Szczegółowy tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 2 marca 2006 r.
w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania konkursu na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Na podstawie art. 84 ust. 7 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417 i Nr 264, poz. 2205) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
2)
Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa;
3)
konkursie - należy przez to rozumieć konkurs na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej, o którym mowa w art. 84 ust. 6 ustawy;
4)
kandydatach - należy przez to rozumieć osoby, które zgłosiły przystąpienie do konkursu;
5)
komisji - należy przez to rozumieć komisję powołaną w celu przeprowadzenia konkursu.
§  2.
Konkurs obejmuje:
1)
ogłoszenie konkursu;
2)
powołanie komisji;
3)
przeprowadzenie konkursu przez komisję i ustalenie jego wyniku.
§  3.
1.
Prezes Prokuratorii Generalnej ustala termin przeprowadzenia konkursu i podaje go do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie.
2.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej Prokuratorii Generalnej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.2)), zwanym dalej "Biuletynem".
§  4.
1.
Ogłoszenie Prezesa Prokuratorii Generalnej o konkursie zawiera:
1)
określenie stanowisk, na które jest przeprowadzany konkurs;
2)
informację o liczbie stanowisk radców Prokuratorii Generalnej obsadzanych w drodze konkursu w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej lub oddziałach Prokuratorii Generalnej;
3)
wskazanie wymagań niezbędnych do zajęcia stanowisk, na które jest przeprowadzany konkurs, określonych w art. 84 ust. 6 ustawy;
4)
wskazanie zakresu zadań i czynności służbowych wykonywanych na stanowisku radcy Prokuratorii Generalnej;
5)
wskazanie dokumentów, o których mowa w § 5;
6)
wskazanie oświadczeń, o których mowa w § 6;
7)
informację o możliwości dołączenia do zgłoszenia o przystąpieniu do konkursu opinii o kandydacie wystawionych przez pracodawców lub inne osoby, a także dokumentów potwierdzających predyspozycje i osiągnięcia zawodowe kandydata;
8)
informację o sposobie, terminie i miejscu składania zgłoszeń o przystąpieniu do konkursu wraz z dokumentami, oświadczeniami lub opiniami, o których mowa w pkt 5-7, a także o sposobie kontaktowania się z komisją.
2.
Termin składania zgłoszeń o przystąpieniu do konkursu nie może być krótszy niż trzydzieści dni od dnia ostatniej publikacji ogłoszenia o konkursie.
§  5.
Do zgłoszenia o przystąpieniu do konkursu dołącza się dokumenty:
1)
zawierające informacje o treści zapisów dotyczących kandydata z Krajowego Rejestru Karnego, bez ograniczenia rodzaju i zakresu danych;
2)
poświadczające ukończenie wyższych studiów prawniczych w Polsce i uzyskanie tytułu magistra albo ukończenie zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Polsce lub ich odpisy poświadczone przez notariusza;
3)
poświadczające odbycie aplikacji i złożenie egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, radcowskiego, adwokackiego albo notarialnego lub ich odpisy poświadczone przez notariusza;
4)
wypełniony kwestionariusz osobowy według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286, z 2002 r. Nr 214, poz. 1812 oraz z 2003 r. Nr 230, poz. 2293) wraz z pisemnym oświadczeniem o sposobie rozwiązania każdego ze stosunków pracy.
§  6.
Do zgłoszenia o przystąpieniu do konkursu dołącza się oświadczenia o:
1)
posiadaniu obywatelstwa polskiego;
2)
korzystaniu z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
3)
nałożonych karach dyscyplinarnych lub toczących się postępowaniach dyscyplinarnych;
4)
wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przeprowadzenia konkursu oraz upowszechnienia informacji o jego wynikach.
§  7.
1.
Konkurs przeprowadza pięcioosobowa komisja, powołana przez Prezesa Prokuratorii Generalnej spośród starszych radców, radców i innych pracowników Prokuratorii Generalnej.
2.
Osoby powołane w skład komisji składają Prezesowi Prokuratorii Generalnej pisemne oświadczenie, że:
1)
nie przystępują do konkursu jako kandydaci;
2)
nie są małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia włącznie żadnego kandydata oraz nie pozostają wobec żadnego kandydata w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności.
3.
W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 2 pkt 2, w czasie trwania konkursu, osoba powołana w skład komisji niezwłocznie informuje o tym Prezesa Prokuratorii Generalnej.
4.
W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 2 lub 3, Prezes Prokuratorii Generalnej odwołuje taką osobę i uzupełnia skład komisji.
§  8.
1.
Prezes Prokuratorii Generalnej wyznacza spośród osób powołanych w skład komisji jej przewodniczącego i sekretarza.
2.
Osoby powołane w skład komisji mogą wybrać spośród siebie zastępcę przewodniczącego komisji. Zastępca przewodniczącego komisji wykonuje zadania przewodniczącego w razie jego nieobecności.
§  9.
1.
Komisja obraduje na posiedzeniach, w terminach ustalonych przez przewodniczącego komisji.
2.
Komisja przeprowadza czynności konkursowe przy udziale co najmniej trzech jej członków.
3.
Z każdego posiedzenia sporządza się protokół. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
§  10.
1.
Komisja podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
2.
W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
§  11.
1.
Przeprowadzenie konkursu obejmuje:
1)
postępowanie wstępne polegające na sporządzeniu wykazu kandydatów i nadaniu numeru identyfikacyjnego każdemu kandydatowi, stosownie do kolejności zgłoszeń;
2)
etap pierwszy polegający na sprawdzeniu spełniania przez kandydatów wymagań formalnych, określonych w ogłoszeniu o konkursie;
3)
etap drugi obejmujący rozmowę kwalifikacyjną.
2.
Etap drugi konkursu kończy się oceną kandydata.
§  12.
1.
W pierwszym etapie konkursu komisja sprawdza, czy złożone przez kandydatów zgłoszenia zawierają wskazane w ogłoszeniu o konkursie dokumenty i oświadczenia, o których mowa w § 5 i 6, a także czy kandydaci spełniają przesłanki określone w art. 84 ust. 6 ustawy. Po sprawdzeniu komisja sporządza wykaz kandydatów dopuszczonych do drugiego etapu konkursu.
2.
W terminie czternastu dni od dnia sporządzenia wykazu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji zawiadamia kandydatów o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do drugiego etapu konkursu. Zawiadomienia dokonuje się na piśmie za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
3.
W zawiadomieniu o:
1)
odmowie dopuszczenia do drugiego etapu konkursu wskazuje się przyczynę odmowy;
2)
dopuszczeniu do drugiego etapu informuje się o terminie i miejscu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
4.
W przypadku nieobecności kandydata w terminie i miejscu wskazanym w zawiadomieniu, komisja może wyznaczyć jeden termin dodatkowy dla wszystkich nieobecnych kandydatów, jeżeli ich nieobecność była spowodowana przyczynami niezależnymi od nich, o ile przed podanym w zawiadomieniu terminem rozmowy kwalifikacyjnej zawiadomią oni komisję o swojej nieobecności i podadzą jej przyczyny.
§  13.
1.
W toku rozmowy kwalifikacyjnej komisja sprawdza wiedzę niezbędną do wykonywania zadań i czynności radcy Prokuratorii Generalnej, z uwzględnieniem znajomości przepisów prawa, orzecznictwa i poglądów doktryny. Sprawdzeniu podlega znajomość:
1)
organizacji i sposobu funkcjonowania Skarbu Państwa oraz podmiotów reprezentujących Skarb Państwa;
2)
przepisów postępowania cywilnego oraz postępowania przed trybunałami i innymi organami orzekającymi, przed którymi występuje Prokuratoria Generalna;
3)
zadań, organizacji i sposobu funkcjonowania zastępstwa procesowego Skarbu Państwa, także w ujęciu historycznym.
2.
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się w ten sposób, że każdemu kandydatowi zadaje się trzy pytania, po jednym z każdego z działów wiedzy określonych w ust. 1. Odpowiedź na każde pytanie komisja ocenia, posługując się punktową skalą ocen od 0 do 20.
3.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej komisja umożliwia kandydatowi zaprezentowanie motywów, które skłoniły go do przystąpienia do konkursu.
§  14.
1.
Prezes Prokuratorii Generalnej, na wniosek przewodniczącego komisji, może upoważnić na piśmie osobę niepowołaną w skład komisji do wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. W upoważnieniu określa się jego zakres.
2.
Do osoby, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio § 7 ust. 2-4.
§  15.
Po przeprowadzeniu konkursu komisja podejmuje uchwałę o wynikach konkursu, zawierającą listę kandydatów wraz z oceną punktową każdego kandydata, sporządzoną w kolejności otrzymanych ocen punktowych.
§  16.
1.
Przewodniczący komisji przekazuje Prezesowi Prokuratorii Generalnej dokumentację konkursu w terminie siedmiu dni od dnia podjęcia uchwały o wynikach konkursu.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera uchwały komisji oraz protokoły z jej posiedzeń, a także dokumenty dostarczone przez kandydatów.
§  17.
1.
W terminie czternastu dni od dnia otrzymania dokumentacji, o której mowa w § 16, Prezes Prokuratorii Generalnej zawiadamia kandydatów o wynikach konkursu, z tym że:
1)
kandydatów, których ocena punktowa nie uzasadnia przyjęcia na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej, informuje się o tym oraz podaje się liczbę punktów, jaką otrzymali kandydaci, którzy będą mogli być przyjęci na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej;
2)
kandydatów, których ocena punktowa uzasadnia przyjęcie na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej, informuje się o tym oraz wskazuje się termin i miejsce zgłoszenia w celu ustalenia spraw związanych z nawiązaniem stosunku pracy.
2.
W zawiadomieniach kierowanych do kandydatów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie podaje się danych osób, które będą mogły być przyjęte na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej.
3.
Zawiadomień, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na piśmie za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
§  18.
W razie stwierdzenia uchybień mogących mieć wpływ na ustalenie wyników konkursu Prezes Prokuratorii Generalnej unieważnia konkurs i postanawia o jego powtórzeniu.
§  19.
1.
Prezes Prokuratorii Generalnej upowszechnia informację o wynikach konkursu w terminie czternastu dni od dnia przedstawienia przez przewodniczącego komisji dokumentacji, o której mowa w § 16.
2.
Informację o wynikach konkursu zamieszcza się w Biuletynie oraz w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej i w siedzibach oddziałów Prokuratorii Generalnej, których dotyczył konkurs.
3.
Informacja o wynikach konkursu zawiera:
1)
oceny punktowe poszczególnych kandydatów;
2)
liczbę punktów, jaką otrzymali kandydaci, którzy będą mogli być przyjęci na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej, wraz z podaniem ich imienia i nazwiska.
§  20.
Obsługę kancelaryjno-biurową prac komisji zapewnia Główny Urząd Prokuratorii Generalnej.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2006 r. i obowiązuje do dnia 15 marca 2009 r.
______

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1894).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.42.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Data aktu: 02/03/2006
Data ogłoszenia: 14/03/2006
Data wejścia w życie: 15/03/2006