Dotacja podmiotowa i celowa, opłaty oraz gospodarka finansowa państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 2007 r.
w sprawie dotacji podmiotowej i celowej, opłat oraz gospodarki finansowej państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych" 1

Na podstawie art. 120 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 276) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1) 2
sposób ustalania wysokości i rozliczania dotacji podmiotowej i celowej przyznawanych państwowemu przedsiębiorstwu użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych", zwanemu dalej "Zakładem", w tym rodzaje dokumentów i danych, jakie powinny być uwzględnione przy ustalaniu i rozliczaniu tych dotacji;
2)
sposób ustalania opłat z tytułu działalności wykonywanej przez Zakład oraz czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy ustalaniu opłat, tryb i termin podawania cennika usług Zakładu do publicznej wiadomości;
3)
sposób prowadzenia gospodarki finansowej Zakładu, w tym kontroli sprawozdań finansowych i wyboru biegłych do ich badania, oraz organ właściwy do zatwierdzania rocznych sprawozdań finansowych, tryb zbywania składników majątkowych, sposób finansowania wynagrodzeń i inwestycji, a także tryb podejmowania decyzji w sprawach finansowych.
2. 3
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "ministrze" - rozumie się przez to ministra właściwego do spraw gospodarki.

Rozdział  2

Sposób ustalania wysokości i rozliczania dotacji podmiotowej

§  2.
1.
Dyrektor Zakładu składa wniosek o udzielenie dotacji podmiotowej do ministra w terminie do dnia 30 kwietnia roku poprzedzającego rok, którego wniosek dotyczy.
2.
Podstawą do obliczenia dotacji podmiotowej dla Zakładu jest różnica między planowanymi kosztami koniecznymi do poniesienia przez Zakład na realizację zadań określonych w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe a planowanymi do osiągnięcia przychodami z tego tytułu.
3.
Wniosek o udzielenie dotacji podmiotowej powinien zawierać:
1)
szczegółowe wskazanie zadań przewidzianych do realizacji w ramach celów, o których mowa w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe;
2)
wskazanie kwoty dotacji, o jaką wnosi Zakład;
3)
uzasadnienie.
§  3.
1. 4
Dotację podmiotową rozlicza się na podstawie raportu rocznego z wykonywanej działalności finansowanej z dotacji podmiotowej.
2. 5
Biegły rewident przeprowadza audyt raportu, o którym mowa w ust. 1, w zakresie prawidłowości wykorzystania środków dotacji zgodnie z przeznaczeniem.
3.
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania, o którym mowa w ust. 2, dokonuje minister spośród ofert przedstawionych przez dyrektora Zakładu.
§  4. 6
Zakład dokumentuje wykorzystanie dotacji, sporządzając raporty kwartalne i raport roczny, zawierające:
1)
informację opisową z wykonywanej działalności finansowanej z dotacji podmiotowej;
2)
informację o wysokości otrzymanych dotacji;
3)
zestawienie przychodów i kosztów z tytułu:
a)
działalności objętej dotacją,
b)
działalności w zakresie postępowania z odpadami niebezpiecznymi,
c)
innej działalności określonej w statucie Zakładu,
d)
pozostałych przychodów i kosztów;
4)
zestawienie kosztów w układzie rodzajowym w podziale na poszczególne zadania.
§  5.
Zakład przekazuje ministrowi raport:
1) 7
kwartalny - do 20 dnia miesiąca następującego po upływie kwartału;
2)
roczny - do końca lutego roku następnego.

Rozdział  3

Sposób ustalania wysokości i rozliczania dotacji celowej

§  6.
1.
Dyrektor Zakładu składa wniosek o udzielenie dotacji celowej do ministra w przypadku konieczności realizacji uzasadnionej inwestycji.
2.
Podstawą ustalenia wysokości dotacji celowej dla Zakładu jest łączna suma kosztów realizacji inwestycji związanych z wykonywaniem działalności, o której mowa w art. 114 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe.
3.
Wniosek o udzielenie dotacji celowej powinien zawierać:
1)
szczegółowe określenie inwestycji związanych z wykonywaniem działalności, o której mowa w art. 114 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe;
2)
wskazanie kwoty dotacji oraz wysokości wkładu własnego Zakładu;
3)
uzasadnienie obejmujące w szczególności:
a)
określenie potrzeb i założeń inwestycji,
b)
oszacowanie efektów rzeczowych inwestycji,
c)
szacowaną wartość inwestycji,
d)
harmonogram realizacji inwestycji.
4.
Wniosek o udzielenie dotacji celowej na realizację obiektu budowlanego powinien zawierać dodatkowo:
1)
dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
2)
kopię decyzji o pozwoleniu na budowę, o ile jest wymagana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  7.
1. 8
Podstawą rozliczenia dotacji celowej jest sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych z dotacji celowej na realizację inwestycji związanych z wykonywaniem działalności, o której mowa w art. 114 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, zbadane przez biegłego rewidenta, w zakresie prawidłowości wykorzystania środków dotacji zgodnie z przeznaczeniem.
2.
Zakład przekazuje ministrowi sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, w terminie:
1)
do końca drugiego miesiąca po zakończeniu realizacji inwestycji;
2)
do końca lutego każdego roku następnego - w przypadku realizacji inwestycji wieloletniej.
3.
Wybór podmiotu uprawnionego do badania, o którym mowa w ust. 1, następuje na zasadach określonych w § 3 ust. 3.
4. 9
Rozliczenia dotacji dokonuje minister w terminie 30 dni od dnia otrzymania sprawozdania, o którym mowa w ust. 1.

Rozdział  4

Sposób ustalania opłat, tryb i termin podawania do publicznej wiadomości cennika usług Zakładu

§  8.
1.
Zakład z tytułu wykonywania działalności pobiera opłaty, których wysokość określa, z zastrzeżeniem ust. 4, ustalany corocznie cennik usług Zakładu zatwierdzany przez ministra.
2.
Projekt cennika na dany rok przedkłada dyrektor Zakładu do zatwierdzenia przez ministra w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego.
3.
Minister zatwierdza cennik na dany rok do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego.
4.
Opłaty z tytułu działalności wykonywanej przez Zakład w zakresie postępowania z odpadami niebezpiecznymi są ustalane w umowie cywilnoprawnej.
§  9.
1.
Opłaty z tytułu działalności wykonywanej przez Zakład, o których mowa w art. 118 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, ustala się odpowiednio do rodzaju odpadów promieniotwórczych, wypalonego paliwa jądrowego, materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, innych substancji promieniotwórczych, sposobu ich przechowywania, przetwarzania i składowania oraz niezbędnych środków ich transportu.
2.
Podstawę do ustalania opłat stanowią koszty:
1)
dla odpadów promieniotwórczych:
a)
kwalifikacji odpadów,
b)
czynności związanych z przetwarzaniem tych odpadów, uzależnione od ich kategorii, specyficznych własności, stopnia zagrożenia dla środowiska i rodzaju opakowania,
c)
transportu, przechowywania i składowania;
2)
dla wypalonego paliwa jądrowego:
a)
kwalifikacji paliwa,
b)
czynności związanych z przygotowaniem paliwa do przechowywania i składowania, uzależnione od jego stanu, stopnia wypalenia i masy uranu 235 w paliwie świeżym,
c)
transportu, przechowywania i składowania;
3)
dla materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych:
a)
kwalifikacji materiałów i źródeł,
b)
transportu i konwojowania,
c)
demontażu,
d)
czynności związanych z przygotowaniem materiałów i źródeł do ich przechowywania i składowania,
e)
przechowywania i składowania.
§  10.
Zakład udostępnia, w swojej siedzibie i na stronie internetowej, do publicznej wiadomości cennik usług, o którym mowa w § 8 ust. 1, w terminie 7 dni od dnia zatwierdzenia cennika przez ministra.

Rozdział  5

Sposób prowadzenia gospodarki finansowej Zakładu, tryb zbywania składników majątkowych, sposób finansowania wynagrodzeń i inwestycji oraz tryb podejmowania decyzji w sprawach finansowych

§  11.
Zakład jest zobowiązany do:
1)
prowadzenia odrębnej ewidencji dla działalności związanej z realizacją zadań określonych w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe oraz dla pozostałej działalności gospodarczej, w tym do prawidłowego przypisywania przychodów i kosztów na podstawie konsekwentnie stosowanych i mających obiektywne uzasadnienie metod;
2)
jasnego określenia w dokumentacji, o której mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.1)), zasad prowadzenia odrębnej ewidencji oraz metod przypisywania kosztów i przychodów, o których mowa w pkt 1.
§  12.
1.
Zakład prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu rzeczowo-finansowego.
2.
Roczny plan rzeczowo-finansowy sporządza się w podziale na działalność objętą dotacją podmiotową i celową oraz pozostałą działalność.
3.
Roczny plan rzeczowo-finansowy Zakładu zawiera w szczególności:
1)
szacunkową wysokość wpływów finansowych, w tym wysokość dotacji i założonych przychodów własnych;
2)
zestawienie kosztów działalności w układzie kalkulacyjnym i rodzajowym, z podziałem na koszty bezpośrednie i pośrednie oraz ze wskazaniem źródeł ich finansowania;
3)
rzeczowy wykaz składników aktywów trwałych, których nabycie będzie sfinansowane ze środków własnych;
4)
prognozę wyniku finansowego.
§  13.
1.
Dyrektor Zakładu sporządza roczny plan rzeczowo-finansowy i przedstawia go do zatwierdzenia ministrowi w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok obrotowy.
2.
Minister zatwierdza roczny plan rzeczowo-finansowy Zakładu w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok obrotowy.
§  14.
1.
Dyrektor Zakładu przedstawia ministrowi roczne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności Zakładu, sporządzone zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w terminie do końca lutego roku następnego.
2.
Dyrektor Zakładu przedstawia w rocznym sprawozdaniu finansowym propozycję podziału wyniku finansowego w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 6, poz. 27, z późn. zm.2)).
3.
Roczne sprawozdanie finansowe Zakładu podlega badaniu przez biegłego rewidenta.
4.
Wybór podmiotu uprawnionego do badania, o którym mowa w ust. 3, następuje na zasadach określonych w § 3 ust. 3.
5.
Roczne sprawozdanie finansowe Zakładu wraz z opinią i raportem z przeprowadzonego badania tego sprawozdania dyrektor Zakładu przedkłada do zatwierdzenia ministrowi.
§  15.
Minister zatwierdza:
1)
roczne sprawozdanie finansowe,
2)
sprawozdanie z działalności Zakładu,
3)
raport, o którym mowa w § 3 ust. 1

- do końca marca roku następnego.

§  16.
1.
Zakład prowadzi rachunek bieżący, służący do rozliczeń operacji finansowych związanych z realizacją przychodów i wydatków.
2. 10
Zakład prowadzi wyodrębnioną ewidencję księgową przychodów i wydatków ze środków dotacji.
3.
Na żądanie ministra dyrektor Zakładu przedkłada kopie dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków finansowych.
§  17.
1. 11
Zakład uzyskuje zgodę ministra na dokonanie czynności prawnej w zakresie rozporządzenia składnikami aktywów trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości, zaliczonymi do wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych lub inwestycji długoterminowych, w tym oddania tych składników do korzystania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego lub ich wniesienia jako wkładu do spółki lub spółdzielni, jeżeli wartość rynkowa przedmiotu rozporządzenia przekracza równowartość w złotych kwoty 50.000 euro, obliczonej na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski według stanu z dnia wystąpienia o zgodę.
2.
Sprzedaż składników aktywów trwałych, o których mowa w ust. 1, odbywa się w drodze przetargu publicznego zorganizowanego stosownie do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.3)).
§  18.
Decyzje w sprawach finansowych Zakładu podejmuje dyrektor Zakładu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz zatwierdzonym na dany rok planem rzeczowo-finansowym.
§  19.
1.
Wynagrodzenia pracowników Zakładu są finansowane ze środków dotacji oraz z pozostałych przychodów w proporcjach i kwotach ustalonych w zatwierdzonym planie rzeczowo-finansowym.
2.
Nabycie lub wytwarzanie składników aktywów trwałych, których wartość nie przekracza równowartości w złotych kwoty 20.000 euro, są finansowane ze środków własnych Zakładu.
3.
Inwestycje, których wartość przekracza równowartość w złotych kwoty 20.000 euro, mogą być dofinansowane z dotacji celowej, zgodnie z art. 119 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  20.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r. w sprawie rozliczania dotacji podmiotowej, pobierania opłat oraz prowadzenia gospodarki finansowej przedsiębiorstwa państwowego użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych" (Dz. U. Nr 163, poz. 1344).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535, Nr 124, poz. 1152, Nr 139, poz. 1324 i Nr 229, poz. 2276, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 145, poz. 1535, Nr 146, poz. 1546 i Nr 213, poz. 2155, z 2005 r. Nr 10, poz. 66, Nr 184, poz. 1539 i Nr 267, poz. 2252 oraz z 2006 r. Nr 157, poz. 1119 i Nr 208, poz. 1540.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1993 r. Nr 18, poz. 82, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 154, poz. 791, z 2002 r. Nr 156, poz. 1301 oraz z 2006 r. Nr 183, poz. 1353.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1971 r. Nr 27, poz. 252, z 1976 r. Nr 19, poz. 122, z 1982 r. Nr 11, poz. 81, Nr 19, poz. 147 i Nr 30, poz. 210, z 1984 r. Nr 45, poz. 242, z 1985 r. Nr 22, poz. 99, z 1989 r. Nr 3, poz. 11, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, Nr 55, poz. 321 i Nr 79, poz. 464, z 1991 r. Nr 107, poz. 464 i Nr 115, poz. 496, z 1993 r. Nr 17, poz. 78, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, Nr 85, poz. 388 i Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 83, poz. 417, z 1996 r. Nr 114, poz. 542, Nr 139, poz. 646 i Nr 149, poz. 703, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 115, poz. 741, Nr 117, poz. 751 i Nr 157, poz. 1040, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 758, z 1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 22, poz. 271, Nr 74, poz. 855 i 857, Nr 88, poz. 983 i Nr 114, poz. 1191, z 2001 r. Nr 11, poz. 91, Nr 71, poz. 733, Nr 130, poz. 1450 i Nr 145, poz. 1638, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 141, poz. 1176, z 2003 r. Nr 49, poz. 408, Nr 60, poz. 535, Nr 64, poz. 592 i Nr 124, poz. 1151, z 2004 r. Nr 91, poz. 870, Nr 96, poz. 959, Nr 162, poz. 1692, Nr 172, poz. 1804 i Nr 281, poz. 2783, z 2005 r. Nr 48, poz. 462, Nr 157, poz. 1316 i Nr 172, poz. 1438, z 2006 r. Nr 133, poz. 935 i Nr 164, poz. 1166 oraz z 2007 r. Nr 80, poz. 538, Nr 82, poz. 557 i Nr 181, poz. 1287.

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.
4 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.
5 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 października 2010 r. (Dz.U.10.205.1355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2010 r.
6 § 4 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.
7 § 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.
8 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 października 2010 r. (Dz.U.10.205.1355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2010 r.
9 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 października 2010 r. (Dz.U.10.205.1355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2010 r.
10 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 października 2010 r. (Dz.U.10.205.1355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2010 r.
11 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.185.1311

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacja podmiotowa i celowa, opłaty oraz gospodarka finansowa państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".
Data aktu: 04/10/2007
Data ogłoszenia: 10/10/2007
Data wejścia w życie: 10/10/2007