Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 6 stycznia 2009 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą

Na podstawie art. 107a ust. 3 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki, tryb oraz wysokość przyznawania i wypłacania pomocy finansowej przeznaczonej na kształcenie dzieci będących na utrzymaniu zmarłego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą, w zależności od poziomu kształcenia i rodzaju szkoły.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
pomocy - należy przez to rozumieć pomoc finansową, o której mowa w art. 107a ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, zwanej dalej "ustawą o BOR";
2)
dziecku - należy przez to rozumieć zstępnego, któremu na podstawie art. 107a ustawy o BOR przysługuje pomoc;
3)
wniosku - należy przez to rozumieć wniosek o przyznanie pomocy.
§  3.
Pomoc przyznaje Szef Biura Ochrony Rządu w drodze decyzji i wypłaca ją ze środków będących w jego dyspozycji.
§  4.
1.
Wypłata świadczeń pomocy następuje na podstawie wniosku kierowanego do Szefa Biura Ochrony Rządu przez dziecko albo jego przedstawiciela ustawowego.
2.
Wniosek należy złożyć w terminie do dnia 30 września roku, w którym pomoc ma być przyznana.
3.
Wniosek powinien zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania dziecka;
2)
wskazanie numeru rachunku bankowego właściwego do dokonania wypłaty świadczenia.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
kopię aktu zgonu funkcjonariusza;
2)
kopię orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą;
3)
informację, w jakiej szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, kolegium pracowników służb społecznych lub uczelni dziecko zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę, wraz ze wskazaniem ilości semestrów nauki w danym roku szkolnym lub akademickim;
4)
kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka;
5)
kopię dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do uzyskania renty rodzinnej przez dziecko;
6)
oświadczenie o zobowiązaniu do niezwłocznego zawiadomienia o przerwaniu nauki w trakcie roku, w którym pomoc została przyznana.
5.
W przypadku gdy wniosek o przyznanie pomocy składa przedstawiciel ustawowy dziecka, powinien on zawrzeć w nim swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
§  5.
1.
Pomoc przyznawana jest jednorazowo w roku szkolnym lub akademickim i wynosi:
1)
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - dwukrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o BOR, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 2;
2)
dla słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych oraz studentów uczelni - trzykrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o BOR, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 2.
2.
Pomoc wypłacana jest w dwóch równych ratach:
1)
pierwsza rata, za okres od września do stycznia, wypłacana jest w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek;
2)
druga rata, za okres od lutego do czerwca, wypłacana jest w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek.
3.
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc przyznawana i wypłacana jest w wysokości odpowiadającej jednej racie.
4.
Pomoc wypłaca się na rachunek bankowy dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
§  6.
1.
W przypadku nieuzyskania promocji do klasy programowo wyższej, niezaliczenia roku nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli lub niezaliczenia roku studiów pomoc w kolejnym roku nie przysługuje.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, spowodowanym okolicznościami od dziecka niezależnymi pomoc w kolejnym roku może zostać przyznana.
3.
Do przyznania pomocy, o której mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio § 4. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające okoliczności, o których mowa w ust. 2.
§  7.
1.
W przypadku przerwania nauki po przyznaniu pomocy, a przed wypłaceniem kolejnej raty, dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy informuje o tym fakcie niezwłocznie Szefa Biura Ochrony Rządu.
2.
W sytuacji, o której mowa w ust. 1, Szef Biura Ochrony Rządu wstrzymuje dalszą wypłatę pomocy w drodze decyzji.
3.
W przypadku powiadomienia Szefa Biura Ochrony Rządu o przerwaniu nauki po wypłacie kolejnej raty pomocy wypłacona rata pomocy podlega zwrotowi.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2008 r. Nr 66, poz. 402.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.13.72

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
Data aktu: 06/01/2009
Data ogłoszenia: 28/01/2009
Data wejścia w życie: 12/02/2009