Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 6 stycznia 2009 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą

Na podstawie art. 107a ust. 3 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki, tryb oraz wysokość przyznawania i wypłacania pomocy finansowej przeznaczonej na kształcenie dzieci będących na utrzymaniu zmarłego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą, w zależności od poziomu kształcenia i rodzaju szkoły.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
pomocy - należy przez to rozumieć pomoc finansową, o której mowa w art. 107a ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, zwanej dalej "ustawą o BOR";
2)
dziecku - należy przez to rozumieć zstępnego, któremu na podstawie art. 107a ustawy o BOR przysługuje pomoc;
3)
wniosku - należy przez to rozumieć wniosek o przyznanie pomocy.
§  3.
Pomoc przyznaje Szef Biura Ochrony Rządu w drodze decyzji i wypłaca ją ze środków będących w jego dyspozycji.
§  4.
1.
Wypłata świadczeń pomocy następuje na podstawie wniosku kierowanego do Szefa Biura Ochrony Rządu przez dziecko albo jego przedstawiciela ustawowego.
2.
Wniosek należy złożyć w terminie do dnia 30 września roku, w którym pomoc ma być przyznana.
3.
Wniosek powinien zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania dziecka;
2)
wskazanie numeru rachunku bankowego właściwego do dokonania wypłaty świadczenia.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
kopię aktu zgonu funkcjonariusza;
2)
kopię orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą;
3)
informację, w jakiej szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, kolegium pracowników służb społecznych lub uczelni dziecko zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę, wraz ze wskazaniem ilości semestrów nauki w danym roku szkolnym lub akademickim;
4)
kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka;
5)
kopię dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do uzyskania renty rodzinnej przez dziecko;
6)
oświadczenie o zobowiązaniu do niezwłocznego zawiadomienia o przerwaniu nauki w trakcie roku, w którym pomoc została przyznana.
5.
W przypadku gdy wniosek o przyznanie pomocy składa przedstawiciel ustawowy dziecka, powinien on zawrzeć w nim swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
§  5.
1.
Pomoc przyznawana jest jednorazowo w roku szkolnym lub akademickim i wynosi:
1)
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - dwukrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o BOR, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 2;
2)
dla słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych oraz studentów uczelni - trzykrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o BOR, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 2.
2.
Pomoc wypłacana jest w dwóch równych ratach:
1)
pierwsza rata, za okres od września do stycznia, wypłacana jest w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek;
2)
druga rata, za okres od lutego do czerwca, wypłacana jest w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek.
3.
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc przyznawana i wypłacana jest w wysokości odpowiadającej jednej racie.
4.
Pomoc wypłaca się na rachunek bankowy dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
§  6.
1.
W przypadku nieuzyskania promocji do klasy programowo wyższej, niezaliczenia roku nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli lub niezaliczenia roku studiów pomoc w kolejnym roku nie przysługuje.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, spowodowanym okolicznościami od dziecka niezależnymi pomoc w kolejnym roku może zostać przyznana.
3.
Do przyznania pomocy, o której mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio § 4. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające okoliczności, o których mowa w ust. 2.
§  7.
1.
W przypadku przerwania nauki po przyznaniu pomocy, a przed wypłaceniem kolejnej raty, dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy informuje o tym fakcie niezwłocznie Szefa Biura Ochrony Rządu.
2.
W sytuacji, o której mowa w ust. 1, Szef Biura Ochrony Rządu wstrzymuje dalszą wypłatę pomocy w drodze decyzji.
3.
W przypadku powiadomienia Szefa Biura Ochrony Rządu o przerwaniu nauki po wypłacie kolejnej raty pomocy wypłacona rata pomocy podlega zwrotowi.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2008 r. Nr 66, poz. 402.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.13.72

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
Data aktu: 06/01/2009
Data ogłoszenia: 28/01/2009
Data wejścia w życie: 12/02/2009