Rodzaj wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu przez jednostki uprawnione.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 15 lipca 2008 r.
w sprawie rodzaju wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu przez jednostki uprawnione

Na podstawie art. 100 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu przez jednostki uprawnione oraz sposób ich określania i dokumentowania;
2)
warunki udzielania oraz sposób podziału, przekazywania i wykorzystania dotacji celowej przeznaczonej dla szkół, placówek i bibliotek publicznych, o których mowa w art. 81 ust. 5 pkt 1-6 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, zwanej dalej "ustawą", na finansowanie wydatków związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu, zwanej dalej "dotacją";
3)
sposób i zakres przekazywania informacji o wykorzystaniu dotacji.
§  2.
Do wydatków, o których mowa w § 1 pkt 1, zalicza się wydatki na:
1)
urządzenia telekomunikacyjne, przewody lub osprzęt wykorzystywane dla zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej operatora, dostawcy usługi;
2)
urządzenia lub oprogramowanie realizujące funkcje ochrony punktu styku z Internetem przed nieuprawnionym dostępem oraz ochrony antywirusowej;
3)
usługi projektowania przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz instalacji i konfiguracji urządzeń, oprogramowania wymienionych w pkt 1 i 2.
§  3.
1.
Określenie rodzaju planowanych przez jednostkę uprawnioną wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu, zwanej dalej "usługą przyłączenia do sieci", następuje na podstawie deklaracji wydatków, zwanej dalej "deklaracją", której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Deklarację składa się w terminie do dnia 1 marca roku, w którym przekazuje się środki finansowe na pokrycie wydatków.
3.
Deklarację składa się w odniesieniu do:
1)
szkół, placówek i bibliotek publicznych, o których mowa w art. 81 ust. 5 pkt 1-6 ustawy - organom, o których mowa w § 5 ust. 2;
2)
szkół, placówek i bibliotek publicznych prowadzonych przez właściwych ministrów oraz szkół wyższych - właściwym ministrom, w których planach wydatków w budżetach zostały ujęte.
4.
Jednostka uprawniona prowadzi dokumentację wydatków na podstawie deklaracji.
§  4.
1.
Dotacja jest udzielana wyłącznie na finansowanie wydatków jednostki uprawnionej, o której mowa w art. 81 ust. 5 pkt 1-6 ustawy, związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepływności łącza nie niższej niż określona w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 81 ust. 6 ustawy.
2.
Sposób technicznej realizacji usługi przyłączenia do sieci oraz przepływność łącza powinny zapewnić zaspokojenie uzasadnionych potrzeb danej jednostki uprawnionej, wynikających z zadań przez nią realizowanych, z uwzględnieniem istniejących technicznych możliwości realizacji oraz kosztu usługi przyłączenia do sieci, z wyłączeniem upustów albo ulg przyznanych jednostce uprawnionej.
3.
Cena usługi przyłączenia do sieci jednostki uprawnionej określona dla wybranego sposobu technicznej realizacji tej usługi:
1)
powinna być najniższą ceną takiej usługi spośród oferowanych przez dostawców usługi przyłączenia do sieci, chyba że istnieją uzasadnione przyczyny, dla których koszty określone przez danego dostawcę, z wyłączeniem upustów albo ulg przyznanych jednostce uprawnionej, będą wyższe niż koszty określone w ofercie innego dostawcy;
2)
nie może być wyższa niż 150 % średniej ceny tej usługi, określonej na podstawie cenników usług telekomunikacyjnych dostawców świadczących usługę przyłączenia do sieci, chyba że uzasadnione przyczyny techniczne spowodują konieczność zwiększenia ceny usługi przyłączenia do sieci jednostki uprawnionej powyżej tej granicy.
4.
Wykonanie usługi przyłączenia do sieci powinno nastąpić do końca roku, w którym udzielono dotacji.
5.
W przypadku wystąpienia uzasadnionych przyczyn, o których mowa w ust. 3, jednostka uprawniona informuje o tych przyczynach właściwy organ określony w § 5 ust. 2.
§  5.
1.
Określenie kwoty dotacji następuje na podstawie wniosku o finansowanie wydatków związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci, zwanego dalej "wnioskiem o finansowanie", którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia, lub na podstawie planu, o którym mowa w ust. 5.
2.
Wniosek o finansowanie składa jednostka uprawniona:
1)
do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej tę jednostkę uprawnioną;
2)
do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej właściwą dla tej jednostki uprawnionej ewidencję, o której mowa w art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.3)).
3.
Do wniosku o finansowanie jednostka uprawniona dołącza:
1)
oryginał lub poświadczoną przez kierownika jednostki uprawnionej kopię:
a)
umowy o świadczenie usługi przyłączenia do sieci lub umowy przedwstępnej zawartej z dostawcą usługi,
b)
zaświadczenia o wpisie do ewidencji, o której mowa w ust. 2 pkt 2;
2)
informację, o której mowa w § 4 ust. 5.
4.
Wniosek o finansowanie składa się w terminie do dnia 1 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona. Wniosek o finansowanie złożony po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.
5.
Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego może przyjąć plan przyłączenia jednostek uprawnionych do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu, zwany dalej "planem", w terminie nie późniejszym niż określony w ust. 4.
6.
Plan powinien:
1)
obejmować okres nie krótszy niż rok kalendarzowy;
2)
zawierać dane dotyczące jednostek uprawnionych prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego co najmniej w zakresie:
a)
harmonogramu przyłączenia do sieci jednostek uprawnionych,
b)
charakterystyki aktualnego stanu przyłączenia do sieci jednostek uprawnionych,
c)
lokalizacji jednostek uprawnionych,
d)
informacji o planowanych wydatkach związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci podlegających finansowaniu;
3)
uwzględniać warunki udzielenia dotacji określone w § 4 ust. 2 i 3.
7.
Jednostka uprawniona, która została uwzględniona w planie, nie składa wniosku o finansowanie.
§  6.
1.
Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, do którego złożono wniosek o finansowanie, dokonuje, w terminie do dnia 1 kwietnia roku, w którym dotacja ma być udzielona, jego sprawdzenia pod względem:
1)
rachunkowym;
2)
kompletności i poprawności danych zawartych we wniosku;
3)
zgodności danych zawartych we wniosku z danymi zawartymi w załącznikach do wniosku;
4)
zgodności danych zawartych we wniosku z rodzajami wydatków określonymi w § 2;
5)
spełnienia warunku określonego w § 4 ust. 3.
2.
W przypadku stwierdzenia we wniosku o finansowanie uchybień w zakresie określonym w ust. 1 niezwłocznie wzywa się jednostkę uprawnioną do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Nieusunięcie uchybień w terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania, o czym w wezwaniu poucza się jednostkę uprawnioną.
§  7.
1.
W terminie 14 dni od dnia upływu terminu do dokonania sprawdzenia wniosku o finansowanie organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego:
1)
sporządza zbiorczy wniosek o udzielenie dotacji, z uwzględnieniem podziału na poszczególne jednostki uprawnione, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia, na podstawie danych zawartych we wnioskach o finansowanie oraz danych zawartych w planie;
2)
przekazuje wojewodzie zbiorczy wniosek o udzielenie dotacji.
2.
Wraz ze zbiorczym wnioskiem o udzielenie dotacji organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego przekazuje wojewodzie wnioski o finansowanie złożone przez jednostki uprawnione oraz plan.
§  8.
1.
Wojewoda w terminie do dnia 15 maja roku, w którym dotacja ma być udzielona, dokonuje sprawdzenia i oceny zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji. Przepis § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Ocena zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji, zwana dalej "oceną zbiorczą", polega na przypisaniu wnioskowi wartości liczbowej będącej sumą punktów uzyskanych za spełnienie każdego ze szczegółowych kryteriów. Szczegółowe kryteria oceny zbiorczej wraz z przypisaną im liczbą punktów określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  9.
1.
W terminie 14 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 8 ust. 1, wojewoda na podstawie danych zawartych w otrzymanych zbiorczych wnioskach o udzielenie dotacji sporządza zestawienie zbiorczych wniosków o udzielenie dotacji, zwane dalej "zestawieniem wniosków kwalifikowanych". W zestawieniu wniosków kwalifikowanych uwzględnia się wnioski, które uzyskały nie mniej niż 1 punkt oceny zbiorczej, i porządkuje się je według malejącej liczby punktów oceny zbiorczej. Wzór zestawienia wniosków kwalifikowanych określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2.
W terminie, o którym mowa w ust. 1, wojewoda przekazuje:
1)
zestawienie wniosków kwalifikowanych - ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji;
2)
wyciąg z zestawienia wniosków kwalifikowanych zawierający ocenę zbiorczą zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji przekazanego przez organ wykonawczy właściwej jednostki samorządu terytorialnego - organowi wykonawczemu tej jednostki.
§  10.
1.
Minister właściwy do spraw informatyzacji nie później niż w terminie do dnia 30 czerwca roku, w którym dotacja ma być udzielona, sporządza, na podstawie otrzymanych zestawień wniosków kwalifikowanych, plan podziału środków z rezerwy celowej na udzielenie dotacji, zwany dalej "planem podziału", określający kwoty środków finansowych, które mają być przekazane wojewodom w celu udzielenia dotacji jednostkom samorządu terytorialnego.
2.
Jeżeli łączna kwota wnioskowanych środków przewyższa kwotę środków z rezerwy celowej na udzielenie dotacji, to kwota środków przydzielanych poszczególnym wojewodom ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do udziału, jaki w łącznej kwocie wszystkich zestawień ma kwota zawarta w przekazanym przez danego wojewodę zestawieniu wniosków kwalifikowanych.
3.
Minister właściwy do spraw informatyzacji niezwłocznie po sporządzeniu planu podziału przekazuje:
1)
ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych - plan podziału;
2)
wojewodzie - wyciąg z planu podziału zawierający kwotę środków przydzielonych temu wojewodzie.
§  11.
1.
Wojewoda niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu z planu podziału sporządza wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej w kwocie przewidzianej w wyciągu z planu podziału i przekazuje ten wniosek ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1, oraz planu podziału dokonuje zwiększenia wydatków w budżecie wojewody.
§  12.
1.
Wojewoda, niezwłocznie po zwiększeniu planu wydatków, o którym mowa w § 11 ust. 2, dokonuje podziału otrzymanej kwoty pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego, których zbiorcze wnioski o udzielenie dotacji zostały uwzględnione w zestawieniu wniosków kwalifikowanych.
2.
Jednostkom samorządu terytorialnego, których zbiorcze wnioski o udzielenie dotacji mają kolejno najwyższą ocenę zbiorczą, udziela się dotacji w granicach otrzymanej kwoty. W przypadku równej liczby punktów oceny zbiorczej dotacji udziela się według kolejności złożenia zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji.
§  13.
1.
Niezwłocznie po otrzymaniu dotacji organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego rozdysponowuje pomiędzy jednostki uprawnione otrzymaną kwotę dotacji według kolejności daty wpływu wniosków o finansowanie lub daty przyjęcia planu.
2.
W odniesieniu do jednostek uprawnionych prowadzonych w formie jednostki budżetowej organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego dokonuje zwiększenia planu wydatków tej jednostki w granicach otrzymanych środków o kwotę zawartą we wniosku o finansowanie albo wynikającą z planu.
3.
W odniesieniu do jednostek uprawnionych innych niż jednostki uprawnione prowadzone w formie jednostek budżetowych organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego:
1)
dokonuje - w granicach otrzymanych środków - podziału kwoty dotacji pomiędzy jednostki uprawnione;
2)
zawiera z jednostką uprawnioną umowę o udzielenie dotacji.
4.
Umowa o udzielenie dotacji powinna zawierać:
1)
harmonogram działań związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci i termin jego realizacji;
2)
kwotę dotacji udzielanej jednostce uprawnionej i tryb płatności;
3)
termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia roku budżetowego;
4)
tryb kontroli wykonywania usługi przyłączenia do sieci;
5)
termin i sposób rozliczania udzielonej dotacji;
6)
termin zwrotu niewykorzystanej dotacji;
7)
termin złożenia sprawozdania z wykorzystania dotacji.
§  14.
Jednostka uprawniona, inna niż jednostka uprawniona prowadzona w formie jednostki budżetowej, w terminie określonym w umowie o udzielenie dotacji, przekazuje organowi wykonawczemu właściwej jednostki samorządu terytorialnego sprawozdanie z wykorzystania dotacji, którego wzór określa załącznik nr 6 do rozporządzenia. Do sprawozdania dołącza się kopię umowy o świadczenie usługi przyłączenia do sieci oraz kopie dowodów dokumentujących poniesione wydatki.
§  15.
Do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, w którym udzielono dotacji, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego sporządza i przekazuje wojewodzie zbiorcze zestawienie wykorzystania dotacji przez jednostki uprawnione.
§  16.
W terminie 30 dni od dnia otrzymania zbiorczych zestawień, o których mowa w § 15, wojewoda sporządza i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji zbiorcze zestawienie wykorzystania dotacji przez jednostki samorządu terytorialnego.
§  17.
Zbiorcze zestawienia wykorzystania dotacji, o których mowa w § 15 i 16, sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  18.
1.
W roku 2008 terminy, o których mowa w:
1)
§ 3 ust. 2 i § 5 ust. 4, ustala się na dzień 31 sierpnia;
2)
§ 6 ust. 1, ustala się na dzień 5 września;
3)
§ 6 ust. 2, skraca się do 3 dni od dnia otrzymania wezwania;
4)
§ 7 ust. 1, skraca się do 7 dni;
5)
§ 8 ust. 1, ustala się na dzień 17 września;
6)
§ 9 ust. 1, skraca się do 7 dni;
7)
§ 10 ust. 1, ustala się na dzień 26 września.
2.
W 2008 r. minister właściwy do spraw informatyzacji wykonuje czynności, o których mowa w § 10 ust. 3, do dnia 29 września.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.4)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249, poz. 1834, z 2007 r. Nr 23, poz. 137, Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 556 oraz z 2008 r. Nr 17, poz. 101.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280 i Nr 181, poz. 1292 oraz z 2008 r. Nr 70, poz. 416.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 18 marca 2005 r. w sprawie warunków udzielania oraz sposobu przekazywania i wykorzystania dotacji przeznaczonej dla jednostek uprawnionych (Dz. U. Nr 46, poz. 439), które na podstawie art. 44 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie i uchyleniu niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 220, poz. 1600) utraciło moc z dniem 2 stycznia 2008 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 MSWiA-D1 WZÓR DEKLARACJI WYDATKÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 MSWiA-W1 WZÓR WNIOSKU O FINANSOWANIE

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 MSWiA-W2 WZÓR ZBIORCZEGO WNIOSKU O UDZIELENIE DOTACJI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENY ZBIORCZEGO WNIOSKU O UDZIELENIE DOTACJI

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 MSWiA-W3 WZÓR ZESTAWIENIA WNIOSKÓW KWALIFIKOWANYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  6

 MSWiA-R1 WZÓR SPRAWOZDANIA Z WYKORZYSTANIA DOTACJI

ZAŁĄCZNIK Nr  7

 MSWiA-R2 WZÓR ZBIORCZEGO ZESTAWIENIA WYKORZYSTANIA DOTACJI

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.130.830

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaj wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu przez jednostki uprawnione.
Data aktu: 15/07/2008
Data ogłoszenia: 21/07/2008
Data wejścia w życie: 21/07/2008