Wzór i sposób oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 28 października 2009 r.
w sprawie wzoru i sposobu oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej

Na podstawie art. 46 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pojazd służbowy Służby Celnej, z wyjątkiem motocykla, zwany dalej "pojazdem", ma nadwozie barwy ciemnozielonej oraz jest oznakowany odblaskowym pasem wyróżniającym barwy białej, z umieszczonym na nim symetrycznie, po obu stronach pojazdu napisem "SŁUŻBA CELNA" barwy czarnej.
2.
Pas wyróżniający jest umieszczony wokół pojazdu na wysokości przednich reflektorów.
3.
W pojazdach wyposażonych w nadwozie inne niż osobowe dopuszcza się umieszczenie pasa wyróżniającego powyżej wysokości przednich reflektorów, pod dolną krawędzią okien bocznych, proporcjonalnie do wysokości pojazdu.
4.
Po obu stronach pojazdu, na tylnej części pasa wyróżniającego, jest umieszczony napis barwy czarnej, wskazujący przynależność pojazdu do właściwej izby celnej, składający się z dwóch pierwszych cyfr kodu identyfikacyjnego izby celnej oddzielonych ukośnikiem od dwucyfrowego numeru kolejnego pojazdu (w przypadku numerów mniejszych niż 10 cyfrę poprzedza się zerem).
5.
Po obu stronach pojazdu, nad tylną częścią pasa wyróżniającego oraz na tyle pojazdu nad pasem wyróżniającym z lewej strony, dopuszcza się umieszczenie symbolu graficznego słuchawki telefonicznej oraz numeru telefonu właściwej izby celnej, do której przynależy pojazd. Symbol graficzny słuchawki telefonicznej oraz numer telefonu są barwy białej.
§  2.
1.
Na dachu pojazdu jest umieszczona tablica podświetlana barwy białej z napisem "SŁUŻBA CELNA" barwy czarnej.
2.
Po obu stronach tablicy podświetlanej są umieszczone światła błyskowe barwy niebieskiej.
3.
Dopuszcza się umieszczenie na dachu nadwozia (kabiny), w innym miejscu niż po obu stronach tablicy podświetlanej, dodatkowych świateł błyskowych barwy niebieskiej.
§  3.
1.
Motocykl służbowy Służby Celnej, zwany dalej "motocyklem", jest barwy ciemnozielonej i ma błotniki barwy białej. Motocykl jest oznakowany odblaskowym pasem wyróżniającym barwy białej o szerokości co najmniej 8 cm, z umieszczonym na nim napisem "SŁUŻBA CELNA" barwy czarnej.
2.
Pas wyróżniający jest umieszczony z przodu motocykla na owiewce lub na szybie oraz po obu stronach motocykla na owiewkach lub kufrach bocznych.
3.
Dopuszcza się umieszczenie na kierownicy lub owiewce, bądź dodatkowo na maszcie pionowym tylnej części pojazdu, świateł błyskowych barwy niebieskiej.
§  4.
Wzór oznakowania pojazdów, wymiary napisów, symbolu graficznego słuchawki telefonicznej oraz numeru telefonu, o których mowa w § 1 ust. 1, 4 i 5, oraz wzór tablicy podświetlanej i rozmieszczenia świateł błyskowych, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, określa załącznik do rozporządzenia.
§  5.
Oznakowanie pojazdów służbowych Służby Celnej zgodne z przepisami dotychczasowymi może być stosowane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2015 r.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 października 2009 r. 2

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR OZNAKOWANIA POJAZDÓW SŁUŻBOWYCH SŁUŻBY CELNEJ

1. Wzór pasa wyróżniającego oraz rozmieszczenia napisów i numerów:

widok z prawej strony pojazdu

wzór

widok z lewej strony pojazdu

wzór

widok z tyłu pojazdu

wzór

Pas odblaskowy barwy białej o szerokości 200 mm, z napisami o wysokości 150 mm, pozostałe wymiary w mm: grubość liter/ cyfr - 22, odstęp między literami/ cyframi - 15, odstęp między wyrazami - 250.

Znak graficzny słuchawki telefonicznej oraz numer telefonu właściwej izby celnej o wysokości 110 mm, pozostałe wymiary w mm: grubość cyfr - 20, odstęp między pojedynczymi cyframi - 14, odstęp między grupami cyfr - 50.

2. Wzór tablicy podświetlanej oraz rozmieszczenia świateł błyskowych na dachu pojazdu

widok z przodu i z tyłu pojazdu

wzór

Napis "SŁUŻBA CELNA" o wymiarach zgodnych z przyjętymi standardami dla tablic podświetlanych.

Parametry: szerokość dostosowana do szerokości pojazdu,

wysokość standardowa, ok. 150 mm,

środek tablicy podświetlany światłem białym,

po bokach światła błyskowe barwy niebieskiej.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie wzoru i sposobu oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1136), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosownie do brzmienia art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.182.1419

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór i sposób oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej.
Data aktu: 28/10/2009
Data ogłoszenia: 30/10/2009
Data wejścia w życie: 31/10/2009