Dokumenty paszportowe oraz tryb postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 24 sierpnia 2006 r.
w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1027) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzory dokumentów paszportowych i wniosków o wydanie dokumentów paszportowych;
2)
sposób pobierania danych biometrycznych i zamieszczania ich w dokumentach paszportowych;
3)
dokumenty wymagane do otrzymania dokumentów paszportowych;
4)
tryb wydawania dokumentów paszportowych, z uwzględnieniem sytuacji, o której mowa w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, zwanej dalej "ustawą";
5)
tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej fałszerstw lub wad w dokumentach paszportowych oraz w sytuacji zniszczenia dokumentu.
§  2.
Określa się wzór:
1)
paszportu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
paszportu dyplomatycznego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
paszportu tymczasowego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia;
5)
wniosku o wydanie dokumentów paszportowych, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia;
6)
kwestionariusza paszportowego na paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego w kraju składa:
1)
wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego;
2)
dwie jednakowe kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
3)
odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia - w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu po raz pierwszy, jeżeli nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby ubiegającej się o paszport na podstawie innych dokumentów;
4)
odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie paszportu zawarła związek małżeński za granicą;
5)
pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego lub ustanowionego przez sąd opiekuna - jeżeli o paszport ubiega się osoba nieposiadająca zdolności do czynności prawnych;
6)
pisemną zgodę rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów albo jednego z rodziców, gdy z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w sprawie wydania paszportu małoletniemu nie przysługuje drugiemu z rodziców, albo orzeczenie sądu rodzinnego, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego lub obojga rodziców;
7)
dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
2.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego przedstawia do wglądu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
3.
Przy ubieganiu się o wydanie małoletniemu paszportu, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy, do wniosku o wydanie paszportu załącza się pisemne żądanie rodziców. Żądanie to jest odnotowywane we wniosku paszportowym.
§  3a. 2
 
1.
Od osoby ubiegającej się o paszport, paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych pobiera się odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków.
2.
W przypadku gdy linie papilarne na palcach wskazujących są nieczytelne lub brak jednego z tych palców, odciski pobiera się kolejno z pary palców środkowych, serdecznych albo pary kciuków.
3.
W przypadku gdy osoba, o której mowa w ust. 1, ma tylko jedną dłoń lub nie posiada pary palców sobie odpowiadających w obu dłoniach, pobiera się odcisk palca wskazującego jednej dłoni. W przypadku gdy linie papilarne na palcu wskazującym są nieczytelne lub brak jest tego palca, odcisk pobiera się w kolejności, o której mowa w ust. 2.
4.
Informację, z których palców odciski będą w formie elektronicznej umieszczone w paszporcie, paszporcie dyplomatycznym lub paszporcie służbowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub o braku możliwości ich pobrania, organ paszportowy odnotowuje we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub w kwestionariuszu paszportowym na paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  4.
1.
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może dołączyć do wniosku fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografie przedstawiające ją w nakryciu głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
2.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
3.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
§  5.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego za granicą składa dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-6, dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może przyjąć odpisy zagranicznych aktów stanu cywilnego, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4, lub inny dokument potwierdzający stan cywilny osoby występującej o wydanie paszportu.
§  6.
1.
Osoba ubiegająca się za granicą o wydanie paszportu tymczasowego umożliwiającego powrót do kraju, nieposiadająca paszportu polskiego, składa dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu, dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
2.
W przypadku braku dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo polskie, potwierdzenie tych danych może nastąpić poprzez pisemne potwierdzenie tożsamości przez organ paszportowy w kraju lub poprzez przyjęcie przez organ paszportowy oświadczenia osoby posiadającej paszport i obywatelstwo polskie.
§  7.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych składa wypełniony kwestionariusz paszportowy na paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy oraz dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-6.
§  8.
1.
Organ paszportowy utrwala w wersji elektronicznej dane, które są zamieszczane w dokumencie paszportowym, podpis osoby występującej o wydanie paszportu, wizerunek twarzy, odciski palców i przekazuje do spersonalizowania dokumentu paszportowego.
2.
Przekazanie danych, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze teletransmisji danych w formie dokumentu elektronicznego.
3.
W przypadku gdy teletransmisja jest niemożliwa dane przekazuje się w formie elektronicznej na nośniku elektronicznym przy zapewnieniu bezpieczeństwa przekazywanych danych.
§  9.
1.
Dokument paszportowy odbiera się osobiście w organie paszportowym lub w innym miejscu wskazanym przez ten organ.
2.
Dokument paszportowy wystawiony osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera przedstawiciel ustawowy tej osoby.
3.
W przypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 4 ustawy, konsul może wspólnie z osobą ubiegającą się o wydanie dokumentu paszportowego ustalić inny sposób dostarczenia dokumentu paszportowego zapewniający bezpieczeństwo dokumentu.
§  10.
1.
Organ paszportowy, przed wydaniem dokumentu paszportowego, umożliwia osobie ubiegającej się o ten dokument sprawdzenie, czy dane osobowe zawarte we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub kwestionariuszu paszportowym są zgodne z danymi osobowymi i biometrycznymi zawartymi w dokumencie paszportowym i w mikroprocesorze dokumentu paszportowego, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy.
2.
Osoba odbierająca dokument paszportowy potwierdza jego odbiór własnoręcznym podpisem, składanym na wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub kwestionariuszu paszportowym.
§  11.
1.
W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę przedstawi do kontroli granicznej dokument paszportowy zniszczony w stopniu uniemożliwiającym jednoznaczne ustalenie tożsamości tej osoby albo zawierający wady:
1)
funkcjonariusz Straży Granicznej:
a)
nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b)
zatrzymuje dokument paszportowy,
c)
wydaje osobie przedstawiającej do kontroli dokument paszportowy zaświadczenie potwierdzające jego zatrzymanie oraz
d)
dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a-c;
2)
komendant placówki Straży Granicznej zawiadamia organ paszportowy, który wydał dokument, o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej i jego przyczynie oraz przekazuje temu organowi zatrzymany dokument paszportowy.
2.
Wadą, o której mowa w ust. 1, jest w szczególności każde odstępstwo od ustalonych wzorów dokumentów paszportowych lub o charakterze technologiczno-technicznym niebędące fałszerstwem.
§  12.
W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę przedstawi do kontroli granicznej dokument paszportowy, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że dokument ten jest sfałszowany:
1)
funkcjonariusz Straży Granicznej:
a)
nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b)
zatrzymuje dokument paszportowy i podejmuje działania zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego oraz
c)
dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a i b;
2)
komendant placówki Straży Granicznej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej i jego przyczynie.
§  13.
Do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r., mogą być przyjmowane podania - kwestionariusze paszportowe według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach (Dz. U. Nr 114, poz. 991, z 2005 r. Nr 262, poz. 2197 oraz z 2006 r. Nr 130, poz. 904).
§  14. 3
Do dnia 29 czerwca 2009 r. przekazywanie danych, o których mowa w § 8, w zakresie dotyczącym organów paszportowych wydających paszport za granicą, może odbywać się w formie dokumentów papierowych.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach (Dz. U. Nr 114, poz. 991, z 2005 r. Nr 262, poz. 2197 oraz z 2006 r. Nr 130, poz. 904).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2006 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR PASZPORTU

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR PASZPORTU DYPLOMATYCZNEGO

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WZÓR PASZPORTU SŁUŻBOWEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZÓR PASZPORTU TYMCZASOWEGO

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 WZÓR WNIOSKU O WYDANIE DOKUMENTU PASZPORTOWEGO

Wymiary 297 x 139 mm

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  4 WZÓR KWESTIONARIUSZA PASZPORTOWEGO NA PASZPORT DYPLOMATYCZNY LUB PASZPORT SŁUŻBOWY MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH

(kwestionariusz należy wypełnić czytelnie literami drukowanymi)

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919).
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.95.795) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2009 r.
3 § 14 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.251.1887) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2007 r.
4 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.95.795) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2009 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.152.1090

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty paszportowe oraz tryb postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia.
Data aktu: 24/08/2006
Data ogłoszenia: 28/08/2006
Data wejścia w życie: 28/08/2006