Rodzaje i wykaz stanowisk, na których pracownicy Służby Więziennej wykonują obowiązki służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności, oraz tryb przyznawania dodatku do wynagrodzenia z tego tytułu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 grudnia 2010 r.
w sprawie rodzajów i wykazu stanowisk, na których pracownicy Służby Więziennej wykonują obowiązki służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności, oraz trybu przyznawania dodatku do wynagrodzenia z tego tytułu

Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1064, 1728 i 2448) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Pracownicy Służby Więziennej, zwani dalej "pracownikami", zatrudnieni na stanowiskach:
1)
penitencjarnych albo ochronnych w zakładach karnych lub aresztach śledczych,
2)
nadzoru pracy osoby pozbawionej wolności w zakładach karnych lub aresztach śledczych albo w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, ośrodku szkolenia Służby Więziennej lub ośrodku doskonalenia kadr Służby Więziennej,
3)
kierowniczych, samodzielnych i administracyjnych w zakładach karnych lub aresztach śledczych

- wykonują obowiązki służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności, jeżeli obowiązki takie i ich zakres zostały określone w umowie o pracę lub pisemnym zakresie czynności służbowych pracownika.

2. 
Rodzaje i wykaz stanowisk, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Dodatek do wynagrodzenia z tytułu wykonywania obowiązków służbowych w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności, zwany dalej "dodatkiem", przyznaje kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której pracownik jest zatrudniony.
2. 
Przyznanie dodatku następuje na wniosek bezpośredniego przełożonego pracownika.
§  3. 
We wniosku należy określić:
1)
imię i nazwisko pracownika;
2)
zajmowane przez pracownika stanowisko ujęte w wykazie, o którym mowa w § 1 ust. 2;
3)
zakres i charakter obowiązków służbowych wykonywanych przez pracownika w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności;
4)
wymiar czasu pracy w bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności;
5)
ogólny wymiar czasu pracy pracownika wynikający z umowy o pracę;
6)
proponowaną wysokość dodatku, która nie może przekroczyć:
a)
50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego na stanowisku penitencjarnym albo ochronnym,
b)
40% wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego na stanowisku nadzoru pracy osoby pozbawionej wolności,
c)
30% wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym, samodzielnym albo administracyjnym;
7)
datę nabycia przez pracownika prawa do otrzymywania dodatku.
§  4. 
W razie zmiany przesłanek, o których mowa w § 3 pkt 2-6, uzasadniających podwyższenie, obniżenie albo utratę prawa do dodatku bezpośredni przełożony pracownika jest obowiązany sporządzić nowy wniosek, w którym poza informacjami określonymi w § 3 powinien określić dzień, z którym pracownik straci prawo do otrzymywania dodatku.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. 1

ZAŁĄCZNIK 

RODZAJE I WYKAZ STANOWISK W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH SŁUŻBY WIĘZIENNEJ, NA KTÓRYCH PRACOWNICY WYKONUJĄ OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE W STAŁYM I BEZPOŚREDNIM KONTAKCIE Z OSOBAMI POZBAWIONYMI WOLNOŚCI

Lp. Jednostka organizacyjna Służby Więziennej Rodzaje stanowisk w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, na których pracownicy wykonują obowiązki służbowe

w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności

stanowiska penitencjarne stanowiska ochronne stanowiska nadzoru pracy stanowiska kierownicze, samodzielne lub administracyjne
1 Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej, ośrodek szkolenia Służby Więziennej i ośrodek doskonalenia kadr Służby Więziennej 1) specjalista,

2) starszy inspektor,

3) inspektor,

4) instruktor,

5) starszy referent,

6) referent

1) kierownik kotłowni,

2) konserwator,

3) elektryk,

4) technik,

5) szef kuchni,

6) kucharz,

7) młodszy kucharz,

8) rzemieślnik,

9) palacz kotłów wysokociśnieniowych,

10) wykwalifikowana pomoc kuchenna,

11) pomoc kuchenna,

12) kelner,

13) młodszy kelner,

14) robotnik gospodarczy

2 Areszt śledczy lub zakład karny 1) starszy psycholog,

2) psycholog,

3) młodszy psycholog,

4) starszy wychowawca,

5) wychowawca,

6) młodszy wychowawca,

7) starszy terapeuta,

8) terapeuta,

9) młodszy terapeuta,

10) kapelan

1) specjalista,

2) starszy inspektor,

3) inspektor,

4) instruktor,

5) starszy referent,

6) referent

1) kierownik kotłowni,

2) konserwator,

3) elektryk,

4) technik,

5) szef kuchni,

6) kucharz,

7) młodszy kucharz,

8) rzemieślnik,

9) palacz kotłów wysokociśnieniowych,

10) wykwalifikowana pomoc kuchenna,

11) pomoc kuchenna,

12) kelner,

13) młodszy kelner,

14) robotnik gospodarczy

1) kierownik działu,

2) zastępca kierownika działu,

3) specjalista,

4) starszy inspektor,

5) inspektor,

6) instruktor,

7) informatyk,

8) starszy referent,

9) referent

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 września 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i wysokości dodatku do wynagrodzenia pracowników Służby Więziennej z tytułu stałego i bezpośredniego kontaktu z osobami pozbawionymi wolności (Dz.Urz.Min.Spraw.1997.4.35), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U.2010.79.523).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.426 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje i wykaz stanowisk, na których pracownicy Służby Więziennej wykonują obowiązki służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności, oraz tryb przyznawania dodatku do wynagrodzenia z tego tytułu.
Data aktu: 15/12/2010
Data ogłoszenia: 21/02/2022
Data wejścia w życie: 01/01/2011