Egzamin ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 31 stycznia 2007 r.
w sprawie egzaminu ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego2)

Na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. Nr 144, poz. 1045) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres zagadnień objętych egzaminem ze znajomości wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego, zwany dalej "egzaminem";
2)
szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania egzaminu, w tym sposób powoływania i skład komisji egzaminacyjnej;
3)
wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym;
4)
wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu.
§  2. 
Szczegółowy zakres zagadnień objętych egzaminem jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powoływana przez wojewódzkiego lekarza weterynarii, w skład której wchodzą 3 osoby:
1)
posiadające wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria, rolnictwo lub zootechnika;
2)
zatrudnione w wojewódzkim albo powiatowym inspektoracie weterynarii na stanowisku związanym z kontrolą wytwarzania produktów leczniczych weterynaryjnych lub nadzorem nad paszami;
3)
posiadające co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w zakresie, o którym mowa w pkt 2.
§  4. 
1. 
Wojewódzki lekarz weterynarii przygotowuje, w terminie do dnia 30 stycznia, harmonogram egzaminów obejmujący terminy ich przeprowadzenia w danym roku kalendarzowym.
2. 
Harmonogram egzaminów, o którym mowa w ust. 1, udostępnia się na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii.
§  5. 
Osoby zamierzające przystąpić do egzaminu zgłaszają zamiar przystąpienia do egzaminu wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii co najmniej na 30 dni przed wybranym terminem egzaminu określonym w harmonogramie egzaminów, o którym mowa w § 4.
§  6. 
1. 
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin w formie testu pisemnego jednokrotnego wyboru przygotowanego przez komisję egzaminacyjną i zatwierdzonego przez wojewódzkiego lekarza weterynarii.
2. 
Warunkiem złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym jest udzielenie co najmniej 75 % poprawnych odpowiedzi.
3. 
Osoby, które nie udzieliły wymaganej liczby poprawnych odpowiedzi, mogą powtórnie przystąpić do egzaminu w terminie określonym w harmonogramie egzaminów, o którym mowa w § 4.
§  7. 
Komisja egzaminacyjna sporządza protokół z posiedzenia i po podpisaniu go przez członków tej komisji przekazuje go wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii, który przechowuje ten protokół przez 3 lata od dnia przeprowadzenia egzaminu.
§  8. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  9. 
Wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu wynosi 200 zł.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 90/167/WE z dnia 26 marca 1990 r. ustanawiającej warunki przygotowania, wprowadzania do obrotu i użycia pasz leczniczych we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 92 z 07.04.1990, str. 42; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 10, str. 57).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES ZAGADNIEŃ OBJĘTYCH EGZAMINEM

1.
Zatwierdzenie zakładu jako zakładu produkującego pasze lecznicze nieprzeznaczone do obrotu - warunki zatwierdzenia i wymagane dokumenty.
2.
Produkt pośredni - definicja, zastosowanie, substancje aktywne, oznakowanie, informacje, które umieszcza się na opakowaniu lub etykiecie, stężenie produktu pośredniego.
3.
Zaopatrzenie w produkt pośredni:
1)
zlecenie lekarza weterynarii na wprowadzenie do obrotu produktu pośredniego;
2)
źródła zaopatrzenia w produkt pośredni.
4.
Magazynowanie produktów pośrednich:
1)
wymagania, jakie powinien spełniać magazyn i jakie powinny być spełnione przy przechowywaniu;
2)
okres trwałości produktu pośredniego;
3)
ewidencja stanów magazynowych.
5.
Produkcja pasz leczniczych z produktu pośredniego - proces produkcji, pakowanie, przechowywanie i okres trwałości.
6.
Kierowanie procesem produkcji i kontrola jakości pasz leczniczych, w tym zakres kontroli, analiza uzyskanych wyników badań i ich przechowywanie.
7.
Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem produktu i kontrola w tym zakresie.
8.
Stosowanie pasz leczniczych w żywieniu zwierząt:
1)
wytyczne lekarza weterynarii określone w zleceniu;
2)
okres karencji paszy leczniczej;
3)
kontrola prawidłowości stosowania pasz leczniczych.
9.
Raport wytwarzania pasz leczniczych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

...........................................

(pieczęć wojewódzkiego

lekarza weterynarii)

ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE ZŁOŻENIE EGZAMINU Z WYNIKIEM

POZYTYWNYM

Pan/Pani ........................................................................................................................................................................

urodzony/a w ............................................................................. dnia ...........................................................................

imiona rodziców ............................................................................................................................................................

PESEL1) ........................................................................................................................................................................

rodzaj i nr dokumentu tożsamości .................................................................................................................................

Złożył/a egzamin ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego

z wynikiem pozytywnym.

..............................................

(podpis i pieczęć okrągła

wojewódzkiego lekarza weterynarii)

........................................................................, dnia ..........................

1) Dotyczy osoby, której nadano numer PESEL.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.27.182

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzamin ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego.
Data aktu: 31/01/2007
Data ogłoszenia: 20/02/2007
Data wejścia w życie: 07/03/2007