Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 31 marca 2006 r.
w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji:
1)
rodzaje instalacji;
2)
wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych instalacji objętych tym systemem;
3)
długość okresu rozliczeniowego;
4)
substancje objęte tym systemem;
5)
współczynnik ocieplenia wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu.
§  2.
Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji oraz wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych tych instalacji są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
Długość okresu rozliczeniowego dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji wynosi:
1)
dla pierwszego okresu rozliczeniowego - 3 lata obejmujące okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.;
2)
dla drugiego okresu rozliczeniowego - 5 lat obejmujące okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.
§  4.
W okresach rozliczeniowych, o których mowa w § 3, wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji jest objęty dwutlenek węgla (CO2).
§  5.
Współczynnik ocieplenia dla dwutlenku węgla (CO2) służy do porównania wielkości udziału różnych gazów w globalnym ociepleniu i wyraża wielkość wpływu cząsteczki danego gazu na pochłanianie promieniowania długofalowego Ziemi w stosunku do pochłaniania tego promieniowania przez cząsteczkę dwutlenku węgla (CO2) i wynosi 1; współczynnik ocieplenia jest wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu.
§  6.
Instalacje objęte wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji na podstawie dotychczasowych przepisów stają się instalacjami objętymi tym systemem na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 września 2005 r. w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji na lata 2005-2007 (Dz. U. Nr 199, poz. 1646).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1899).

ZAŁĄCZNIK  1

RODZAJE INSTALACJI OBJĘTYCH WSPÓLNOTOWYM SYSTEMEM HANDLU UPRAWNIENIAMI DO EMISJI ORAZ WARTOŚCI PROGOWE ODNIESIONE DO ZDOLNOŚCI PRODUKCYJNYCH INSTALCJI OBJĘTYCH SYSTEMEM

Rodzaje działalności Kod1) Rodzaj instalacji Wartości progowe
Przemysł energetyczny E1 instalacje do spalania paliw z wyjątkiem instalacji spalania odpadów niebezpiecznych lub komunalnych nominalna moc cieplna2) ponad 20 MW
E2 rafinerie ropy naftowej -
E3 piece koksownicze -
Hutnictwo i przemysł metalurgiczny F1 instalacje prażenia lub spiekania rud metali, w tym rudy siarczkowej -
F2 instalacje do pierwotnego lub wtórnego wytopu surówki żelaza lub stali surowej, w tym do ciągłego odlewania stali zdolność produkcyjna3) ponad 2,5 tony wytopu na godzinę
Przemysł mineralny M1.1 instalacje do produkcji klinkieru cementowego w piecach obrotowych zdolność produkcyjna3) ponad 500 ton na dobę
M1.2 instalacje do produkcji wapna zdolność produkcyjna3) ponad 50 ton na dobę
M2 instalacje do produkcji szkła, w tym włókna szklanego zdolność produkcyjna3) ponad 20 ton wytopu na dobę
M3 instalacje do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania zdolność produkcyjna3) ponad 75 ton na dobę i pojemność pieca przekraczająca 4 m3 i gęstość ponad 300 kg wyrobu na m3 pieca
Inne O1 instalacje do produkcji masy włóknistej z drewna lub innych materiałów włóknistych -
O2 instalacje do produkcji papieru lub tektury zdolność produkcyjna3) ponad 20 ton na dobę
Objaśnienia:

1)Decyzja Komisji z dnia 4 maja 2005 r. ustanawiająca kwestionariusz do składania sprawozdań ze stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE (Dz. Urz. WE L 126/43 z 19.05.2005 r.).

2) Ilość energii wprowadzonej do instalacji w paliwie w jednostce czasu przy jej nominalnym obciążeniu.

3) Maksymalna ilość wyrobu lub wyrobów, która może być wytworzona w jednostce czasu w normalnych warunkach pracy instalacji.

Uwaga:

Parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna, zdolność produkcyjna) charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu sumuje się.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 marca 2007 r. (Dz.U.07.45.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.60.429

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Data aktu: 31/03/2006
Data ogłoszenia: 11/04/2006
Data wejścia w życie: 11/04/2006