Zm.: rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 września 2009 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim

Na podstawie art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275 oraz z 2008 r. Nr 116, poz. 730 i 732 i Nr 227, poz. 1505) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim (Dz. U. Nr 211, poz. 1543) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Termin złożenia wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia wydawniczego, zwanego dalej "wnioskiem", upływa z dniem 31 października 2013 r.";

2)
w § 4 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) najpóźniej na 30 dni przed terminem realizacji przedsięwzięcia wydawniczego, nie później niż do dnia 31 października roku kalendarzowego, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie wydawnicze, złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami;";

3)
w § 6:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przedsiębiorca składa wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w jednym egzemplarzu.",

b)
po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w ust. 3, złożony po pisemnym wezwaniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki nadal nie jest kompletny, minister właściwy do spraw gospodarki powtórnie wzywa pisemnie przedsiębiorcę do jego ostatecznego uzupełnienia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni.",

c)
ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Wniosek, który nie spełnia wymogów określonych w § 5 lub nie został uzupełniony zgodnie z ust. 3 lub 3a, pozostawia się bez rozpatrzenia.

5. Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wniosek w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.";

4)
w § 9:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się koszty zakupu papieru, druku, składu, łamania i naświetlania, tłoczenia płyt, oprawy oraz koszty tłumaczenia przedsięwzięcia wydawniczego.",

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Pomoc może być udzielona, jeżeli liczona łącznie z pomocą publiczną na to samo przedsięwzięcie wydawnicze nie przekroczy dopuszczalnej intensywności pomocy określonej w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis i nie będzie większa niż 50 % kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą.";

5)
załącznik do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Do wniosków złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

Wniosek o dofinansowanie

Numer wniosku (wypełnia MG)
przedsięwzięcia wydawniczego

na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim

1. Nazwa (firma) przedsiębiorcy lub imię i nazwisko
2. Pełny adres siedziby przedsiębiorcy lub miejsca zamieszkania
3. Nr telefonu i faksu (z nr kierunkowym)
4. Adres e-mail, adres strony internetowej
5. Imię i nazwisko, stanowisko, numer telefonu, faksu osoby odpowiedzialnej ze strony przedsiębiorcy za sprawy dotyczące niniejszego wniosku, która będzie upoważniona do kontaktów z ministrem właściwym do spraw gospodarki
6. Imię i nazwisko oraz stanowisko osoby upoważnionej/osób upoważnionych do podpisania umowy
7. Wielkość przedsiębiorcy 1 (właściwe zaznaczyć)
[] mikroprzedsiębiorca
[] mały przedsiębiorca
[] średni przedsiębiorca
[] inny przedsiębiorca
8. Forma prawna przedsiębiorcy2 (wpisać właściwy kod)
9. Forma opodatkowania (właściwe zaznaczyć):
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
karta podatkowa
zasady ogólne - podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób prawnych
10. Klasa rodzaju działalności PKD
11. Numery: REGON .................. NIP ...................
12. Siedmiocyfrowy identyfikator gminy, w której przedsiębiorca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z późn. zm.)
[] [] [] [] [] [] []
13. Numer rachunku bankowego, nazwa i adres banku, w którym przedsiębiorca posiada swój rachunek bankowy
14. Wartość pomocy de minimis uzyskanej przez przedsiębiorcę w bieżącym roku kalendarzowym oraz dwóch poprzedzających go latach kalendarzowych (w euro)
15. Szczegółowy opis przedsięwzięcia wydawniczego oraz spodziewane rezultaty promocyjne
16. Termin i miejsce realizacji przedsięwzięcia wydawniczego
17. Kosztorys przedsięwzięcia wydawniczego (kwoty netto)
18. Źródła finansowania przedsięwzięcia wydawniczego (wymienić jakie i podać kwoty)
19. Kwota pomocy publicznej uzyskanej na to samo przedsięwzięcie wydawnicze i jej przeznaczenie
20. Wnioskowana kwota pomocy (do 50 % kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą)
21. Rodzaje kosztów, które proponuje się sfinansować z dotacji

1 W rozumieniu art. 2 pkt 8 oraz załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3).

2 Wpisać właściwy kod; 1.A - przedsiębiorstwo państwowe; 1.B - jednoosobowa spółka Skarbu Państwa; 1.C - jednoosobowa spółka jednostki samorządu terytorialnego, w rozumieniu przepisów o gospodarce komunalnej; 1.D - spółka akcyjna albo spółka z o.o., w stosunku do których Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwo państwowe lub jednoosobowa spółka Skarbu Państwa są podmiotami, które posiadają uprawnienia takie jak przedsiębiorcy dominujący w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów; 2 - przedsiębiorca nienależący do kategorii określonych kodem od 1.A do 1.D.

Oświadczenie

Ja, niżej podpisany, oświadczam, że przedsiębiorca:

1) nie ma zaległości podatkowych i zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

2) nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu przepisów prawa Unii Europejskiej.

...................................................... ...............................................................

(miejscowość, data) (podpis przedsiębiorcy lub osoby

upoważnionej do reprezentacji, pieczęć)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.160.1265

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim.
Data aktu: 17/09/2009
Data ogłoszenia: 29/09/2009
Data wejścia w życie: 29/09/2009