System teleinformatyczny przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 24 lutego 2009 r.
w sprawie systemu teleinformatycznego przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju

Na podstawie art. 46 ust. 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób funkcjonowania systemu teleinformatycznego przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, zwanego dalej "systemem";
2)
szczegółowe wymogi, jakie powinny spełniać dokumenty w formie elektronicznej przesyłane w systemie;
3)
szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy przy użyciu dokumentów w formie elektronicznej przesyłanych w systemie, w szczególności sposób obiegu administracyjnego dokumentu towarzyszącego w formie elektronicznej, a także sposób potwierdzania odbioru wyrobów akcyzowych przez podmioty dokonujące przemieszczeń wyrobów akcyzowych;
4)
procedury szczególne w przypadku awarii systemu lub systemów współpracujących:
a)
SEED - komputerowa baza danych zawierająca wykaz podatników prowadzących składy podatkowe, miejsc zatwierdzonych jako składy podatkowe oraz zarejestrowanych handlowców,
b)
OSOZ - Ogólnopolski System Obsługi Zabezpieczeń i Pozwoleń,
c)
ISZTAR - System Zintegrowanej Taryfy Celnej.
§  2.
1.
System umożliwia przesyłanie administracyjnego dokumentu towarzyszącego oraz innych dokumentów w formie elektronicznej pomiędzy podmiotem wysyłającym wyroby akcyzowe, organem podatkowym i podmiotem odbierającym te wyroby, generowanych w związku z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju.
2.
Użytkownicy systemu dokonują rozliczenia zabezpieczenia akcyzowego w sposób elektroniczny przy przemieszczeniu wyrobów akcyzowych dokonywanym przy pomocy systemu.
§  3.
Administracyjny dokument towarzyszący w formie elektronicznej zawiera identyczne dane jak administracyjny dokument towarzyszący w formie papierowej i jest stosowany zgodnie z warunkami określonymi dla tego dokumentu w formie papierowej.
§  4.
1.
Podmiot wysyłający wyroby akcyzowe generuje w systemie:
1)
powiadomienie o planowanym przemieszczeniu wyrobów akcyzowych i administracyjny dokument towarzyszący w formie elektronicznej, przed rozpoczęciem przemieszczenia wyrobów akcyzowych;
2)
powiadomienie o zmianie miejsca przeznaczenia, w przypadku zmiany w trakcie przemieszczenia wyrobów akcyzowych podmiotu odbierającego te wyroby, wymienionego w administracyjnym dokumencie towarzyszącym w formie elektronicznej.
2.
Podmiot odbierający wyroby akcyzowe generuje w systemie:
1)
powiadomienie o przybyciu przemieszczanych wyrobów akcyzowych po zakończeniu przemieszczenia;
2)
raport odbioru wyrobów akcyzowych po zakończeniu przemieszczenia.
3.
Organ podatkowy generuje w systemie:
1)
informację o podjęciu kontroli w miejscu wysyłki i odbioru lub o jej braku;
2)
informację o przydzieleniu osoby do kontroli;
3)
informację o wynikach kontroli w miejscu wysyłki lub odbioru;
4)
anulowanie administracyjnego dokumentu towarzyszącego w formie elektronicznej przed rozpoczęciem przemieszczenia wyrobów akcyzowych, w przypadku gdy podmiot zaniecha dokonania przemieszczenia wyrobów akcyzowych;
5)
informację o przydzieleniu osoby do manualnego obciążenia zabezpieczenia akcyzowego;
6)
informację o rejestracji zdarzenia w trakcie transportu;
7)
informację o zgłoszeniu ryzyka przesyłki;
8)
powiadomienie o planowanej przesyłce, administracyjny dokument towarzyszący w formie elektronicznej, powiadomienie o zmianie miejsca przeznaczenia, powiadomienie o przybyciu przesyłki oraz raport odbioru w przypadku procedury awaryjnej;
9)
dodatkowe zarejestrowanie administracyjnych dokumentów towarzyszących w systemie, w przypadku procedury awaryjnej;
10)
wyszukanie administracyjnych dokumentów towarzyszących w formie elektronicznej;
11)
zmianę osoby wyznaczonej do wykonania zadania.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają weryfikacji przez system. O poprawności tych dokumentów powiadamiany jest podmiot, który przesłał te dokumenty w formie elektronicznej.
§  5.
Podmiot wysyłający i odbierający wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy jest obowiązany do przechowywania administracyjnych dokumentów towarzyszących w formie elektronicznej wygenerowanych w systemie, zapisanych na informatycznych nośnikach danych lub w formie wydruku przez okres, o którym mowa w art. 41 ust. 13 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.
§  6.
1.
W przypadku wystąpienia awarii systemu lub systemów współpracujących przed rozpoczęciem przemieszczenia wyrobów akcyzowych stosuje się wyłącznie administracyjny dokument towarzyszący w formie papierowej oraz oryginał potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W przypadku wystąpienia awarii po rozpoczęciu przemieszczenia wyrobów akcyzowych zakończenie przemieszczenia w systemie może nastąpić wyłącznie po usunięciu awarii systemu.
2.
W przypadku awarii systemu OSOZ po rozpoczęciu przemieszczenia wyrobów akcyzowych przemieszczenie może zostać zakończone w systemie, natomiast zabezpieczenie akcyzowe jest zwalniane po przywróceniu pracy systemu OSOZ.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2009 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.32.230

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: System teleinformatyczny przemieszczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju.
Data aktu: 24/02/2009
Data ogłoszenia: 27/02/2009
Data wejścia w życie: 01/03/2009