Płatności w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz przekazywanie informacji dotyczących tych płatności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 grudnia 2009 r.
w sprawie płatności w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz przekazywania informacji dotyczących tych płatności

Na podstawie art. 188 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór zlecenia płatności;
2)
zakres, terminy i tryb przekazywania przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacji dotyczących płatności;
3)
wzory, zakres, terminy i tryb przekazywania informacji przez instytucję, z którą beneficjent zawarł umowę o dofinansowanie projektu, do dysponenta części budżetowej lub do zarządu województwa.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;
2)
Banku - należy przez to rozumieć Bank Gospodarstwa Krajowego;
3)
instytucji - należy przez to rozumieć:
a)
instytucję, z którą beneficjent zawarł umowę o dofinansowanie lub która wydała decyzję, o której mowa w art. 5 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 i Nr 157, poz. 1241) albo w art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. U. Nr 72, poz. 619 i Nr 157, poz. 1241),
b)
inny podmiot upoważniony przez instytucje, o których mowa w lit. a, do wystawiania zleceń płatności;
4)
dysponencie - należy przez to rozumieć dysponenta części budżetowej, wskazanego w zleceniu płatności;
5)
terminie płatności - należy przez to rozumieć dzień, w którym nastąpiło obciążenie rachunku bankowego Ministra Finansów w Banku, wynikające ze złożonych w danym okresie zleceń płatności;
6)
odbiorcy płatności - należy przez to rozumieć podmiot, na którego rachunek są przekazywane płatności.
§  3.
1.
Wzór zlecenia płatności określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Zlecenie płatności, sporządzone według wzoru, o którym mowa w ust. 1, jest przekazywane przez instytucję do Banku.
§  4.
1.
Bank przekazuje instytucji, która wystawiła zlecenie płatności, w formie elektronicznej, informację o jego wykonaniu, pierwszego dnia roboczego następującego po dniu, w którym dokonano płatności.
2.
W przypadku płatności przekazanych na rachunek odbiorcy płatności innego niż beneficjent, Bank dodatkowo informuje beneficjenta o dokonaniu płatności, pierwszego dnia roboczego następującego po dniu, w którym płatności zostały dokonane.
3.
W przypadku niewykonania zlecenia płatności, Bank niezwłocznie przekazuje instytucji, o której mowa w ust. 1, w formie elektronicznej, informację o przyczynach jego niewykonania.
§  5.
1.
Bank przekazuje dysponentowi, w formie elektronicznej, zbiorczą informację o zleceniach płatności otrzymanych pomiędzy terminami płatności, pierwszego dnia roboczego następującego po upływie każdego terminu płatności.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
nazwę dysponenta;
2)
nazwę programu i numer projektu;
3)
beneficjenta i odbiorcę płatności;
4)
część, dział, rozdział, paragraf klasyfikacji wydatków;
5)
kwoty wynikające ze zleceń;
6)
rodzaj płatności (refundacja, zaliczka), w podziale na źródła finansowania;
7)
kategorię interwencji.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana w podziale na instytucje, które wystawiły zlecenia płatności.
§  6.
1.
Bank przekazuje dysponentowi, w formie elektronicznej, zbiorczą informację o płatnościach dokonanych w każdym terminie płatności, pierwszego dnia roboczego następującego po upływie tego terminu.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
nazwę dysponenta;
2)
nazwę programu i numer projektu;
3)
beneficjenta i odbiorcę płatności;
4)
część, dział, rozdział, paragraf klasyfikacji wydatków;
5)
kwoty płatności;
6)
rodzaj płatności (refundacja, zaliczka), w podziale na źródła finansowania;
7)
kategorię interwencji.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana w podziale na instytucje, które wystawiły zlecenia płatności.
§  7.
1.
Bank przekazuje dysponentowi, w formie pisemnej i elektronicznej, zbiorcze informacje o zleceniach płatności otrzymanych w każdym miesiącu oraz o płatnościach dokonanych w każdym miesiącu, do 5 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlecenia płatności zostały otrzymane lub płatności zostały dokonane.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności dane, o których mowa w § 5 ust. 2 i w § 6 ust. 2, w podziale na instytucje, które wystawiły zlecenia płatności.
§  8.
1.
Bank przekazuje Ministrowi Finansów, w formie elektronicznej, zbiorczą informację o otrzymanych zleceniach płatności, jak też dotyczącą płatności dokonanych w danym miesiącu oraz o dokonanych zwrotach środków przez beneficjentów - do 5 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlecenia płatności zostały otrzymane i w którym płatności i zwroty zostały dokonane.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać w szczególności kwotę dokonanych płatności i zwrotów, w podziale na program, priorytet albo obszar tematyczny, działanie, poddziałanie oraz dysponentów.
§  9.
1.
W przypadku dokonania przez beneficjenta zwrotu środków na rachunek w Banku, Bank przekazuje dysponentowi oraz instytucji informację o dokonanym zwrocie środków, pierwszego dnia roboczego następującego po dniu, w którym nastąpił ich zwrot.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać w szczególności:
1)
nazwę dysponenta;
2)
nazwę programu i numer projektu;
3)
beneficjenta i odbiorcę płatności;
4)
oznaczenie podmiotu dokonującego zwrotu środków;
5)
informację o kwotach wynikających ze zwrotów środków otrzymanych w poszczególnych dniach, w podziale na kwotę należności głównej i kwotę odsetek;
6)
wskazanie roku, w jakim przekazane zostały środki, których dotyczy zwrot;
7)
tytuł zwrotu, a w przypadku dokonania zwrotu środków na podstawie decyzji, o której mowa w art. 207 ustawy, także numer decyzji.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana dysponentowi w podziale na instytucje, które wystawiły zlecenia płatności w zakresie zwróconych środków.
4.
W przypadku gdy dane dotyczące zwrotu środków są niekompletne, Bank niezwłocznie podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do ich uzyskania.
§  10.
1.
Instytucja, o której mowa w § 2 pkt 3 lit. a, przekazuje dysponentowi, w formie pisemnej lub elektronicznej, zbiorczą informację o zleceniach płatności przekazanych do Banku pomiędzy terminami płatności, pierwszego dnia roboczego następującego po upływie terminu płatności.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w podziale na zlecenia płatności przekazane do Banku w poszczególnych miesiącach.
§  11.
1.
Instytucja, o której mowa w § 2 pkt 3 lit. a, przekazuje dysponentowi, w formie pisemnej i elektronicznej, zbiorczą informację o zleceniach płatności przekazanych do Banku w każdym miesiącu, do 5 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dane dotyczą.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  12.
1.
W przypadku gdy zlecenia płatności dotyczą programu, w którym instytucją zarządzającą lub pośredniczącą jest zarząd województwa, instytucja przekazuje do właściwego zarządu województwa informację o zleceniach płatności przekazanych do Banku oraz o płatnościach dokonanych przez Bank w każdym miesiącu, do 5 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dane dotyczą. Przepis § 10 stosuje się odpowiednio.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  13.
1.
W przypadku gdy zwrot środków, o którym mowa w § 9 ust. 1, dotyczy programu, w którym instytucją zarządzającą lub pośredniczącą jest zarząd województwa, instytucja przekazuje do właściwego zarządu województwa informację o tym zwrocie, w terminie trzech dni roboczych następujących po dniu otrzymania informacji z Banku.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Zlecenie płatności

wzór

OBJAŚNIENIA DO WYPEŁNIANIA ZLECENIA PŁATNOŚCI W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

LP. NAZWA POLA TYP, MAX DŁUGOŚĆ OPIS UWAGI
Rodzaj Wniosku X(25) wkład UE lub EFTA krajowe współfinansowanie pole wymagane
1 Instytucja X(240) pole wymagane
Miejscowość X(60)
Ulica X(60)
Nr domu X(20)
Nr lokalu X(20)
Kod pocztowy X(6)
Poczta X(60)
Numer telefonu X(20)
Faks X(20)
2 NIP beneficjenta X(13) pole walidowane według obowiązującego algorytmu pole wymagane
Nazwa beneficjenta X(240) pole wymagane
PESEL beneficjenta (tylko w zleceniu PO Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013) X(11) pole walidowane według obowiązującego algorytmu pole wymagane, jeżeli niewypełnione jest pole NIP beneficjenta
Miejscowość X(60)
Ulica X(60)
Nr domu X(20)
Nr lokalu X(20)
Kod pocztowy X(6)
Poczta X(60)
Numer telefonu X(20)
Faks/ Numer ID Beneficjenta (Numer ID tylko w zleceniu PO Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013) X(20) (w PO Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013 X(9)
Sektor Beneficjenta X(1) P - prywatny

S - samorząd

A - administracja państwowa

pole wymagane

do wybrania jedna z wartości

3 NIP odbiorcy płatności X(13) pole walidowane według obowiązującego algorytmu pole wymagane
Nazwa odbiorcy, na rzecz którego powinna zostać dokonana płatność X(240) pole wymagane
Miejscowość X(60)
Ulica X(60)
Nr domu X(20)
Nr lokalu X(20)
Kod pocztowy X(6)
Poczta X(60)
4 Numer rachunku, na który powinna zostać dokonana płatność X(26) pole walidowane według obowiązującego algorytmu pole wymagane
5 Kwota płatności 9(12).99 dopuszczalna wartość nieujemna pole wymagane
6 Tytuł płatności X(140)(4*35) pole wymagane
7 Rodzaj płatności X(33) Z - Zaliczka

R - Refundacja poniesionych wydatków

pole wymagane

do wybrania jedna z wartości, w przypadku wydatków z państwowych jednostek budżetowych wybiera się wartość "Z - zaliczka"

8 Źródło finansowania X(20) RC - Rezerwa celowa

CB - Część budżetowa

9 Numer wniosku o płatność X(40) zgodnie z KSI, w przypadku Europejskiego Funduszu Rybackiego i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz grantów finansowanych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego pole powinno pozwalać na dowolny wpis (poza słownikiem) pole wymagane w przypadku wypłaty refundacji oraz w przypadku, gdy zaliczka wypłacana jest na podstawie wniosku o płatność
10 Dysponent części budżetowej - Nazwa X(90) zgodnie ze słownikiem pole wymagane
11 Numer/Nazwa części budżetowej X(5) zgodnie ze słownikiem pole wymagane
Nazwa części budżetowej X(90) zgodnie ze słownikiem pole wymagane
12 Rozdział 9(5) zgodnie ze słownikiem pole wymagane
Paragraf 9(4) zgodnie ze słownikiem pole wymagane
Kwota 9(12).99 dopuszczalna wartość nieujemna pole wymagane suma pól "Kwota" z wszystkich wierszy musi być równa polu "Kwota płatności"
13 Nazwa programu X(40) zgodnie ze słownikiem pole wymagane

Nazwa programu, z którego jest realizowany projekt + Europejski Fundusz Rybacki, Szwajcarsko-Polski Program Współpracy

14 Priorytet/oś priorytetowa X(80) zgodnie ze słownikiem pole wymagane

możliwe do wybrania mogą być jedynie priorytety zgodne z wybranym programem

15 Działanie/Obszar tematyczny/Środek X(80) zgodnie ze słownikiem pole wymagane
16 Poddziałanie/Cele X(80) zgodnie ze słownikiem pole wymagane

(nie dotyczy ...)

17 Numer projektu /

Operacji/

Projektu kwalifikowanego

X(40) zgodnie z KSI, w przypadku Europejskiego Funduszu Rybackiego i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz grantów finansowanych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego pole powinno pozwalać na dowolny wpis (poza słownikiem) pole wymagane
18 Numer Kategorii interwencji 9(2) zgodnie ze słownikiem, nie dotyczy Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy oraz grantów finansowanych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego pole wymagane,

w przypadku PO Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013 pole nie jest wymagane

Nazwa Kategorii interwencji X(90) zgodnie ze słownikiem, nie dotyczy Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy oraz grantów finansowanych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego pole wymagane,

w przypadku PO Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013 pole nie jest wymagane

19 Podstawa prawna: umowa nr X(40) zgodnie z KSI, w przypadku Europejskiego Funduszu Rybackiego i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz grantów finansowanych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego pole powinno pozwalać na dowolny wpis (poza słownikiem) pole wymagane,

dotyczy również decyzji

Podstawa prawna: zawarta z beneficjentem w dniu DD/MM/RRRR pole wymagane,

dotyczy również decyzji

20 Potwierdzenie zgody dysponenta X(1) zaznaczenie pola symbolem "T" pole wymagane

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Zbiorcza informacja o zleceniach płatności przekazanych do Banku pomiędzy terminami płatności*

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Zbiorcza informacja o zleceniach płatności przekazanych do Banku w miesiącu ........, w roku .......

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

Informacja o zleceniach płatności przekazanych do Banku oraz o płatnościach dokonanych przez Bank w miesiącu ........, w roku .......

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

Informacja o zwrocie środków otrzymanych przez Bank

numer data sporządzenia informacji

..............................................................................

nazwa instytucji wystawiającej zlecenia płatności

Projekt nr Podmiot dokonujący zwrotu Tytuł zwrotu, a w przypadku zwrotu na podstawie decyzji, o której mowa w art. 207 uofp - numer decyzji Rok, w którym przekazane zostały środki, których dotyczy zwrot Data dokonania zwrotu Kwota zwrotu
należność główna odsetki
Program Operacyjny

....................................................................................

podpis osoby upoważnionej do akceptacji informacji

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.220.1726

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Płatności w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz przekazywanie informacji dotyczących tych płatności.
Data aktu: 17/12/2009
Data ogłoszenia: 23/12/2009
Data wejścia w życie: 01/01/2010