USA-Polska. Umowa w sprawie współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Waszyngton.2008.03.10.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta,
sporządzona w Waszyngtonie dnia 10 marca 2008 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 10 marca 2008 r. w Waszyngtonie została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, w następującym brzmieniu:

UMOWA

MIĘDZY

RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

RZĄDEM STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

W SPRAWIE WSPÓŁPRACY W RAMACH

POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ KOMISJI FULBRIGHTA

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki, zwane dalej "Stronami",

pragnąc, aby dwustronny program podjęty na zasadach pełnego partnerstwa i równych praw umacniał więzy przyjaźni i zrozumienia między obydwoma narodami poprzez wdrażanie programów na rzecz edukacji, nauki oraz kontaktów zawodowych,

biorąc pod uwagę owocne rezultaty dotychczasowych działań w zakresie edukacji i nauki oraz wymiany wiedzy i doświadczeń zawodowych podjętych w ramach Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o utworzeniu Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, podpisanej w Warszawie w dniu 20 października 1995 roku, którą obie Strony zgodziły się kontynuować do czasu wejścia w życie nowej umowy,

przekonane o potrzebie dalszego rozwijania wzajemnie korzystnej wiedzy i doświadczeń w dziedzinie edukacji i nauki,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, zwana dalej "Komisją", jest fundacją utworzoną przez Stronę amerykańską w dniu 27 marca 1992 roku, numer Krajowego Rejestru Sądowego 000166179, na podstawie przepisów prawa polskiego.
2.
Siedziba Komisji znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
3.
Komisja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
4.
Komisja posiada osobowość prawną.
5.
Komisja nie czerpie zysku z prowadzonej przez siebie działalności.
Artykuł  2

Strony współpracują w ramach Komisji zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy, kierując się zasadami partnerstwa, wzajemności i równych praw.

Artykuł  3
1.
Głównym zadaniem Komisji jest wspieranie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki wyjeżdżających do uczelni lub jednostek naukowych państwa drugiej Strony w celu:
1)
odbycia części studiów wyższych, studiów doktoranckich, stażu naukowego albo wzięcia udziału w innych formach kształcenia,
2)
prowadzenia zajęć dydaktycznych,
3)
prowadzenia badań naukowych.
2.
Komisja może realizować również inne zadania z zakresu edukacji i nauki, w tym:
1)
programy wymiany nauczycieli szkół i placówek działających w systemie oświaty obydwu Stron,
2)
zadania powierzone przez Strony lub przez inne podmioty, jeżeli zapewnią one środki finansowe na realizację tych zadań.
3.
Szczegółowy zakres działalności Komisji określa Statut Fundacji "Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta", zwany dalej "Statutem".
Artykuł  4
1.
Komisja realizuje zadanie, o którym mowa w artykule 3 ustępie 1, w szczególności poprzez przyznawanie stypendiów:
1)
polskim i amerykańskim kandydatom, posiadającym co najmniej tytuł zawodowy licencjata lub równorzędny, stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, ubiegającym się o wyjazd do uczelni państwa drugiej Strony w celu odbycia części studiów wyższych, studiów doktoranckich, staży naukowych albo wzięcia udziału w innej formie kształcenia,
2)
polskim i amerykańskim pracownikom dydaktycznym i naukowo-dydaktycznym, posiadającym co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, ubiegającym się o wyjazd do uczelni państwa drugiej Strony w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów lub warsztatów,
3)
polskim i amerykańskim doktorantom oraz pracownikom naukowym lub naukowo-dydaktycznym, posiadającym co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, ubiegającym się o wyjazd do uczelni lub jednostek naukowych państwa drugiej Strony w celu prowadzenia badań naukowych.
2.
Komisja może realizować zadanie, o którym mowa w artykule 3 ustępie 1, między innymi poprzez:
1)
pokrywanie osobom wymienionym w ustępie 1, którym przyznane zostały stypendia, kosztów podróży do państwa drugiej Strony i z powrotem oraz w państwie pobytu, zakupu polisy ubezpieczeniowej i opłat wizowych,
2)
prowadzenie działań informacyjno-promocyjnych o programach wymiany stypendialnej oraz programach współpracy pomiędzy Stronami.
Artykuł  5
1.
Organami Komisji są: Rada Komisji, zwana dalej "Radą", oraz powoływany przez Radę Zarząd Komisji, zwany dalej "Zarządem", jako organ wykonawczy w rozumieniu przepisów prawa polskiego.
2.
Rada jest statutowym kolegialnym organem kontroli Komisji.
3.
Szczegółowy zakres zadań oraz tryb pracy organów Komisji określa jej Statut.
Artykuł  6
1.
W skład Rady wchodzi dziesięciu członków:
1)
pięciu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powołanych przez polskiego ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, zwanego dalej "Ministrem", w tym co najmniej po jednym przedstawicielu polskiego ministerstwa właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oraz
2)
pięciu obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki powołanych przez szefa misji dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych Ameryki w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Szefem Misji", w tym co najmniej dwóch członków służby zagranicznej Stanów Zjednoczonych Ameryki.
2.
W skład Zarządu wchodzi od trzech do pięciu osób, w tym Dyrektor Wykonawczy powoływany i odwoływany przez Radę.
3.
Minister oraz Szef Misji pełnią funkcję Honorowych Przewodniczących Rady i posiadają prawo udziału w jej posiedzeniach, bez prawa głosu.
4.
Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej sześciu członków tego organu, a uchwały Zarządu - zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej dwóch członków tego organu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego posiedzeniu Rady lub głos Dyrektora Wykonawczego przewodniczącego posiedzeniu Zarządu.
5.
Uchwały Rady w sprawie zmiany Statutu Komisji są podejmowane przy obecności co najmniej siedmiu członków tego organu, bezwzględną większością głosów.
6.
Strona polska nadzoruje i kontroluje działalność Komisji zgodnie z przepisami prawa polskiego regulującymi działalność fundacji i organizacji pożytku publicznego, a Strona amerykańska - zgodnie z polityką J. William Fulbright Foreign Scholarship Board.
Artykuł  7
1.
Strona amerykańska przekazuje na rachunek bankowy Komisji co roku dotację na pokrycie kosztów związanych z działalnością Komisji oraz realizacją jej zadań statutowych, w tym również na realizację zadania, o którym mowa w artykule 3 ustępie 1.
2.
Strona polska przekazuje Komisji co roku dotację na realizację zadania, o którym mowa w artykule 3 ustępie 1.
3.
Wysokość dotacji przekazywanych Komisji przez Strony w danym roku budżetowym jest uzależniona od wielkości środków budżetowych, jakimi dysponują Strony, zgodnie z obowiązującymi w ich państwach przepisami.
4.
Minister będzie ustalał i wpłacał na rachunek bankowy Komisji dotację, o której mowa w ustępie 2. Strona polska dołoży należytych starań, aby wysokość dotacji, o której mowa w ustępie 2, była podwyższana o jednakową kwotę, corocznie przez okres 4 lat od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy, aż do osiągnięcia kwoty 4 milionów złotych, jeżeli kwota ta nie przekroczy wysokości dotacji Strony amerykańskiej.
5.
Strony mogą zawrzeć porozumienie, w drodze wymiany not, zgodnie z którym Strona polska zobowiąże się do przekazania Komisji dotacji, o której mowa w ustępie 2, w EURO.
Artykuł  8

Komisja prowadzi gospodarkę finansową oraz składa Stronie polskiej sprawozdania ze swojej działalności i sprawozdania finansowe, w tym rozliczenia wykorzystania dotacji, o której mowa w artykule 7 ustępie 2, zgodnie z przepisami prawa polskiego o rachunkowości oraz o finansach publicznych i przepisami regulującymi działalność fundacji oraz organizacji pożytku publicznego, a Stronie amerykańskiej - zgodnie z Manual for Binational Commissions and Foundations.

Artykuł  9

Postanowienia niniejszej Umowy nie ograniczają możliwości ubiegania się przez Komisję o środki finansowe ze źródeł innych niż wymienione w artykule 7 w ustępach 1 i 2.

Artykuł  10
1.
Stypendia i świadczenia, o których mowa w artykule 4 w ustępie 1 i ustępie 2 punkcie 1, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w Rzeczypospolitej Polskiej i Stanach Zjednoczonych Ameryki, zgodnie z przepisami wewnętrznymi państw obu Stron.
2.
Osoby wymienione w artykule 4 ustępie 1, którym przyznane zostały stypendia Komisji, są zwolnione z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na pracę w celu realizacji zadań przewidzianych w programie wymiany w państwie przyjmującym.
Artykuł  11

Odpowiedzialnymi za realizację postanowień niniejszej Umowy są:

1)
Ze Strony polskiej - Minister, a
2)
Ze Strony amerykańskiej - Departament Stanu.
Artykuł  12

W zakresie dotyczącym działalności Komisji nieuregulowanym postanowieniami niniejszej Umowy stosuje się przepisy wewnętrzne państw obu Stron oraz Statut.

Artykuł  13
1.
Niniejsza Umowa wejdzie w życie po wymianie not dyplomatycznych, w których Strony poinformują się o spełnieniu stosownych wymogów wewnętrznych koniecznych do jej wejścia w życie. Datą wejścia w życie niniejszej Umowy będzie data późniejszej noty.
2.
Niniejsza Umowa pozostanie w mocy do czasu jej wypowiedzenia przez jedną ze Stron w drodze pisemnej notyfikacji przekazanej drugiej Stronie; w takim przypadku utraci moc trzydziestego dnia pierwszego roku kalendarzowego następującego po dacie otrzymania przez drugą Stronę noty o wypowiedzeniu.
3.
Wypowiedzenie niniejszej Umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia podjęte i realizowane zgodnie z Umową w czasie jej obowiązywania, aż do czasu ich zakończenia.
4.
W przypadku wypowiedzenia niniejszej Umowy niewykorzystane środki i majątek Komisji stają się własnością Strony polskiej oraz Strony amerykańskiej i zostaną podzielone pomiędzy obie Strony proporcjonalnie do wkładów finansowych wniesionych na rzecz Komisji w poprzednim roku kalendarzowym.

Sporządzono w Waszyngtonie dnia 10 marca 2008 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 2 października 2008 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.26.158

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Polska. Umowa w sprawie współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Waszyngton.2008.03.10.
Data aktu: 10/03/2008
Data ogłoszenia: 17/02/2009
Data wejścia w życie: 13/11/2008