Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 stycznia 2008 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa

Na podstawie art. 162 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa (Dz. U. Nr 116, poz. 784 i Nr 245, poz. 1785) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 7:
a)
ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Dysponenci środków budżetowych dokonują zwrotu niewykorzystanych środków otrzymanych na wydatki, na rachunki bieżące wydatków dysponenta wyższego stopnia, od którego otrzymali środki, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8 oraz § 14.",

b)
dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

"8. Państwowe jednostki budżetowe będące beneficjentami programów operacyjnych realizowanych z udziałem Europejskiego Funduszu Społecznego przekazują środki finansowe na wydatki niewygasające, o których mowa w art. 157 ust. 8a ustawy o finansach publicznych, na swój rachunek pomocniczy dla środków na wydatki niewygasające do dnia 31 grudnia roku budżetowego.";

2)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Polecenia przelewów powinny zawierać symbol rozdziału i paragrafu klasyfikacji budżetowej oraz w przypadku wydatków niewygasających numer zadania określony w przepisach wydanych na podstawie art. 157 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, lub odpowiedni symbol dla oznaczenia przekazywanych środków.

2. Wprowadza się następujące zasady zapisywania symboli, o których mowa w ust. 1:

1) polecenia przelewów dotyczące dokonywania wydatków oraz zwrotów dochodów powinny zawierać odpowiedni rozdział i paragraf klasyfikacji budżetowej wydatku lub dochodu;

2) polecenia przelewów dotyczące dokonywania wydatków niewygasających powinny zawierać rozdział i paragraf klasyfikacji budżetowej wydatku oraz numer zadania;

3) polecenia przelewów dotyczące przekazania środków na wydatki dysponentom podległym powinny zawierać symbol 99999 dla rozdziału oraz symbol 9999 dla paragrafu;

4) polecenia przelewów dotyczące przekazania środków na wydatki niewygasające dysponentom podległym powinny zawierać symbol 99999 dla rozdziału, symbol 9999 dla paragrafu oraz symbol 999 dla zadania;

5) polecenia przelewów dotyczące zwrotu niewykorzystanych środków na wydatki na rachunki dysponentów nadrzędnych i budżetu państwa oraz przekazania pobranych dochodów na odpowiedni rachunek centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa powinny zawierać symbol 88888 dla rozdziału oraz symbol 8888 dla paragrafu;

6) polecenia przelewów dotyczące zwrotu niewykorzystanych środków na wydatki niewygasające na wyodrębniony rachunek centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa powinny zawierać symbol 88888 dla rozdziału, symbol 8888 dla paragrafu oraz symbol 888 dla zadania.

3. W przypadku gdy kwota przelewu dotyczy więcej niż jednego rozdziału lub paragrafu klasyfikacji budżetowej, przelewy, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, powinny zawierać rozdział i paragraf klasyfikacji budżetowej wydatku lub dochodu, który stanowi największą kwotę składającą się na kwotę przelewu.

4. Polecenia przelewów dotyczące przekazania środków na wydatki niewygasające dysponentom podległym powinny w polu "Tytułem" zawierać rozdział i paragraf klasyfikacji budżetowej wydatku oraz numer zadania, o którym mowa w ust. 1.

5. Polecenia przelewów dotyczące zwrotu niewykorzystanych środków na wydatki niewygasające powinny w polu "Tytułem" zawierać rozdział i paragraf klasyfikacji budżetowej wydatku oraz numer zadania, o którym mowa w ust. 1.

6. Obowiązek uzupełniania symboli, o których mowa w ust. 1, dotyczy wszystkich dysponentów środków budżetu państwa.

7. Przepisy ust. 1-6 nie dotyczą jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.";

3)
w § 12 dodaje się pkt 10 w brzmieniu:

"10) przekazania (przelewów) środków pieniężnych, o których mowa w art. 157 ust. 8a ustawy o finansach publicznych.";

4)
w § 14:
a)
w ust. 2 uchyla się pkt 8,
b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. W okresie do dnia 12 stycznia roku następującego po roku budżetowym zalicza się na rachunki bankowe roku ubiegłego dochody pobrane do dnia 31 grudnia przez jednostki samorządu terytorialnego lub podległe im jednostki, związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami.",

c)
w ust. 3 uchyla się pkt 3 i 4,
d)
po ust. 6 dodaje się ust. 6a-6c w brzmieniu:

"6a. Na rachunek bieżący wydatków roku ubiegłego właściwych dysponentów środków budżetu państwa dokonywany jest do dnia 15 lutego roku następującego po roku budżetowym zwrot dotacji przez:

1) jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie określonym w art. 144 ust. 5 ustawy o finansach publicznych;

2) pozostałe jednostki, w zakresie określonym w art. 144 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, z wyjątkiem dotacji, których termin wykorzystania określa rozporządzenie wydane na podstawie art. 157 ustawy o finansach publicznych.

6b. Środki, o których mowa w ust. 6a, przekazywane są w terminie:

1) do dnia 20 lutego roku następującego po roku budżetowym na rachunek bieżący wydatków roku ubiegłego dysponenta głównego środków budżetu państwa;

2) do dnia 25 lutego roku następującego po roku budżetowym na odpowiedni rachunek wydatków roku ubiegłego centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa.

6c. Do dnia 15 lutego roku następującego po roku budżetowym dysponent główny środków budżetu państwa posiadający jednostki budżetowe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przekazuje niewykorzystane środki budżetowe na odpowiedni rachunek wydatków centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa roku ubiegłego.",

e)
ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Przepisy ust. 1-6c nie dotyczą operacji dokonywanych przez państwowe jednostki na rachunku bankowym dla środków na prefinansowanie.".

§  2.
Przepisy § 1 pkt 2 mają zastosowanie od dnia 1 lutego 2008 r.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 187, poz. 1381 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 82, poz. 560, Nr 88, poz. 587, Nr 115, poz. 791 i Nr 140, poz. 984.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024