Sposób, zakres i terminy wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego oraz przedsiębiorców wykonujących działalność kantorową obowiązku przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 17 września 2007 r.
w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego oraz przedsiębiorców wykonywujących działalność kantorową obowiązku przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej

Na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1-13. 1
(uchylone).
§  14. 2
 
1.
Rezydenci, o których mowa w § 11, fundusze inwestycyjne utworzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, otwarte i pracownicze fundusze emerytalne, utworzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 159, poz. 1667, z późn. zm.3)) oraz instytucje ubezpieczeniowe utworzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151, z późn. zm.4)), posiadający nabyte na rachunek własny papiery wartościowe wyemitowane przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub nabyte na rachunek własny jednostki uczestnictwa w będących nierezydentami funduszach zbiorowego inwestowania, są obowiązani przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o ich liczbie i wartości, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 27 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.
2.
Rezydenci, o których mowa w ust. 1, posiadający nabyte na rachunek własny papiery wartościowe wyemitowane przez rezydentów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub papiery wartościowe dłużne wyemitowane przez rezydentów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezarejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt lub systemie rejestracji papierów wartościowych prowadzonym przez NBP, są obowiązani przekazywać NBP kwartalne sprawozdania o ich liczbie i wartości, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 28 do rozporządzenia, w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.
3.
Rezydenci, inni niż wymienieni w ust. 1, posiadający nabyte na rachunek własny papiery wartościowe lub jednostki uczestnictwa, są obowiązani przekazywać NBP:
1)
roczne sprawozdania o liczbie i wartości posiadanych papierów wartościowych wyemitowanych przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub o liczbie i wartości jednostek uczestnictwa w będących nierezydentami funduszach zbiorowego inwestowania, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 27 do rozporządzenia, w terminie do 30 dni po zakończeniu roku, jeżeli łączna wartość tych papierów wartościowych lub jednostek uczestnictwa na koniec okresu sprawozdawczego przekroczy równowartość 10.000 euro;
2)
roczne sprawozdania o liczbie i wartości posiadanych papierów wartościowych wyemitowanych przez rezydentów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub papierów wartościowych dłużnych wyemitowanych przez rezydentów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezarejestrowanych w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt lub systemie rejestracji papierów wartościowych prowadzonym przez NBP, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 28 do rozporządzenia, w terminie do 30 dni po zakończeniu roku, jeżeli łączna wartość tych papierów wartościowych na koniec okresu sprawozdawczego przekroczy równowartość 10.000 euro.
4.
Przepisów ust. 2 i ust. 3 pkt 2 nie stosuje się do papierów wartościowych dłużnych, wyemitowanych przez rezydentów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezarejestrowanych w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt lub systemie rejestracji papierów wartościowych prowadzonym przez NBP, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy lub rezydent będący firmą inwestycyjną w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
§  15-19. 3
(uchylone).
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 131, poz. 908 i Nr 169, poz. 1204).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2260, z 2004 r. Nr 91, poz. 870 i Nr 173, poz. 1808, z 2006 r. Nr 157, poz. 1119 oraz z 2007 r. Nr 61, poz. 410.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1202 i Nr 183, poz. 1538, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 157, poz. 1119 oraz z 2007 r. Nr 17, poz. 95.

4) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 91, poz. 870 i Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 83, poz. 719, Nr 143, poz. 1204, Nr 167, poz. 1396, Nr 183, poz. 1538 i Nr 184, poz. 1539, z 2006 r. Nr 157, poz. 1119 oraz z 2007 r. Nr 50, poz. 331, Nr 82, poz. 557, Nr 102, poz. 691 i Nr 112, poz. 769.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1-26

  4 (uchylone).

ZAŁĄCZNIK Nr  27

WZÓR

FORMULARZ AUD4

Papiery wartościowe wyemitowane przez nierezydentów lub jednostki uczestnictwa w będących nierezydentami funduszach zbiorowego inwestowania, znajdujące się w posiadaniu podmiotu sprawozdającego

wzór

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA AUD4

Forma elektroniczna formularza znajduje się na strome internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdanie należy nadsyłać na dyskietce, płycie CD lub płycie DVD oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę działającą w imieniu podmiotu sprawozdającego.

W sprawozdaniu należy podać informacje o nabytych, za pośrednictwem lub bez pośrednictwa podmiotów krajowych, papierach wartościowych (udziałowych i dłużnych) znajdujących się w posiadaniu podmiotu sprawozdającego, wyemitowanych przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jednostkach uczestnictwa w - będących nierezydentami - funduszach zbiorowego inwestowania.

Przez nierezydenta należy rozumieć podmiot określony w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178, z późn. zm.).

W sprawozdaniu nie należy wykazywać danych o papierach wartościowych udziałowych zapewniających podmiotowi sprawozdającemu 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców. Nie dotyczy to funduszy zbiorowego inwestowania - dane o posiadanych jednostkach bądź certyfikatach należy wykazywać również w przypadku posiadania większego niż 10% udziału w kapitale danego funduszu.

Wyjątek stanowią również posiadane przez podmiot sprawozdający kwity depozytowe (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR). Należy je wykazywać w sprawozdaniu nawet wówczas, gdy posiadany przez podmiot sprawozdający pakiet kwitów depozytowych zapewnia 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców.

W sprawozdaniu należy wykazywać informację o papierach wartościowych, które zostały sprzedane w ramach transakcji repo (z przyrzeczeniem odkupu), lub wypożyczone przez podmiot sprawozdający innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Nie należy natomiast wykazywać w sprawozdaniu informacji o papierach zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Papiery, które zostały zakupione w ramach transakcji repo lub pożyczone od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych, a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka), należy w sprawozdaniu wykazywać z wartością ujemną. Dane o pozycji krótkiej w danych papierach wartościowych powinny być wykazywane oddzielnie od danych o pozycji długiej w tych samych papierach.

Znacznik sprawozdania

Należy wpisać 1 dla sprawozdania wysyłanego po raz pierwszy. Gdy wystąpi konieczność dokonania korekty, należy wpisać 2 dla sprawozdania korygującego wcześniej wysłane sprawozdanie.

Data sporządzenia sprawozdania

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Sprawozdanie według stanu na dzień

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Kolumna 1

Kod papieru zgodny ze standardem ISIN (12 znaków). W przypadku, gdy papier nie ma kodu ISIN, pole należy pozostawić niewypełnione.

Kolumna 2

Pełna nazwa papieru wartościowego, np. Cypress Semiconductor - bonds 6% USD 15/12.

Kolumna 3

Oznaczenie typu papieru wartościowego:

1 - papiery udziałowe,

2 - papiery dłużne długoterminowe,

3 - instrumenty rynku pieniężnego (papiery dłużne krótkoterminowe).

Do papierów udziałowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- akcje zwykłe i udziały;

- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji niedających posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki;

- kwity depozytowe - np. ADR (American Depositary Receipts) lub GDR (Global Depositary Receipts);

- jednostki uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania (fundusze inwestycyjne lub powiernicze);

- certyfikaty inwestycyjne (akcje) emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.

Do papierów dłużnych długoterminowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- obligacje zwykłe ze stałym lub zmiennym kuponem, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest dłuższy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje bez określonego terminu zapadalności (tzw. perpetual bonds);

- akcje uprzywilejowane niedające ich posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki.

Do instrumentów rynku pieniężnego (papierów dłużnych krótkoterminowych) zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- bony skarbowe (treasury bills), których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje skarbowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne emitowane przez banki i przedsiębiorstwa, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok, emitowane w ramach programów emisji papierów dłużnych (z możliwością rolowania długu), również wówczas, gdy okres trwania programu jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok.

Kolumna 4

Oznaczenie literowe kraju, w którym znajduje się siedziba emitenta, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2" - kody dwuznakowe alfanumeryczne).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów krajów.

Uwaga: W przypadku kwitów depozytowych (np. ADR lub GDR) jako kraj emitenta należy podać kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta akcji stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje koreańskiej firmy Samsung, wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Korea Płd., natomiast dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen, wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska i informacja o ich posiadaniu powinna znaleźć się w sprawozdaniu AUD4 - PL).

Kolumna 5

Literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alphabetic" - kody trzyliterowe).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów walut.

Kolumna 6

Dla papierów typu 1 (papierów udziałowych):

- liczba papierów wyrażona w sztukach.

Dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego):

- wartość nominalna posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażona w jednostkach waluty emisji (np. gdy posiada się 100 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 5.000 USD, należy podać wartość równą 500.000 USD).

Uwaga!

W przypadku papierów zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych, a następnie sprzedanych podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka), należy w kolumnie 6 wpisać wartość ujemną.

Kolumna 7

Cena na koniec okresu sprawozdawczego:

- dla papierów typu 1 (papierów udziałowych) wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń,

- dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego) wyrażona jako ułamek dziesiętny ceny nominalnej, bez zaokrągleń (np. gdy cena papieru wartościowego wynosi 99,56% ceny nominalnej, należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 0,9956, a gdy cena papieru wynosi 102,27%, należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 1,0227).

Jeżeli nie jest znana cena papieru wartościowego na koniec okresu sprawozdawczego, należy podać ostatnią znaną cenę przed końcem okresu sprawozdawczego. Prosimy o podanie ceny:

- rynkowej - dla papierów notowanych na rynkach regulowanych, gdy możliwe jest ustalenie kursu ostatniej transakcji (kursu zamknięcia). W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- godziwej - gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej papieru, lecz jest stosowany model wyceny oparty na bazie rynkowej, wykorzystywany w celu ustalenia bieżącej wartości godziwej papieru. W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- zakupu - gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej ani wartości godziwej papieru. W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- przetargowej - dla papierów, które były sprzedawane wyłącznie na przetargach, gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej, godziwej lub ceny zakupu innej niż przetargowa;

- emisyjnej - tylko wówczas, gdy niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, godziwej, zakupu lub przetargowej;

- nominalnej - dla papierów, dla których niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, godziwej, zakupu, przetargowej lub emisyjnej.

Kolumna 8

Oznaczenie typu ceny podanej w kolumnie 7:

R - rynkowa,

G - godziwa,

Z - zakupu,

P - przetargowa,

E - emisyjna,

N - nominalna.

Kolumna 9

Wartości w tej kolumnie (wartość papierów znajdujących się w portfelu, wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń) są iloczynami wartości pola w kolumnie 6 i pola w kolumnie 7.

ZAŁĄCZNIK Nr  28

WZÓR

FORMULARZ AUD4 - PL

Papiery wartościowe wyemitowane przez rezydentów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niezarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych lub Narodowym Banku Polskim, papiery wartościowe dłużne wyemitowane przez rezydentów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem papierów wartościowych, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy lub rezydent będący firmą inwestycyjną, znajdujące się w posiadaniu podmiotu sprawozdającego

wzór

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA AUD4 - PL

Forma elektroniczna formularza znajduje się na stronie internetowej NBP (www.nbp.pl). Sprawozdanie należy nadsyłać na dyskietce, płycie CD lub płycie DVD oraz w formie wydruku formularza elektronicznego podpisanego przez osobę działającą w imieniu podmiotu sprawozdającego.

W sprawozdaniu należy podać informacje o nabytych za pośrednictwem lub bez pośrednictwa podmiotów krajowych, znajdujących się w posiadaniu podmiotu sprawozdającego papierach wartościowych wyemitowanych przez rezydentów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub tych papierach wartościowych dłużnych wyemitowanych przez rezydentów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych lub Narodowym Banku Polskim, z wyłączeniem tych emisji papierów dłużnych, niezarejestrowanych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych lub Narodowym Banku Polskim, dla których rolę depozytariusza pełni bank krajowy lub rezydent będący firmą inwestycyjną.

Przez nierezydenta należy rozumieć podmiot określony w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178, z późn. zm.).

Przez rejestrację w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych lub Narodowym Banku Polskim należy rozumieć czynność, o której mowa w art. 5 ust. 3 - 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i Nr 157, poz. 1119).

W sprawozdaniu nie należy wykazywać danych o papierach udziałowych zapewniających podmiotowi sprawozdającemu 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców. Nie dotyczy to funduszy zbiorowego inwestowania - dane o posiadanych jednostkach bądź certyfikatach należy wykazywać również w przypadku posiadania większego niż 10% udziału w kapitale danego funduszu.

Wyjątek stanowią również posiadane przez podmiot sprawozdający kwity depozytowe (np. ADR lub GDR). Należy je wykazywać w sprawozdaniu nawet wówczas, gdy posiadany przez podmiot sprawozdający pakiet kwitów depozytowych zapewnia 10% lub większy udział w kapitale własnym pojedynczej spółki bądź w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub udziałowców.

Uwaga: W przypadku kwitów depozytowych (np. ADR lub GDR) jako kraj emitenta należy traktować kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta akcji stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen, wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska i informacja o ich posiadaniu powinna znaleźć się w niniejszym sprawozdaniu).

W sprawozdaniu należy wykazywać informację o papierach wartościowych, które zostały sprzedane w ramach transakcji repo (z przyrzeczeniem odkupu) lub wypożyczone przez podmiot sprawozdający innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Nie należy natomiast wykazywać w sprawozdaniu informacji o papierach zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.

Papiery, które zostały zakupione w ramach transakcji repo lub pożyczone od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych, a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka), należy w sprawozdaniu wykazywać z wartością ujemną. Dane o pozycji krótkiej w danych papierach wartościowych powinny być wykazywane oddzielnie od danych o pozycji długiej w tych samych papierach.

Znacznik sprawozdania

Należy wpisać 1 dla sprawozdania wysyłanego po raz pierwszy. Gdy wystąpi konieczność dokonania korekty, należy wpisać 2 dla sprawozdania korygującego wcześniej wysłane.

Data sporządzenia sprawozdania

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Sprawozdanie według stanu na dzień

Należy podać datę w formacie rrrr-mm-dd.

Kolumna 1

Kod papieru zgodny ze standardem ISIN (12 znaków). W przypadku, gdy papier nie ma kodu ISIN, pole należy pozostawić niewypełnione.

Kolumna 2

Pełna nazwa papieru wartościowego, np. Stalexport - bonds 6% USD 13/02.

Kolumna 3

Oznaczenie typu papieru wartościowego:

1 - papiery udziałowe,

2 - papiery dłużne długoterminowe,

3 - instrumenty rynku pieniężnego (papiery dłużne krótkoterminowe).

Do papierów udziałowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- akcje zwykłe i udziały;

- akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji niedających posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki;

- kwity depozytowe - np. ADR (American Depositary Receipts) lub GDR (Global Depositary Receipts);

- jednostki uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania (fundusze inwestycyjne lub powiernicze);

- certyfikaty inwestycyjne (akcje) emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania.

Do papierów dłużnych długoterminowych zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- obligacje zwykłe ze stałym lub zmiennym kuponem, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest dłuższy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje bez określonego terminu zapadalności (tzw. perpetual bonds);

- akcje uprzywilejowane niedające ich posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki.

Do instrumentów rynku pieniężnego (papierów dłużnych krótkoterminowych) zalicza się, dla celów tego sprawozdania:

- bony skarbowe (treasury bills), których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje skarbowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne emitowane przez banki i przedsiębiorstwa, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- papiery dłużne, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok, emitowane w ramach programów emisji papierów dłużnych (z możliwością rolowania długu), również wówczas, gdy okres trwania programu jest dłuższy niż jeden rok;

- obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi instrumentami pochodnymi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu), gdy pierwotny okres zapadalności tych obligacji jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek (tzw. strips), pod warunkiem, że pierwotny okres zapadalności tych obligacji zerokuponowych jest równy lub krótszy niż jeden rok;

- zbywalne certyfikaty depozytowe, których pierwotny okres zapadalności jest równy lub krótszy niż jeden rok.

Kolumna 4

Oznaczenie literowe kraju, w którym znajduje się rynek, na którym dokonano zakupu papierów wartościowych, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką "alpha-2" - kody dwuznakowe alfanumeryczne).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów krajów.

Kolumna 5

Należy podać oznaczenie sektora rezydenta - emitenta papierów wartościowych

SP - Skarb Państwa

ST - samorządy terytorialne

BK - banki (monetarne instytucje finansowe)

FI - fundusze inwestycyjne

FE - fundusze emerytalne

IU - instytucje ubezpieczeniowe

DM - domy maklerskie

PF - pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego

PR - przedsiębiorstwa niefinansowe

PN - pozostałe podmioty niefinansowe

Kolumna 6

Literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką "alphabetic" - kody trzyliterowe).

Spis kodów znajduje się w arkuszu Lista kodów walut.

Kolumna 7

Dla papierów typu 1 (papierów udziałowych):

- liczba papierów wyrażona w sztukach.

Dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego):

- wartość nominalna posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażona w jednostkach waluty emisji (np. gdy posiada się 100 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 5.000 USD, należy podać wartość równą 500.000 USD).

Uwaga!

W przypadku papierów zakupionych w ramach transakcji repo lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych, a następnie sprzedanych podmiotom trzecim (tzw. pozycja krótka), należy w kolumnie 7 wpisać wartość ujemną.

Kolumna 8

Cena na koniec okresu sprawozdawczego:

- dla papierów typu 1 (papierów udziałowych) wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń,

- dla papierów typu 2 i 3 (papierów dłużnych długoterminowych i instrumentów rynku pieniężnego) wyrażona jako ułamek dziesiętny ceny nominalnej, bez zaokrągleń (np. gdy cena papieru wartościowego wynosi 99,56% ceny nominalnej, należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 0,9956, a gdy cena papieru wynosi 102,27%, należy w kolumnie 7 wpisać wartość równą 1,0227).

Jeżeli nie jest znana cena papieru wartościowego na koniec okresu sprawozdawczego, należy podać ostatnią znaną cenę przed końcem okresu sprawozdawczego.

Prosimy o podanie ceny:

- rynkowej - dla papierów notowanych na rynkach regulowanych, gdy możliwe jest ustalenie kursu ostatniej transakcji (kursu zamknięcia). W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- godziwej - gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej papieru, lecz jest stosowany model wyceny oparty na bazie rynkowej, wykorzystywany w celu ustalenia bieżącej wartości godziwej papieru. W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- zakupu - gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej ani wartości godziwej papieru. W przypadku papierów dłużnych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki;

- przetargowej - dla papierów, które były sprzedawane wyłącznie na przetargach, gdy nie można ustalić aktualnej ceny rynkowej, godziwej lub ceny zakupu innej niż przetargowa;

- emisyjnej - tylko wówczas, gdy niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, godziwej, zakupu lub przetargowej;

- nominalnej - dla papierów, dla których niemożliwe jest ustalenie ceny rynkowej, godziwej, zakupu, przetargowej lub emisyjnej.

Kolumna 9

Oznaczenie typu ceny podanej w kolumnie 8:

R - rynkowa,

G - godziwa,

Z - zakupu,

P - przetargowa,

E - emisyjna,

N - nominalna.

Kolumna 10

Wartości w tej kolumnie (wartość papierów znajdujących się w portfelu, wyrażona w jednostkach waluty emisji, bez zaokrągleń) są równe iloczynom wartości pola w kolumnie 7 i pola w kolumnie 8.

ZAŁĄCZNIK Nr  29-32

  5 (uchylone).

1 § 1-13 uchylone przez § 18 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U.09.184.1437) z dniem 1 stycznia 2010 r.
2 Z dniem 21 kwietnia 2010 r. § 14 utracił moc w w zakresie, jakim dotyczy funduszy inwestycyjnych, zgodnie z § 18 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U.09.184.1437).
3 § 15-19 uchylone przez § 18 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U.09.184.1437) z dniem 1 stycznia 2010 r.
4 Załącznik nr 1-26 uchylone przez § 18 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U.09.184.1437) z dniem 1 stycznia 2010 r.
5 Załącznik nr 29-32 uchylone przez § 18 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U.09.184.1437) z dniem 1 stycznia 2010 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.183.1308

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób, zakres i terminy wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego oraz przedsiębiorców wykonujących działalność kantorową obowiązku przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.
Data aktu: 17/09/2007
Data ogłoszenia: 05/10/2007
Data wejścia w życie: 15/10/2007