Nadanie statutu Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 2 sierpnia 2007 r.
w sprawie nadania statutu Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju

Na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 115, poz. 789) zarządza się, co następuje:
§  1.
Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).

ZAŁĄCZNIK 

STATUT NARODOWEGO CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU

Rozdział  1

Tryb pracy i szczegółowy zakres zadań organów Centrum

§  1.
1.
Dyrektor kieruje działalnością Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zwanego dalej "Centrum", i reprezentuje je na zewnątrz, a także wykonuje inne zadania określone w ustawie z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 115, poz. 789), zwanej dalej "ustawą".
2.
Dyrektor w szczególności:
1)
ustala i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw nauki, zwanemu dalej "Ministrem", roczny plan finansowy Centrum oraz kierunki rozdysponowania środków finansowych;
2)
występuje do Ministra z wnioskami o przyznanie dotacji budżetowych dla Centrum;
3)
występuje do Ministra z wnioskami w sprawie powołania i odwołania zastępców Dyrektora Centrum;
4)
zawiera umowy w sprawach należących do zakresu działania Centrum; opinii Rady Centrum, zwanej dalej "Radą", wymaga zawieranie umów dotyczących rozporządzania majątkiem Centrum o wartości rynkowej przekraczającej równowartość w złotych kwoty 100.000 euro, obliczonej na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski według stanu z dnia poprzedzającego dzień wystąpienia o opinię;
5)
dokonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników Biura Centrum, zwanego dalej "Biurem";
6)
nadaje regulamin organizacyjny Biuru.
§  2.
1.
Dyrektor Centrum działa przy pomocy:
1)
zastępców Dyrektora;
2)
głównego księgowego Centrum;
3)
kierowników komórek organizacyjnych Biura.
2.
W czasie nieobecności Dyrektora lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków działalnością Centrum kieruje i reprezentuje je na zewnątrz zastępca wyznaczony przez Dyrektora.
§  3.
1.
Zastępcy Dyrektora działają w granicach pełnomocnictwa udzielonego im przez Dyrektora.
2.
Zastępcy Dyrektora sprawują nadzór nad wyznaczonymi przez Dyrektora obszarami działalności.
§  4.
Dyrektor ustanawia zespoły ekspertów do wykonywania zadań określonych w ustawie, w szczególności dotyczących sporządzania opinii i ocen ofert składanych przez uprawnione podmioty.
§  5.
1.
Rada działa na podstawie ustawy, niniejszego statutu oraz ustanowionego przez siebie regulaminu.
2.
Rada wykonuje swoje czynności kolegialnie.
3.
Członkowie Rady wykonują swoje funkcje osobiście i nie mogą ustanawiać pełnomocników.
§  6.
1.
Minister zwołuje, otwiera i przewodniczy pierwszemu posiedzeniu nowo wybranej Rady do chwili wyboru jej Przewodniczącego.
2.
Rada ustanawia regulamin na pierwszym posiedzeniu.
§  7.
1.
Posiedzenia Rady odbywają się w razie potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu.
2.
Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady. W razie niemożliwości zwołania posiedzenia przez Przewodniczącego posiedzenie Rady zwołuje członek Rady wyznaczony przez Przewodniczącego.
3.
Posiedzenie Rady zwołuje się także na pisemny wniosek Dyrektora lub przynajmniej pięciu członków Rady złożony Przewodniczącemu Rady. We wniosku wskazuje się proponowany porządek obrad.
4.
Posiedzenie, o którym mowa w ust. 3, powinno odbyć się najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od dnia zgłoszenia wniosku Przewodniczącemu Rady.
5.
Posiedzenia Rady prowadzi Przewodniczący, a w razie jego nieobecności - członek Rady wyznaczony przez Przewodniczącego.
6.
Z ważnych przyczyn posiedzenie Rady może być odwołane, po uprzednim zawiadomieniu członków Rady, co najmniej na 7 dni przed datą planowanego posiedzenia.
§  8.
1.
Zawiadomienie o posiedzeniu Rady powinno być przesłane członkom Rady przesyłką poleconą, pocztą elektroniczną, za pomocą faksu albo dostarczone osobiście, co najmniej na 10 dni przed terminem posiedzenia Rady.
2.
Z ważnych powodów termin, o którym mowa w ust. 1, może ulec skróceniu, nie może być jednak krótszy niż 7 dni.
3.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, określa termin, miejsce posiedzenia oraz porządek obrad.
§  9.
1.
Rada podejmuje uchwały na posiedzeniu w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania sprawy.
2.
W sprawach niecierpiących zwłoki Przewodniczący może zdecydować o podjęciu uchwały w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy).
3.
Uchwały Rady zapadają bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Rady.
4.
Głosowanie jest jawne.
§  10.
1.
W posiedzeniach Rady mają prawo uczestniczyć, bez prawa głosu: Dyrektor, zastępcy Dyrektora, eksperci, członkowie zespołów ekspertów, z zastrzeżeniem ust. 2, a także osoby zaproszone przez Przewodniczącego Rady.
2.
Eksperci oraz członkowie zespołów ekspertów mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Rady, jeżeli przedmiotem jej prac są sprawy dotyczące wykonywanych przez nich zadań.
§  11.
1.
Z posiedzeń Rady sporządza się protokół, który podpisuje osoba prowadząca posiedzenie Rady.
2.
Protokół zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce posiedzenia;
2)
listę obecnych członków Rady;
3)
listę innych osób uczestniczących w posiedzeniu;
4)
przyjęty porządek obrad;
5)
przebieg obrad i treść uchwał.
3.
Protokoły przechowuje się w Biurze.
4.
Obsługę Rady prowadzi Biuro.

Rozdział  2

Organizacja Biura

§  12.
Do zadań Biura należy merytoryczna i techniczna obsługa Dyrektora i zastępców Dyrektora w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy.
§  13.
1.
W skład Biura wchodzą komórki organizacyjne właściwe do spraw:
1)
zarządzania strategicznymi programami badań naukowych i prac rozwojowych;
2)
transferu wyników badań naukowych i prac rozwojowych do gospodarki;
3)
międzynarodowej współpracy naukowej;
4)
analiz i ewaluacji;
5)
informacji i promocji;
6)
administracyjno-kontrolnych;
7)
finansowo-księgowych;
8)
organizacyjno-prawnych.
2.
Bezpośredni nadzór nad komórkami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6 i 8, sprawuje Dyrektor lub zastępcy Dyrektora - w granicach udzielonych im pełnomocnictw.
3.
Bezpośredni nadzór nad komórką właściwą do spraw finansowo-księgowych sprawuje główny księgowy Centrum.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.149.1049

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju.
Data aktu: 02/08/2007
Data ogłoszenia: 17/08/2007
Data wejścia w życie: 25/08/2007