Czechy-Polska. Umowa w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej. Praga.2008.08.19.

UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej,
podpisana w Pradze dnia 19 sierpnia 2008 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 19 sierpnia 2008 r. w Pradze została podpisana Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej, w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską

w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej

Rzeczpospolita Polska i Republika Czeska, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami":

- dążąc do zapewnienia odpowiednich warunków dla wykonywania robót geologicznych w rejonie granicy państwowej,

- dążąc do współpracy w sprawach związanych z wykonywaniem robót geologicznych w rejonie granicy państwowej,

- dążąc do zapobiegania szkodom, które mogą zostać wyrządzone robotami geologicznymi wykonywanymi w rejonie granicy państwowej,

uzgodniły, co następuje:
Artykuł  1

Definicje pojęć

Dla celów niniejszej umowy użyte w niej pojęcia mają następujące znaczenie:

1)
"granica państwowa" - płaszczyzna przechodząca pionowo przez linię granicy na powierzchni ziemi, oddzielająca terytorium Umawiających się Stron, ich przestrzeń powietrzną oraz wnętrze ziemi;
2)
"robota geologiczna" - wykonywanie w ramach rozpoznawania złoża wszelkich czynności poniżej powierzchni ziemi, w tym podziemnych wyrobisk górniczych i otworów wiertniczych;
3)
"podziemne wyrobisko górnicze" - przestrzeń w górotworze powstała w wyniku robót geologicznych;
4)
"akcja ratownicza" - akcja prowadzona w związku z wystąpieniem zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska w związku z robotami geologicznymi;
5)
"wypadek" - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące zagrożenie życia, zdrowia lub śmierć, które nastąpiło w związku z robotami geologicznymi.
Artykuł  2

Wykonywanie robót geologicznych

1.
Wykonywanie robót geologicznych w rejonie granicy państwowej, dotyczących rozpoznawania złóż węgla kamiennego, położonych na terytorium Umawiających się Stron, będzie następowało zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi na terytorium tej Umawiającej się Strony, na terytorium której będą wykonywane roboty geologiczne.
2.
Umawiające się Strony będą współpracować w zakresie wykonywania robót geologicznych w rejonie granicy państwowej.
Artykuł  3

Podziemne wyrobiska górnicze

1.
Podziemne wyrobiska górnicze będą wykonywane:
1)
od strony terytorium Republiki Czeskiej w kierunku i na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2)
od strony terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kierunku i na terytorium Republiki Czeskiej.
2.
Połączenie podziemnych wyrobisk górniczych z powierzchnią ziemi nastąpi, z zastrzeżeniem ustępu 3, wyłącznie: w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 1

- na terytorium Republiki Czeskiej, a w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 2

- na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3.
W razie zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska połączenie podziemnych wyrobisk górniczych z powierzchnią ziemi dla potrzeb prowadzenia akcji ratowniczej będzie mogło nastąpić: w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 1 - także na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 2 - także na terytorium Republiki Czeskiej.
4.
Przebieg granicy państwowej w podziemnych wyrobiskach górniczych będzie wyznaczany na podstawie współrzędnych określonych w obowiązującej dokumentacji granicznej, wykazywany w dokumentacji mierniczo-geologicznej oraz oznaczany w jednoznaczny, wyraźnie widoczny sposób.
Artykuł  4

Wykonywanie pod ziemią czynności związanych z robotami geologicznymi

1.
Wykonywanie pod ziemią czynności związanych z robotami geologicznymi na terytorium drugiej z Umawiających się Stron będzie następowało w przypadkach uzasadnionych technologią wykonywanych robót geologicznych, w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej oraz w razie wykonywania czynności kontrolnych.
2.
Każda z Umawiających się Stron umożliwi wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1:
1)
pracownikom wykonującym roboty geologiczne;
2)
pracownikom jednostek naukowo-badawczych Umawiających się Stron;
3)
pracownikom służb ratowniczych Umawiających się Stron - w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej;
4)
pracownikom organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych działających na podstawie przepisów prawa obowiązującego na terytorium Umawiających się Stron.
3.
Wykonywanie czynności, o których mowa w ustępie 1, będzie dotyczyło również maszyn, urządzeń górniczych, transportu urobku oraz materiałów koniecznych do prowadzenia działalności za pomocą niezbędnej infrastruktury technicznej, a w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej - również wyposażenia służb ratowniczych, środków transportu, sprzętu i materiałów lub środków pomocy poszkodowanym, niezbędnych w celu udzielenia pomocy na żądanie drugiej z Umawiających się Stron.
Artykuł  5

Współpraca organów nadzoru i kontroli

1.
Organy nadzoru górniczego i inne organy kontrolne Umawiających się Stron będą współpracować przy realizacji zadań w zakresie nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót geologicznych oraz w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej.
2.
Współpraca organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych, o której mowa w ustępie 1, będzie polegała na:
1)
koordynacji czynności kontrolnych przeprowadzanych w związku z wykonywanymi robotami geologicznymi, w tym także na wspólnym ich przeprowadzaniu;
2)
wzajemnym bieżącym informowaniu się o stanie wykonywanych robót geologicznych, stwierdzonych w wyniku czynności kontrolnych stanach faktycznych, w tym nieprawidłowościach, a także o istniejących oraz spodziewanych zagrożeniach naturalnych i technicznych;
3)
występowaniu o zajęcie stanowiska przez właściwy organ drugiej z Umawiających się Stron w odniesieniu do projektów rozstrzygnięć administracyjnych dotyczących działalności w zakresie prowadzenia robót geologicznych.
3.
Koszty związane ze współpracą organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych, o której mowa w ustępie 1, będzie ponosić ta Umawiająca się Strona, na terytorium której koszty te powstały, chyba że Umawiające się Strony postanowią inaczej.
4.
Szczegółowe zasady sprawowania nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót geologicznych określają przepisy prawa obowiązującego na terytorium Umawiających się Stron.
Artykuł  6

Organy nadzoru i kontroli

1.
Nazwy organów, o których mowa w artykule 4 ustęp 2 punkt 4 oraz artykule 5 ustęp 1, Umawiające się Strony przekażą sobie wzajemnie drogą dyplomatyczną w terminie do trzydziestu (30) dni od dnia wejścia niniejszej umowy w życie.
2.
W razie zmian w nazwach lub właściwościach organów nadzoru i kontroli stosuje się odpowiednio postanowienia ustępu 1.
Artykuł  7

Odpowiedzialność za szkody

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone robotami geologicznymi oraz roszczenia z tytułu tych szkód regulowane są przepisami prawa obowiązującego na terytorium Umawiającej się Strony, na terytorium której szkody te powstały.

Artykuł  8

Stosunek do innych umów międzynarodowych

1.
Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań żadnej z Umawiających się Stron wynikających z innych wiążących je umów międzynarodowych.
2.
Niniejsza umowa nie narusza również Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej o współpracy przy wybieraniu złóż węgla kamiennego zalegających w rejonie wspólnej polsko-czechosłowackiej granicy państwowej, sporządzonego w Katowicach dnia 2 grudnia 1984 roku.
Artykuł  9

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsza umowa podlega ratyfikacji. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Warszawie.
2.
Niniejsza umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu (30) dni od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.
3.
Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze dyplomatycznej przez każdą z Umawiających się Stron. W takim przypadku utraci moc po upływie dziewięćdziesięciu (90) dni od dnia otrzymania wypowiedzenia.

Sporządzono w Pradze dnia 19 sierpnia 2008 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 23 kwietnia 2009 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.198.1530

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Umowa w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej. Praga.2008.08.19.
Data aktu: 19/08/2009
Data ogłoszenia: 26/11/2009
Data wejścia w życie: 26/10/2009