Określenie sposobu i trybu organizowania przez Polskie Koleje Państwowe Spółkę Akcyjną przetargów oraz rokowań na zbycie aktywów trwałych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 11 września 2009 r.
w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przez Polskie Koleje Państwowe Spółkę Akcyjną przetargów oraz rokowań na zbycie aktywów trwałych

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, poz. 948, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb organizowania przez Polskie Koleje Państwowe Spółkę Akcyjną, zwaną dalej "PKP SA", przetargów oraz rokowań na zbycie aktywów trwałych, w tym:
1)
sposób zamieszczania ogłoszeń o przetargu i dane, które powinny być zamieszczone w ogłoszeniu;
2)
wymagania, jakie powinien spełniać oferent oraz jakim powinna odpowiadać oferta;
3)
termin składania ofert oraz zakończenia przetargu;
4)
sposób sporządzania oraz treść protokołu z przeprowadzonego przetargu;
5)
warunki, w których dopuszcza się odstąpienie od przetargu lub obniżenie ceny;
6)
tryb postępowania przy przeprowadzaniu rokowań po odstąpieniu od przetargu.
§  2.
1.
Przetarg ogłasza, organizuje i przeprowadza PKP SA albo na jej zlecenie podmiot gospodarczy, zwani dalej "prowadzącym przetarg".
2.
Zlecenie, o którym mowa w ust. 1, określa w szczególności formę przeprowadzenia przetargu, rodzaj zleconych czynności oraz wysokość wynagrodzenia za ich wykonanie.
§  3.
1.
W przetargu jako oferenci mogą brać udział osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli wpłacą prowadzącemu przetarg wadium w wysokości, terminie, sposobie i formie określonych w ogłoszeniu o przetargu oraz złożą oświadczenia, że nie są:
1)
członkami zarządu PKP SA i jej organu nadzorującego;
2)
podmiotami gospodarczymi wymienionymi w § 2 oraz członkami ich władz;
3)
osobami, którym powierzono wykonanie czynności związanych z przeprowadzeniem przetargu;
4)
osobami wchodzącymi w skład komisji przetargowej oraz małżonkami, dziećmi, rodzicami i rodzeństwem tych osób.
2.
Oferenci są obowiązani, pod rygorem nieprzyjęcia oferty, przedstawić organizatorowi przetargu, nie później niż na 3 dni przed terminem złożenia oferty, informacje dotyczące członków organów zarządzających lub nadzorczych oferenta, a także pełnomocników lub prokurentów, którzy będą reprezentowali oferenta w przetargu.
3.
Osoby wchodzące w skład komisji przetargowej po zapoznaniu się z oświadczeniami, o których mowa w ust. 2, składają oświadczenie, że nie są:
1)
małżonkami, dziećmi, rodzicami i rodzeństwem osób, o których mowa w ust. 2,
2)
osobami, które pozostają z oferentami w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności prowadzącego przetarg

- nie później niż na 2 dni przed terminem złożenia ofert.

4.
Jeżeli osoba wchodząca w skład komisji przetargowej złożyła oświadczenie o istnieniu okoliczności, o których mowa w ust. 3, organizator przetargu jest obowiązany powołać w jej miejsce do składu komisji przetargowej nowego członka, pod warunkiem iż złożył on oświadczenie, że nie jest osobą, o której mowa w ust. 3 pkt 1 i 2.
§  4.
1.
Przetarg przeprowadza się w formie:
1)
przetargu ustnego nieograniczonego;
2)
przetargu pisemnego nieograniczonego.
2.
Przetarg ma na celu uzyskanie najwyższej ceny.
3.
O zastosowanej formie przetargu decyduje PKP SA.
§  5.
Do odbycia przetargu wystarczy złożenie jednej oferty spełniającej warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.
§  6.
Sprzedaż nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywoławczej zamieszczonej w ogłoszeniu o przetargu, z zastrzeżeniem § 30 ust. 1.
§  7.
1.
Przed przystąpieniem do przetargu PKP SA ustala cenę wywoławczą składników aktywów trwałych. Cena wywoławcza nie może być niższa niż aktualna wartość rynkowa ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
PKP SA może odstąpić od wyceny sprzedawanego składnika aktywów trwałych przez rzeczoznawcę, w przypadku gdy wartość tego składnika można ustalić na podstawie opublikowanych cenników lub notowań giełdowych albo jeżeli koszt jego wyceny przewyższa 20 % wartości bilansowej tego składnika.
§  8.
1.
Ogłoszenie o przetargu określa:
1)
firmę, siedzibę i adres prowadzącego przetarg;
2)
termin i miejsce przeprowadzenia przetargu;
3)
termin i miejsce, w którym można obejrzeć sprzedawane składniki aktywów trwałych;
4)
rodzaj i liczbę sprzedawanych składników aktywów trwałych;
5)
dane identyfikujące składnik aktywów trwałych;
6)
obciążenia sprzedawanych składników aktywów trwałych;
7)
wysokość ceny wywoławczej, wadium oraz postąpienia;
8)
termin, sposób i formę wnoszenia wadium;
9)
miejsce, termin i tryb składania ofert oraz okres, w którym oferta jest wiążąca.
2.
Ogłoszenie o przetargu zawiera:
1)
pouczenie o treści § 10, § 11, § 20 oraz art. 18 ust. 2 i 7 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zwanej dalej "ustawą", a w przypadku przetargu pisemnego także o treści § 28;
2)
informację o możliwości odwołania przetargu bez podania przyczyny.
§  9.
1.
PKP SA podaje do publicznej wiadomości ogłoszenie o przetargu co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym terminem przetargu, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.
2.
W ogłoszeniu o przetargu nie można zamieszczać terminów kolejnych przetargów lub rokowań na zbycie tej samej nieruchomości.
3.
W jednym ogłoszeniu o przetargu można zamieszczać informacje o przetargach na więcej niż jeden składnik aktywów trwałych.
4.
W przypadku przetargu na zbycie składnika aktywów trwałych, którego cena wywoławcza jest równa lub wyższa niż równowartość w złotych 5.000 euro, ogłoszenie o przetargu zamieszcza się w prasie codziennej o zasięgu ogólnokrajowym.
5.
W przypadku przetargu na zbycie składnika aktywów trwałych, którego cena wywoławcza jest równa lub wyższa niż równowartość w złotych 500.000 euro, ogłoszenie o przetargu zamieszcza się, co najmniej na 60 dni przed wyznaczonym terminem przetargu, w prasie codziennej o zasięgu ogólnokrajowym, z zastrzeżeniem ust. 6. Ogłoszenie należy ponowić na miesiąc przed wyznaczonym terminem przetargu.
6.
Przeliczenia ceny wywoławczej na równowartość euro dokonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed terminem pierwszego ogłoszenia o przetargu, według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w tym dniu.
7.
Ogłoszenie o przetargu, niezależnie od wartości składnika aktywów trwałych, powinno być opublikowane na stronach internetowych PKP SA. Jeżeli przetarg przeprowadza podmiot, o którym mowa w § 2 ust. 1, ogłoszenie powinno być również zamieszczone na stronach internetowych tego podmiotu.
§  10.
1.
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłata wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej sprzedawanego składnika aktywów trwałych w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu o przetargu.
2.
Wadium wnosi się w pieniądzu.
3.
PKP SA może dopuścić wnoszenie wadium w papierach wartościowych, określając ich kategorie.
4.
Wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez PKP SA. Uznanie wskazanego rachunku bankowego wpłatą wadium musi nastąpić przed otwarciem przetargu.
5.
Prowadzący przetarg, niezwłocznie przed wywołaniem licytacji albo niezwłocznie po otwarciu ofert, informuje, czy oferenci wnieśli wadium w należytej wysokości.
6.
Termin wniesienia wadium powinien być ustalony w taki sposób, aby umożliwiał stwierdzenie, nie później niż na 1 dzień przed przetargiem, że dokonano jego wniesienia.
7.
Wadium zwraca się niezwłocznie, jednak nie później niż przed upływem 7 dni od dnia:
1)
odwołania przetargu;
2)
zamknięcia przetargu;
3)
unieważnienia przetargu.
8.
Wadium wniesione w pieniądzu przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg, zalicza się na poczet ceny nabycia składnika aktywów trwałych.
9.
Wadium wniesione w innej formie niż w pieniądzu przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg, podlega zwrotowi niezwłocznie po wpłaceniu kwoty równej cenie nabycia składnika aktywów trwałych.
10.
Wadium przepada na rzecz PKP SA, jeżeli żaden z uczestników przetargu nie zaoferuje ceny wywoławczej.
11.
Wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone bezpośrednio po dokonaniu wyboru oferty.
12.
Wadium przepada na rzecz PKP SA, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, uchyli się od zawarcia umowy.
§  11.
1.
Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, PKP SA po zakończeniu przetargu ustala termin zawarcia umowy w formie aktu notarialnego i wzywa osobę, która wygrała przetarg, do stawienia się celem zawarcia umowy.
2.
Przy ustaleniu terminu, o którym mowa w ust. 1, PKP SA uwzględnia konieczność uzyskania zgód i zezwoleń wymaganych odrębnymi przepisami.
3.
Nabywca jest obowiązany do zapłaty ceny najpóźniej w chwili zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.
§  12.
1.
PKP SA unieważnia przetarg, jeżeli:
1)
wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym lub PKP SA, czego nie można było wcześniej przewidzieć;
2)
oferta zgłoszona w przetargu pisemnym została naruszona po jej złożeniu w PKP SA;
3)
postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy.
2.
O unieważnieniu postępowania PKP SA zawiadamia równocześnie wszystkich oferentów, którzy:
1)
ubiegali się o udział w postępowaniu przetargowym poprzez złożenie oferty lub wpłatę wadium - w przypadku unieważnienia postępowania przed upływem terminu składania ofert lub wpłaty wadium;
2)
złożyli oferty lub wpłacili wadium - w przypadku unieważnienia postępowania po upływie terminu składania ofert lub wpłaty wadium.
3.
Do odwołania przetargu ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  13.
PKP SA podaje na swoich stronach internetowych informację o wyniku przetargu, która powinna zawierać:
1)
datę i miejsce oraz formę przeprowadzonego przetargu;
2)
oznaczenie składnika aktywów trwałych będącego przedmiotem przetargu;
3)
liczbę podmiotów dopuszczonych oraz podmiotów niedopuszczonych do uczestniczenia w przetargu;
4)
cenę wywoławczą oraz cenę osiągniętą w przetargu albo informację o złożonych ofertach lub o niewybraniu żadnej z ofert;
5)
informację o unieważnieniu albo odwołaniu przetargu, w przypadku jego unieważnienia albo odwołania.

Rozdział  2

Przetarg ustny

§  14.
1.
Przetarg ustny odbywa się w drodze publicznej licytacji.
2.
Licytację prowadzi osoba fizyczna wyznaczona przez prowadzącego przetarg, zwana dalej "licytatorem".
§  15.
Wywołując licytację, podaje się do wiadomości przedmiot przetargu oraz jego cenę wywoławczą.
§  16.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1/2 procenta ceny wywoławczej. Zaoferowana cena przestaje wiązać oferenta, gdy inny oferent zaoferował cenę wyższą.
§  17.
Po ustaniu postąpień licytator, uprzedzając obecnych, po trzecim ogłoszeniu, zamyka przetarg i udziela przybicia oferentowi, który zaoferował najwyższą cenę.
§  18.
Z chwilą przybicia dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1.
§  19.
Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia niezwłocznie po zawarciu umowy bądź w terminie wyznaczonym przez prowadzącego przetarg, nie dłuższym niż 14 dni, z zastrzeżeniem § 11 ust. 3.
§  20.
Nabywca, który w terminach określonych w § 11 ust. 3 i § 19 nie uiści ceny nabycia, traci prawa wynikające z przybicia oraz, zgodnie z § 10 ust. 12, złożone wadium.
§  21.
Wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy następuje niezwłocznie po zapłaceniu ceny nabycia.
§  22.
1.
Licytator, niezwłocznie po zakończeniu licytacji, sporządza protokół jej przebiegu, który powinien zawierać:
1)
oznaczenie czasu i miejsca licytacji;
2)
imię i nazwisko licytatora;
3)
przedmiot przetargu i wysokość ceny wywoławczej;
4)
listę uczestników licytacji, z wyszczególnieniem wysokości i rodzaju wniesionego wadium;
5)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo firmę i siedzibę nabywcy;
6)
cenę zaoferowaną przez nabywcę za składnik aktywów trwałych;
7)
oznaczenie sumy, jaką nabywca uiścił na poczet ceny;
8)
wnioski i oświadczenia osób uczestniczących w licytacji;
9)
wzmiankę o odczytaniu protokołu w obecności uczestników licytacji;
10)
podpis licytatora oraz podpis nabywcy albo wzmiankę o przyczynie braku jego podpisu.
2.
Jeżeli nabywca nie uiści ceny nabycia w terminie, licytator niezwłocznie zamieszcza o tym wzmiankę w protokole licytacji. Taką samą wzmiankę należy zamieścić o wpłaceniu w przypisanym terminie ceny nabycia.
3.
Protokół z przeprowadzonego przetargu sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których dwa przeznaczone są dla PKP SA, a jeden dla osoby, która została wyłoniona w drodze przetargu jako nabywca składnika aktywów trwałych.

Rozdział  3

Przetarg pisemny

§  23.
1.
Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu pisemnego wykonuje komisja przetargowa wybrana przez przeprowadzającego przetarg.
2.
Przewodniczącego oraz członków komisji przetargowej, w składzie od 3 do 7 osób, wybiera przeprowadzający przetarg.
3.
W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji przetargowej.
§  24.
1.
Oferta powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo firmę i siedzibę oferenta;
2)
datę sporządzenia oferty;
3)
oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń;
4)
oferowaną cenę i sposób jej zapłaty;
5)
proponowany sposób realizacji dodatkowych warunków przetargu.
2.
Do oferty należy dołączyć kopię dowodu wniesienia wadium.
§  25.
1.
Osoba wyznaczona przez przewodniczącego ze składu komisji przetargowej dokonuje otwarcia ofert oraz wspólnie z pozostałymi członkami komisji ustala, które z ofert spełniają wymagania, jakim powinna odpowiadać oferta, o których mowa w § 24. Spośród ofert spełniających wymagania komisja przetargowa dokonuje wyboru oferty, w której oferent zaoferował cenę najwyższą, z zastrzeżeniem ust. 4.
2.
W przypadku ustalenia, że w co najmniej dwóch ofertach zaoferowano tę samą najwyższą cenę, komisja przetargowa informuje oferentów, którzy zgłosili takie oferty, o terminie i miejscu kontynuacji przetargu w formie licytacji. Do licytacji stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 2.
3.
W przypadku obecności wszystkich oferentów, o których mowa w ust. 2, przewodniczący komisji przetargowej kontynuuje przetarg w formie licytacji.
4.
W przypadku gdy różnice między najwyższą zaoferowaną ceną a pozostałymi cenami wynoszą nie więcej niż 3 % ceny wywoławczej, komisja przetargowa może zdecydować o kontynuowaniu przetargu w formie licytacji. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, z tym że cenę wywoławczą stanowi najwyższa zaoferowana cena.
5.
Datę sporządzenia protokołu z przetargu uważa się za dzień zakończenia przetargu.
§  26.
PKP SA odrzuca ofertę, jeżeli:
1)
nie odpowiada warunkom ogłoszenia o przetargu oraz warunkom, o których mowa w § 24;
2)
została złożona przez:
a)
podmioty, o których mowa w § 3,
b)
oferentów, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik przetargu,
c)
oferentów, którzy nie wnieśli wadium;
3)
jest nieczytelna lub budzi wątpliwość co do istotnych elementów jej treści;
4)
została złożona po upływie terminu wyznaczonego w ogłoszeniu o przetargu.
§  27.
1.
Z przebiegu przetargu pisemnego sporządza się protokół. Przepis § 22 stosuje się odpowiednio.
2.
Protokół z przeprowadzonego przetargu stanowi podstawę zawarcia umowy.
§  28.
1.
Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia niezwłocznie po zawarciu umowy bądź w terminie wyznaczonym przez prowadzącego przetarg, nie dłuższym niż 14 dni, z zastrzeżeniem § 11.
2.
Przepisy § 20 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  4

Warunki odstąpienia od przetargu oraz rokowania

§  29.
1.
PKP SA może odstąpić od przetargu po przeprowadzeniu co najmniej jednego przetargu zakończonego wynikiem negatywnym, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli żaden podmiot nie przystąpił do przetargu ustnego albo jeżeli w przetargu pisemnym nie wpłynęła ani jedna oferta, a także jeżeli komisja przetargowa stwierdziła, że żadna oferta nie spełnia wymagań, jakim powinna odpowiadać oferta. Po odstąpieniu od przetargu przeprowadza się rokowania.
2.
Bez obowiązku uprzedniego przeprowadzenia przetargu i ogłoszenia zaproszenia do rokowań mogą być przeprowadzone rokowania pomiędzy PKP SA a Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego.
3.
Rokowania mogą być przeprowadzone w przypadku gdy przetarg, o którym mowa w ust. 1, nie został unieważniony.
§  30.
1.
Cena ustalona w wyniku rokowań, jeżeli były one poprzedzone przetargiem, nie może być niższa niż 2/3 wartości rynkowej zbywanego składnika aktywów trwałych. Do ustalenia wartości składnika aktywów trwałych przepisy § 7 stosuje się odpowiednio.
2.
Jeżeli rokowania między PKP SA a Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego zostały przeprowadzone bez uprzedniego przeprowadzenia przetargu, przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
§  31.
1.
Rokowania prowadzi powołany przez PKP SA zespół do spraw rokowań, zwany dalej "zespołem".
2.
Zespół składa się co najmniej z trzech członków, w tym przewodniczącego, powoływanych i odwoływanych przez PKP SA. W skład zespołu mogą wchodzić osoby niebędące pracownikami PKP SA, jeżeli dokonanie określonych czynności związanych z przeprowadzeniem rokowań wymaga wiadomości specjalnych.
3.
PKP SA określa organizację i tryb pracy zespołu oraz zakres obowiązków jego członków, mając na celu zapewnienie sprawności jego działania oraz przejrzystości dokonywanych czynności, z uwzględnieniem konieczności ochrony interesu Skarbu Państwa.
§  32.
1.
Ogłoszenie o zaproszeniu do rokowań powinno zawierać informacje o:
1)
danych wymienionych w § 8 ust. 1 pkt 1-5;
2)
terminach przeprowadzonych przetargów;
3)
możliwości, terminie i miejscu składania pisemnych odpowiedzi na zaproszenie do udziału w rokowaniach;
4)
formie i terminie, w ciągu których PKP SA poinformuje o rozpatrzeniu odpowiedzi na zaproszenie;
5)
terminie i miejscu, w których można zapoznać się z dodatkowymi warunkami rokowań;
6)
terminie i miejscu przeprowadzenia rokowań;
7)
terminie, miejscu wpłaty oraz wysokości zaliczki pobieranej tytułem zabezpieczenia kosztów w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy;
8)
skutkach uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży;
9)
zastrzeżeniu, że PKP SA przysługuje prawo zamknięcia rokowań bez wybrania nabywcy nieruchomości.
2.
Ogłoszenie o zaproszeniu do rokowań powinno zawierać zastrzeżenie, że PKP SA ma prawo:
1)
wyboru jednego lub kilku podmiotów, z którymi podejmuje rokowania;
2)
odstąpienia od rokowań bez podania przyczyny;
3)
do przedłużenia terminu do składania odpowiedzi na zaproszenie przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3;
4)
do przedłużenia terminu poinformowania o rozpatrzeniu odpowiedzi na zaproszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4.
3.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zostać zamieszczone w prasie codziennej ogólnokrajowej co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym terminem do składania odpowiedzi, o których mowa w § 33 ust. 1.
§  33.
1.
Odpowiedzi na zaproszenie do rokowań składa się w zamkniętych kopertach najpóźniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem rokowań.
2.
Odpowiedź powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo firmę i siedzibę zgłaszającego;
2)
datę sporządzenia zgłoszenia;
3)
oświadczenie, że zgłaszający zapoznał się z warunkami rokowań i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń;
4)
proponowaną cenę i sposób jej zapłaty oraz inne warunki umowy;
5)
proponowany sposób realizacji dodatkowych warunków rokowań.
3.
Do odpowiedzi należy dołączyć kopię dowodu wpłaty zaliczki.
§  34.
Rokowania można przeprowadzić, chociażby wpłynęło tylko jedno zgłoszenie spełniające warunki określone w ogłoszeniu o rokowaniach.
§  35.
1.
Przewodniczący zespołu otwiera rokowania, przekazując uczestnikom informacje, o których mowa w § 32 ust. 1 pkt 1, 2 i 8.
2.
Przy przeprowadzaniu rokowań zespół, w obecności uczestników:
1)
podaje liczbę otrzymanych odpowiedzi oraz sprawdza dowody, o których mowa w § 33 ust. 3;
2)
otwiera koperty zawierające odpowiedzi, sprawdza dane w nich zawarte, nie ujawniając ich treści uczestnikom, oraz sprawdza tożsamość uczestników rokowań;
3)
przyjmuje wyjaśnienia lub oświadczenia zgłoszone przez uczestników rokowań;
4)
ogłasza, które odpowiedzi zostały dopuszczone do ustnej części rokowań.
3.
Zespół odmawia dopuszczenia do ustnej części rokowań podmiotom, których odpowiedzi nie spełniają warunków, o których mowa w § 33.
§  36.
1.
Przedstawione w odpowiedzi, o której mowa w § 33 ust. 2, propozycje warunków umowy stanowią podstawę rokowań.
2.
Zespół przeprowadza ustną część rokowań, w zakresie wszystkich warunków koniecznych do zawarcia umowy oraz dodatkowych propozycji uczestników rokowań, osobno z każdą z osób zakwalifikowanych do udziału w tej części.
3.
Dodatkowe propozycje uczestników rokowań złożone w trakcie ustnej części rokowań nie mogą być mniej korzystne od zawartych w pisemnym zgłoszeniu.
§  37.
1.
Jeżeli w rokowaniach uczestniczy więcej niż jeden podmiot, zespół może wyznaczyć dla jednego z nich termin do wyłącznych negocjacji, kierując się treścią złożonych wiążących propozycji warunków umowy. Bezskuteczny upływ terminu skutkuje podjęciem rokowań z innymi dopuszczonymi do rokowań podmiotami.
2.
Po zakończeniu rokowań podmiot uczestniczący w rokowaniach przedstawia na piśmie proponowane przez siebie wiążące warunki zawarcia umowy.
3.
Po przeprowadzeniu ustnej części rokowań zespół ustala nabywcę lub stwierdza, że nie wybiera nabywcy.
4.
W przypadku złożenia przez uczestników rokowań równorzędnych propozycji zespół może zorganizować dodatkowe ustne rokowania z tymi osobami.
5.
Po zakończeniu rokowań i zawarciu umowy zespół sporządza protokół, w którym umieszcza istotne informacje dotyczące ich przebiegu. Protokół podpisują wszyscy członkowie zespołu.
6.
Rokowania uważa się za zamknięte z chwilą podpisania protokołu. Przepis § 19 stosuje się odpowiednio.
7.
Przewodniczący zespołu zawiadamia ustnie uczestników rokowań o wyniku rokowań bezpośrednio po ich zamknięciu.
§  38.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale, w odniesieniu do zespołu, a także w zakresie sposobu i trybu przeprowadzania rokowań, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 2 i 3.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

§  39.
1.
Do postępowań w sprawie zbycia składników aktywów trwałych przez PKP SA wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
W przypadku gdy przetarg w postępowaniu, o którym mowa w ust. 1, zakończył się wynikiem negatywnym, PKP SA może prowadzić dalsze postępowanie na podstawie przepisów rozdziału 4.
§  40.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 154, poz. 1802, z 2002 r. Nr 205, poz. 1730 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 6, poz. 63, Nr 80, poz. 720 i Nr 203, poz. 1966, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 120, poz. 1252, z 2005 r. Nr 157, poz. 1315 i Nr 184, poz. 1539, z 2006 r. Nr 12, poz. 63 i Nr 157, poz. 1119, z 2008 r. Nr 97, poz. 624, Nr 193, poz. 1196 i Nr 206, poz. 1289 oraz z 2009 r. Nr 6, poz. 33.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.155.1231

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu i trybu organizowania przez Polskie Koleje Państwowe Spółkę Akcyjną przetargów oraz rokowań na zbycie aktywów trwałych.
Data aktu: 11/09/2009
Data ogłoszenia: 21/09/2009
Data wejścia w życie: 06/10/2009