Nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 2006 r.
w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe

Na podstawie art. 136 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 83, poz. 930, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom finansowych organów postępowania przygotowawczego i niefinansowych organów postępowania przygotowawczego upoważnień do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe;
2)
szczegółowe zasady nakładania kary grzywny i sposobu jej uiszczania;
3)
sposób ewidencjonowania grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego;
4)
organy właściwe w sprawach rozliczania formularzy mandatu karnego;
5)
wzory formularzy mandatu karnego.
§  2.
Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe są uprawnieni:
1)
upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych,
2)
inspektorzy kontroli skarbowej,
3)
upoważnieni pracownicy urzędów celnych i funkcjonariusze celni,
4)
upoważnieni funkcjonariusze Policji,
5)
upoważnieni funkcjonariusze Straży Granicznej,
6)
upoważnieni żołnierze Żandarmerii Wojskowej

- zwani dalej "funkcjonariuszami".

§  3.
Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego wydaje funkcjonariuszom, o których mowa w:
1)
§ 2 pkt 1 - naczelnik właściwego urzędu skarbowego;
2)
§ 2 pkt 3 - naczelnik właściwego urzędu celnego;
3)
§ 2 pkt 4, pełniącym służbę w:
a)
Komendzie Głównej Policji - Komendant Główny Policji,
b)
komendach wojewódzkich Policji - komendanci wojewódzcy Policji,
c)
komendach powiatowych Policji - komendanci powiatowi Policji,
d)
komendach miejskich Policji - komendanci miejscy Policji;
4)
§ 2 pkt 5, pełniącym służbę w:
a)
Komendzie Głównej Straży Granicznej - Komendant Główny Straży Granicznej,
b)
oddziałach Straży Granicznej - komendanci oddziałów Straży Granicznej;
5)
§ 2 pkt 6, pełniącym służbę w:
a)
Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej - Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej,
b)
oddziałach Żandarmerii Wojskowej - komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej.
§  4.
1.
Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego powinno zawierać oznaczenie podmiotu wydającego upoważnienie, numer upoważnienia, datę wydania i termin ważności, podstawę prawną jego wydania, imię i nazwisko upoważnionego funkcjonariusza, numer ewidencyjny funkcjonariusza określony w legitymacji służbowej, określenie obszaru, na którym upoważnienie jest ważne.
2.
Upoważnienie powinno być podpisane przez organ, który je wydał, oraz opatrzone odciskiem pieczęci urzędowej.
§  5.
1.
Pobrana kara grzywny, nałożona w drodze mandatu karnego, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, jest wpłacana przez funkcjonariusza finansowego organu postępowania przygotowawczego do:
1)
kasy lub na rachunek bankowy:
a)
właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b)
właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2;
2)
kasy właściwego urzędu celnego albo do kasy lub na rachunek bankowy właściwej izby celnej, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 3.
2.
Wzór formularza mandatu karnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Mandat karny kredytowany funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego wydaje ukaranemu za pokwitowaniem odbioru.
2.
Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego przekazuje się niezwłocznie do:
1)
właściwego urzędu skarbowego, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 1;
2)
właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 2;
3)
właściwej izby celnej, za pośrednictwem właściwego urzędu celnego, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 3.
3.
Wzór formularza mandatu karnego kredytowanego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, funkcjonariusz nakładający karę grzywny, na żądanie sprawcy wykroczenia skarbowego, jest obowiązany okazać dokument uprawniający go do nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego.
2.
Przed potwierdzeniem przez sprawcę wykroczenia skarbowego przyjęcia mandatu karnego, funkcjonariusz poucza go o prawie niewyrażenia zgody na przyjęcie mandatu karnego i o skutkach prawnych braku takiej zgody.
3.
Jeżeli za wykroczenie skarbowe przewidziane jest obowiązkowe orzeczenie przepadku przedmiotów, funkcjonariusz poucza sprawcę wykroczenia skarbowego o konieczności wyrażenia zgody na ich przepadek; zgodę tę odnotowuje się w protokole przesłuchania lub na dokumencie mandatu karnego.
4.
Funkcjonariusz poucza również sprawcę wykroczenia skarbowego o konsekwencjach określonych w przepisie art. 31 § 7 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, chyba że za wykroczenie skarbowe nie jest przewidziane orzeczenie przepadku przedmiotów.
5.
Funkcjonariusz, wydając mandat karny kredytowany, poucza ukaranego o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny, w terminie 7 dni od daty przyjęcia tego mandatu, oraz o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie.
§  8.
Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza finansowego organu postępowania przygotowawczego ukarany jest obowiązany wpłacić w terminie, o którym mowa w § 7 ust. 5, na:
1)
rachunek bankowy lub do kasy:
a)
właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b)
właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2;
2)
rachunek bankowy lub do kasy właściwej izby celnej albo do kasy właściwego urzędu celnego, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 3.
§  9.
1.
Funkcjonariusz niefinansowego organu postępowania przygotowawczego karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego wpłaca do kasy lub na rachunek bankowy tego organu.
2.
Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, ukarany wpłaca, w terminie 7 dni od daty przyjęcia tego mandatu, do kasy właściwego niefinansowego organu postępowania przygotowawczego lub na rachunek bankowy tego organu.
3.
Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego nałożonego przez funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się niezwłocznie do właściwego niefinansowego organu postępowania przygotowawczego.
§  10.
1.
Urzędy skarbowe, izby celne i urzędy kontroli skarbowej oraz niefinansowe organy postępowania przygotowawczego prowadzą ewidencje grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego. Ewidencje te mogą być prowadzone w formie elektronicznej.
2.
Ewidencje, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności następujące dane:
1)
serię i numer mandatu;
2)
wysokość grzywny;
3)
datę ukarania;
4)
datę uiszczenia grzywny;
5)
kwalifikację prawną czynu;
6)
wysokość narażonych na uszczuplenie poszczególnych należności publicznoprawnych;
7)
opis zajętych przedmiotów;
8)
datę wystąpienia do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku przedmiotów tytułem środka zabezpieczającego oraz numer wniosku;
9)
datę i treść orzeczenia sądu oraz sygnaturę akt;
10)
datę przekazania do wykonania orzeczenia sądu o przepadku przedmiotów;
11)
sposób wykonania orzeczenia, o którym mowa w pkt 9, ze wskazaniem, czy nastąpiło to przez likwidację w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czy przez zniszczenie przedmiotów;
12)
datę wniosku o uchylenie mandatu;
13)
datę i treść orzeczenia sądu w sprawie uchylenia mandatu;
14)
kwotę grzywny do zwrotu.
3.
W przypadku ewidencji prowadzonych przez urzędy kontroli skarbowej ewidencje te zawierają ponadto datę skierowania do organu egzekucyjnego tytułu wykonawczego wraz z określeniem organu i numeru tego tytułu.
4.
Nadzór na ewidencjami sprawują naczelnicy urzędów skarbowych, dyrektorzy izb celnych i dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej, zaś w odniesieniu do niefinansowych organów postępowania przygotowawczego podmioty, o których mowa w § 3 pkt 3-5.
§  11.
1.
Urzędy skarbowe i urzędy celne oraz niefinansowe organy postępowania przygotowawczego rozliczają funkcjonariuszy z przekazanych im formularzy mandatów karnych i formularzy mandatów karnych kredytowanych.
2.
W przypadku inspektorów kontroli skarbowej rozliczeń, o których mowa w ust. 1, dokonują dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej.
3.
Izby skarbowe oraz izby celne rozliczają odpowiednio urzędy skarbowe oraz urzędy celne z przekazanych im formularzy mandatów karnych i formularzy mandatów karnych kredytowanych.
§  12.
1.
Mandaty karne używane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia mogą być stosowane do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.
2.
Treść mandatów karnych, o których mowa w ust. 1, powinna być zgodna z wymogami określonymi w przepisach art. 136-140 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 703 i Nr 62, poz. 717, z 2001 r. Nr 11, poz. 82 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804, Nr 141, poz. 1178 i Nr 213, poz. 1803, z 2003 r. Nr 84, poz. 774, Nr 137, poz. 1302 i Nr 162, poz. 1569, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 68, poz. 623, Nr 93, poz. 894, Nr 97, poz. 963 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1090, Nr 143, poz. 1199, Nr 177, poz. 1468 i Nr 178, poz. 1479.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1999 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i sposobu wydawania funkcjonariuszom finansowych organów dochodzenia i niefinansowych organów dochodzenia upoważnień do wymierzania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe oraz szczegółowych zasad ich wymierzania i sposobu uiszczania (Dz. U. Nr 96, poz. 1114 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 67), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR FORMULARZA MANDATU KARNEGO

ODCINEK A

wzór

ODCINEK B

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR FORMULARZA MANDATU KARNEGO KREDYTOWANEGO

ODCINEK A

wzór

ODCINEK B

wzór

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.25.184

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nakładanie kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe.
Data aktu: 31/01/2006
Data ogłoszenia: 17/02/2006
Data wejścia w życie: 25/02/2006