Warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 9 sierpnia 2007 r.
w sprawie warunków i trybu realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 115, poz. 789) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zwane dalej "Centrum", zadań określonych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Zadania, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, realizowane są poprzez finansowanie przez Centrum projektów.
2.
Projektem jest przedsięwzięcie, w którym zasoby ludzkie, materialne i finansowe są zorganizowane w określony sposób, w celu wykonania określonej pracy, o dokładnie sprecyzowanym zakresie, kosztach i terminach realizacji, osiągając w ten sposób ilościowo i jakościowo określone cele.
3.
Projekty są wyłaniane do finansowania na podstawie konkursów ogłaszanych przez Dyrektora Centrum, zwanego dalej "Dyrektorem".
§  3.
1.
W ogłoszeniu o konkursie Dyrektor, po zasięgnięciu opinii ekspertów lub zespołu ekspertów, określa w szczególności:
1)
cel realizacji zadania;
2)
warunki realizacji projektów;
3)
maksymalny poziom finansowania projektów;
4)
podmioty uprawnione do uczestnictwa w konkursie i warunki ich uczestnictwa w konkursie, mając na uwadze konieczność zapewnienia ich bezpośredniego związku z celami i warunkami realizacji zadania;
5)
kryteria merytoryczne oceny projektów wraz z liczbą punktów możliwą do uzyskania przy spełnieniu danego kryterium, mając na uwadze konieczność zapewnienia ich zgodności z celami zadania;
6)
wzór formularza, na którym podmioty uprawnione składają wniosek o finansowanie projektu;
7)
wzór raportu z realizacji projektu;
8)
termin składania wniosków.
2.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Centrum oraz w biuletynie wydawanym przez ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "Ministrem".
§  4.
1.
Oceny złożonych wniosków dokonuje zespół ekspertów ustanowiony przez Dyrektora.
2.
Stopień spełniania danego kryterium merytorycznego przez poszczególne wnioski oceniany jest poprzez przyznawanie odpowiedniej liczby punktów.
3.
Wnioski są szeregowane w zależności od liczby uzyskanych punktów na liście rankingowej.
§  5.
Decyzje o finansowaniu projektu podejmuje Dyrektor po uzyskaniu opinii zespołu ekspertów.
§  6.
1.
Po podjęciu decyzji o finansowaniu projektu Dyrektor zawiera z wnioskodawcą umowę na wykonanie tego projektu.
2.
W umowie określa się w szczególności:
1)
szczegółowe obowiązki wykonawcy projektu oraz, jeżeli jest to potrzebne, sposób ich wykonania;
2)
obowiązki Centrum, w tym dotyczące wysokości wynagrodzenia i trybu płatności za zrealizowanie projektu lub poszczególnych jego części;
3)
uprawnienia Centrum w zakresie kontroli stopnia i poprawności realizacji projektu w trakcie jego trwania oraz po zakończeniu jego realizacji;
4)
termin złożenia raportu z realizacji projektu przez jego wykonawcę;
5)
uprawnienia stron w razie niewywiązania się z obowiązków, w tym uprawnienia do żądania zwrotu całości lub części środków finansowych przekazanych na realizację projektu, w przypadku uznania przez Dyrektora, że projekt w całości lub w części został wykonany niezgodnie z umową;
6)
sąd właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów między stronami, powstałych w trakcie i po zakończeniu realizacji umowy.
§  7.
Z realizacji projektu składany jest raport.
§  8.
1.
Dyrektor sprawuje nadzór nad realizacją finansowanych przez Centrum projektów.
2.
W trakcie realizacji projektu Dyrektor, w razie potrzeby, zasięga opinii ekspertów lub zespołów ekspertów w sprawie oceny realizacji projektu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, eksperci lub zespoły ekspertów dokonują analizy:
1)
dokumentów związanych z realizacją projektu;
2)
ustnych lub pisemnych wyjaśnień wykonawcy projektu lub jego pracowników;
3)
zgodności stanu faktycznego ze stanem deklarowanym, w miejscu realizacji projektu.
4.
Po uzyskaniu opinii ekspertów lub zespołu ekspertów Dyrektor może podjąć decyzję o zmianie warunków realizacji projektu lub przerwaniu realizacji projektu.
§  9.
1.
Po zakończeniu realizacji projektu finansowanego przez Centrum Dyrektor może przeprowadzić kontrolę stopnia jego realizacji.
2.
Kontrola wykonywana jest na zlecenie Dyrektora przez co najmniej dwóch ekspertów.
3.
W ramach kontroli eksperci dokonują analizy:
1)
raportu;
2)
dokumentów związanych z przedmiotem kontroli;
3)
ustnych lub pisemnych wyjaśnień wykonawcy projektu lub jego pracowników;
4)
zgodności stanu faktycznego ze stanem deklarowanym, w miejscu realizacji projektu.
4.
Po przeprowadzeniu kontroli eksperci wydają opinię, w której w szczególności wnioskują o uznanie projektu za:
1)
zrealizowany w całości zgodnie z umową;
2)
zrealizowany w części zgodnie z umową;
3)
niezrealizowany lub zrealizowany niezgodnie z umową.
5.
W przypadku opinii zawierającej wnioski, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i 3, Dyrektor może żądać zwrotu odpowiednio części lub całości środków finansowych przekazanych przez Centrum na realizację danego projektu.
§  10.
Warunki i tryb realizacji zadania, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, określa międzynarodowy program mobilności naukowców, w którym uczestniczy Centrum. W zakresie nieuregulowanym w tym programie stosuje się odpowiednio przepisy § 4-9.
§  11.
1.
Do realizacji zadań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, stosuje się warunki i tryb określone przez Ministra, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy przedmiotem zadania zleconego przez Ministra jest realizacja przez Centrum programu lub przedsięwzięcia Ministra, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm.2)), warunki i tryb realizacji tego zadania określa program lub przedsięwzięcie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 795.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.150.1066

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych.
Data aktu: 09/08/2007
Data ogłoszenia: 20/08/2007
Data wejścia w życie: 04/09/2007