united kingdom
ukraine

Egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłata egzaminacyjna.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 lutego 2008 r.
w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłaty egzaminacyjnej

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. Nr 123, poz. 850) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób przeprowadzenia egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka, zwanego dalej "egzaminem", oraz wysokość opłaty egzaminacyjnej i sposób jej wnoszenia.
§  2. 
Egzamin rozpoczyna się w dniu i o godzinie wyznaczonej przez Ministra Sprawiedliwości.
§  3. 
1. 
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej, zwany dalej "przewodniczącym", wyznacza miejsce przeprowadzenia części pisemnej egzaminu oraz godziny rejestracji osób dopuszczonych do egzaminu, zwanych dalej "zdającymi".
2. 
Przewodniczący zawiadamia zdających o miejscu i terminie części pisemnej egzaminu oraz o godzinach rejestracji poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych Ministra Sprawiedliwości oraz przez wysłanie pisma informującego do każdego zdającego, najpóźniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
3. 
Przewodniczący podczas egzaminu może wydawać zarządzenia o charakterze porządkowym lub organizacyjnym.
§  4. 
1. 
Część pisemną egzaminu przeprowadza się w warunkach zapewniających zdającym samodzielną pracę, w obecności co najmniej czterech członków Komisji Egzaminacyjnej.
2. 
Przed przystąpieniem do egzaminu zdający okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość.
§  5. 
1. 
Czas na rozwiązanie testu wynosi 100 minut, liczonych od momentu rozdania wszystkim zdającym egzemplarzy testu wraz z kartami odpowiedzi. Czas na rozwiązanie zadania problemowego wynosi 180 minut, liczonych od momentu rozdania wszystkim zdającym egzemplarzy zadania problemowego. Między częścią egzaminu przeznaczoną na rozwiązanie testu a częścią przeznaczoną na rozwiązanie zadania problemowego następuje 60-minutowa przerwa.
2. 
Przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu przewodniczący informuje zdających o:
1)
sposobie przeprowadzenia egzaminu;
2)
przepisach porządkowych określonych przez Komisję Egzaminacyjną obowiązujących w trakcie przeprowadzania egzaminu, w szczególności zasadach opuszczania sali w czasie egzaminu, sposobie komunikowania się z członkami Komisji Egzaminacyjnej i sposobie oddawania prac egzaminacyjnych;
3)
zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
4)
sposobie ogłoszenia wyników części pisemnej egzaminu;
5)
sposobie ogłoszenia informacji o terminie i miejscu przeprowadzenia części ustnej egzaminu.
§  6. 
1. 
Otwarcie przesyłki zawierającej test wraz z kartami odpowiedzi oraz zadanie problemowe na część pisemną egzaminu następuje w obecności zdających.
2. 
Przed otwarciem przesyłki przewodniczący sprawdza, czy przesyłka nie została uszkodzona w sposób umożliwiający dostęp do testu i kart odpowiedzi oraz zadania problemowego.
3. 
Z czynności, o której mowa w ust. 1, sporządza się protokół podpisany przez wszystkich członków Komisji Egzaminacyjnej obecnych podczas egzaminu.
§  7. 
1. 
Test i kartę odpowiedzi oraz zadanie problemowe i jego rozwiązanie oznacza się indywidualnymi kodami.
2. 
Zdający otrzymuje wraz z testem wylosowaną przez siebie kopertę, oznakowaną numerem kodu, przygotowaną przez Komisję Egzaminacyjną. Numer kodu zdający wpisuje w prawym górnym rogu na pierwszej stronie testu i na każdej stronie karty odpowiedzi. W kopercie umieszczona jest czysta kartka, na której zdający wpisuje swoje imię i nazwisko, a następnie umieszcza ją z powrotem w kopercie, zakleja i oddaje członkowi Komisji Egzaminacyjnej.
3. 
Testy wraz z kartami odpowiedzi są rozkodowywane po sprawdzeniu wszystkich testów i kart odpowiedzi, a następnie dołączane do akt osobowych zdających.
4. 
W przypadku zadania problemowego każdy zdający otrzymuje wylosowaną przez siebie kopertę, oznakowaną numerem kodu, przygotowaną przez Komisję Egzaminacyjną. Numer kodu zdający wpisuje w prawym górnym rogu na pierwszej stronie egzemplarza zadania oraz na każdej ze stron pracy pisemnej. W kopercie umieszczona jest czysta kartka, na której zdający wpisuje swoje imię i nazwisko, a następnie umieszcza ją z powrotem w kopercie, zakleja i oddaje członkowi Komisji Egzaminacyjnej.
5. 
Rozwiązania zadania problemowego są rozkodowywane po sprawdzeniu wszystkich prac, a następnie dołączane do akt osobowych zdających.
§  8. 
Zdający, który stawi się na egzamin po jego rozpoczęciu, nie zostanie wpuszczony na salę, w której jest przeprowadzany egzamin.
§  9. 
1. 
W trakcie egzaminu zdający może opuścić salę, w której jest przeprowadzany egzamin, jedynie w wyjątkowej sytuacji, po uzyskaniu zgody przewodniczącego, pod nadzorem członka Komisji Egzaminacyjnej wskazanego przez przewodniczącego.
2. 
Przed opuszczeniem sali zdający przekazuje przewodniczącemu test wraz z kartą odpowiedzi lub zadanie problemowe wraz z rozwiązaniem.
3. 
Godzina wyjścia i powrotu zdającego na salę zostaje odnotowana przez członka Komisji Egzaminacyjnej w protokole przebiegu egzaminu.
§  10. 
1. 
W czasie rozwiązywania testu zdający nie może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa oraz innej pomocy, a także nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji.
2. 
W czasie rozwiązywania zadania problemowego zdający może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa.
§  11. 
1. 
Przewodniczący wyklucza z egzaminu zdającego, który w jego trakcie korzystał z pomocy innej osoby, posługiwał się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami, pomagał pozostałym zdającym lub w inny sposób zakłócał jego przebieg.
2. 
Wykluczenie zostaje odnotowane w protokole przebiegu egzaminu oraz na egzemplarzu pracy pisemnej.
§  12. 
1. 
Po upływie czasu, o którym mowa w § 5 ust. 1, członkowie Komisji Egzaminacyjnej zbierają testy wraz z kartami odpowiedzi oraz zadania problemowe wraz z ich rozwiązaniem. Komisja Egzaminacyjna wydaje zdającym pokwitowanie odbioru testów wraz z kartami odpowiedzi oraz zadań problemowych wraz z ich rozwiązaniem.
2. 
W przypadku gdy zdający odda test wraz z kartą odpowiedzi lub rozwiązanie zadania problemowego przed upływem terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1, w protokole odnotowuje się godzinę oddania testu wraz z kartą odpowiedzi lub zadania problemowego wraz z rozwiązaniem.
§  13. 
1. 
Każdy test i kartę odpowiedzi sprawdzają niezależnie od siebie dwaj członkowie Komisji Egzaminacyjnej wyznaczeni przez przewodniczącego.
2. 
Każde rozwiązanie zadania problemowego sprawdzają niezależnie od siebie dwaj członkowie Komisji Egzaminacyjnej wyznaczeni przez przewodniczącego. Każdy z członków Komisji Egzaminacyjnej sprawdzających rozwiązanie zadania problemowego przedstawia propozycję oceny za rozwiązanie zadania problemowego wraz z recenzją. Ostateczną ocenę za rozwiązanie zadania problemowego ustala Komisja Egzaminacyjna w drodze głosowania.
§  14. 
1. 
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej ogłasza wyniki z części pisemnej egzaminu, nie później niż w terminie 7 dni od daty jego przeprowadzenia, poprzez wywieszenie w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości listy zawierającej imiona i nazwiska oraz imiona rodziców zdających i uzyskaną liczbę punktów. Jeżeli jest to uzasadnione dużą liczbą zdających, przewodniczący może przedłużyć termin ogłoszenia wyników do 21 dni.
2. 
W przypadku uzyskania negatywnej oceny z części pisemnej egzaminu zdający nie zostanie dopuszczony do części ustnej egzaminu.
3. 
W terminie 30 dni od dnia ogłoszenia wyników z części pisemnej egzaminu zdający może zwrócić się do przewodniczącego z pisemnym wnioskiem o udostępnienie do wglądu testu wraz z kartą odpowiedzi i rozwiązania zadania problemowego. Przewodniczący informuje pisemnie zdającego w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o terminie i miejscu wglądu do testu wraz z kartą odpowiedzi i rozwiązania zadania problemowego.
§  15. 
Przerwa między częścią pisemną a częścią ustną egzaminu nie może trwać krócej niż 7 dni i dłużej niż 21 dni.
§  16. 
Przed przystąpieniem do części ustnej egzaminu zdający okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość.
§  17. 
1. 
Wylosowane przez zdających zestawy pytań umieszczane są w nieoznakowanych kopertach, po jednej dla zdającego i Komisji Egzaminacyjnej.
2. 
Po wylosowaniu zestawu zdający przygotowuje się do odpowiedzi we wskazanym mu miejscu, nie dłużej niż 30 minut.
3. 
Wylosowane w danym dniu zestawy pytań mogą być powtórnie udostępnione do losowania nie wcześniej niż w dniu następnym.
§  18. 
1. 
W terminie 7 dni od dnia zakończenia egzaminu Komisja Egzaminacyjna sporządza protokół jego przebiegu.
2. 
Po podpisaniu protokołu przez wszystkich członków Komisji Egzaminacyjnej biorących udział w czynnościach wskazanych w protokole przewodniczący ogłasza wyniki egzaminu poprzez wywieszenie w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości listy zawierającej imiona i nazwiska oraz imiona rodziców zdających i liczbę punktów uzyskanych oddzielnie z części pisemnej i ustnej egzaminu.
3. 
Minister Sprawiedliwości publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej imiona i nazwiska oraz imiona rodziców osób, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu.
4. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, stanowi podstawę do wystawienia zaświadczenia o złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym.
§  19. 
Po zakończeniu egzaminu niewykorzystane egzemplarze testów wraz z kartami odpowiedzi, zadań problemowych oraz zestawy pytań przekazuje się Ministrowi Sprawiedliwości. Protokół tej czynności podpisują przewodniczący i członkowie Komisji Egzaminacyjnej.
§  20. 
1. 
Wysokość opłaty egzaminacyjnej stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
2. 
Opłatę egzaminacyjną uiszcza się najpóźniej 45 dni przed terminem rozpoczęcia egzaminu na rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości wskazany w ogłoszeniu o terminie egzaminu. W przypadku dołączenia do wniosku o dopuszczenie do egzaminu dowodu wniesienia opłaty egzaminacyjnej w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę egzaminacyjną.
§  21. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024