Zezwolenia na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 24 lutego 2009 r.
w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego2)

Na podstawie art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób wydawania oraz cofania zezwoleń:
a)
na prowadzenie składu podatkowego,
b)
na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec,
c)
na nabycie wyrobów akcyzowych jako niezarejestrowany handlowiec,
d)
na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego,
e)
na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący,
f)
wyprowadzenia;
2)
wzory wniosków o wydanie zezwoleń, o których mowa w pkt 1, a także sposób dokumentowania spełnienia warunków, od których uzależnione jest wydanie danego zezwolenia.
§  2. 
1. 
Podmiot ubiegający się o wydanie zezwoleń, o których mowa w § 1 pkt 1, składa do właściwego naczelnika urzędu celnego odpowiednio wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
2. 
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego rolnikowi wytwarzającemu na własny użytek ester lub czysty olej roślinny określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. 
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na nabycie wyrobów akcyzowych jako niezarejestrowany handlowiec określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
6. 
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
7. 
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
8. 
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia wyprowadzenia określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
9. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny być dołączone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii oraz zawierać dane aktualne w dniu składania wniosku o wydanie zezwolenia. Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6 lit. a, nie mogą być sporządzone wcześniej niż 1 miesiąc przed dniem złożenia wniosku, natomiast dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6 lit. b oraz § 4 ust. 1 pkt 1, nie mogą być sporządzone wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.

Rozdział  2

Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego

§  3. 
1. 
Do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego należy dołączyć:
1)
dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT);
2)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z miejsca, w którym ma być prowadzony skład podatkowy, zawierający adres i numer ewidencyjny działki, na której znajdować się ma skład podatkowy;
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON;
4)
decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
5)
potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku akcyzowego;
6)
zaświadczenie wydane przez:
a)
właściwego naczelnika urzędu skarbowego i naczelnika urzędu celnego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa oraz cłem,
b)
właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę z wpłatami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
7)
informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe;
8)
oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe, z wyłączeniem postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu;
9)
odpis z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
10)
oświadczenie wnioskodawcy, że miejsce, w którym ma być prowadzony skład podatkowy, spełnia warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, wymagane przez Państwową Inspekcję Sanitarną, Inspekcję Ochrony Środowiska, Państwową Straż Pożarną oraz Państwową Inspekcję Pracy;
11)
inne dokumenty, wymagane na podstawie przepisów odrębnych, związane z działalnością wykonywaną w składzie podatkowym lub rodzajem wyrobów akcyzowych, w szczególności wymagane koncesje lub zezwolenia, chyba że ich wydanie na podstawie przepisów odrębnych uwarunkowane jest obowiązkiem posiadania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego;
12)
szczegółowy plan składu podatkowego wraz z określeniem powierzchni oraz opisem sposobu odgrodzenia i zabezpieczenia miejsca magazynowania wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym; w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 3 pkt 3 i pkt 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej "ustawą", należy również wskazać pojemność magazynową;
13)
projekt regulaminu funkcjonowania składu podatkowego;
14)
oświadczenie wnioskodawcy, że nie zostało mu cofnięte, ze względu na naruszenie przepisów prawa, w okresie ostatnich 3 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia, żadne z udzielonych mu zezwoleń, o których mowa w art. 84 ust. 1 ustawy, jak również koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej ani nie została wydana decyzja o zakazie wykonywania przez niego działalności regulowanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.3)), w zakresie wyrobów akcyzowych;
15)
w przypadkach, o których mowa w art. 48 ust. 3 pkt 1, pkt 2 i pkt 4 ustawy, oświadczenie wnioskodawcy o spełnieniu wymogów dotyczących minimalnej wysokości obrotu wyrobami akcyzowymi, a w przypadku wnioskodawcy rozpoczynającego działalność oświadczenie, w którym, zgodnie z art. 48 ust. 4 ustawy, zadeklaruje on osiągnięcie w danym roku minimalnej wysokości obrotu, proporcjonalnie w podziale na kolejne miesiące.
2. 
Podmiot posiadający już zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie innego składu podatkowego dołącza dokumenty określone w ust. 1 pkt 2, pkt 5-8 i pkt 10-15.
§  4. 
1. 
Do wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 3, wnioskodawca będący rolnikiem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199, z 2007 r. Nr 35, poz. 217 i Nr 99, poz. 666 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej "ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych", dołącza:
1)
zaświadczenie wydane przez właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub jednostkę organizacyjną Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z wpłatami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;
2)
oświadczenie wnioskodawcy, że nie został wykreślony z rejestru rolników w ciągu ostatnich trzech lat ze względu na naruszenie przepisów ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych;
3)
dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 2-5, pkt 6 lit. a, pkt 7, pkt 8 i pkt 10 oraz pkt 12-14; dokument, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, dołącza się, jeżeli rolnikowi został nadany statystyczny numer identyfikacyjny REGON.
2. 
Jeżeli z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, występuje grupa producentów rolnych, o której mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, oprócz dokumentów określonych w ust. 1, należy dołączyć decyzję marszałka województwa, na podstawie której grupa ta została wpisana do rejestru grup producentów rolnych, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.4)).
§  5. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego, po zweryfikowaniu danych zawartych we wniosku i dołączonych do niego dokumentów, dokonuje w obecności wnioskodawcy lub osoby reprezentującej wnioskodawcę oceny miejsca przeznaczonego na prowadzenie składu podatkowego. Z czynności tej sporządza się protokół zawierający w szczególności ustalenia dotyczące lokalizacji, powierzchni, sposobu odgrodzenia miejsca magazynowania wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym od innych powierzchni i terenów, sposobu zabezpieczenia tego miejsca oraz opis wyposażenia systemu zabezpieczenia technicznego i biurowego.
§  6. 
1. 
Przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego właściwy naczelnik urzędu celnego wzywa wnioskodawcę do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, chyba że wnioskodawca został zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy.
2. 
Na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, właściwy naczelnik urzędu celnego może przedłużyć termin wyznaczony do złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie dłużej jednak niż o 30 dni.
3. 
Jeżeli zabezpieczenie akcyzowe nie zostanie złożone w terminie, o którym mowa w ust. 1, albo w terminie określonym na podstawie ust. 2, właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję o odmowie wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.
§  7. 
1. 
W przypadku zezwolenia wydanego na czas oznaczony, wniosek o wydanie zezwolenia na kolejny okres należy złożyć nie później niż 3 miesiące przed upływem ważności zezwolenia.
2. 
Wniosek złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, traktuje się jako wniosek o wydanie nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Przepisy § 3 oraz § 4 stosuje się odpowiednio.
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 6-8 oraz pkt 14.
4. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, złożonego przez wnioskodawcę, o którym mowa w § 4, należy dołączyć dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 6 lit. a, pkt 7 i pkt 8 oraz w § 4 ust. 1 pkt 1.
§  8. 
Nie wydaje się zezwolenia na prowadzenie w jednym miejscu lub pomieszczeniu więcej niż jednego składu podatkowego.
§  9. 
1. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego, przed podjęciem z urzędu decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, wzywa prowadzącego skład podatkowy do usunięcia stwierdzonych uchybień w określonym terminie, o ile charakter stwierdzonych uchybień pozwala na ich usunięcie.
2. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego, przed wydaniem decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, przeprowadza kontrolę składu podatkowego w zakresie rozliczeń z tytułu podatku akcyzowego oraz aktualnego stanu ilościowego i jakościowego wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym.

Rozdział  3

Zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec, nabycie wyrobów akcyzowych jako niezarejestrowany handlowiec, na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego, na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący oraz zezwolenie wyprowadzenia

§  10. 
Do wniosku o wydanie zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec, oprócz planu miejsca odbioru wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 57 ust. 4 ustawy, należy dołączyć dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 1-9, pkt 11 i pkt 14. Przepisy § 3 ust. 2 oraz § 5-9 stosuje się odpowiednio.
§  11. 
Do wniosku o wydanie zezwolenia na nabycie wyrobów akcyzowych jako niezarejestrowany handlowiec należy dołączyć dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 1, pkt 3-9, pkt 11 i pkt 14. Przepisy § 6 i § 9 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego, oprócz oświadczenia, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, należy dołączyć dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 1, pkt 3-9, pkt 11 i pkt 14. Przepisy § 6, § 7 i § 9 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  13. 
Do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący należy dołączyć dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 1, pkt 3-9, pkt 11 i pkt 14. Przepisy § 6, § 7 i § 9 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  14. 
Do wniosku o wydanie zezwolenia wyprowadzenia, oprócz pisemnej zgody, o której mowa w art. 54 ust. 3 ustawy, należy dołączyć dokumenty określone w § 3 ust. 1 pkt 1, pkt 3-9, pkt 11 i pkt 14. Przepisy § 7 i § 9 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2009 r.5)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz. Urz. WE L 76 z 23.03.1992, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 179).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 180, poz. 1280, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 116, poz. 732, Nr 141, poz. 888, Nr 171, poz. 1056 i Nr 216, poz. 1367 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 11 i Nr 18, poz. 97.

4) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2273, z 2004 r. Nr 162, poz. 1694, z 2005 r. Nr 175, poz. 1462, z 2006 r. Nr 251, poz. 1847 oraz z 2008 r. Nr 98, poz. 634.

5) Zakres spraw regulowany niniejszym rozporządzeniem był uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 35, poz. 312 i Nr 167, poz. 1749, z 2005 r. Nr 36, poz. 321 i Nr 132, poz. 1115 oraz z 2006 r. Nr 245, poz. 1783), które traci moc z dniem 1 marca 2009 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

Naczelnik Urzędu Celnego

w ........................

WNIOSEK

o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego

1. Imię, nazwisko albo nazwa wnioskodawcy oraz jego NIP:

..............................................................

..............................................................

2. Adres zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy:

..............................................................

..............................................................

3. Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji działalności gospodarczej oraz numer REGON:

..............................................................

..............................................................

4. Adres poczty elektronicznej wnioskodawcy:

..............................................................

..............................................................

5. Adres planowanej lokalizacji składu podatkowego:

..............................................................

..............................................................

6. Rodzaj/e działalności planowanej w składzie podatkowym:

..............................................................

..............................................................

7. Zakres planowanej działalności:

a) Szacunkowe dane dotyczące ilości wyrobów akcyzowych, które mają być produkowane, przeładowywane, magazynowane, przyjmowane i wysyłane w składzie podatkowym w okresie jednego miesiąca

..............................................................

..............................................................

b) Szacunkowe dane dotyczące rodzajów i ilości surowców zużywanych do produkcji wyrobów akcyzowych

..............................................................

..............................................................

c) Szacunkowe dane na temat ilości lub wartości wyrobów akcyzowych, będących w okresie 1 miesiąca przedmiotem nabycia i/lub dostawy wewnątrzwspólnotowej ...........................

8. Rodzaj/e wyrobów akcyzowych:

a) wyroby akcyzowe z zestawienia (oznaczone X):

Wyroby energetyczne 1): Napoje alkoholowe:
Oleje roślinne i zwierzęce o kodach CN od 1507 do

1518, jeśli są przeznaczone do celów napędowych

lub opałowych (art. 20 ust. 1 lit. a dyrektywy

2003/96/WE)

Alkohol etylowy (art. 20

dyrektywy 92/83/EWG)

Oleje mineralne o kodach CN 2707 10, 2707 20,

2707 30 i 2707 50 (art. 20 ust. 1 lit. b

dyrektywy 2003/96/WE)

Benzyna ołowiowa o kodach CN 2710 11 31, 2710 11 51

i 2710 11 59 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik

1 tabela A rząd pierwszy dyrektywy 2003/96/WE)

Alkohol częściowo skażony

środkami dopuszczonymi do

skażania alkoholu etylowego na

podstawie przepisów

odrębnych i wykorzystywany do

wytwarzania produktów

nieprzeznaczonych do spożycia

przez ludzi (art. 20 dyrektywy

92/83/EWG)

Benzyna bezołowiowa o kodach CN 2710 11 31,

2710 11 41, 2710 11 45 i 2710 11 49 (art. 20 ust. 1

lit. c; załącznik 1 tabela A rząd drugi dyrektywy

2003/96/WE)

Olej napędowy o kodach CN od 2710 19 41 do

2710 19 49 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1

tabela A rząd trzeci dyrektywy 2003/96/WE)

Piwo (art. 2 dyrektywy 92/83/EWG)
Olej opałowy o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49

(art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik nr 1 tabela C

rząd pierwszy dyrektywy 2003/96/WE)

Wino niemusujące (art. 8 pkt 1

dyrektywy 92/83/EWG)

i niemusujące napoje fermentowane

inne niż wino i piwo (art. 12 pkt 1

dyrektywy 92/83/EWG)

Nafta do celów napędowych o kodach CN 2710 19 21

i 2710 19 25 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1

tabela A rząd czwarty dyrektywy 2003/96/WE)

Wino musujące (art. 8 pkt 2

dyrektywy 92/83/EWG) i musujące

napoje fermentowane inne niż wino

i piwo (art. 12 pkt 2 dyrektywy

92/83/EWG)

Nafta do celów opałowych o kodach CN 2710 19 21

i 2710 19 25 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1

tabela C rząd trzeci dyrektywy 2003/96/WE)

Produkty pośrednie (art. 17

dyrektywy 92/83/EWG)

Ciężki olej opałowy o kodach CN od 2710 19 61 do

2710 19 69 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1

tabela C rząd drugi dyrektywy 2003/96/WE)

Wyroby tytoniowe:
Wyroby o kodach CN 2710 11 21, 2710 11 25

i 2710 19 29, o ile wyroby te są przemieszczane

luzem (art. 20 ust. 1 lit. c dyrektywy 2003/96/WE)

Papierosy (art. 4 i art. 7 ust. 2

dyrektywy 95/59/WE)

Wyroby o kodach CN od 2710 11 do 2710 19 69,

wyżej niewymienione (art. 20 ust. 1 lit. c

dyrektywy 2003/96/WE)

Cygara i cygaretki (art. 3 i art. 7

ust. 1 dyrektywy 95/59/WE)

Gaz płynny i inne węglowodory gazowe (LPG) o

kodzie CN 2711 z wyjątkiem 2711 11, 2711 21 i

2711 29 (art. 20 ust. 1 lit. d; załącznik 1

tabela A rząd piąty; załącznik 1 tabela C rząd

czwarty dyrektywy 2003/96/WE)

Tytoń cięty do ręcznego

sporządzania papierosów (art. 5,

6 i art. 7 ust. 2 dyrektywy

95/59/WE)

Nasycone węglowodory acykliczne o kodzie CN 2901 10

(art. 20 ust. 1 lit. e dyrektywy 2003/96/WE)

Inny tytoń do palenia (art. 5 i

art. 7 ust. 2 dyrektywy 95/59/WE)

Węglowodory cykliczne o kodach CN 2902 20,

2902 30, 2902 41, 2902 42, 2902 43 i 2902 44

(art. 20 ust. 1 lit. f dyrektywy 2003/96/WE)

Metanol (alkohol metylowy) o kodzie CN 2905 11 00,

który nie jest pochodzenia syntetycznego,

jeśli jest przeznaczony do celów napędowych lub

opałowych (art. 20 ust. 1 lit. g dyrektywy

2003/96/WE)

Wyroby o kodzie CN 3824 90 99, jeśli są

przeznaczone do celów napędowych lub opałowych

(art. 20 ust. 1 lit. h dyrektywy 2003/96/WE)

b) oleje smarowe (oznaczone X):

[] TAK: nazwa wyrobu/ów (kod/y CN): ...........................

[] NIE

9. Proponowany termin obowiązywania zezwolenia (oznaczone x):

[] czas nieoznaczony

[] czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, tj .................

10. Wniosek o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3,

poz.11), zwanej dalej "ustawą", wnioskodawcy spełniającego warunki określone w tym przepisie tak/nie2)

11. Proponowane zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w art. 63 ust. 1 ustawy:

a) forma zabezpieczenia akcyzowego:

..............................................................

b) wysokość zabezpieczenia akcyzowego:

..............................................................

12. Liczba aktualnie posiadanych zezwoleń na prowadzenie

składu podatkowego ...........................................

13. Informacja o aktualnym lub wcześniejszym prowadzeniu przez wnioskodawcę działalności w zakresie akcyzy, w szczególności: numery zezwoleń uzyskanych na podstawie przepisów o podatku akcyzowym i numery decyzji o cofnięciu, jeżeli zostały wydane:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

14. Dane osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy w toku postępowania o wydanie zezwolenia:

a) imię i nazwisko ...........................................

b) telefon/faks ..............................................

............................

............................

(data i podpis wnioskodawcy)

_____________________

1) w związku z art. 2 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych

dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. Urz. UE L 283 z 31.10.2003, str. 51) odniesienia do kodów Nomenklatury

Scalonej (CN) wyrobów energetycznych dokonane zostały zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2031/2001 z dnia 6 sierpnia 2001 r.

wprowadzającym zmiany do załącznika I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie taryf i nomenklatury statystycznej oraz w sprawie Wspólnej

Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 279 z 23.10.2001, str. 1)

2) niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

Naczelnik Urzędu Celnego

w ......................

WNIOSEK

o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego rolnikowi 1) wytwarzającemu na własny użytek ester lub czysty olej roślinny

1. Imię, nazwisko albo nazwa wnioskodawcy 2) oraz jego NIP i REGON (o ile został nadany):

..............................................................

..............................................................

2. Adres zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy:

..............................................................

..............................................................

3. Adres poczty elektronicznej wnioskodawcy:

..............................................................

4. Ilość hektarów użytków rolnych będących w posiadaniu wnioskodawcy3):

..............................................................

..............................................................

5. Numer nadany na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (o ile taki numer posiada):

..............................................................

..............................................................

6. Adres planowanej lokalizacji składu podatkowego:

..............................................................

..............................................................

7. Rodzaj/e wyrobów akcyzowych, które będą produkowane w

składzie podatkowym(wraz z kodami CN):

..............................................................

..............................................................

8. Zakres planowanej działalności:

a) Szacunkowe dane dotyczące ilości estru lub czystego oleju roślinnego, które mają być produkowane w składzie podatkowym

w okresie 1 miesiąca, ustalone z uwzględnieniem art. 21 ust. 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych:

..............................................................

..............................................................

b) Szacunkowe dane dotyczące rodzajów i ilości surowców, jakie będą zużywane do produkcji estru lub czystego oleju roślinnego

..............................................................

..............................................................

9. Proponowany termin obowiązywania zezwolenia (oznaczone x):

[] czas nieoznaczony

[] czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, tj..................

10. Wniosek o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na podstawie art. 64 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz.11), zwanej dalej "ustawą":4) tak/nie5)

11. Proponowane zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w art. 63 ust. 1 ustawy:6)

a) forma zabezpieczenia akcyzowego:

..............................................................

b) wysokość zabezpieczenia akcyzowego:

..............................................................

12. Liczba aktualnie posiadanych zezwoleń na prowadzenie

składu podatkowego ..............................................................

13. Informacja o aktualnym lub wcześniejszym prowadzeniu przez wnioskodawcę działalności w zakresie akcyzy, w szczególności: numery zezwoleń uzyskanych na podstawie przepisów o podatku akcyzowym i numery decyzji o cofnięciu, jeżeli zostały wydane:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

14. Dane osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy w toku postępowania o wydanie zezwolenia:

a) imię i nazwisko ...........................................

..............................................................

b) telefon/faks ..............................................

..............................................................

...............................

(data i podpis wnioskodawcy)7)

______

1) - Rolnik w rozumieniu przepisów ustawy o biokomponentach i

biopaliwach ciekłych

2) - W przypadku grup, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o

biokomponentach i biopaliwach ciekłych - imiona i nazwiska

członków grupy albo nazwa grupy.

3) - W przypadku grupy, o której mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1

ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych - miejsce

zamieszkania każdego z członków grupy; ilość hektarów użytków

rolnych będących w posiadaniu wnioskodawcy - w rozbiciu na

poszczególnych członków grupy.

4) - Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1,4 i 5 w zw. z art. 64

ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, rolnik występujący z

wnioskiem o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia

akcyzowego musi mieć swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania

na terytorium kraju, nie posiadać zaległości z tytułu cła i

podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz składek na

ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zobowiązać się do

zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie właściwego naczelnika

urzędu celnego, kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty z tytułu

powstania zobowiązania podatkowego.

5) - Niepotrzebne skreślić.

6) - Punkt ten należy wypełnić w przypadku niewystąpienia

z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia

akcyzowego.

7) - W przypadku grupy, o której mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1

ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych - data i

podpis każdego z członków grupy.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

Naczelnik Urzędu Celnego

w ......................

WNIOSEK

o wydanie zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec

1. Imię, nazwisko albo nazwa wnioskodawcy oraz jego NIP:

.....................................................

.....................................................

2. Adres zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy:

........................................................

........................................................

3. Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji

działalności gospodarczej oraz numer REGON:

........................................................

........................................................

4. Adres poczty elektronicznej wnioskodawcy:

........................................................

5. Adres planowanej lokalizacji miejsca odbioru wyrobów

akcyzowych:

........................................................

........................................................

6. Zakres planowanej działalności na podstawie szacunkowych

danych dotyczących ilości lub wartości wyrobów

akcyzowych, będących w okresie 1 miesiąca przedmiotem

nabycia wewnątrzwspólnotowego: .........................

7. Rodzaj wyrobów akcyzowych, które będą nabywane

wewnątrzwspólnotowo:

a) wyroby akcyzowe z zestawienia (oznaczone X):

Wyroby energetyczne 1): Napoje alkoholowe:
Oleje roślinne i zwierzęce o kodach CN od 1507 do 1518, jeśli są przeznaczone do celów napędowych lub opałowych (art. 20 ust. 1 lit. a dyrektywy 2003/96/WE) Alkohol etylowy (art. 20 dyrektywy 92/83/EKG)
Oleje mineralne o kodach CN 2707 10, 2707 20, 2707 30 i 2707 50 (art. 20 ust. 1 lit. b dyrektywy 2003/96/WE)
Benzyna ołowiowa o kodach CN 2710 11 31, 2710 11 51 i 2710 11 59 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd pierwszy dyrektywy 2003/96/WE) Alkohol częściowo skażony środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów odrębnych i wykorzystywany do wytwarzania produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi (art. 20 dyrektywy 92/83/EWG)
Benzyna bezołowiowa o kodach CN 2710 11 31, 2710 11 41, 2710 11 45 i 2710 11 49 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd drugi dyrektywy 2003/96/WE)
Olej napędowy o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd trzeci dyrektywy 2003/96/WE) Piwo (art. 2 dyrektywy 92/83/EWG)
Olej opałowy o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik nr 1 tabela C rząd pierwszy dyrektywy 2003/96/WE) Wino niemusujące (art. 8 pkt 1 dyrektywy 92/83/EWG) i niemusujące napoje fermentowane inne niż wino i piwo (art. 12 pkt 1 dyrektywy 92/83/EWG)
Nafta do celów napędowych o kodach CN 2710 19 21 i 2710 19 25 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd czwarty dyrektywy 2003/96/WE) Wino musujące (art. 8 pkt 2 dyrektywy 92/83/EWG) i musujące napoje fermentowane inne niż wino i piwo (art. 12 pkt 2 dyrektywy 92/83/EWG)
Nafta do celów opałowych o kodach CN 2710 19 21 i 2710 19 25 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela C rząd trzeci dyrektywy 2003/96/WE) Produkty pośrednie (art. 17 dyrektywy 92/83/EWG)
Ciężki olej opałowy o kodach CN od 2710 19 61 do 2710 19 69 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela C rząd drugi dyrektywy 2003/96/WE) Wyroby tytoniowe:
Wyroby o kodach CN 2710 11 21, 2710 11 25 i 2710 19 29, o ile wyroby te są przemieszczane luzem (art. 20 ust. 1 lit. c dyrektywy 2003/96/WE) Papierosy (art. 4 i art. 7 ust. 2 dyrektywy 95/59/WE)
Wyroby o kodach CN od 2710 11 do 2710 19 69, wyżej niewymienione (art. 20 ust. 1 lit. c dyrektywy 2003/96/WE) Cygara i cygaretki (art. 3 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 95/59/WE)
Gaz płynny i inne węglowodory gazowe (LPG) o kodzie CN 2711 z wyjątkiem 2711 11, 2711 21 i 2711 29 (art. 20 ust. 1 lit. d; załącznik 1 tabela A rząd piąty; załącznik 1 tabela C rząd czwarty dyrektywy 2003/96/WE) Tytoń cięty do ręcznego sporządzania papierosów (art. 5, 6 i art. 7 ust. 2 dyrektywy 95/59/WE)
Nasycone węglowodory acykliczne o kodzie CN 2901 10 (art. 20 ust. 1 lit. e dyrektywy 2003/96/WE) Inny tytoń do palenia (art. 5 i art. 7 ust. 2 dyrektywy 95/59/WE)
Węglowodory cykliczne o kodach CN 2902 20, 2902 30, 2902 41, 2902 42, 2902 43 i 2902 44 (art. 20 ust. 1 lit. f dyrektywy 2003/96/WE)
Metanol (alkohol metylowy) o kodzie CN 2905 11 00, który nie jest pochodzenia syntetycznego, jeśli jest przeznaczony do celów napędowych lub opałowych (art. 20 ust. 1 lit. g dyrektywy 2003/96/WE)
Wyroby o kodzie CN 3824 90 99, jeśli są przeznaczone do celów napędowych lub opałowych (art. 20 ust. 1 lit. h dyrektywy 2003/96/WE)

b) oleje smarowe (oznaczone X):

TAK: nazwa wyrobu/ów (kod/y CN): ..................

NIE

8. Proponowany termin obowiązywania zezwolenia (oznaczone

x):

czas nieoznaczony

czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, tj. .............

9. Proponowane zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w art.

63 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku

Akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz.11):

a) forma zabezpieczenia akcyzowego: ...................

b) wysokość zabezpieczenia akcyzowego: ................

10. Liczba aktualnie posiadanych zezwoleń na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec .......

11. Informacja o aktualnym lub wcześniejszym prowadzeniu

przez wnioskodawcę działalności w zakresie akcyzy, w

szczególności:

numery zezwoleń uzyskanych na podstawie przepisów o podatku akcyzowym i numery decyzji o cofnięciu, jeżeli zostały wydane:

........................................................

........................................................

........................................................

12. Dane osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy

w toku postępowania o wydanie zezwolenia:

a) imię i nazwisko .....................................

b) telefon/faks ........................................

................................

(data i podpis wnioskodawcy)

______

1) w związku z art. 2 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE

z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji

wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących

opodatkowania produktów energetycznych i energii

elektrycznej (Dz. Urz. UE L 283 z 31.10.2003, str. 51)

odniesienia do kodów

Nomenklatury Scalonej (CN) wyrobów energetycznych

dokonane zostały zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE)

nr 2031/2001 z dnia 6 sierpnia 2001r. wprowadzającym

zmiany do załącznika 1 do rozporządzenia Rady (EWG) nr

2658/87 w sprawie taryf i nomenklatury statystycznej oraz

w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 279 z

23.10.2001, str. 1)

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

Naczelnik Urzędu Celnego

w .......................

WNIOSEK

o wydanie zezwolenia na nabycie wyrobów akcyzowych jako niezarejestrowany handlowiec

1. Imię, nazwisko albo nazwa wnioskodawcy oraz jego NIP:

...........................................................

...........................................................

2. Adres zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy:

...........................................................

...........................................................

3. Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji

działalności gospodarczej oraz numer REGON:

...........................................................

...........................................................

4. Adres miejsca, w którym wyroby akcyzowe zostaną odebrane:

...........................................................

...........................................................

5. Zakres planowanej działalności:

- ilość wyrobów akcyzowych, które zostaną nabyte

wewnątrzwspólnotowo przez wnioskodawcę ...............

- przypadająca do zapłaty kwota akcyzy: ................

6. Rodzaj wyrobów akcyzowych, które zostaną nabyte

wewnątrzwspólnotowo:

a) wyroby akcyzowe z zestawienia (oznaczone X):

Wyroby energetyczne 1): Napoje alkoholowe:
Oleje roślinne i zwierzęce o kodach CN od 1507 do 1518, jeśli są przeznaczone do celów napędowych lub opałowych (art. 20 ust. 1 lit. a dyrektywy 2003/96/WE) Alkohol etylowy (art. 20 dyrektywy 92/83/EWG)
Oleje mineralne o kodach CN 2707 10, 2707 20, 2707 30 i 2707 50 (art. 20 ust. 1 lit. b dyrektywy 2003/96/WE)
Benzyna ołowiowa o kodach CN 2710 11 31, 2710 11 51 i 2710 11 59 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd pierwszy dyrektywy 2003/96/WE) Alkohol częściowo skażony środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów odrębnych i wykorzystywany do wytwarzania produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi (art. 20 dyrektywy 92/83/SWG)
Benzyna bezołowiowa o kodach CN 2710 11 31, 2710 11 41, 2710 11 45 i 2710 11 49 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd drugi dyrektywy 2003/96/WE)
Olej napędowy o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd trzeci dyrektywy 2003/96/WE) Piwo (art. 2 dyrektywy 92/83/EWG)
Olej opałowy o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik nr 1 tabela C rząd pierwszy dyrektywy 2003/96/WE) Wino niemusujące (art. 8 pkt 1 dyrektywy 92/83/EWG) i niemusujące napoje fermentowane inne niż wino i piwo (art. 12 pkt 1 dyrektywy 92/83/EWG)
Nafta do celów napędowych o kodach CN 2710 19 21 i 2710 19 25 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela A rząd czwarty dyrektywy 2003/96/WE) Wino musujące (art. 8 pkt 2 dyrektywy 92/83/EWG) i musujące napoje fermentowane inne niż wino i piwo (art. 12 pkt 2 dyrektywy 92/83/EWG)
Nafta do celów opałowych o kodach CN 2710 19 21 i 2710 19 25 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela C rząd trzeci dyrektywy 2003/96/WE) Produkty pośrednie (art. 17 dyrektywy 92/83/EWG)
Ciężki olej opałowy o kodach CN od 2710 19 61 do 2710 19 69 (art. 20 ust. 1 lit. c; załącznik 1 tabela C rząd drugi dyrektywy 2003/96/WE) Wyroby tytoniowe:
Wyroby o kodach CN 2710 11 21, 2710 11 25 i 2710 19 29, o ile wyroby te są przemieszczane luzem (art. 20 ust. 1 lit. c dyrektywy 2003/96/WE) Papierosy (art. 4 i art. 7 ust. 2 dyrektywy 95/59/WE)
Wyroby o kodach CN od 2710 11 do 2710 19 69, wyżej niewymienione (art. 20 ust. 1 lit. c dyrektywy 2003/96/WE) Cygara i cygaretki (art. 3 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 95/59/WE)
Gaz płynny i inne węglowodory gazowe (LPG) o kodzie CN 2711 z wyjątkiem 2711 11, 2711 21 i 2711 29 (art. 20 ust. 1 lit. d; załącznik 1 tabela A rząd piąty; załącznik 1 tabela C rząd czwarty dyrektywy 2003/96/WE) Tytoń cięty do ręcznego sporządzania papierosów (art. 5, 6 i art. 7 ust. 2 dyrektywy 95/59/WE)
Nasycone węglowodory acykliczne o kodzie CN 2901 10 (art. 20 ust. 1 lit. e dyrektywy 2003/96/WE) Inny tytoń do palenia (art. 5 i art. 7 ust. 2 dyrektywy 95/59/WE)
Węglowodory cykliczne o kodach CN 2902 20, 2902 30, 2902 41, 2902 42, 2902 43 i 2902 44 (art. 20 ust. 1 lit. f dyrektywy 2003/96/WE)
Metanol (alkohol metylowy) o kodzie CN 2905 11 00, który nie jest pochodzenia syntetycznego, jeśli jest przeznaczony do celów napędowych lub opałowych (art. 20 ust. 1 lit. g dyrektywy 2003/96/WE)
Wyroby o kodzie CN 3824 90 99, jeśli są przeznaczone do celów napędowych lub opałowych (art. 20 ust. 1 lit. h dyrektywy 2003/96/WE)

b) oleje smarowe (oznaczone X):

TAK: nazwa wyrobu/ów (kod/y CN): ...................

NIE

7. Proponowane zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w art.

63 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku

Akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz.11):

a) forma zabezpieczenia akcyzowego: ....................

b) wysokość zabezpieczenia akcyzowego: .................

8. Informacja o aktualnym lub wcześniejszym prowadzeniu przez wnioskodawcę działalności w zakresie akcyzy, w

szczególności:

numery zezwoleń uzyskanych na podstawie przepisów o podatku akcyzowym i numery decyzji o cofnięciu, jeżeli zostały wydane:

.........................................................

.........................................................

.........................................................

9. Dane osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy w

toku postępowania o wydanie zezwolenia:

a) imię i nazwisko .....................................

b) telefon/faks .........................................

..............................

(data i podpis wnioskodawcy)

______

1) w związku z art. 2 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE z

dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji

wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących

opodatkowania produktów energetycznych i energii

elektrycznej (Dz. Urz. UE L 283 z 31.10.2003, str. 51)

odniesienia do kodów Nomenklatury Scalonej (CN) wyrobów

energetycznych dokonane zostały zgodnie z rozporządzeniem

Komisji (WE) nr 2031/2001 z dnia 6 sierpnia 2001r.

wprowadzającym zmiany do załącznika 1 do rozporządzenia

Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie taryf i nomenklatury

statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.

Urz. WE L 279 z 23.10.2001, str. 1)

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

Naczelnik Urzędu Celnego

w ......................

WNIOSEK

o wydanie zezwolenia na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego

1. Imię, nazwisko albo nazwa sprzedawcy, o którym mowa w

art.81 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku

akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej

"ustawą":

...........................................................

...........................................................

2. Adres zamieszkania albo siedziby sprzedawcy:

...........................................................

...........................................................

3. Rodzaj działalności gospodarczej prowadzonej przez

sprzedawcę:

...........................................................

...........................................................

4. Imię, nazwisko albo nazwa podmiotu wskazanego jako

przedstawiciel podatkowy oraz jego NIP:

...........................................................

...........................................................

5. Adres zamieszkania albo siedziby podmiotu wskazanego jako

przedstawiciel podatkowy:

...........................................................

...........................................................

6. Adres poczty elektronicznej podmiotu wskazanego jako

przedstawiciel podatkowy:

...........................................................

7. Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji

działalności gospodarczej oraz numer REGON podmiotu wskazanego jako przedstawiciel podatkowy:

...........................................................

...........................................................

8. Rodzaje wyrobów akcyzowych (wraz z kodami CN), które będą

nabywane wewnątrzwspólnotowo:

...........................................................

...........................................................

9. Proponowany termin obowiązywania zezwolenia (oznaczonex):

czas nieoznaczony

czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, tj...............

10. Proponowane przez podmiot wskazany jako przedstawiciel

podatkowy zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w art. 63

ust. 1 ustawy:

a) forma zabezpieczenia akcyzowego ......................

b) wysokość zabezpieczenia akcyzowego ...................

11. Informacja o aktualnym lub wcześniejszym prowadzeniu

działalności w zakresie akcyzy przez podmiot wskazany jako

przedstawiciel podatkowy, w szczególności: numery zezwoleń

uzyskanych na podstawie przepisów o podatku akcyzowym i numery

decyzji o cofnięciu, jeżeli zostały wydane:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

12. Dane osoby upoważnionej do reprezentowania sprzedawcy w

toku postępowania o wydanie zezwolenia:

a) imię i nazwisko ........................................

b) telefon/faks ...........................................

.........................

(data i podpis sprzedawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR

Naczelnik Urzędu Celnego

w ......................

WNIOSEK

o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący

1. Imię, nazwisko albo nazwa wnioskodawcy oraz jego NIP:

...........................................................

...........................................................

2. Adres zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy:

...........................................................

...........................................................

3. Adres poczty elektronicznej wnioskodawcy:

...........................................................

...........................................................

4. Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji

działalności gospodarczej oraz numer REGON:

...........................................................

...........................................................

5. Zakres prowadzonej działalności określony na podstawie

szacunkowych danych dotyczących ilości i wartości wyrobów

akcyzowych, podlegających zwolnieniu od akcyzy ze względu na

przeznaczenie, które mają być dostarczane podmiotom

zużywającym w okresie jednego miesiąca:

...........................................................

...........................................................

6. Rodzaje wyrobów akcyzowych (wraz z kodami CN):

...........................................................

...........................................................

7. Proponowany termin obowiązywania zezwolenia (oznaczone

x):

□ czas nieoznaczony

□ czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, tj..................

8. Proponowane zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w art.

63 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku

Akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz.11):

a) forma zabezpieczenia akcyzowego:

........................................................

b) wysokość zabezpieczenia akcyzowego:

........................................................

9. Informacja o aktualnym lub wcześniejszym prowadzeniu przez wnioskodawcę działalności w zakresie akcyzy, w szczególności:

numery zezwoleń uzyskanych na podstawie przepisów o podatku

akcyzowym i numery decyzji o cofnięciu, jeżeli zostały wydane:

............................................................

............................................................

............................................................

10. Dane osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy w toku postępowania o wydanie zezwolenia:

a) imię i nazwisko .........................................

b) telefon/faks ............................................

............................

(data i podpis wnioskodawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

Naczelnik Urzędu Celnego

w .......................

WNIOSEK

o wydanie zezwolenia wyprowadzenia

1. Imię, nazwisko albo nazwa wnioskodawcy oraz jego NIP:

............................................................

............................................................

2. Adres zamieszkania albo siedziby wnioskodawcy:

............................................................

............................................................

3. Adres poczty elektronicznej wnioskodawcy:

............................................................

............................................................

4. Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji

działalności gospodarczej oraz numer REGON:

............................................................

............................................................

5. Adres, pod którym zlokalizowany jest skład podatkowy, z

którego będzie następowało wyprowadzanie wyrobów akcyzowych

poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, oraz numer akcyzowy tego składu podatkowego:

............................................................

............................................................

6. Rodzaje wyrobów akcyzowych (wraz z kodami CN), które będą

wyprowadzane ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy:

............................................................

............................................................

7. Proponowany termin obowiązywania zezwolenia (oznaczone

x):

czas nieoznaczony

czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, tj. ............

8. Informacja o aktualnym lub wcześniejszym prowadzeniu przez wnioskodawcę działalności w zakresie akcyzy, w szczególności:

numery zezwoleń uzyskanych na podstawie przepisów o podatku

akcyzowym i numery decyzji o cofnięciu, jeżeli zostały wydane:

............................................................

............................................................

............................................................

9. Dane osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy w

toku postępowania o wydanie zezwolenia:

a) imię i nazwisko .........................................

b) telefon/faks ............................................

..............................

(data i podpis wnioskodawcy)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.32.241

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego.
Data aktu: 24/02/2009
Data ogłoszenia: 27/02/2009
Data wejścia w życie: 01/03/2009