Wojskowi rzecznicy dyscyplinarni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 lutego 2009 r.
w sprawie wojskowych rzeczników dyscyplinarnych

Na podstawie art. 48 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 179, poz. 1750 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1242) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
przełożonych dyscyplinarnych uprawnionych do wyznaczania rzeczników dyscyplinarnych;
2)
wymagania, jakie powinien spełniać rzecznik dyscyplinarny;
3)
warunki i tryb przyznawania i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia przysługującego rzecznikom dyscyplinarnym oraz wysokość i termin płatności tego wynagrodzenia.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka wojskowa - jednostkę wojskową, o której mowa w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm. 1 ) oraz ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117 oraz z 2004 r. Nr 210, poz. 2135), a także jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowaną oraz komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej;
2)
dowódca jednostki wojskowej - dowódcę (dyrektora, szefa, komendanta, prezesa lub inną osobę na równorzędnym stanowisku służbowym) jednostki wojskowej, o której mowa w pkt 1.
§  3.
1.
Przełożonymi dyscyplinarnymi uprawnionymi do wyznaczania rzeczników dyscyplinarnych właściwych w stosunku do żołnierzy podporządkowanych tym przełożonym, z wyjątkiem ich zastępców, są przełożeni zajmujący stanowiska służbowe nie niższe niż dowódcy jednostki wojskowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz § 4 i 5.
2.
Przełożonym dyscyplinarnym uprawnionym do wyznaczania rzeczników dyscyplinarnych właściwych w stosunku do żołnierzy pozostających w:
1)
rezerwie kadrowej lub dyspozycji, do których przenosi dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - jest ten dyrektor, z zastrzeżeniem pkt 2;
2)
dyspozycji, będących w korpusie szeregowych zawodowych - jest dowódca jednostki wojskowej zajmujący stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego co najmniej pułkownika (komandora).
3.
Minister Obrony Narodowej jest uprawniony do wyznaczania rzeczników dyscyplinarnych właściwych w stosunku do wszystkich żołnierzy.
§  4.
Jeżeli w jednostce wojskowej podległej przełożonemu dyscyplinarnemu, o którym mowa w § 3 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, nie ma żołnierza spełniającego warunki do wyznaczenia na rzecznika dyscyplinarnego, w tym określonych dla prowadzenia postępowań wyjaśniających, rzecznika dyscyplinarnego wyznacza wyższy przełożony dyscyplinarny spośród podporządkowanych mu żołnierzy.
§  5.
1.
Przełożonymi dyscyplinarnymi uprawnionymi do wyznaczania rzeczników dyscyplinarnych w stosunku do żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w jednostkach organizacyjnych poza resortem obrony narodowej są, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3:
1)
Minister Obrony Narodowej - wobec żołnierzy zawodowych posiadających stopień wojskowy nie niższy niż generał brygady (kontradmirał) lub
2)
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - wobec pozostałych żołnierzy zawodowych.
2.
Rzecznikami dyscyplinarnymi, o których mowa w ust. 1, właściwymi w stosunku do żołnierzy pełniących służbę wojskową w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego mogą być odpowiednio żołnierze tych służb.
3.
Jeżeli w jednostce organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, nie ma żołnierza spełniającego warunki do wyznaczenia na rzecznika dyscyplinarnego, w tym określonych do prowadzenia czynności w postępowaniu dyscyplinarnym, właściwym rzecznikiem dyscyplinarnym dla żołnierzy w tej instytucji jest rzecznik dyscyplinarny wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej.
§  6.
1.
Przy wyznaczaniu rzeczników dyscyplinarnych przełożony dyscyplinarny, uprawniony do ich wyznaczania, uwzględnia:
1)
liczbę dotychczas prowadzonych postępowań dyscyplinarnych i stopień ich skomplikowania;
2)
obciążenie żołnierzy wyznaczanych na rzeczników dyscyplinarnych obowiązkami służbowymi;
3)
wielkość jednostki wojskowej i jej struktur wewnętrznych, przy czym, jeżeli jest mu podporządkowanych:
a)
mniej niż 20 żołnierzy - może nie wyznaczać rzecznika dyscyplinarnego; przepisy § 4 i 5 stosuje się odpowiednio,
b)
od 20 do 100 żołnierzy - wyznacza jednego lub dwóch rzeczników dyscyplinarnych,
c)
od 101 do 200 żołnierzy - wyznacza do trzech rzeczników dyscyplinarnych,
d)
ponad 200 żołnierzy - wyznacza nie więcej niż po dwóch rzeczników dyscyplinarnych na stu żołnierzy.
2.
Przełożony dyscyplinarny zajmujący stanowisko służbowe wyższe niż stanowisko dowódcy jednostki wojskowej (równorzędne) może wyznaczać do pięciu rzeczników dyscyplinarnych.
§  7.
Rzecznikiem dyscyplinarnym może być żołnierz zawodowy:
1)
niekarany dyscyplinarnie;
2)
posiadający co najmniej:
a)
stopień wojskowy kaprala (mata),
b)
trzyletni staż zawodowej służby wojskowej,
c)
dobrą ocenę ogólną w opinii służbowej,
d)
dobrą znajomość wojskowych przepisów dyscyplinarnych.
§  8.
Rzecznikowi dyscyplinarnemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, zwane dalej "dodatkowym wynagrodzeniem":
1)
w wysokości 4 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, zwanego dalej "uposażeniem" - z tytułu wykonywanej funkcji;
2)
w wysokości 2 % uposażenia - za każde przeprowadzone i zakończone:
a)
postępowanie wyjaśniające,
b)
uzupełnienie materiału dowodowego w postępowaniu odwoławczym,
c)
sprawdzenie przesłanek w celu wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego.
§  9.
1.
Decyzja o wyznaczeniu rzecznika dyscyplinarnego stanowi podstawę do przyznania i wypłacania mu dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w § 8 pkt 1.
2.
Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w § 8 pkt 2, przyznawane i wypłacane jest na podstawie odrębnej decyzji, po przyjęciu przez organ orzekający wniosku rzecznika dyscyplinarnego o zakończeniu czynności na danym etapie postępowania dyscyplinarnego.
§  10.
1.
Dodatkowe wynagrodzenie wypłaca organ finansowy, na zaopatrzeniu którego pozostaje żołnierz sprawujący funkcję rzecznika dyscyplinarnego.
2.
Dodatkowe wynagrodzenie wypłaca się w ramach innych należności żołnierzy zawodowych za miesiąc poprzedni, w terminie płatności uposażenia.
3.
Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w § 8 pkt 1, wypłaca się proporcjonalnie do liczby dni miesiąca pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 września 2002 r. w sprawie wojskowych rzeczników dyscyplinarnych (Dz. U. Nr 155, poz. 1292, z 2003 r. Nr 50, poz. 429 oraz z 2004 r. Nr 249, poz. 2501).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.29.184

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wojskowi rzecznicy dyscyplinarni.
Data aktu: 10/02/2009
Data ogłoszenia: 23/02/2009
Data wejścia w życie: 10/03/2009