Zaświadczenie stwierdzające charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 7 maja 2008 r.
w sprawie zaświadczenia stwierdzającego charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór zaświadczenia stwierdzającego charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "zaświadczeniem", stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o wydanie zaświadczenia, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
instrukcję wypełniania zaświadczenia, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007 r. w sprawie określenia wzoru zaświadczenia stwierdzającego charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 204, poz. 1473), które utraciło moc z dniem 2 maja 2008 r. na podstawie art. 42 pkt 2 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE STWIERDZAJĄCE CHARAKTER, OKRES I RODZAJ DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANEJ

W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Część A

Nazwa organu wydającego zaświadczenie: Adres siedziby organu wydającego zaświadczenie:
Jednostka organizacyjna:
Nr sprawy/zaświadczenia:

Część B

Imię i nazwisko
Data urodzenia
Miejsce urodzenia
Adres zamieszkania
Obywatelstwo

Część C

I. Wykonywanie działalności na własny rachunek Okres wykonywania działalności
lata miesiące dni
1. Firma (nazwa)
Adres głównego miejsca wykonywania działalności
Przedmiot działalności
Data rozpoczęcia Data zakończenia
2. Firma (nazwa)
Adres głównego miejsca wykonywania działalności
Przedmiot działalności
Data rozpoczęcia Data zakończenia
Łącznie pozycja I, punkty 1-2
II. Zatrudnienie w charakterze dyrektora lub na

stanowisku kierowniczym (w ramach stosunku

pracy lub innego stosunku prawnego)

Okres zatrudnienia
lata miesiące dni
1. Firma (nazwa) pracodawcy
Adres pracodawcy
Stanowisko pracy
Data rozpoczęcia Data zakończenia
2. Firma (nazwa) pracodawcy
Adres pracodawcy
Stanowisko pracy
Data rozpoczęcia Data zakończenia
Łącznie pozycja II, punkty 1-2
III. Zatrudnienie w ramach stosunku pracy lub

innego stosunku prawnego

Okres zatrudnienia
lata miesiące dni
1. Firma (nazwa) pracodawcy
Adres pracodawcy
Stanowisko pracy
Data rozpoczęcia Data zakończenia
2. Firma (nazwa) pracodawcy
Adres pracodawcy
Stanowisko pracy
Data rozpoczęcia Data zakończenia
Łącznie pozycja III, punkty 1-2

Część D

Kwalifikacje zawodowe:

Zaświadczenie wydano na podstawie dokumentów przedstawionych przez wnioskodawcę.

.................................................................... ...................................................

(miejsce i data wydania zaświadczenia) (podpis osoby upoważnionej)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WYKAZ DOKUMENTÓW, KTÓRE NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA

1.
Uwierzytelniona* kserokopia strony z ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy ze zdjęciem, datą i miejscem urodzenia.
2.
Uwierzytelnione* kserokopie dokumentów potwierdzających świadczenie pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej w danym zawodzie lub branży, np.:
1)
świadectwo pracy lub umowa o pracę;
2)
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub decyzja o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z adnotacją urzędu gminy potwierdzającą, że działalność nadal jest prowadzona. W przypadku gdy zaświadczenie o wpisie nie zawiera określenia przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, należy dołączyć zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON);
3)
decyzja urzędu gminy o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczenie potwierdzające wcześniejsze prowadzenie działalności wraz z informacją o dacie wyrejestrowania;
4)
umowa cywilnoprawna - w przypadku świadczenia pracy na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło;
5)
aktualny pełny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.
3.
Uwierzytelnione* kserokopie dokumentów poświadczających posiadanie przez wnioskodawcę kwalifikacji zawodowych, np. uprawnień budowlanych.

______

* Uwierzytelnienie oznacza poświadczenie "za zgodność z oryginałem" przez pracownika zatrudnionego na stanowisku urzędniczym w urzędzie wydającym dokument przedkładany wraz z wnioskiem o wydanie zaświadczenia lub w urzędzie wydającym zaświadczenie lub przez radcę prawnego, lub adwokata, lub notariusza.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA ZAŚWIADCZENIA

1.
Część A i B wypełnia się w całości:
1)
w części A należy wpisać dane organu wydającego zaświadczenie, tj. nazwę organu, nazwę jednostki organizacyjnej, która wydaje zaświadczenie (np. wydział, departament, biuro), adres siedziby organu oraz oznaczenie nr sprawy/zaświadczenia;
2)
w części B wpisuje się dane wnioskodawcy na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość.
2.
Część C wypełnia się w zależności od treści złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia. Okresy wykonywania działalności na własny rachunek oraz zatrudnienia przy wykonywaniu działalności należy podawać w latach, miesiącach i dniach.

Za datę zakończenia działalności lub zatrudnienia, w sytuacji gdy wnioskodawca nadal wykonuje działalność lub jest zatrudniony, przyjmuje się, w przypadku przedstawienia przez wnioskodawcę:

1)
zaświadczenia lub decyzji o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - datę dzienną adnotacji urzędu gminy potwierdzającej, że działalność jest prowadzona;
2)
umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej - datę złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia, jeśli z postanowień umowy wynika, że działalność w tym dniu jest nadal prowadzona;
3)
odpisu aktualnego z Krajowego Rejestru Sądowego - datę dzienną z rubryki: "Stan na dzień ...".

W sytuacji, gdy dana osoba wykonywała działalność na własny rachunek lub była zatrudniona przy wykonywaniu działalności w więcej niż dwóch miejscach, należy odpowiednio rozbudować formularz:

4)
w części C I należy wpisać firmę1) i adres głównego miejsca wykonywania działalności na własny rachunek, przedmiot i okres wykonywanej działalności;
5)
w części C II należy wpisać firmę i adres pracodawcy, u którego wnioskodawca był/jest zatrudniony przy wykonywaniu działalności w charakterze dyrektora lub na stanowisku kierowniczym, oraz stanowisko/stanowiska pracy i okresy zatrudnienia;
6)
w części C III należy wpisać firmę i adres pracodawcy, u którego wnioskodawca był/jest zatrudniony przy wykonywaniu działalności, oraz stanowisko/stanowiska pracy i okresy zatrudnienia.

W sytuacji, gdy dana osoba nie wykonywała działalności, którą potwierdza się w części C I lub C II, lub C III, rubryk w odpowiednich częściach nie wypełnia się.

3.
W części D należy wpisać kwalifikacje zawodowe wynikające z przedłożonych przez wnioskodawcę dokumentów.

______

1) Firmą osoby fizycznej są jej imię i nazwisko oraz ewentualnie dodatkowe określenia dowolnie dobrane. Firmą osoby prawnej jest jej nazwa.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.90.549

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaświadczenie stwierdzające charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 07/05/2008
Data ogłoszenia: 26/05/2008
Data wejścia w życie: 03/06/2008