Warunki udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 24 lipca 2007 r.
w sprawie warunków udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej

Na podstawie art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki techniczne udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikacyjnych;
2)
warunki bezpieczeństwa udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej odbiorcom usług certyfikacyjnych.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym;
2)
rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. Nr 212, poz. 1766);
3)
ustawa o informatyzacji - ustawę z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 65 i Nr 73, poz. 501);
4)
odbiorca - odbiorcę usług certyfikacyjnych, o którym mowa w ustawie;
5)
podanie - podanie, wniosek lub inną czynność w postaci elektronicznej, w przypadku gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru;
6)
wzór elektroniczny - wzór lub formularz, umożliwiający odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru - dokument elektroniczny, który został:
a)
sporządzony zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącymi zasad obowiązujących dla sporządzania pism w postaci dokumentów elektronicznych,
b)
przygotowany w XML, opisujący zakres użycia dokumentu elektronicznego, zawierający definicję struktury danych w formacie XSD oraz opis wizualizacji dokumentu elektronicznego w formacie XSL;
7)
formularz elektroniczny - rozwiązanie techniczne, obejmujące dane wraz z oprogramowaniem, które umożliwia przygotowanie dokumentu elektronicznego zgodnego z odpowiadającym mu wzorem elektronicznym;
8)
jednolity identyfikator - element wyróżnika, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczących zasad obowiązujących przy sporządzaniu pism w postaci dokumentów elektronicznych dla wzorów elektronicznych umożliwiający jednoznaczną identyfikację wzoru elektronicznego;
9)
środki komunikacji elektronicznej - środki komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2007 r. Nr 50, poz. 331, zwanej dalej "ustawą o świadczeniu usług";
10)
system teleinformatyczny - system teleinformatyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniu usług;
11)
informatyczny nośnik danych - informatyczny nośnik danych w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o informatyzacji;
12)
dokument elektroniczny - dokument elektroniczny w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy o informatyzacji;
13)
Minister - ministra właściwego do spraw informatyzacji.
§  3.
1. 1
Wzór elektroniczny jest publikowany w centralnym repozytorium wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych, zwanym dalej "centralnym repozytorium.
2.
Informacje o sposobie dostępu do aktualnego wzoru elektronicznego udostępniane są na stronach podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej organu władzy publicznej właściwego w zakresie wydawania aktów normatywnych określających wzory i formularze lub inne czynności w postaci elektronicznej, w przypadku gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru.
3.
Wzór elektroniczny przekazywany jest w strukturze zawierającej:
1)
opis wzoru elektronicznego - utworzony w XML i podpisany, definiujący znaczenie i zakres użycia dokumentu elektronicznego;
2)
schemat XSD definiujący strukturę dokumentu elektronicznego tworzonego na podstawie wzoru elektronicznego;
3)
referencyjny opis wizualizacji dokumentu elektronicznego opisany w języku formatowania XSL.
4.
Minister publikuje na podmiotowej stronie WWW oraz w Biuletynie Informacji Publicznej strukturę opisu wzorów elektronicznych w postaci schematu XSD.
§  4.
1. 2
W celu udostępniania odbiorcom wzorów elektronicznych Minister prowadzi centralne repozytorium.
2. 3
Centralne repozytorium składa się w szczególności z wzorów elektronicznych. W centralnym repozytorium przechowywane i udostępniane są obowiązujące wzory elektroniczne oraz wzory, które przestały obowiązywać.
3.
Organy władzy publicznej przekazują wzory elektroniczne do centralnego repozytorium na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz. U. Nr 200, poz. 1651) oraz rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
4. 4
System teleinformatyczny centralnego repozytorium zapewnia bezpieczeństwo integralności i autentyczności opublikowanych i udostępnianych w nim wzorów przez zastosowanie technik kryptograficznych. Kodowane informacje umieszczane są zgodnie z formatem XMLdSIG.
5.
Każdemu formularzowi elektronicznemu przyporządkowany jest numer z jednolitego identyfikatora, który powinien być identyczny z jego numerem na odpowiadającym mu wzorze elektronicznym.
6.
Publikacja wzoru elektronicznego następuje z chwilą nadania przez Ministra jednolitego identyfikatora.
7.
Każdemu wzorowi elektronicznemu może być przyporządkowany tylko jeden jednolity identyfikator.
8.
Minister odmawia nadania jednolitego identyfikatora, gdy:
1)
wzór elektroniczny został stworzony niezgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz zasadami dotyczącymi minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych;
2)
wzorowi elektronicznemu został uprzednio nadany przez Ministra jednolity identyfikator;
3)
wzór elektroniczny zawiera wyróżnik sporządzony niezgodnie z zasadami publikowanymi przez Ministra na podstawie przepisów dotyczących sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych.
§  5.
1.
Udostępniany wzór elektroniczny zawiera unikalny jednolity identyfikator.
2.
Wymagania organizacyjno-techniczne doręczania i formę potwierdzania odbioru wzorów elektronicznych przez odbiorców regulują przepisy dotyczące doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych.
§  6.
1.
Formularze elektroniczne sporządzane są na podstawie wzoru elektronicznego w formatach danych zgodnych z rozporządzeniem w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.
2.
Właściwe organy władzy publicznej udostępniają formularze elektroniczne w zakresie swojej właściwości rzeczowej odbiorcom, w szczególności na swoich stronach podmiotowych WWW, w Biuletynie Informacji Publicznej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.3)).
3.
Wzory elektroniczne i formularze elektroniczne są udostępniane przez środki komunikacji elektronicznej za pomocą protokołu komunikacyjnego sieci WWW (HTTP).
4.
Właściwy organ władzy publicznej udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej informacje o sposobie i kosztach udostępniania wzoru elektronicznego na powszechnie używanych, przenośnych informatycznych nośnikach danych.
5.
Udostępnianie wzorów elektronicznych sporządzonych na powszechnie używanych, przenośnych informatycznych nośnikach danych następuje na wniosek odbiorcy.
6.
Wniosek o udostępnienie wzoru elektronicznego zawiera:
1)
wskazanie wzoru elektronicznego wraz z przyporządkowanym do niego jednolitym identyfikatorem;
2)
nazwę odbiorcy usług certyfikacyjnych ubiegającego się o udostępnienie i adres jego siedziby lub miejsca zamieszkania, w przypadku osoby fizycznej;
3)
wskazanie rodzaju powszechnie używanego, przenośnego informatycznego nośnika danych, na którym ma być udostępniony;
4)
własnoręczny podpis albo bezpieczny podpis elektroniczny odbiorcy ubiegającego się o udostępnienie.
§  7.
W przypadku Sejmu informacje, o których mowa w § 3 ust. 2 i § 6 ust. 4, oraz formularze elektroniczne, o których mowa w § 6 ust. 2, udostępniane są w systemie informacyjnym Sejmu.
§  7a. 5
System teleinformatyczny centralnego repozytorium zabezpiecza się organizacyjnie, sprzętowo i programowo przed zagrożeniami powodującymi utratę integralności i dostępności informacji przetwarzanej w tym systemie, a w uzasadnionych przypadkach również przed utratą poufności.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 oraz działem administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 i Nr 217, poz. 2125, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 64, poz. 565 oraz z 2006 r. Nr 145, poz. 1050.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.

1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
4 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.
5 § 7a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.67.567) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2009 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.151.1078

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej.
Data aktu: 24/07/2007
Data ogłoszenia: 22/08/2007
Data wejścia w życie: 23/11/2007