Kontrola wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów i działalność podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 15 stycznia 2010 r.
w sprawie kontroli wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów i działalności podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych

Na podstawie art. 85 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli, o której mowa w art. 26 ust. 2 i art. 74 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, zwanej dalej "ustawą";
2)
wzór upoważnienia do przeprowadzania kontroli.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
kontroli - rozumie się przez to kontrolę, o której mowa w art. 26 ust. 2 i art. 74 ustawy;
2)
organie kontroli - rozumie się przez to odpowiednio Krajową Komisję Nadzoru albo Komisję Nadzoru Audytowego;
3)
wystąpienie pokontrolne - rozumie się przez to zalecenia albo żądanie usunięcia nieprawidłowości, o których mowa odpowiednio w art. 27 ust. 1 pkt 1 lub art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy.
§  3. 
1. 
Osoba przeprowadzająca kontrolę opracowuje program kontroli, który zatwierdza właściwy organ kontroli.
2. 
W programie kontroli zamieszcza się w szczególności:
1)
oznaczenie kontroli (numer i temat/tytuł kontroli);
2)
oznaczenie kontrolowanego (nazwa, adres);
3)
zakres przedmiotowy kontroli i okres objęty kontrolą;
4)
termin przeprowadzania kontroli;
5)
wskazówki metodyczne, z uwzględnieniem określenia sposobu i technik przeprowadzania kontroli oraz wskazania problemów, na które należy zwrócić szczególną uwagę w badaniach kontrolnych;
6)
wykaz przepisów prawnych dotyczących zakresu kontroli.
§  4. 
O zakresie i terminie kontroli organ kontroli zawiadamia pisemnie kontrolowanego.
§  5. 
Kontrola jest prowadzona przez co najmniej dwie osoby.
§  6. 
Wzór upoważnienia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, określa załącznik do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Osoba przeprowadzająca kontrolę, w trakcie prowadzonej kontroli, powinna mieć zapewnione warunki i środki umożliwiające sprawne przeprowadzenie kontroli, a w szczególności:
1)
dokumenty i ich kserokopie sporządzone na potrzeby kontroli;
2)
pomoc techniczną, w zakresie uzasadnionym potrzebami kontroli;
3)
w miarę możliwości, samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w art. 26 ust. 6 ustawy.
§  8. 
1. 
Osoba przeprowadzająca kontrolę dokumentuje przebieg i wyniki czynności kontrolnych w aktach kontroli.
2. 
Akta kontroli obejmują dowody i inne dokumenty mające znaczenie dla ustaleń prowadzonej kontroli, a w szczególności:
1)
upoważnienie;
2)
program kontroli;
3)
protokoły, o których mowa w § 9;
4)
protokół kontroli.
3. 
Do akt kontroli dołącza się zastrzeżenia kontrolowanego do protokołu kontroli, wystąpienie pokontrolne oraz protokół realizacji zaleceń.
4. 
Akta kontroli prowadzi się zgodnie z tokiem dokonywanych czynności, numerując kolejno strony akt.
5. 
Akta kontroli sporządza się w jednym egzemplarzu i przechowuje w sposób zabezpieczający je przed utratą lub uszkodzeniem.
§  9. 
1. 
Z ustnych wyjaśnień, o których mowa w art. 79 ust. 2 pkt 3 ustawy, z ustnych oświadczeń, o których mowa w art. 79 ust. 2 pkt 4 ustawy, oraz z przeprowadzenia oględzin, o których mowa w art. 79 ust. 2 pkt 5 ustawy, sporządza się protokół.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisuje kontrolowany lub upoważniona przez niego osoba oraz osoba przeprowadzająca kontrolę, która dokonuje czynności.
3. 
W przypadku odmowy złożenia podpisu pod protokołem, o którym mowa w ust. 1, przez kontrolowanego lub upoważnioną przez niego osobę, osoba przeprowadzająca kontrolę, która dokonuje czynności, sporządza adnotację w protokole.
§  10. 
W przypadku ujawnienia w toku kontroli okoliczności wskazujących na popełnienie przestępstwa osoba przeprowadzająca kontrolę:
1)
niezwłocznie informuje o tym, w formie pisemnej, właściwy organ kontroli;
2)
zabezpiecza dowody, w szczególności w sposób uniemożliwiający ich uszkodzenie, zniszczenie lub zaginięcie.
§  11. 
1. 
Osoba przeprowadzająca kontrolę przedstawia wyniki kontroli w protokole kontroli, o którym mowa w art. 80 ust. 1 ustawy, w sposób uporządkowany, zwięzły i przejrzysty.
2. 
Strony protokołu kontroli powinny być ponumerowane w kolejności i parafowane przez osoby przeprowadzające kontrolę i kontrolowanego.
§  12. 
1. 
W przypadku gdy właściwy organ kontroli skierował do kontrolowanego wystąpienie pokontrolne, termin usunięcia stwierdzonych w wyniku kontroli nieprawidłowości rozpoczyna bieg w dniu następującym po dniu doręczenia kontrolowanemu wystąpienia pokontrolnego.
2. 
Kontrolowany niezwłocznie, nie później niż w dniu następnym po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, przekazuje właściwemu organowi kontroli informację o usunięciu nieprawidłowości, ze wskazaniem sposobu ich usunięcia.
§  13. 
1. 
Po upływie terminu, o którym mowa w § 12 ust. 2, osoby przeprowadzające kontrolę dokonują kontroli realizacji zaleceń wskazanych przez właściwy organ kontroli.
2. 
Z przeprowadzonych ustaleń, o których mowa w ust. 1, sporządza się protokół realizacji zaleceń, który jest przekazywany organowi kontroli.
§  14. 
Do doręczeń stosuje się przepisy rozdziału 8 działu I ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.2)).
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1660, z 2004 r. Nr 162, poz. 1692, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 78, poz. 682 i Nr 181, poz. 1524, z 2008 r. Nr 229, poz. 1539 oraz z 2009 r. Nr 195, poz. 1501 i Nr 216, poz. 1676.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

 ............................................

 (data i miejsce wystawienia)

(oznaczenie organu kontroli)

UPOWAŻNIENIE DO PRZEPROWADZENIA KONTROLI NR

Na podstawie art. ......1)ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649)

upoważniam

.......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko, nr legitymacji służbowej oraz stanowisko służbowe osoby lub osób przeprowadzających kontrolę)

do przeprowadzenia kontroli w ....................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(nazwa i adres siedziby kontrolowanego)

w zakresie .....................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(zakres przedmiotowy i okres objęty kontrolą)

Data rozpoczęcia kontroli: ...........................................................................................................

Przewidywany termin zakończenia kontroli: ...............................................................................

Na wniosek Komisji Nadzoru Audytowego, zgodnie z art. 26 ust. 6 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649), w kontroli uczestniczy2)

.......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko, nr legitymacji służbowej oraz stanowisko służbowe osoby lub osób uczestniczących w kontroli)

........................................................................... ...............................................................

(data, imię, nazwisko oraz podpis osoby lub osób (pieczęć i podpis osoby wydającej

otrzymujących upoważnienie) upoważnienie z podaniem

zajmowanego stanowiska lub funkcji)

______

1) Należy wpisać odpowiednio: art. 26 ust. 4; art. 26 ust. 10; art. 27 ust. 4; art. 74 ust. 2; art. 84.

2) Należy wypełnić, jeżeli osoba lub osoby biorą udział w czynnościach kontrolnych na podstawie art. 26 ust. 6.

POUCZENIE

o podstawowych prawach i obowiązkach wynikających z ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649)

Prawa i obowiązki kontrolowanego:

* Kontrola jest prowadzona po okazaniu legitymacji służbowej oraz doręczeniu imiennego upoważnienia.

* Kontrola jest prowadzona w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu wykonywania działalności, w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności przez kontrolowanego.

* Kontrolowany lub upoważniona przez niego osoba uczestniczy w czynnościach kontrolnych.

* Osoba przeprowadzająca kontrolę, w zakresie wynikającym z upoważnienia, jest uprawniona do:

1) wstępu do wszystkich pomieszczeń kontrolowanego,

2) wglądu do wszelkich dokumentów kontrolowanego,

3) sporządzania uwierzytelnionych kopii, odpisów lub wyciągów z dokumentów oraz zestawień i danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli,

4) wglądu do danych zawartych w systemie informatycznym kontrolowanego oraz sporządzenia kopii lub wyciągów z tych danych, w tym w formie elektronicznej,

5) żądania udzielania ustnych lub pisemnych wyjaśnień w zakresie objętym kontrolą, w terminie przez nią wyznaczonym, oraz zapewnienia terminowego udzielania wyjaśnień przez pracowników,

6) żądania zapewnienia warunków i środków będących w dyspozycji kontrolowanego niezbędnych do sprawnego przeprowadzania kontroli,

7) żądania zapewnienia nienaruszalności zabezpieczonych przez kontrolującego materiałów pozostawionych na przechowanie u kontrolowanego.

Powyższe obowiązki kontrolowany wypełnia w terminach i formach wskazanych przez osobę przeprowadzającą kontrolę.

* Ustaleń kontroli dokonuje się na podstawie dowodów, do których zalicza się:

1) dokumenty,

2) dane i informacje umieszczone w systemach informatycznych kontrolowanego,

3) ustne lub pisemne wyjaśnienia w zakresie objętym kontrolą,

4) oświadczenia osób trzecich,

5) wyniki oględzin,

6) inne materiały, które mogą przyczynić się do stwierdzenia stanu faktycznego w zakresie objętym kontrolą.

* Informacje pisemne sporządzane przez kontrolowanego na potrzeby przeprowadzanej kontroli powinny być podpisane przez osoby upoważnione. W przypadku odmowy podpisania osoba przeprowadzająca kontrolę sporządza adnotację.

* Zgodność z oryginałem odpisów, kserokopii i wyciągów z dokumentów potwierdza osoba upoważniona do reprezentowania kontrolowanego.

* W razie niebezpieczeństwa utraty dowodów osoba przeprowadzająca kontrolę może wskazać sposób zabezpieczenia dowodów przez przechowywanie ich w miejscu prowadzenia działalności przez kontrolowanego w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu.

* O zwolnieniu dowodów spod zabezpieczenia decyduje osoba przeprowadzająca kontrolę.

* Z przeprowadzonej kontroli osoba przeprowadzająca kontrolę sporządza, w terminie 30 dni od dnia zakończenia kontroli, protokół kontroli, który jest przekazywany kontrolowanemu.

* Protokół kontroli podpisują osoby przeprowadzające kontrolę oraz kontrolowany.

* Osoba przeprowadzająca kontrolę powinna pouczyć kontrolowanego o przysługującym prawie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie odmowy podpisania protokołu, a kontrolowany powinien pouczenie podpisać.

* Odmowa podpisania protokołu przez kontrolowanego wymaga sporządzenia przez niego pisemnego uzasadnienia dołączonego do protokołu.

* Kontrolowany albo osoba przez niego upoważniona potwierdza odbiór protokołu, umieszczając pisemne oświadczenie w protokole.

* Osoba przeprowadzająca kontrolę oraz kontrolowany albo osoba przez niego upoważniona parafują każdą stronę protokołu.

* Jeżeli kontrolowany odmawia lub uchyla się od odebrania protokołu kontroli, Komisja Nadzoru Audytowego lub odpowiednio Krajowa Komisja Nadzoru wzywa pisemnie kontrolowanego do złożenia oświadczenia o odbiorze protokołu, wyznaczając termin nie krótszy niż 7 dni do dokonania tej czynności. W przypadku bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu protokół uważa się za odebrany z upływem ostatniego dnia tego terminu.

* W terminie 14 dni od dnia potwierdzenia odbioru protokołu kontroli kontrolowany może zgłosić Komisji Nadzoru Audytowego lub odpowiednio Krajowej Komisji Nadzoru pisemne, umotywowane zastrzeżenia do treści protokołu.

* Do kontroli działalności kontrolowanego stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.).

Zapoznałem się z treścią pouczenia.

............................................................................................................................................

(data, miejsce, podpis i pieczęć kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.16.83

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kontrola wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów i działalność podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.
Data aktu: 15/01/2010
Data ogłoszenia: 03/02/2010
Data wejścia w życie: 18/02/2010