Prowadzenie ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 25 stycznia 2006 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni

Na podstawie art. 66a ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 i Nr 267, poz. 2255) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające;
2)
wzór formularza do ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające oraz miejsce i termin składania formularza.
§  2. 
1. 
Ewidencję żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające, zwaną dalej "ewidencją", prowadzi się według podziału tych obiektów w zależności od rodzaju na:
1)
barki z własnym napędem;
2)
barki holowane;
3)
barki pchane;
4)
holowniki;
5)
pchacze;
6)
statki pasażerskie służące do przewozu więcej niż 12 pasażerów;
7)
pozostałe obiekty pływające.
2. 
Ewidencję w odniesieniu do:
1)
barek, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, prowadzi się według ich nośności w tonach;
2)
holowników i pchaczy, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, prowadzi się według mocy silnika w kW.
3. 
Ewidencję zestawu pchanego albo holowanego, składającego się odpowiednio z pchacza albo holownika i barek pchanych albo holowanych, prowadzi się w odniesieniu do każdego obiektu pływającego wchodzącego w skład tego zestawu.
4. 
Kierownik śluzowanej barki z własnym napędem, zestawu pchanego albo holowanego podaje obsłudze śluzy dane dotyczące odpowiednio nośności barki z własnym napędem, barek pchanych albo holowanych, określonej w tonach, oraz mocy silnika pchacza albo holownika, określonej w kW.
§  3. 
Wzór formularza do ewidencji, o którym mowa w § 1 pkt 2, zwanego dalej "formularzem", jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Ewidencję prowadzi się na bieżąco, odrębnie w odniesieniu do każdej śluzy i pochylni, rejestrując obiekty pływające według podziału, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2. 
Przejście tego samego obiektu pływającego przez kilka śluz i pochylni podczas jednego rejsu jest ewidencjonowane na każdej śluzie i pochylni.
3. 
Ewidencję prowadzi się za każdy miesiąc kalendarzowy, z okresu dostępności śluzy i pochylni dla żeglugi.
§  5. 
1. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej sporządza za każdy rok kalendarzowy ewidencję zbiorczą żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające na śródlądowej drodze wodnej, na której są one zlokalizowane, lub na jej odcinku lub grupie dróg wodnych, zwaną dalej "ewidencją zbiorczą", na podstawie danych zawartych w ewidencji.
2. 
Wzór formularza do ewidencji zbiorczej, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Ewidencję zbiorczą sporządza się w odniesieniu do śródlądowych dróg wodnych, ich odcinków lub grupy dróg wodnych, uwzględniając klasę drogi wodnej.
4. 
Ewidencję zbiorczą sporządza się zgodnie z wykazem śródlądowych dróg wodnych, który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
5. 
W celu sporządzenia ewidencji zbiorczej dane z ewidencji dotyczące:
1)
śluzy Czersko Polskie i śluzy Miejskiej w miejscowości Bydgoszcz są przekazywane przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu;
2)
śluzy Koźle w miejscowości Kędzierzyn-Koźle są przekazywane przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
6. 
Dane, o których mowa w ust. 4, są przekazywane w terminie 14 dni po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego.
§  6. 
1. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej przekazuje jeden egzemplarz ewidencji zbiorczej:
1)
Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej2),
2)
jednostce określonej w przepisach ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.)

- do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.

2. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej przechowuje jeden egzemplarz ewidencji zbiorczej, o którym mowa w ust. 1, przez co najmniej 3 lata.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1899).

2) Zgodnie z art. 218a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne określone w ustawie zadania i kompetencje Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wykonuje minister właściwy do spraw gospodarki wodnej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

FORMULARZ DO EWIDENCJI ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZY I POCHYLNI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

FORMULARZ DO EWIDENCJI ZBIORCZEJ ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZ I POCHYLNI NA ŚRÓDLĄDOWEJ DRODZE WODNEJ W ........ ROKU

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WYKAZ ŚRÓDLĄDOWYCH DRÓG WODNYCH OBJĘTYCH EWIDENCJĄ ZBIORCZĄ ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZ I POCHYLNI

I. Śródlądowe drogi wodne, ich odcinki i grupy dróg wodnych o znaczeniu transportowym:

1) Odra od śluzy Koźle w miejscowości Kędzierzyn-Koźle do miejscowości Malczyce, wraz z jej szlakiem bocznym od śluzy Opatowice do śluzy Miejskiej w miejscowości Wrocław;

2) Kanał Gliwicki;

3) Kanał Bydgoski i rzeka Brda od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia do rzeki Wisły;

4) Kanał Ślesiński;

5) rzeka Noteć dolna od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia rzeki Drawy;

6) rzeka Wisła od ujścia rzeki Przemszy do stopnia wodnego Przewóz włącznie i Kanał Łączański;

7) rzeka Wisła od miejscowości Płock do stopnia wodnego Włocławek włącznie i Kanał Żerański;

8) rzeka Nogat, rzeka Szkarpawa i rzeka Martwa Wisła.

II. Śródlądowe drogi wodne i grupy dróg wodnych o znaczeniu dla turystyki wodnej:

1) Kanał Augustowski;

2) rzeka Noteć górna od jeziora Gopło do połączenia z Kanałem Górnonoteckim i Kanał Górnonotecki;

3) system Wielkich Jezior Mazurskich;

4) Kanał Elbląski od jeziora Druzno do jeziora Szeląg Wielki.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.21.162

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni.
Data aktu: 25/01/2006
Data ogłoszenia: 09/02/2006
Data wejścia w życie: 24/02/2006