 1.883,00
5 generała brygady (kontradmirała):
a) kobietom 4.947,00 4.694,00 9.784,00 5.257,00
b) mężczyznom 7.721,00 7.607,00 9.570,00 7.431,00
6 pułkownika (komandora):
a) kobietom 562,00 563,00 881,00 702,00
b) mężczyznom 589,00 590,00 881,00 702,00
7 podpułkownika (komandora porucznika):
a) kobietom 439,00 441,00 848,00 551,00
b) mężczyznom 458,00 460,00 848,00 551,00
8 majora (komandora podporucznika):
a) kobietom 344,00 345,00 815,00 426,00
b) mężczyznom 354,00 355,00 815,00 426,00
9 kapitana (kapitana marynarki):
a) kobietom 398,00 400,00 901,00 539,00
b) mężczyznom 434,00 436,00 901,00 539,00
10 porucznika (porucznika marynarki):
a) kobietom 332,00 334,00 880,00 444,00
b) mężczyznom 359,00 361,00 880,00 444,00
11 podporucznika (podporucznika marynarki):
a) kobietom 244,00 246,00 825,00 326,00
b) mężczyznom 262,00 264,00 825,00 326,00
12 starszego chorążego sztabowego (starszego chorążego sztabowego marynarki):
a) kobietom 605,00 607,00 876,00 717,00
b) mężczyznom 641,00 643,00 876,00 717,00
13 starszego chorążego (starszego chorążego marynarki):
a) kobietom 415,00 417,00 689,00 469,00
b) mężczyznom 434,00 436,00 689,00 469,00
14 chorążego (chorążego marynarki):
a) kobietom 316,00 318,00 636,00 340,00
b) mężczyznom 326,00 328,00 636,00 340,00
15 młodszego chorążego (młodszego chorążego marynarki):
a) kobietom 389,00 391,00 581,00 443,00
b) mężczyznom 416,00 418,00 581,00 443,00
16 starszego sierżanta (starszego bosmana):
a) kobietom 286,00 288,00 519,00 340,00
b) mężczyznom 314,00 314,00 519,00 340,00
17 sierżanta (bosmana):
a) kobietom 253,00 255,00 370,00 277,00
b) mężczyznom 271,00 273,00 370,00 277,00
18 plutonowego (bosmanmata):
a) kobietom 155,00 157,00 391,00 267,00
b) mężczyznom 194,00 195,00 391,00 267,00
19 starszego kaprala (starszego mata):
a) kobietom 135,00 137,00 328,00 217,00
b) mężczyznom 164,00 165,00 328,00 217,00
20 kaprala (mata):
a) kobietom 111,00 113,00 270,00 164,00
b) mężczyznom 131,00 132,00 270,00 164,00
21 starszego szeregowego (starszego marynarza) powyżej 18 miesięcy zawodowej służby wojskowej:
a) kobietom 92,00 94,00 122,00 116,00
b) mężczyznom 103,00 105,00 122,00 116,00
Uwaga:

Wysokość równoważnika dla wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz jednostek powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i Żandarmerii Wojskowej stosuje się odpowiednio do żołnierzy użytkujących umundurowanie i wyekwipowanie tych rodzajów sił zbrojnych i jednostek wojskowych zgodnie z przepisami, w których określono wzory oraz zasady noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  20 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA ZA UBIORY CYWILNE NIEWYDANE W NATURZE

NATURZE
Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Cena jednostkowa (w zł) Żołnierz zawodowy

Jednostki Wojskowej 2305

Żołnierz zawodowy Żandarmerii Wojskowej na stanowisku w grupie osobowej operacyjno-rozpoznawczej i grupie osobowej prewencji o specjalności wojskowej ochrona osób Żołnierz zawodowy Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego Żołnierz zawodowy - radca prawny na stanowisku w grupie osobowej obsługi prawnej oraz żołnierz zawodowy pełniący służbę wojskową w sekretariacie MON, zajmujący stanowisko dyrektora, zastępcy dyrektora i w zespole kontaktów
mężczyzna / kobieta
ilość okres używalności należność całkowita (w zł) należność roczna (w zł) ilość okres używalności należność całkowita (w zł) należność roczna (w zł) ilość okres używalności należność całkowita (w zł) należność roczna (w zł) ilość okres używalności należność całkowita (w zł) należność roczna (w zł)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Buty zimowe para 203,00 1 2 203,00 101,50 1 2 203,00 101,50 1 2 203,00 101,50 1 2 203,00 101,50
2 Półbuty para 266,00 1 1 266,00 266,00 1 1 266,00 266,00 1 1 266,00 266,00 1 1 266,00 266,00
3 Pasek do spodni szt. 32,00 1 6 32,00 5,33 1 6 32,00 5,33 1 6 32,00 5,33 1 6 32,00 5,33
4 Czapka zimowa cywilna szt. 35,00 1 3 35,00 11,67
5 Garnitur kpl. 877,00 2 2 1.754,00 877,00 2 3 1.754,00 584,67 2 3 1.754,00 584,67 2 3 1.754,00 584,67
6 Kombinezon narciarski szt. 1.075,00 1 5 1.075,00 215,00
7 Koszula szt. 61,00 2 1 122,00 122,00 2 1 122,00 122,00 2 1 122,00 122,00 2 1 122,00 122,00
8 Kurtka ocieplana szt. 399,00 1 3 399,00 133,00 1 4 399,00 99,75 1 4 399,00 99,75 1 4 399,00 99,75
9 Krawat szt. 32,00 2 1 64,00 64,00 2 1 64,00 64,00 2 1 64,00 64,00 2 1 64,00 64,00
10 Płaszcz letni szt. 242,00 1 3 242,00 80,67 1 3 242,00 80,67
11 Rękawiczki zimowe para 74,00 1 3 74,00 24,67 1 3 74,00 24,67 1 3 74,00 24,67 1 3 74,00 24,67
12 Sweter szt. 121,00 1 2 121,00 60,50
13 Szalik szt. 27,00 1 2 27,00 13,50 1 2 27,00 13,50 1 2 27,00 13,50 1 2 27,00 13,50
14 Skarpetki letnie cywilne para 8,00 4 1 32,00 32,00 4 1 32,00 32,00 4 1 32,00 32,00 4 1 32,00 32,00
Razem 4.446,00 2.006,84 2.973,00 1.313,42 2.973,00 1.313,42 3.215,00 1.394,09

ZAŁĄCZNIK Nr  3a

  21 WYKAZ CEN PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA SŁUŻĄCYCH DO OBLICZENIA RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO - KOBIETY ZA PRZEDMIOTY NIEWYDANE W NATURZE

Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Cena jednostkowa (w zł)
1 2 3 4
1 Piżama (bluza i spodnie) kpl. 49,16
2 Spodenki letnie koloru khaki szt. 8,73
3 Spodenki specjalne letnie szt. 11,98
4 Spodenki tropikalne koloru granatowego szt. 11,98
5 Spodenki specjalne letnie WS szt. 39,55

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  22 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA ZA KAŻDY ZAKOŃCZONY ROK PRZEDŁUŻENIA OKRESU UŻYTKOWANIA PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA ORAZ ZA NIEPOBRANE PRZEDMIOTY UMUNDUROWANIA

Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Wysokość równoważnika

(w zł)

Okres używalności

(w latach)

Stawka roczna

(w zł)

1 2 3 4 5 6
1 Mundur wyjściowy oficerski wzór 92 / Mundur wyjściowy oficerski damski
wojsk lądowych kpl. 331,00 4 82,75
wojsk lotniczych kpl. 344,00 4 86,00
marynarki wojennej kpl. 374,00 4 93,50
2 Mundur letni oficerski wzór 92 / Mundur letni oficerski damski
wojsk lądowych kpl. 333,00 4 83,25
wojsk lotniczych kpl. 384,00 4 96,00
marynarki wojennej kpl. 353,00 4 88,25
3 Płaszcz sukienny oficerski / Płaszcz sukienny oficerski damski
wojsk lądowych szt. 639,00 5 127,80
wojsk lotniczych szt. 690,00 5 138,00
marynarki wojennej szt. 757,00 5 151,40
4 Półpłaszcz marynarski szt. 777,00 5 155,40

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  23 WYSOKOŚĆ MAKSYMALNYCH KWOT ZWROTU ZA USZYCIE UMUNDUROWANIA

Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Maksymalna kwota zwrotu za uszycie (w zł)
1 2 3 4
1 Mundur wyjściowy oficerski wzór 92 kpl. 1.450,00
2 Mundur letni oficerski wzór 92 kpl. 1.450,00
3 Mundur wyjściowy oficerski damski kpl. 1.450,00
4 Mundur letni oficerski damski kpl. 1.450,00
5 Płaszcz sukienny oficerski szt. 1.190,00
6 Płaszcz sukienny oficerski damski szt. 1.190,00
7 Półpłaszcz marynarski szt. 1.088,00

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  24 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZA PEŁNIĄCEGO SŁUŻBĘ KANDYDACKĄ - KOBIETY ZA PRZEDMIOTY UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA NIEWYDANE W NATURZE

Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Cena jednostkowa (w zł) Okres używalności Kandydat na żołnierza zawodowego - kobieta
ośrodków szkolenia, szkół podoficerskich wojsk lądowych i sił powietrznych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wojskowej Akademii Technicznej ośrodków szkolenia, szkół podoficerskich marynarki wojennej i Akademii Marynarki Wojennej
po wcieleniu do służby kandydackiej oraz na III i V roku nauki na II, IV i VI roku nauki po wcieleniu do służby kandydackiej oraz na III i V roku nauki na II, IV i VI roku nauki
ilość należność całkowita (w zł) ilość należność całkowita (w zł) ilość należność całkowita (w zł) ilość należność całkowita (w zł)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 Piżama (bluza i spodnie) kpl. 49,16 2 2 98,32 2 98,32
2 Spodenki letnie koloru khaki szt. 8,73 2 2 17,46 2
3 Spodenki tropikalne koloru granatowego szt. 11,98 2 2 2 23,96
4 Biustonosz szt. 41,93 1 3 125,79 3 125,79 3 125,79 3 125,79
5 Figi damskie szt. 13,03 2 12 156,36 12 156,36
6 Kostium kąpielowy kpl. 80,56 2 1 80,56 1 80,56
7 Rajstopy w kolorze cielistym szt. 5,18 1 24 124,32 24 124,32 24 124,32 24 124,32
Razem 602,81 250,11 609,31 250,11

ZAŁĄCZNIK Nr  7

  25 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZA PEŁNIĄCEGO SŁUŻBĘ KANDYDACKĄ ZA PRZYBORY ORAZ ŚRODKI DO UTRZYMANIA HIGIENY OSOBISTEJ I KONSERWACJI OBUWIA

Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Cena jednostkowa

(w zł)

Stawka miesięczna równoważnika

(w zł)

mężczyzna kobieta
1 2 3 4 5 6
1 Szczoteczka do zębów szt. 6,90 1,15 1,15
2 Pianka do golenia szt. 8,08 4,04
3 Mydło toaletowe 100 g szt. 1,70 3,40 5,10
4 Maszynka jednorazowa do golenia szt. 2,62 5,24
5 Pasta do zębów 75 ml tuba 4,90 4,90 4,90
6 Płyn po goleniu szt. 9,02 9,02
7 Proszek do prania kg 9,70 2,91 5,82
8 Podpaski szt. 0,69 13,80
9 Szampon do mycia włosów 200 ml szt. 5,93 5,93 8,90
10 Pasta do obuwia specjalnego 125 ml tuba 17,98 17,98 17,98
Razem 54,57 57,65

ZAŁĄCZNIK Nr  8

  26 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZA SKIEROWANEGO DO PEŁNIENIA SŁUŻBY POZA GRANICAMI PAŃSTWA W SKŁADZIE POLSKICH KONTYNGENTÓW WOJSKOWYCH ZA ŚRODKI DO UTRZYMANIA HIGIENY OSOBISTEJ I KONSERWACJI OBUWIA

Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Cena jednostkowa

(w zł)

Stawka miesięczna równoważnika

(w zł)

mężczyzna kobieta
1 2 3 4 5 6
1 Chusteczki higieniczne szt. 0,03 6,00 6,00
2 Chusteczki higieniczne nasączane szt. 0,25 25,00 25,00
3 Pianka do golenia 200 ml tuba 8,08 4,04
4 Krem do rąk 50 ml tuba 3,36 3,36 3,36
5 Mydło toaletowe dezynfekujące 100 g szt. 2,45 4,90 4,90
6 Mydło toaletowe 100 g szt. 1,70 3,40 5,10
7 Maszynka jednorazowa do golenia szt. 2,62 5,24
8 Pasta do zębów 75 ml tuba 4,90 4,90 4,90
9 Płyn po goleniu szt. 9,02 9,02
10 Proszek do prania kg 9,70 5,82 5,82
11 Środek do mycia rąk 500 g szt. 4,34 4,34 4,34
12 Podpaski szt. 0,69 13,80
13 Szampon do mycia włosów 200 ml szt. 5,93 5,93 8,90
14 Pasta do obuwia specjalnego 125 ml tuba 17,98 17,98 17,98
Razem 99,93 100,10

ZAŁĄCZNIK Nr  9

  27 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZA SKIEROWANEGO DO PEŁNIENIA SŁUŻBY POZA GRANICAMI PAŃSTWA W SKŁADZIE POLSKICH KONTYNGENTÓW WOJSKOWYCH ZA PRZYBORY DO UTRZYMANIA HIGIENY OSOBISTEJ I KONSERWACJI OBUWIA

Lp. Nazwa przedmiotu J.m. Cena jednostkowa

(w zł)

Stawka równoważnika

(w zł)

dla mężczyzn i kobiet

1 2 3 4 5
1 Igielnik (igła 2 szt., nici 25 m.b.) szt. 2,92 2,92
2 Kubek do mycia zębów szt. 1,75 1,75
3 Mazak szt. 2,42 2,42
4 Pudełko na mydło szt. 1,67 1,67
5 Szczoteczka do rąk szt. 2,33 2,33
6 Szczoteczka do zębów szt. 6,90 6,90
7 Szczotka do obuwia miękka szt. 3,46 3,46
8 Szczotka do obuwia twarda szt. 4,25 4,25
9 Woreczek siatkowy do prania bielizny szt. 3,81 3,81
10 Woreczek na przybory do konserwacji szt. 5,71 5,71
11 Saszetka na środki higieny szt. 6,68 6,68
Razem 41,90
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
3 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
5 § 6 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
6 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
7 § 7 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
8 § 8 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
9 § 8 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
10 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
11 § 11 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
12 § 11 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
13 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
14 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
15 § 14a dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
16 § 14b dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
17 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
18 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
19 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
20 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
21 Załącznik nr 3a dodany przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
22 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
23 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
24 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
25 Załącznik nr 7 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
26 Załącznik nr 8 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.
27 Załącznik nr 9 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 11 maja 2012 r. (Dz.U.12.607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2012 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.50.303

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Równoważniki pieniężne przysługujące w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie.
Data aktu: 19/03/2010
Data ogłoszenia: 31/03/2010
Data wejścia w życie: 01/04/2010