Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 31 marca 2006 r.
w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji:
1)
rodzaje instalacji;
2)
wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych instalacji objętych tym systemem;
3)
długość okresu rozliczeniowego;
4)
substancje objęte tym systemem;
5)
współczynnik ocieplenia wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu.
§  2.
Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji oraz wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych tych instalacji są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
Długość okresu rozliczeniowego dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji wynosi:
1)
dla pierwszego okresu rozliczeniowego - 3 lata obejmujące okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.;
2)
dla drugiego okresu rozliczeniowego - 5 lat obejmujące okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.
§  4.
W okresach rozliczeniowych, o których mowa w § 3, wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji jest objęty dwutlenek węgla (CO2).
§  5.
Współczynnik ocieplenia dla dwutlenku węgla (CO2) służy do porównania wielkości udziału różnych gazów w globalnym ociepleniu i wyraża wielkość wpływu cząsteczki danego gazu na pochłanianie promieniowania długofalowego Ziemi w stosunku do pochłaniania tego promieniowania przez cząsteczkę dwutlenku węgla (CO2) i wynosi 1; współczynnik ocieplenia jest wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu.
§  6.
Instalacje objęte wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji na podstawie dotychczasowych przepisów stają się instalacjami objętymi tym systemem na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 września 2005 r. w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji na lata 2005-2007 (Dz. U. Nr 199, poz. 1646).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1899).

ZAŁĄCZNIK  1

RODZAJE INSTALACJI OBJĘTYCH WSPÓLNOTOWYM SYSTEMEM HANDLU UPRAWNIENIAMI DO EMISJI ORAZ WARTOŚCI PROGOWE ODNIESIONE DO ZDOLNOŚCI PRODUKCYJNYCH INSTALCJI OBJĘTYCH SYSTEMEM

Rodzaje działalności Kod1) Rodzaj instalacji Wartości progowe
Przemysł energetyczny E1 instalacje do spalania paliw z wyjątkiem instalacji spalania odpadów niebezpiecznych lub komunalnych nominalna moc cieplna2) ponad 20 MW
E2 rafinerie ropy naftowej -
E3 piece koksownicze -
Hutnictwo i przemysł metalurgiczny F1 instalacje prażenia lub spiekania rud metali, w tym rudy siarczkowej -
F2 instalacje do pierwotnego lub wtórnego wytopu surówki żelaza lub stali surowej, w tym do ciągłego odlewania stali zdolność produkcyjna3) ponad 2,5 tony wytopu na godzinę
Przemysł mineralny M1.1 instalacje do produkcji klinkieru cementowego w piecach obrotowych zdolność produkcyjna3) ponad 500 ton na dobę
M1.2 instalacje do produkcji wapna zdolność produkcyjna3) ponad 50 ton na dobę
M2 instalacje do produkcji szkła, w tym włókna szklanego zdolność produkcyjna3) ponad 20 ton wytopu na dobę
M3 instalacje do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania zdolność produkcyjna3) ponad 75 ton na dobę i pojemność pieca przekraczająca 4 m3 i gęstość ponad 300 kg wyrobu na m3 pieca
Inne O1 instalacje do produkcji masy włóknistej z drewna lub innych materiałów włóknistych -
O2 instalacje do produkcji papieru lub tektury zdolność produkcyjna3) ponad 20 ton na dobę
Objaśnienia:

1)Decyzja Komisji z dnia 4 maja 2005 r. ustanawiająca kwestionariusz do składania sprawozdań ze stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE (Dz. Urz. WE L 126/43 z 19.05.2005 r.).

2) Ilość energii wprowadzonej do instalacji w paliwie w jednostce czasu przy jej nominalnym obciążeniu.

3) Maksymalna ilość wyrobu lub wyrobów, która może być wytworzona w jednostce czasu w normalnych warunkach pracy instalacji.

Uwaga:

Parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna, zdolność produkcyjna) charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu sumuje się.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 marca 2007 r. (Dz.U.07.45.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.60.429

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Data aktu: 31/03/2006
Data ogłoszenia: 11/04/2006
Data wejścia w życie: 11/04/2006