Organizacja pełnienia służby w systemie skoszarowanym w Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 18 marca 2008 r.
w sprawie organizacji pełnienia służby w systemie skoszarowanym w Straży Granicznej

Na podstawie art. 35a ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie reguluje organizację pełnienia służby w systemie skoszarowanym, warunki i tryb kierowania do pełnienia tej służby oraz sposób jej pełnienia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
czas pozasłużbowy - czas wolny od zajęć służbowych i wykonywania obowiązków służbowych, pozostawiony do dyspozycji funkcjonariusza;
2)
dni wolne od zajęć służbowych - dni ustawowo wolne od pracy oraz inne dni wolne od służby ustalone na podstawie odrębnych przepisów;
3)
kierownik jednostki organizacyjnej - Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendanta ośrodka Straży Granicznej, komendanta placówki Straży Granicznej, komendanta dywizjonu Straży Granicznej;
4)
kierownik komórki organizacyjnej - dyrektora lub kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej;
5)
komórka jednostki organizacyjnej - dział, wydział, zakład, zespół, sekcję, referat, pododdział szkolny, grupę szkoleniową, grupę wchodzącą w skład jednostki organizacyjnej Straży Granicznej;
6)
bezpośredni przełożony - funkcjonariusza wyznaczonego przez kierownika jednostki organizacyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej.
§  3. 
W sytuacji podwyższonej gotowości operacyjnej, wymagającej użycia przez Straż Graniczną zwiększonej liczby sił i środków, w związku z potrzebą intensyfikacji działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności granicy państwowej, ładu i porządku publicznego, przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych, Komendant Główny Straży Granicznej może, w drodze decyzji lub rozkazu na pisemny wniosek kierownika jednostki organizacyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej, skierować funkcjonariusza do pełnienia służby w systemie skoszarowanym.
§  4. 
Do pełnienia służby w systemie skoszarowanym nie kieruje się jednocześnie obojga rodziców sprawujących pieczę nad małoletnimi dziećmi.
§  5. 
1. 
Skierowanie do pełnienia służby, o której mowa w § 3, nie może przekraczać 6 miesięcy.
2. 
W okresie 2 lat od zakończenia jej pełnienia funkcjonariusz może być po raz kolejny do niej skierowany tylko za jego pisemną zgodą.
§  6. 
Służba w systemie skoszarowanym jest pełniona przez całą dobę.
§  7. 
1. 
Organizację służby w systemie skoszarowanym ustalają:
1)
kierownicy jednostek organizacyjnych - w podległych im jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej;
2)
kierownicy komórek organizacyjnych - w podległych im komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej.
2. 
Ustalając organizację służby w systemie skoszarowanym, określa się dzienny tok służby oraz wyznacza się miejsce zakwaterowania i przebywania funkcjonariuszy.
§  8. 
1. 
Kierownicy, o których mowa w § 7 ust. 1, określając dzienny tok służby, kierują się zadaniami stawianymi funkcjonariuszom, warunkami zakwaterowania, możliwościami bazy szkoleniowej oraz ustaleniami zawartymi w obowiązujących programach szkolenia.
2. 
Dzienny tok służby określa w szczególności godziny:
1)
pobudki i capstrzyku;
2)
przerw na posiłki;
3)
szkoleń programowych;
4)
obsługi uzbrojenia i sprzętu;
5)
prac porządkowo-gospodarczych;
6)
czasu pozasłużbowego;
7)
apeli, odpraw i instruktaży.
3. 
W dziennym toku służby uwzględnia się:
1)
8-godzinny czas snu w ciągu doby;
2)
organizację żywienia z przerwami między posiłkami do 6 godzin, z wyjątkiem okresu pomiędzy kolacją a śniadaniem;
3)
czas pozasłużbowy od 2 do 4 godzin w dni, które nie są dniami wolnymi od zajęć służbowych.
§  9. 
1. 
Funkcjonariusze pełnią służbę zgodnie z dziennym tokiem służby, o którym mowa w § 8 ust. 2.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej lub kierownik komórki organizacyjnej sprawuje nadzór nad przestrzeganiem dziennego toku służby przez podległych mu funkcjonariuszy.
3. 
W szczególnie uzasadnionych okolicznościach bezpośredni przełożony za zgodą kierownika, o którym mowa w § 7 ust. 1, może zarządzić zmiany w dziennym toku służby obowiązującym podległych mu funkcjonariuszy.
§  10. 
1. 
Funkcjonariusza kwateruje się na terenie jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której pełni służbę.
2. 
Utrzymanie porządku pomieszczeń przeznaczonych do snu i wypoczynku należy do zakwaterowanych w nich funkcjonariuszy.
§  11. 
1. 
Funkcjonariusze spożywają posiłki w miejscu do tego wyznaczonym w obiektach Straży Granicznej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach spowodowanych brakiem możliwości przygotowania posiłków w obiektach Straży Granicznej kierownik, o którym mowa w § 7 ust. 1, może zezwolić na inne miejsce spożywania posiłków.
§  12. 
1. 
W dni wolne od zajęć służbowych:
1)
nie ogłasza się pobudki;
2)
można przeprowadzać odprawy w celu sprawdzenia stanu osobowego funkcjonariuszy;
3)
nie prowadzi się szkolenia programowego, w uzasadnionych przypadkach kierownik, o którym mowa w § 7 ust. 1, może zarządzić przeprowadzenie dodatkowych zajęć szkoleniowych.
2. 
Czas szkoleń, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie może przekraczać 6 godzin dziennie.
§  13. 
1. 
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusz przebywa w miejscu zakwaterowania. W innych miejscach na terenie obiektów Straży Granicznej funkcjonariusz może przebywać po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego, a w czasie jego nieobecności - zgody służby dyżurnej operacyjnej.
2. 
Po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego na wyjście poza miejsce zakwaterowania funkcjonariusz powiadamia o tym fakcie służbę dyżurną operacyjną.
§  14. 
1. 
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusze mogą nosić ubrania cywilne.
2. 
W przypadku uczestnictwa w zajęciach sportowych, w miejscu zakwaterowania i poza obiektami Straży Granicznej funkcjonariusze mogą nosić odzież sportową.
§  15. 
1. 
Funkcjonariusze mogą w celach pozasłużbowych opuszczać teren jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której pełnią służbę, za zgodą właściwych przełożonych.
2. 
Fakt opuszczenia terenu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, o którym mowa w ust. 1, oraz fakt powrotu odnotowuje się w prowadzonej dokumentacji związanej z pełnieniem służby w systemie skoszarowanym.
§  16. 
Dokumentację związaną z pełnieniem służby w systemie skoszarowanym stanowią:
1)
książka służby;
2)
plan służby;
3)
książka poleceń;
4)
książka ewidencji wydanych do służby broni i sprzętu;
5)
książka telefonogramów;
6)
książka depozytów;
7)
teczka materiałów dotyczących współdziałania z innymi organami;
8)
teczka obowiązujących przepisów prawnych, wytycznych w układzie problemowym;
9)
teczka wzorów używanych druków;
10)
dokumentacja alarmowa.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U.2018.97).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.397 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja pełnienia służby w systemie skoszarowanym w Straży Granicznej.
Data aktu: 18/03/2008
Data ogłoszenia: 18/03/2024
Data wejścia w życie: 15/04/2008