Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 września 2010 r.
w sprawie postępowania kwalifikacyjnego do Służby Więziennej

Na podstawie art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Więziennej, zwane dalej "postępowaniem kwalifikacyjnym", przeprowadza kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwany dalej "kierownikiem jednostki", o przyjęcie do której ubiega się kandydat do Służby Więziennej, zwany dalej "kandydatem", przy pomocy funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", lub pracownika realizującego zadania kadrowe w tej jednostce.
2.
Postępowanie sprawdzające wobec kandydata, mające na celu ustalenie, czy kandydat daje rękojmię zachowania tajemnicy w rozumieniu ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.1)), przeprowadza właściwy pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych.
§  2.
1.
Liczba oraz terminy prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych są uzależnione od istniejących w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", potrzeb i możliwości w zakresie przyjęć do służby.
2.
Kierownik jednostki, w której jest przeprowadzane postępowanie kwalifikacyjne, publikuje ogłoszenia o przyjęciach do Służby Więziennej w prasie lub na stronach internetowych swojej jednostki organizacyjnej oraz umieszcza takie ogłoszenia we właściwych terytorialnie powiatowych lub wojewódzkich urzędach pracy.
3.
Ogłoszenie zawiera w szczególności informacje o:
1)
liczbie osób przewidzianych do przyjęcia do służby;
2)
wymaganiach stawianych kandydatom, określonych w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej "ustawą";
3)
ewentualnych preferencjach dotyczących wyboru kandydatów, w tym w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych;
4)
przebiegu postępowania kwalifikacyjnego i wymaganych dokumentach;
5)
miejscu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących postępowania kwalifikacyjnego.
§  3.
1.
Decyzję o poddaniu kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu kierownik jednostki podejmuje po złożeniu przez kandydata podania o przyjęcie do służby oraz wypełnionej ankiety personalnej.
2.
W przypadku podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego kandydat zobowiązany jest do dostarczenia, w wyznaczonych przez kierownika jednostki terminach, pozostałych dokumentów, o których mowa w art. 39 ust. 2 ustawy.
3.
W przypadku złożenia niekompletnych lub wadliwie wypełnionych dokumentów wzywa się kandydata do usunięcia braków w wyznaczonym dodatkowym terminie.
4.
Wzór ankiety personalnej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Funkcjonariusz lub pracownik realizujący zadania kadrowe, w przypadku podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego, występuje o uzyskanie informacji o kandydacie w rejestrach skazanych w trybie ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 292 oraz z 2009 r. Nr 53, poz. 432 i Nr 168, poz. 1323).
§  4.
1.
Kandydata, który złożył wymagane dokumenty, zawiadamia się o terminie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
2.
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza zespół powołany przez kierownika jednostki, w skład którego wchodzą:
1)
funkcjonariusz albo pracownik realizujący zadania kadrowe w tej jednostce;
2)
kierownik właściwego merytorycznie działu jednostki organizacyjnej, w którym kandydat ma pełnić służbę, albo przedstawiciel tego kierownika;
3)
psycholog albo inna wyznaczona osoba.
§  5.
1.
W arkuszu oceny predyspozycji kandydata zamieszcza się stanowisko i ocenę predyspozycji kandydata dokonaną przez kierownika jednostki oraz stanowiska i propozycje predyspozycji ocen kandydata dokonane przez osoby, o których mowa w § 4 ust. 2.
2.
Kierownik jednostki zajmując stanowisko i dokonując oceny predyspozycji kandydata, bierze pod uwagę stanowiska i propozycje predyspozycji ocen, a także:
1)
aktualne potrzeby jednostki organizacyjnej;
2)
poziom lub kierunek posiadanego wykształcenia;
3)
dodatkowe umiejętności lub udokumentowane osiągnięcia zawodowe;
4)
orzeczenie lekarskie o zdolności fizycznej i psychicznej kandydata;
5)
dotychczasowy przebieg pracy zawodowej;
6)
umiejętność obsługi programów komputerowych;
7)
wyniki testu sprawności fizycznej;
8)
znajomość języków obcych.
3.
Ocenę predyspozycji kandydata ustala się według następującej skali ocen:
1)
nie spełnia wymagań - 0 pkt;
2)
predyspozycje przeciętne - 1 pkt;
3)
predyspozycje dobre - 2 pkt;
4)
predyspozycje wysokie - 3 pkt;
5)
predyspozycje bardzo wysokie - 4 pkt.
4.
Wzór arkusza oceny predyspozycji kandydata określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
O odmowie wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego lub jego przerwaniu zawiadamia się pisemnie kandydata.
§  7.
1.
Funkcjonariusz lub pracownik realizujący zadania kadrowe w jednostce organizacyjnej sporządza listę kandydatów spełniających warunki przyjęcia do służby na określone stanowiska służbowe, zwaną dalej "listą", zawierającą imię i nazwisko kandydata oraz imię ojca. Kandydatów umieszcza się na liście w kolejności wynikającej z uzyskanej przez kandydata zsumowanej oceny predyspozycji zawartej w arkuszu oceny predyspozycji kandydata, poczynając od najwyższej do najniższej.
2.
Listę zatwierdza kierownik jednostki. Zatwierdzenie listy kończy postępowanie kwalifikacyjne.
3.
Do służby w Służbie Więziennej w danej jednostce organizacyjnej przyjmuje się kandydatów spośród tych, którzy uzyskali najwyższe oceny na liście, uwzględniając aktualne potrzeby kadrowe tej jednostki.
§  8.
1.
Kandydat, który po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego został umieszczony na liście, lecz nie został przyjęty do służby w Służbie Więziennej, może ponownie ubiegać się o przyjęcie, jeżeli spełni wymagania określone w ogłoszeniu oraz jeżeli termin przyjęcia nie przypada później niż 12 miesięcy od dnia zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, powtórzenia wymagają czynności, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt 1, 3, 7 i 8 ustawy.
3.
W przypadku uzyskania przez kandydata odmowy poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu albo jego przerwania z przyczyn określonych w art. 39 ust. 4 pkt 3 i 4 ustawy, może on ponownie przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia odmowy lub przerwania postępowania kwalifikacyjnego.
§  9.
Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzi się dalej na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 149, poz. 1078, Nr 218, poz. 1592 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 25, poz. 162, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056 oraz z 2009 r. Nr 178, poz. 1375.

2) Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego do Służby Więziennej (Dz. U. Nr 21, poz. 131), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Ankieta personalna

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ARKUSZ OCENY PREDYSPOZYCJI KANDYDATA DO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.186.1247

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Więziennej.
Data aktu: 20/09/2010
Data ogłoszenia: 06/10/2010
Data wejścia w życie: 21/10/2010