Szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 20 marca 2007 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich

Na podstawie art. 50b ust. 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943 oraz z 2006 r. Nr 117, poz. 790, Nr 191, poz. 1410 i Nr 220, poz. 1600) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich;
2)
wzory wniosku o wpis do rejestru:
a)
indywidualnych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
b)
indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
c)
grupowych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
3)
wzory zaświadczeń o wpisie do rejestru:
a)
indywidualnych praktyk lekarskich, stanowiące załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia,
b)
indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, stanowiące załączniki nr 6 i 7 do rozporządzenia,
c)
grupowych praktyk lekarskich, stanowiący załącznik nr 8 do rozporządzenia;
4)
sposób prowadzenia rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich.
§  2. 
1. 
Lekarz, który zamierza wykonywać indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w kilku dziedzinach medycyny, składa jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. b.
2. 
Lekarze posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację I lub II stopnia, którzy zamierzają udzielać świadczeń zdrowotnych w różnych dziedzinach medycyny w ramach grupowej praktyki lekarskiej, składają jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. c.
3. 
Lekarz, lekarze, którzy zamierzają wykonywać równocześnie indywidualną praktykę lekarską i indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską i udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki lekarskiej w celu uzyskania wpisów do odpowiednich rejestrów, składają odrębne wnioski dla każdej z praktyk.
4. 
Lekarz, lekarze, którzy zamierzają wykonywać indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lub udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki lekarskiej w kilku pomieszczeniach, mają obowiązek przedstawić dane o każdym z tych pomieszczeń, jego wyposażeniu w aparaturę, produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt medyczny oraz odrębną opinię, o której mowa w art. 50 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zwanej dalej "ustawą".
§  3. 
Okręgowa rada lekarska w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o wpis do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, grupowych praktyk lekarskich, wraz z dokumentami, o których mowa w art. 50 ust. 9 i 10 lub art. 50 a ust. 5 i 6 ustawy, deleguje zespół wizytacyjny składający się z lekarzy, z których co najmniej jeden powinien posiadać specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny odpowiedniej do dziedziny, w której ma być wykonywana praktyka, w celu dokonania oceny pomieszczeń, urządzeń, sprzętu medycznego oraz aparatury medycznej i sporządzenia opinii w przedmiocie możliwości udzielania deklarowanych przez lekarza, lekarzy świadczeń zdrowotnych, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.
§  4. 
1. 
W przypadku grupowej praktyki lekarskiej zaświadczenie o wpisie do rejestru grupowych praktyk lekarskich okręgowa rada lekarska wydaje każdemu lekarzowi będącemu wspólnikiem spółki.
2. 
W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 1, okręgowa rada lekarska wydaje lekarzowi jedno zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej obejmujące deklarowane dziedziny medycyny.
3. 
W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 2, okręgowa rada lekarska wydaje każdemu lekarzowi zaświadczenie o wpisie do rejestru grupowych praktyk lekarskich z wpisem określającym lekarzy udzielających świadczeń zdrowotnych w ramach tej praktyki oraz dziedziny medycyny, w których będą oni udzielali świadczeń zdrowotnych.
4. 
W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 3, okręgowa rada lekarska wydaje lekarzowi albo lekarzom zaświadczenia o wpisie do rejestru odrębnie dla indywidualnej praktyki lekarskiej, dla indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i dla grupowej praktyki lekarskiej.
§  5. 
W przypadku gdy lekarz ma zamiar wykonywać indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską albo co najmniej jeden z lekarzy wykonujących zawód w ramach grupowej praktyki lekarskiej ma zamiar udzielać świadczeń zdrowotnych w innej dziedzinie medycyny niż wpisana do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, grupowych praktyk lekarskich, składa odpowiedni wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2.
§  6. 
Numer wpisu praktyki do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, grupowych praktyk lekarskich, o którym mowa w art. 50b ust. 5 pkt 1 ustawy, składa się z ciągu kolejnych znaków:
1)
dwucyfrowego numeru kodowego okręgowej izby lekarskiej, która prowadzi rejestr, określonego w załączniku nr 9 do rozporządzenia;
2)
dwucyfrowego oznaczenia praktyki:

97 - dla grupowej praktyki lekarskiej,

98 - dla indywidualnej praktyki lekarskiej,

99 - dla indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej;

3)
jednocyfrowego oznaczenia zawodu lekarza, lekarza dentysty:

1 - dla praktyki wykonywanej przez lekarza lub prowadzonej przez lekarzy,

2 - dla praktyki wykonywanej przez lekarza dentystę lub prowadzonej przez lekarzy dentystów;

4)
siedmiocyfrowego numeru prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty albo sześciocyfrowego kolejnego numeru wpisu do rejestru grupowych praktyk lekarskich w przypadku grupowej praktyki lekarskiej.
§  7. 
W zakresie oznaczenia rodzaju praktyki dokonuje się następującego wpisu:
1)
"praktyka ogólnolekarska" lub "praktyka ogólnostomatologiczna" - w odniesieniu do lekarza wykonującego indywidualną praktykę lekarską albo lekarzy udzielających świadczeń w ramach grupowej praktyki lekarskiej, nieposiadających specjalizacji I lub II stopnia lub tytułu specjalisty;
2)
"praktyka - specjalistyczna w dziedzinie ......" - w odniesieniu do lekarza wykonującego indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską albo lekarzy udzielających świadczeń w ramach grupowej praktyki lekarskiej, posiadających specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty;
3)
"praktyka w miejscu wezwania" - w odniesieniu do lekarza wykonującego indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską albo lekarzy udzielających świadczeń w ramach grupowej praktyki lekarskiej, wyłącznie w miejscu wezwania.
§  8. 
1. 
Dane zawarte w rejestrze indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, grupowej praktyki lekarskiej muszą być zgodne z danymi zawartymi w okręgowym rejestrze lekarzy.
2. 
Rejestry indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, grupowej praktyki lekarskiej prowadzi się w sposób zapewniający bezpieczeństwo przechowywania danych i możliwość ich udostępniania.
§  9. 
Przepisy rozporządzenia dotyczące okręgowej rady lekarskiej stosuje się do Wojskowej Rady Lekarskiej.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach wydawania zezwoleń i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich oraz ustalenia danych objętych wpisem i sposobu prowadzenia rejestrów (Dz. U. Nr 30, poz. 378), które utraciło moc z dniem 22 lutego 2005 r. na podstawie art. 85 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808 oraz z 2006 r. Nr 225, poz. 1636).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU GRUPOWYCH PRAKTYK LEKARSKICH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

Zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

Zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR

Zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

Zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR

Zaświadczenie o wpisie do rejestru grupowych praktyk lekarskich

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

WYKAZ NUMERÓW KODOWYCH OKRĘGOWYCH IZB LEKARSKICH

50 - Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku

51 - Beskidzka Okręgowa Izba Lekarska w Bielsku-Białej

52 - Bydgoska Izba Lekarska w Bydgoszczy

53 - Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku

54 - Okręgowa Izba Lekarska w Gorzowie Wielkopolskim

55 - Okręgowa Izba Lekarska w Katowicach

56 - Świętokrzyska Izba Lekarska w Kielcach

57 - Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie

58 - Okręgowa Izba Lekarska w Lublinie

59 - Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi

60 - Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie

61 - Okręgowa Izba Lekarska w Opolu

62 - Okręgowa Izba Lekarska w Płocku

63 - Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu

64 - Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

65 - Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

66 - Okręgowa Izba Lekarska w Tarnowie

67 - Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu

68 - Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie

69 - Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu

70 - Okręgowa Izba Lekarska w Zielonej Górze

72 - Wojskowa Izba Lekarska

74 - Okręgowa Izba Lekarska w Koszalinie

75 - Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.60.409

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich.
Data aktu: 20/03/2007
Data ogłoszenia: 06/04/2007
Data wejścia w życie: 21/04/2007