Nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 2006 r.
w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe

Na podstawie art. 136 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 83, poz. 930, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom finansowych organów postępowania przygotowawczego i niefinansowych organów postępowania przygotowawczego upoważnień do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe;
2)
szczegółowe zasady nakładania kary grzywny i sposobu jej uiszczania;
3)
sposób ewidencjonowania grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego;
4)
organy właściwe w sprawach rozliczania formularzy mandatu karnego;
5)
wzory formularzy mandatu karnego.
§  2.
Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe są uprawnieni:
1)
upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych,
2)
inspektorzy kontroli skarbowej,
3)
upoważnieni pracownicy urzędów celnych i funkcjonariusze celni,
4)
upoważnieni funkcjonariusze Policji,
5)
upoważnieni funkcjonariusze Straży Granicznej,
6)
upoważnieni żołnierze Żandarmerii Wojskowej

- zwani dalej "funkcjonariuszami".

§  3.
Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego wydaje funkcjonariuszom, o których mowa w:
1)
§ 2 pkt 1 - naczelnik właściwego urzędu skarbowego;
2)
§ 2 pkt 3 - naczelnik właściwego urzędu celnego;
3)
§ 2 pkt 4, pełniącym służbę w:
a)
Komendzie Głównej Policji - Komendant Główny Policji,
b)
komendach wojewódzkich Policji - komendanci wojewódzcy Policji,
c)
komendach powiatowych Policji - komendanci powiatowi Policji,
d)
komendach miejskich Policji - komendanci miejscy Policji;
4)
§ 2 pkt 5, pełniącym służbę w:
a)
Komendzie Głównej Straży Granicznej - Komendant Główny Straży Granicznej,
b)
oddziałach Straży Granicznej - komendanci oddziałów Straży Granicznej;
5)
§ 2 pkt 6, pełniącym służbę w:
a)
Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej - Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej,
b)
oddziałach Żandarmerii Wojskowej - komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej.
§  4.
1.
Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego powinno zawierać oznaczenie podmiotu wydającego upoważnienie, numer upoważnienia, datę wydania i termin ważności, podstawę prawną jego wydania, imię i nazwisko upoważnionego funkcjonariusza, numer ewidencyjny funkcjonariusza określony w legitymacji służbowej, określenie obszaru, na którym upoważnienie jest ważne.
2.
Upoważnienie powinno być podpisane przez organ, który je wydał, oraz opatrzone odciskiem pieczęci urzędowej.
§  5.
1.
Pobrana kara grzywny, nałożona w drodze mandatu karnego, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, jest wpłacana przez funkcjonariusza finansowego organu postępowania przygotowawczego do:
1)
kasy lub na rachunek bankowy:
a)
właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b)
właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2;
2)
kasy właściwego urzędu celnego albo do kasy lub na rachunek bankowy właściwej izby celnej, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 3.
2.
Wzór formularza mandatu karnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Mandat karny kredytowany funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego wydaje ukaranemu za pokwitowaniem odbioru.
2.
Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego przekazuje się niezwłocznie do:
1)
właściwego urzędu skarbowego, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 1;
2)
właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 2;
3)
właściwej izby celnej, za pośrednictwem właściwego urzędu celnego, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 3.
3.
Wzór formularza mandatu karnego kredytowanego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, funkcjonariusz nakładający karę grzywny, na żądanie sprawcy wykroczenia skarbowego, jest obowiązany okazać dokument uprawniający go do nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego.
2.
Przed potwierdzeniem przez sprawcę wykroczenia skarbowego przyjęcia mandatu karnego, funkcjonariusz poucza go o prawie niewyrażenia zgody na przyjęcie mandatu karnego i o skutkach prawnych braku takiej zgody.
3.
Jeżeli za wykroczenie skarbowe przewidziane jest obowiązkowe orzeczenie przepadku przedmiotów, funkcjonariusz poucza sprawcę wykroczenia skarbowego o konieczności wyrażenia zgody na ich przepadek; zgodę tę odnotowuje się w protokole przesłuchania lub na dokumencie mandatu karnego.
4.
Funkcjonariusz poucza również sprawcę wykroczenia skarbowego o konsekwencjach określonych w przepisie art. 31 § 7 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, chyba że za wykroczenie skarbowe nie jest przewidziane orzeczenie przepadku przedmiotów.
5.
Funkcjonariusz, wydając mandat karny kredytowany, poucza ukaranego o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny, w terminie 7 dni od daty przyjęcia tego mandatu, oraz o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie.
§  8.
Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza finansowego organu postępowania przygotowawczego ukarany jest obowiązany wpłacić w terminie, o którym mowa w § 7 ust. 5, na:
1)
rachunek bankowy lub do kasy:
a)
właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b)
właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2;
2)
rachunek bankowy lub do kasy właściwej izby celnej albo do kasy właściwego urzędu celnego, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 3.
§  9.
1.
Funkcjonariusz niefinansowego organu postępowania przygotowawczego karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego wpłaca do kasy lub na rachunek bankowy tego organu.
2.
Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, ukarany wpłaca, w terminie 7 dni od daty przyjęcia tego mandatu, do kasy właściwego niefinansowego organu postępowania przygotowawczego lub na rachunek bankowy tego organu.
3.
Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego nałożonego przez funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się niezwłocznie do właściwego niefinansowego organu postępowania przygotowawczego.
§  10.
1.
Urzędy skarbowe, izby celne i urzędy kontroli skarbowej oraz niefinansowe organy postępowania przygotowawczego prowadzą ewidencje grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego. Ewidencje te mogą być prowadzone w formie elektronicznej.
2.
Ewidencje, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności następujące dane:
1)
serię i numer mandatu;
2)
wysokość grzywny;
3)
datę ukarania;
4)
datę uiszczenia grzywny;
5)
kwalifikację prawną czynu;
6)
wysokość narażonych na uszczuplenie poszczególnych należności publicznoprawnych;
7)
opis zajętych przedmiotów;
8)
datę wystąpienia do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku przedmiotów tytułem środka zabezpieczającego oraz numer wniosku;
9)
datę i treść orzeczenia sądu oraz sygnaturę akt;
10)
datę przekazania do wykonania orzeczenia sądu o przepadku przedmiotów;
11)
sposób wykonania orzeczenia, o którym mowa w pkt 9, ze wskazaniem, czy nastąpiło to przez likwidację w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czy przez zniszczenie przedmiotów;
12)
datę wniosku o uchylenie mandatu;
13)
datę i treść orzeczenia sądu w sprawie uchylenia mandatu;
14)
kwotę grzywny do zwrotu.
3.
W przypadku ewidencji prowadzonych przez urzędy kontroli skarbowej ewidencje te zawierają ponadto datę skierowania do organu egzekucyjnego tytułu wykonawczego wraz z określeniem organu i numeru tego tytułu.
4.
Nadzór na ewidencjami sprawują naczelnicy urzędów skarbowych, dyrektorzy izb celnych i dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej, zaś w odniesieniu do niefinansowych organów postępowania przygotowawczego podmioty, o których mowa w § 3 pkt 3-5.
§  11.
1.
Urzędy skarbowe i urzędy celne oraz niefinansowe organy postępowania przygotowawczego rozliczają funkcjonariuszy z przekazanych im formularzy mandatów karnych i formularzy mandatów karnych kredytowanych.
2.
W przypadku inspektorów kontroli skarbowej rozliczeń, o których mowa w ust. 1, dokonują dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej.
3.
Izby skarbowe oraz izby celne rozliczają odpowiednio urzędy skarbowe oraz urzędy celne z przekazanych im formularzy mandatów karnych i formularzy mandatów karnych kredytowanych.
§  12.
1.
Mandaty karne używane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia mogą być stosowane do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.
2.
Treść mandatów karnych, o których mowa w ust. 1, powinna być zgodna z wymogami określonymi w przepisach art. 136-140 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 703 i Nr 62, poz. 717, z 2001 r. Nr 11, poz. 82 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804, Nr 141, poz. 1178 i Nr 213, poz. 1803, z 2003 r. Nr 84, poz. 774, Nr 137, poz. 1302 i Nr 162, poz. 1569, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 68, poz. 623, Nr 93, poz. 894, Nr 97, poz. 963 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1090, Nr 143, poz. 1199, Nr 177, poz. 1468 i Nr 178, poz. 1479.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1999 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i sposobu wydawania funkcjonariuszom finansowych organów dochodzenia i niefinansowych organów dochodzenia upoważnień do wymierzania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe oraz szczegółowych zasad ich wymierzania i sposobu uiszczania (Dz. U. Nr 96, poz. 1114 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 67), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR FORMULARZA MANDATU KARNEGO

ODCINEK A

wzór

ODCINEK B

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR FORMULARZA MANDATU KARNEGO KREDYTOWANEGO

ODCINEK A

wzór

ODCINEK B

wzór

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.25.184

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe.
Data aktu: 31/01/2006
Data ogłoszenia: 17/02/2006
Data wejścia w życie: 25/02/2006