Szczegółowe wymagania dotyczące zasad adresowania dla właściwego kierowania połączeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 9 stycznia 2008 r.
w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących zasad adresowania dla właściwego kierowania połączeń

Na podstawie art. 126 ust. 13 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określa się szczegółowe wymagania dotyczące zasad adresowania dla właściwego kierowania połączeń, stanowiące załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249, poz. 1834 oraz z 2007 r. Nr 23, poz. 137, Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 556.

ZAŁĄCZNIK 

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE ZASAD ADRESOWANIA DLA WŁAŚCIWEGO KIEROWANIA POŁĄCZEŃ

§  1.
Informacja adresowa o numerze abonenta i użytkownika wywołującego powinna być niezmienna na całej drodze połączeniowej, z zastrzeżeniem § 2.
§  2.
Numer zastępujący numer abonenta i użytkownika (numer techniczny) powinien być wykorzystywany przy:
1)
realizowaniu połączenia na numery alarmowe z urządzenia końcowego (terminala) bez użycia przez abonenta wielofunkcyjnej, inteligentnej karty identyfikacyjnej (Subscriber Identity Module), zwanej dalej "kartą SIM", lub
2)
używaniu przez abonenta, w przypadku braku zasięgu, w połączeniu na numery alarmowe, karty SIM zalogowanej w sieci operatora innego niż operator, z którym abonent wywołujący zawarł umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
§  3.
Dla numeracji służącej realizacji uprawnień abonentów i użytkowników do przenoszenia przydzielonego numeru pomiędzy operatorami ustala się:
1)
następujące zasady adresowania dla właściwego kierowania połączeń w zakresie numeracji służącej realizacji uprawnień abonenta i użytkownika do przenoszenia przydzielonego numeru pomiędzy operatorami:
a)
numer rutingowy (NR NP) zamieszcza się w parametrze Called Party Number1) wiadomości IAM (Initial Address Message)2) przed numerem abonenta B (tryb połączony "concatenated"),
b)
parametr NoA (Nature of Address)3) przyjmuje wartość 3,
c)
adresowanie metodą "en-bloc"4),
d)
numer rutingowy (NR NP) dołącza się po odpytaniu bazy dla numerów przeniesionych; dopuszcza się dołączenie numeru rutingowego (NR NP) po odpytaniu bazy dla numerów nieprzeniesionych;
2)
następujący format numeru rutingowego (NR NP) dla numerów geograficznych i niegeograficznych:

NR NP (5 cyfr) = "C hex"5) + XYZT,

gdzie:

XY = AB = wskaźnik strefy numeracyjnej (X=1-9),

ZT6) = numer HOST (HOST - ID)7) w danej SN (dla danego AB)

lub

XYZT - numer operatora (X=0).

§  4.
Dla numeracji służącej realizacji wywołań do numerów alarmowych służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy i numeru alarmowego 112 ustala się:
1)
następujące zasady kierowania ruchu:
a)
połączenia do numerów alarmowych służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy oraz numeru alarmowego 112 mogą być realizowane po odebraniu numeru tylko w formatach:
XYZ (3 cyfry) - z łącza abonenckiego,
WSNd (2 cyfry) +"C hex"5) + IDL (3 cyfry) + XYZ (3 cyfry) - z łącza międzycentralowego, w tym łącza międzyoperatorskiego,
b)
numer kierowania alarmowego (NKA), związany z położeniem abonenta w obszarze gminy, jest wprowadzany w centrali obsługującej zakończenie sieci, z którego nastąpiło wywołanie,
c)
w centrali obsługującej zakończenie sieci, z którego nastąpiło wywołanie, następuje konwersja z numeru alarmowego służby ustawowo powołanej do niesienia pomocy i numeru alarmowego 112 odebranego od abonenta na numer w formacie WSNd + "C hex"5) + IDL + XYZ,
d)
NKA powinien być niezmienny na całej drodze połączeniowej,
e)
zamiana NKA na numer podkładowy (KNA) następuje w centrali bezpośrednio obsługującej służbę ustawowo powołaną do niesienia pomocy;
2)
następujący format NKA:

NKA = WSNd (2 cyfry) + "C hex"5) + IDL (3 cyfry) + XYZ (3 cyfry),

gdzie:

WSNd (Wskaźnik Strefy Numeracyjnej docelowej) - oznacza strefę numeracyjną, w jakiej znajduje się służba ustawowo powołana do niesienia pomocy, do której kierowane jest wywołanie,

IDL (Identyfikator Docelowej Lokalizacji) - wskazuje służbę ustawowo powołaną do niesienia pomocy występującą w danej lokalizacji w danej strefie numeracyjnej,

XYZ - oznacza numer AUS (3 cyfry) służby ustawowo powołanej do niesienia pomocy i numer alarmowy 112.

Objaśnienia:

1) Parametr Called Party Number - parametr stosowany w Systemie Sygnalizacji ITU-T nr 7 (SS7), zawarty w wiadomości IAM, zawierający w szczególności zakodowany numer abonenta wywoływanego.

2) Wiadomość IAM (Initial Address Message) - wiadomość zawarta w protokole ISUP (ISDN User Part), przesyłana w procesie zestawiania połączenia.

3) Parametr NoA (Nature of Address) - wskaźnik określający typ adresu.

4) Adresowanie metodą "en-bloc" - sposób adresowania polegający na równoczesnym przekazywaniu wszystkich cyfr numeru abonenta, przez umieszczenie ich w jednym bloku wiadomości przesyłanych w procesie zestawiania połączenia.

5) "C hex" - zapis liczby za pomocą systemu szesnastkowego.

6) ZT - po dojściu ZT do wartości 99 ustala się inny wolny AB dla danej SN.

7) HOST (HOST - ID) - numer centrali telefonicznej obsługującej nową lokalizację abonenta z przeniesionym numerem.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.14.84

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania dotyczące zasad adresowania dla właściwego kierowania połączeń.
Data aktu: 09/01/2008
Data ogłoszenia: 29/01/2008
Data wejścia w życie: 13/02/2008