Uposażenie zasadnicze oraz dodatki do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 18 kwietnia 2007 r.
w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej

Na podstawie art. 105 i art. 108 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
stawki i grupy uposażenia zasadniczego,
2)
zaszeregowanie stanowisk służbowych do poszczególnych grup uposażenia zasadniczego oraz stopni etatowych,
3)
zasady wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat,
4)
warunki otrzymywania dodatków do uposażenia oraz ich wysokość

- dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".

Rozdział  2

Uposażenie zasadnicze

§  2.
1.
Ustala się grupy uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy oraz odpowiadające im mnożniki kwoty bazowej w dwóch kategoriach dla każdej z grup uposażenia, określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wysokość kwoty bazowej, o której mowa w ust. 1, określa ustawa budżetowa.
3.
Stawki uposażenia zasadniczego stanowią iloczyn mnożników, o których mowa w ust. 1, i kwoty bazowej, o której mowa w ust. 2.
4.
Wyliczone stawki uposażenia zasadniczego zaokrągla się do pełnych dziesięciu złotych w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od pięciu złotych, albo w dół, jeżeli jest niższa od pięciu złotych.
5.
Zaszeregowanie stanowisk służbowych funkcjonariuszy do odpowiednich grup uposażenia zasadniczego i stopni etatowych określają tabele stanowiące załącznik nr 2 do rozporządzenia.
6.
Funkcjonariuszom w służbie stałej przyznaje się uposażenie zasadnicze w wysokości wynikającej z I kategorii grup uposażenia zasadniczego odpowiadającej zajmowanemu stanowisku.
7.
Funkcjonariuszom w służbie przygotowawczej przyznaje się uposażenie zasadnicze w wysokości wynikającej z II kategorii grupy uposażenia zasadniczego odpowiadającej zajmowanemu stanowisku.
§  3.
Funkcjonariuszom w służbie kandydackiej przyznaje się uposażenie zasadnicze w wysokości 12 % stawki uposażenia zasadniczego ustalonego dla funkcjonariuszy w służbie stałej w najniższej grupie zaszeregowania.
§  4.
1.
Uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy wzrasta z tytułu wysługi lat o 2 % po 2 latach służby i o dalszy 1 % za każdy następny rok, aż do wysokości 20 % po 20 latach służby, oraz o 0,5 % za każdy następny rok służby powyżej 20 lat - łącznie do wysokości 25 % po 30 latach służby.
2.
Miesięczną kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego zaokrągla się do 10 groszy w górę.
3.
Podstawę wzrostu uposażenia zasadniczego, o którym mowa w ust. 1, stanowi przyznane funkcjonariuszowi uposażenie zasadnicze, nieuwzględniające jego wzrostu z tytułu wysługi lat.

Rozdział  3

Dodatki do uposażenia

§  5.
1.
Funkcjonariusze otrzymują następujące dodatki do uposażenia:
1)
za stopień;
2)
służbowy;
3)
za służbę na morzu;
4)
dla personelu latającego;
5)
dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych;
6)
instruktorski.
2.
Wysokość dodatków do uposażenia stanowi iloczyn mnożników określonych w rozporządzeniu i kwoty bazowej, o której mowa w § 2 ust. 2.
3.
Kwoty dodatków, o których mowa w ust. 1, po ich wyliczeniu zaokrągla się do 10 groszy w górę.
§  6.
Ustala się miesięczny dodatek za posiadany przez funkcjonariusza stopień służbowy, którego wysokość określa tabela stanowiąca załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Funkcjonariusze w służbie stałej i przygotowawczej otrzymują dodatek służbowy za należyte wykonywanie obowiązków służbowych, w szczególności za inicjatywę i samodzielność w realizacji zadań służbowych, terminowość i efektywność podejmowanych działań, a także posiadane kwalifikacje i umiejętności wykorzystywane na zajmowanym stanowisku.
2.
Kategorię dodatku służbowego, jaką można przyznać funkcjonariuszom na poszczególnych stanowiskach służbowych, określają tabele stanowiące załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia.
3.
Miesięczną wysokość dodatku służbowego ustala się przy zastosowaniu mnożników kwoty bazowej w kategoriach, których wysokość określa tabela stanowiąca załącznik nr 6 do rozporządzenia.
4.
Dodatek służbowy jest przyznawany na czas określony, nie dłuższy niż 12 miesięcy.
5.
W przypadku przyznania funkcjonariuszowi najniższej kategorii tego dodatku przewidzianej na zajmowanym stanowisku dodatek służbowy przyznaje się na czas nieokreślony.
6.
Przyznana funkcjonariuszowi kategoria dodatku służbowego:
1)
może być obniżona w przypadku ustania przesłanek, o których mowa w ust. 1, uzasadniających przyznanie jej w dotychczasowej wysokości;
2)
ulega obniżeniu w przypadku:
a)
niewywiązywania się przez funkcjonariusza z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym, stwierdzonego w opinii służbowej,
b)
naruszenia przez funkcjonariusza dyscypliny służbowej lub nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej, jeżeli prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym został on uznany za winnego popełnienia czynu, za który ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną.
7.
Obniżenie kategorii dodatku służbowego może nastąpić nie więcej niż do najniższej kategorii dodatku służbowego przewidzianej dla danego stanowiska, z zastrzeżeniem ust. 8.
8.
W przypadku, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dodatek służbowy może ulec obniżeniu do I kategorii.
9.
Obniżenie dodatku służbowego następuje na wniosek właściwego przełożonego funkcjonariusza.
§  8.
1.
Dodatek służbowy podlega zwiększeniu o mnożnik 0,05 kwoty bazowej dla funkcjonariusza mianowanego na stanowisko: kierownika zespołu, kierownika zmiany, starszego specjalisty, specjalisty - kontrolera, starszego asystenta, starszego strażnika granicznego - kontrolera, asystenta, starszego referenta, strażnika granicznego - kontrolera albo referenta w placówce Straży Granicznej, na czas pełnienia służby granicznej w bezpośredniej ochronie granicy państwowej lub kontroli ruchu granicznego.
2.
Zwiększenie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje funkcjonariuszowi na czas pełnienia służby granicznej, w wymiarze określonym w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, w sposób określony przez Komendanta Głównego Straży Granicznej w przepisach w sprawie sposobu pełnienia służby granicznej i prowadzenia działań granicznych, wliczając do tego czasu także okres choroby, urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, zwolnienia z zajęć służbowych oraz odbiór czasu wolnego w zamian za ponadnormatywny czas służby.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do funkcjonariusza pełniącego służbę w składzie pododdziału odwodowego lub plutonu specjalnego.
4.
Dodatek służbowy podlega zwiększeniu o mnożnik 0,10 kwoty bazowej dla funkcjonariusza opiekującego się psem służbowym.
5.
W przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym psem służbowym funkcjonariusz otrzymuje zwiększenie na każdego psa. W przypadku sprawowania opieki przez kilku funkcjonariuszy nad tym samym psem służbowym funkcjonariusze ci otrzymują zwiększenie dodatku służbowego w równych częściach.
6.
Dodatek służbowy może ulec zwiększeniu, nie więcej jednak niż o:
1)
mnożnik 0,40 kwoty bazowej za wykonywanie przez funkcjonariusza czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych;
2)
mnożnik 0,30 kwoty bazowej dla funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostce lub komórce organizacyjnej nadzoru i kontroli i wykonujących czynności kontrolne;
3)
mnożnik 0,20 kwoty bazowej dla funkcjonariuszy pełniących służbę w wydziałach odwodowych lub wydziałach zabezpieczenia w Komendzie Głównej Straży Granicznej oraz pełniących warty ochronne na pokładach statków powietrznych.
7.
Zwiększenie dodatku służbowego może nastąpić na okres wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, 2 i 4-6, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy.
8.
Zwiększenie dodatku służbowego następuje na wniosek właściwego przełożonego funkcjonariusza.
9.
W przypadku spełnienia przesłanek do zwiększenia dodatku służbowego z różnych tytułów nie może ono przekroczyć wysokości wynikającej z ust. 6 pkt 1.
§  9.
1.
Funkcjonariusze pełniący służbę na etatowych stanowiskach załóg jednostek pływających otrzymują miesięczny dodatek za służbę na morzu w wysokości ustalonej przy zastosowaniu mnożnika 0,30 kwoty bazowej.
2.
Funkcjonariuszom wykonującym zadania nurków lub płetwonurków i instruktorów - nurków lub instruktorów - płetwonurków na czas wykonywania tych zadań, niezależnie od dodatku, o którym mowa w ust. 1, można przyznać miesięczny dodatek w wysokości ustalonej przy zastosowaniu mnożnika 0,30 kwoty bazowej.
§  10.
1.
Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę w składzie personelu latającego i wykonują loty, otrzymują miesięczny dodatek dla personelu latającego, ustalony przy zastosowaniu mnożników kwoty bazowej, których wysokość określa tabela stanowiąca załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2.
Funkcjonariusze wchodzący w skład personelu latającego zawieszeni w lotach ze względów zdrowotnych mogą otrzymywać dodatek dla personelu latającego:
1)
przez okres 6 miesięcy od zawieszenia w lotach - na podstawie decyzji komendanta oddziału Straży Granicznej, w którym funkcjonariusz pełni służbę;
2)
przez okres następnych 6 miesięcy - na podstawie decyzji komendanta oddziału Straży Granicznej, w którym funkcjonariusz pełni służbę, za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
3.
Funkcjonariusze wykonujący loty instruktorskie z personelem latającym niezależnie od dodatku, o którym mowa w ust. 1, otrzymują dodatek instruktorski w wysokości miesięcznej ustalonej przy zastosowaniu mnożnika 0,10 kwoty bazowej.
4.
Funkcjonariuszom wchodzącym w skład personelu latającego, którzy w danym roku kalendarzowym wykonywali bezawaryjnie zadania określone w indywidualnych planach lotów, po zakończeniu roku można przyznać jednorazowy dodatek w wysokości ustalonej przy zastosowaniu mnożnika do 2,00 kwoty bazowej.
5.
Funkcjonariusze pełniący służbę przy bezpośredniej obsłudze statków powietrznych posiadający uprawnienia mechanika obsługi, mechanika poświadczenia obsługi lub upoważnienie do poświadczania obsługi otrzymują miesięczny dodatek dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych w wysokości ustalonej przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej:
1)
0,30 - w przypadku obsługiwania zgodnie z posiadanymi uprawnieniami jednej klasy statków powietrznych;
2)
0,45 - w przypadku obsługiwania zgodnie z posiadanymi uprawnieniami więcej niż jednej klasy statków powietrznych.
6.
Funkcjonariusze pełniący służbę przy bezpośredniej obsłudze statków powietrznych nieposiadający uprawnień, o których mowa w ust. 5, otrzymują miesięczny dodatek dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych w wysokości ustalonej przy zastosowaniu mnożnika 0,05 kwoty bazowej.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  11.
1.
Funkcjonariuszom w służbie stałej, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przyznano I kategorię w grupie uposażenia zasadniczego, przyznaje się uposażenie zasadnicze w wysokości wynikającej z I kategorii grupy uposażenia zasadniczego odpowiadającej stanowiskom, na które zostali mianowani.
2.
Funkcjonariuszy, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowano prawo do zaszeregowania należnego na poprzednio zajmowanym stanowisku na podstawie art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zaszeregowuje się do grupy uposażenia zasadniczego odpowiadającej stanowisku służbowemu obowiązującemu przed tym dniem. Przepisy § 2 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
§  12.
Funkcjonariuszom mianowanym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na stanowiska służbowe:
1)
"kierownik Zespołu Audytu Wewnętrznego - Audytor Wewnętrzny", "kierownik samodzielnego zespołu" i "główny specjalista" w Komendzie Głównej Straży Granicznej,
2)
"dowódca kompanii", "zastępca dowódcy kompanii", "starszy strażnik graniczny" i "strażnik graniczny" w Komendzie oddziału Straży Granicznej,
3)
"starszy strażnik graniczny" w ośrodku szkolenia Straży Granicznej i dywizjonie Straży Granicznej,
4)
"specjalista", "starszy kontroler", "starszy strażnik graniczny", "strażnik graniczny" w placówce Straży Granicznej,

lub którym powierzono pełnienie obowiązków służbowych na tych stanowiskach, przyznaje się z dniem 1 stycznia 2007 r. uposażenie zasadnicze w wysokości wynikającej z przyznanej kategorii grupy uposażenia zasadniczego odpowiadającej zajmowanemu stanowisku służbowemu przed tym dniem, do czasu mianowania na inne stanowisko służbowe.

§  13.
Funkcjonariuszom, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia otrzymywali na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów:
1)
dodatek służbowy - przyznaje się dodatek służbowy w kategorii, w której wysokość dodatku jest nie niższa niż przysługująca dotychczas wysokość tego dodatku;
2)
dodatek służbowy przyznany na czas nieokreślony - przyznaje się dodatek służbowy na czas nieokreślony do czasu przyznania wyższej kategorii tego dodatku;
3)
zwiększenie dodatku służbowego - zachowuje się prawo do tego zwiększenia w dotychczasowej wysokości do czasu ustalenia tego zwiększenia w nowej wysokości, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia;
4)
dodatek graniczny - przyznaje się dodatek służbowy w wysokości nie mniejszej niż dotychczasowa wysokość tego dodatku i dodatku granicznego, pomniejszona o przyznane zwiększenie, o którym mowa w § 8 ust. 6 pkt 3;
5)
dodatek dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych - zachowuje się prawo do tego dodatku przez okres, o którym mowa w pkt 3.
§  14.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do uposażeń i dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej należnych od dnia 1 stycznia 2007 r., z wyjątkiem § 8 ust. 9 oraz załącznika nr 2 do rozporządzenia, które stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 67, poz. 622, z 2003 r. Nr 94, poz. 868, z 2004 r. Nr 245, poz. 2465 i Nr 255, poz. 2564, z 2005 r. Nr 158, poz. 1331 oraz z 2006 r. Nr 88, poz. 616).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 TABELA GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ

Wyszczególnienie Mnożniki kwoty bazowej
Lp. Grupa uposażenia zasadniczego kategoria
I II
1 2 3 4
1 15 5,00
2 14 4,40
3 13 2,80 2,70
4 12 2,50 2,40
5 11 2,20 2,10
6 10 1,90 1,80
7 09 1,65 1,60
8 08 1,55 1,50
9 07 1,45 1,40
10 06 1,35 1,30
11 05 1,25 1,20
12 04 1,15 1,10
13 03 1,05 1,00
14 02 0,95 0,90
15 01 0,80 0,75

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 TABELE ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ DO ODPOWIEDNICH GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO I STOPNI ETATOWYCH

Tabela nr 1

Komenda Główna Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant Główny SG 15 gen. dyw.
2 Zastępca Komendanta Głównego SG 14 gen. bryg.
3 Dyrektor 13 gen. bryg., płk
4 Zastępca dyrektora, główny księgowy, rzecznik prasowy, doradca Komendanta Głównego SG, radca 12 płk
5 Radca prawny, legislator, dziekan 11 płk
6 Naczelnik wydziału, audytor wewnętrzny, wicedziekan 10 płk
7 Zastępca naczelnika wydziału, kierownik samodzielnej sekcji, ekspert 09 ppłk
8 Kierownik sekcji (grupy), starszy specjalista 08 ppłk
9 Specjalista, kierownik kancelarii tajnej 07 mjr
10 Starszy asystent, kierownik zespołu 06 kpt.
11 Asystent, starszy strażnik graniczny - kontroler 05 st. chor. szt.
12 Starszy referent 04 st. chor. szt.
13 Strażnik graniczny - kontroler 03 sierż. szt.
14 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 2

Komenda oddziału Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant oddziału SG 13 gen. bryg., kontradmirał
2 Zastępca komendanta oddziału SG, główny księgowy 12 płk, kmdr
3 Naczelnik wydziału granicznego, naczelnik wydziału operacyjno-śledczego, naczelnik wydziału do spraw cudzoziemców, naczelnik wydziału - kierownik strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców 10 ppłk, kmdr por.
4 Naczelnik wydziału, rzecznik prasowy, radca prawny 09 ppłk, kmdr por.
5 Kapelan 08 ppłk
6 Zastępca naczelnika wydziału, kierownik samodzielnej sekcji, kierownik zakładu opieki zdrowotnej, kierownik zespołu audytu wewnętrznego - audytor wewnętrzny, dowódca pododdziału odwodowego 08 mjr, kmdr ppor.
7 Kierownik sekcji, starszy specjalista, zastępca kierownika samodzielnej sekcji, zastępca kierownika zakładu opieki zdrowotnej, audytor wewnętrzny, zastępca dowódcy pododdziału odwodowego 07 mjr, kmdr ppor.
8 Kierownik grupy zabezpieczenia, specjalista 06 kpt.
9 Dowódca plutonu odwodowego (specjalnego), starszy asystent 05 kpt.
10 Dowódca plutonu, starszy strażnik graniczny - kontroler 04 st. chor. szt.
11 Asystent 03 st. chor. szt.
12 Starszy referent 02 st. chor. szt.
13 Strażnik graniczny - kontroler 02 sierż. szt., bosman szt.
14 Referent 01 sierż. szt., bosman szt.

Tabela nr 3

Ośrodek szkolenia Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant ośrodka szkolenia SG 13 gen. bryg., płk
2 Zastępca komendanta ośrodka szkolenia SG, komendant ośrodka tresury psów służbowych SG, główny księgowy 12 płk
3 Zastępca komendanta ośrodka tresury psów służbowych SG, kierownik zakładu, komendant pododdziałów szkolnych 10 ppłk
4 Naczelnik wydziału, radca prawny, kierownik zespołu 09 ppłk
5 Starszy wykładowca 09 ppłk, kmdr por.
6 Kapelan 08 ppłk
7 Zastępca naczelnika wydziału, kierownik samodzielnej sekcji, komendant studium (kursu), kierownik zakładu opieki zdrowotnej, wykładowca, kierownik zespołu audytu wewnętrznego - audytor wewnętrzny 08 mjr, kmdr ppor.
8 Zastępca komendanta studium (kursu), zastępca kierownika zakładu opieki zdrowotnej, kierownik sekcji, starszy specjalista, audytor wewnętrzny 07 mjr
9 Kierownik grupy, specjalista 06 kpt.
10 Dowódca placówki szkolnej, starszy asystent, dowódca plutonu, zastępca kierownika grupy 05 kpt.
11 Dowódca plutonu, starszy strażnik graniczny - kontroler 04 st. chor. szt.
12 Asystent 03 st. chor. szt.
13 Starszy referent 02 st. chor. szt.
14 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 4

Dywizjon Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant dywizjonu SG 12 kmdr, płk
2 Zastępca komendanta dywizjonu SG 10 kmdr por., ppłk
3 Dowódca jednostki pływającej kat. I 09 kmdr ppor., mjr
4 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. I, szef służb 08 kmdr ppor., mjr
5 Dowódca jednostki pływającej kat. II, kierownik sekcji, starszy specjalista 07 kpt.
6 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. II, specjalista 06 kpt.
7 Starszy asystent 05 por.
8 Dowódca jednostki pływającej kat. III, starszy strażnik graniczny - kontroler, starszy bosman 04 st. chor. szt.
9 Bosman, asystent 03 st. chor. szt.
10 Starszy referent 02 st. chor. szt.
11 Referent 01 bosman szt., sierż. szt.

Tabela nr 5

Placówka Straży Granicznej kategorii I

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant 12 płk
2 Zastępca komendanta 10 ppłk
3 Kierownik grupy 09 mjr
4 Kierownik zespołu 08 mjr
5 Kierownik zmiany 07 mjr
6 Starszy specjalista 07 mjr
7 Specjalista - kontroler 06 kpt.
8 Starszy asystent 05 por.
9 Starszy strażnik graniczny - kontroler 04 st. chor. szt.
10 Asystent 03 st. chor. szt.
11 Starszy referent, strażnik graniczny - kontroler 02 sierż. szt.
12 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 6

Placówka Straży Granicznej kategorii II

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant 10 ppłk
2 Zastępca komendanta 09 mjr
3 Kierownik grupy 08 mjr
4 Kierownik zmiany 07 mjr
5 Starszy specjalista 07 mjr
6 Specjalista - kontroler 06 kpt.
7 Starszy asystent 05 por.
8 Starszy strażnik graniczny - kontroler 04 st. chor. szt.
9 Asystent 03 st. chor. szt.
10 Starszy referent, strażnik graniczny - kontroler 02 sierż. szt.
11 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 7

Placówka Straży Granicznej kategorii III

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant 09 ppłk
2 Zastępca komendanta 08 mjr
3 Kierownik grupy 08 mjr
4 Starszy specjalista, kierownik zmiany 07 kpt.
5 Specjalista - kontroler 06 kpt.
6 Starszy asystent 05 por.
7 Starszy strażnik graniczny - kontroler 04 st. chor. szt.
8 Asystent 03 st. chor. szt.
9 Starszy referent, strażnik graniczny - kontroler 02 sierż. szt.
10 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 8

Placówka Straży Granicznej kategorii IV

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 2 3 4
1 Komendant 08 mjr
2 Zastępca komendanta 07 mjr
3 Starszy specjalista 07 kpt.
4 Specjalista - kontroler 06 kpt.
5 Starszy asystent 05 por.
6 Starszy strażnik graniczny - kontroler 04 st. chor. szt.
7 Asystent 03 st. chor. szt.
8 Starszy referent, strażnik graniczny - kontroler 02 sierż. szt.
9 Referent 01 sierż. szt.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 TABELA DODATKU ZA POSIADANY STOPIEŃ STRAŻY GRANICZNEJ

Lp. Stopień SG Mnożnik kwoty bazowej
1 2 3
1 generał dywizji 1,00
2 generał brygady 0,90
3 pułkownik 0,80
4 podpułkownik 0,75
5 major 0,70
6 kapitan 0,65
7 porucznik 0,60
8 podporucznik 0,55
9 starszy chorąży sztabowy 0,48
10 chorąży sztabowy 0,45
11 młodszy chorąży sztabowy 0,42
12 starszy chorąży 0,40
13 chorąży 0,38
14 młodszy chorąży 0,36
15 starszy sierżant sztabowy 0,34
16 sierżant sztabowy 0,32
17 starszy sierżant 0,30
18 sierżant 0,28
19 starszy plutonowy 0,26
20 plutonowy 0,25
21 starszy kapral 0,23
22 kapral 0,22
23 starszy szeregowy 0,20
24 szeregowy 0,18

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 TABELA KATEGORII DODATKU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ DLA STANOWISK WYKONAWCZYCH

Lp. Stanowisko Jednostka organizacyjna Straży Granicznej i kategorie dodatku służbowego
KGSG oddział ośrodek szkolenia dywizjon placówka kat. I placówka kat. II placówka kat. III placówka kat. IV
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Ekspert VII-XX
2 Starszy specjalista V-XIX V-XIX V-XIX V-XIX V-XIX V-XIX V-XIX V-XIX
3 Starszy wykładowca V-XIX
4 Specjalista IV-XVIII IV-XVIII IV-XVIII IV-XVIII
5 Specjalista - kontroler IV-XIV IV-XIV IV-XIV IV-XIV
6 Starszy asystent IV-XIV IV-XIV IV-XIV IV-XIV IV-XIV IV-XIV IV-XIV IV-XIV
7 Wykładowca IV-XVII
8 Starszy strażnik graniczny - kontroler III-XII III-XII III-XII III-XII III-XII III-XII III-XII III-XII
9 Starszy bosman III-XII
10 Asystent III-XI III-XI III-XI III-XI III-XI III-XI III-XI III-XI
11 Bosman III-XI
12 Strażnik graniczny - kontroler II-IX II-IX II-IX II-IX II-IX II-IX
13 Starszy referent II-VI II-VI II-VI II-VI II-VI II-VI II-VI II-VI
14 Referent I-V I-V I-V I-V I-V I-V I-V I-V

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 TABELA KATEGORII DODATKU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ DLA STANOWISK KIEROWNICZYCH I SAMODZIELNYCH

Lp. Stanowisko Jednostka organizacyjna Straży Granicznej i kategorie dodatku służbowego
KGSG oddział ośrodek szkolenia dywizjon placówka kat. I placówka kat. II placówka kat. III placówka kat. IV
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Komendant XXIII-XXIX XXIII-XXIX XXI-XXVI XXI-XXVI XV-XXV XV-XXV XV-XXV
2 Zastępca komendanta XXII-XXVIII XXII-XXVIII XV-XXV XV-XXV IX-XXIV IX-XXIII IX-XXIII
3 Dyrektor XXIII-XXIX
4 Zastępca dyrektora XXII-XXVIII
5 Główny księgowy XXII-XXVIII XXII-XXVIII XXII-XXVIII
6 Kierownik zespołu audytu wewnętrznego - audytor wewnętrzny IX-XXII IX-XXII
7 Komendant ośrodka tresury psów służbowych XXII-XXVIII
8 Komendant pododdziałów szkolnych IX-XXII
9 Zastępca komendanta ośrodka tresury psów służbowych IX-XXII
10 Komendant studium (kursu) IX-XXI
11 Zastępca komendanta studium (kursu) IX-XX
12 Dowódca jednostki pływającej kat. I IX-XXI
13 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. I IX-XX
14 Dowódca jednostki pływającej kat. II IX-XX
15 Szef służby IX-XXI
16 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. II VI-XVIII
17 Kierownik grupy VI-XVIII IX-XXI IX-XX IX-XX
18 Kierownik grupy zabezpieczenia VI-XX
19 Kierownik zespołu IX-XX IX-XXI IX-XX
20 Kierownik zmiany IX-XVIII VI-XVIII VI-XVIII
21 Kierownik zakładu XV-XXIV
22 Zastępca kierownika grupy VI-XV
23 Naczelnik wydziału XV-XXV IX-XXIV IX-XXIV
24 Kierownik kancelarii tajnej IX-XX
25 Zastępca naczelnika wydziału IX-XXIV IX-XXIII IX-XXIII
26 Kierownik zakładu opieki zdrowotnej IX-XXII IX-XXII
27 Kierownik samodzielnej sekcji IX-XXIV IX-XXII IX-XXII
28 Kierownik sekcji (grupy) IX-XXII VI-XXI VI-XXI VI-XXI
29 Zastępca kierownika samodzielnej sekcji IX-XXI IX-XXI
30 Zastępca kierownika zakładu opieki zdrowotnej IX-XXII IX-XXII
31 Dowódca pododdziału odwodowego VI-XXII
32 Zastępca dowódcy pododdziału odwodowego VI-XXI
33 Dowódca plutonu odwodowego (specjalnego), dowódca placówki szkolnej VI-XV
34 Dowódca plutonu VI-XV
35 Dowódca jednostki pływającej kat. III VI-XV
36 Doradca komendanta XXII-XXVIII
37 Rzecznik prasowy XXII-XXVIII IX-XXIII
38 Radca XXI-XXVIII
39 Radca prawny XVIII-XXVI IX-XXIII IX-XXIII
40 Legislator XVIII-XXVI
41 Audytor wewnętrzny XV-XXV IX-XXIII IX-XXIII
42 Dziekan XVIII-XXVI
43 Wicedziekan XV-XXV
44 Kapelan IX-XXIII IX-XXIII

ZAŁĄCZNIK Nr  6

 TABELA DODATKU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ

Lp. Kategoria dodatku służbowego Mnożnik
1 2 3
1 XXIX 2,40
2 XXVIII 2,25
3 XXVII 2,10
4 XXVI 1,95
5 XXV 1,80
6 XXIV 1,65
7 XXIII 1,50
8 XXII 1,35
9 XXI 1,20
10 XX 1,05
11 XIX 0,95
12 XVIII 0,90
13 XVII 0,85
14 XVI 0,80
15 XV 0,75
16 XIV 0,70
17 XIII 0,65
18 XII 0,60
19 XI 0,55
20 X 0,50
21 IX 0,45
22 VIII 0,40
23 VII 0,35
24 VI 0,30
25 V 0,25
26 IV 0,20
27 III 0,15
28 II 0,10
29 I 0,05

ZAŁĄCZNIK Nr  7

 TABELA DODATKU DLA PERSONELU LATAJĄCEGO STRAŻY GRANICZNEJ

Lp. Personel latający Mnożnik
1 2 3
1 Piloci posiadający wylatane powyżej 2.500 godzin 0,90
2 Piloci posiadający wylatane powyżej 1.500 godzin do 2.500 godzin 0,70
3 Piloci posiadający wylatane powyżej 1.000 godzin do 1.500 godzin 0,50
4 Piloci posiadający wylatane powyżej 500 godzin do 1.000 godzin 0,40
5 Piloci posiadający wylatane do 500 godzin oraz pozostały personel latający posiadający wylatane powyżej 1.500 godzin 0,30
6 Pozostały personel latający posiadający wylatane powyżej 1.000 godzin do 1.500 godzin 0,20
7 Pozostały personel latający posiadający wylatane powyżej 500 godzin do 1.000 godzin 0,15
8 Pozostały personel latający posiadający wylatane do 500 godzin 0,10
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218 oraz z 2007 r. Nr 57, poz. 390.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.74.491

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenie zasadnicze oraz dodatki do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Data aktu: 18/04/2007
Data ogłoszenia: 25/04/2007
Data wejścia w życie: 25/04/2007, 01/01/2007