Dokumenty paszportowe oraz tryb postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 24 sierpnia 2006 r.
w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1027) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzory dokumentów paszportowych i wniosków o wydanie dokumentów paszportowych;
2)
sposób pobierania danych biometrycznych i zamieszczania ich w dokumentach paszportowych;
3)
dokumenty wymagane do otrzymania dokumentów paszportowych;
4)
tryb wydawania dokumentów paszportowych, z uwzględnieniem sytuacji, o której mowa w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, zwanej dalej "ustawą";
5)
tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej fałszerstw lub wad w dokumentach paszportowych oraz w sytuacji zniszczenia dokumentu.
§  2.
Określa się wzór:
1)
paszportu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
paszportu dyplomatycznego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
paszportu tymczasowego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia;
5)
wniosku o wydanie dokumentów paszportowych, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia;
6)
kwestionariusza paszportowego na paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego w kraju składa:
1)
wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego;
2)
dwie jednakowe kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
3)
odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia - w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu po raz pierwszy, jeżeli nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby ubiegającej się o paszport na podstawie innych dokumentów;
4)
odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie paszportu zawarła związek małżeński za granicą;
5)
pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego lub ustanowionego przez sąd opiekuna - jeżeli o paszport ubiega się osoba nieposiadająca zdolności do czynności prawnych;
6)
pisemną zgodę rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów albo jednego z rodziców, gdy z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w sprawie wydania paszportu małoletniemu nie przysługuje drugiemu z rodziców, albo orzeczenie sądu rodzinnego, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego lub obojga rodziców;
7)
dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
2.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego przedstawia do wglądu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
3.
Przy ubieganiu się o wydanie małoletniemu paszportu, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy, do wniosku o wydanie paszportu załącza się pisemne żądanie rodziców. Żądanie to jest odnotowywane we wniosku paszportowym.
§  3a. 2
 
1.
Od osoby ubiegającej się o paszport, paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych pobiera się odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków.
2.
W przypadku gdy linie papilarne na palcach wskazujących są nieczytelne lub brak jednego z tych palców, odciski pobiera się kolejno z pary palców środkowych, serdecznych albo pary kciuków.
3.
W przypadku gdy osoba, o której mowa w ust. 1, ma tylko jedną dłoń lub nie posiada pary palców sobie odpowiadających w obu dłoniach, pobiera się odcisk palca wskazującego jednej dłoni. W przypadku gdy linie papilarne na palcu wskazującym są nieczytelne lub brak jest tego palca, odcisk pobiera się w kolejności, o której mowa w ust. 2.
4.
Informację, z których palców odciski będą w formie elektronicznej umieszczone w paszporcie, paszporcie dyplomatycznym lub paszporcie służbowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub o braku możliwości ich pobrania, organ paszportowy odnotowuje we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub w kwestionariuszu paszportowym na paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  4.
1.
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może dołączyć do wniosku fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografie przedstawiające ją w nakryciu głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
2.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
3.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
§  5.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego za granicą składa dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-6, dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może przyjąć odpisy zagranicznych aktów stanu cywilnego, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4, lub inny dokument potwierdzający stan cywilny osoby występującej o wydanie paszportu.
§  6.
1.
Osoba ubiegająca się za granicą o wydanie paszportu tymczasowego umożliwiającego powrót do kraju, nieposiadająca paszportu polskiego, składa dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu, dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
2.
W przypadku braku dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo polskie, potwierdzenie tych danych może nastąpić poprzez pisemne potwierdzenie tożsamości przez organ paszportowy w kraju lub poprzez przyjęcie przez organ paszportowy oświadczenia osoby posiadającej paszport i obywatelstwo polskie.
§  7.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych składa wypełniony kwestionariusz paszportowy na paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy oraz dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-6.
§  8.
1.
Organ paszportowy utrwala w wersji elektronicznej dane, które są zamieszczane w dokumencie paszportowym, podpis osoby występującej o wydanie paszportu, wizerunek twarzy, odciski palców i przekazuje do spersonalizowania dokumentu paszportowego.
2.
Przekazanie danych, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze teletransmisji danych w formie dokumentu elektronicznego.
3.
W przypadku gdy teletransmisja jest niemożliwa dane przekazuje się w formie elektronicznej na nośniku elektronicznym przy zapewnieniu bezpieczeństwa przekazywanych danych.
§  9.
1.
Dokument paszportowy odbiera się osobiście w organie paszportowym lub w innym miejscu wskazanym przez ten organ.
2.
Dokument paszportowy wystawiony osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera przedstawiciel ustawowy tej osoby.
3.
W przypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 4 ustawy, konsul może wspólnie z osobą ubiegającą się o wydanie dokumentu paszportowego ustalić inny sposób dostarczenia dokumentu paszportowego zapewniający bezpieczeństwo dokumentu.
§  10.
1.
Organ paszportowy, przed wydaniem dokumentu paszportowego, umożliwia osobie ubiegającej się o ten dokument sprawdzenie, czy dane osobowe zawarte we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub kwestionariuszu paszportowym są zgodne z danymi osobowymi i biometrycznymi zawartymi w dokumencie paszportowym i w mikroprocesorze dokumentu paszportowego, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy.
2.
Osoba odbierająca dokument paszportowy potwierdza jego odbiór własnoręcznym podpisem, składanym na wniosku o wydanie dokumentu paszportowego lub kwestionariuszu paszportowym.
§  11.
1.
W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę przedstawi do kontroli granicznej dokument paszportowy zniszczony w stopniu uniemożliwiającym jednoznaczne ustalenie tożsamości tej osoby albo zawierający wady:
1)
funkcjonariusz Straży Granicznej:
a)
nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b)
zatrzymuje dokument paszportowy,
c)
wydaje osobie przedstawiającej do kontroli dokument paszportowy zaświadczenie potwierdzające jego zatrzymanie oraz
d)
dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a-c;
2)
komendant placówki Straży Granicznej zawiadamia organ paszportowy, który wydał dokument, o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej i jego przyczynie oraz przekazuje temu organowi zatrzymany dokument paszportowy.
2.
Wadą, o której mowa w ust. 1, jest w szczególności każde odstępstwo od ustalonych wzorów dokumentów paszportowych lub o charakterze technologiczno-technicznym niebędące fałszerstwem.
§  12.
W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę przedstawi do kontroli granicznej dokument paszportowy, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że dokument ten jest sfałszowany:
1)
funkcjonariusz Straży Granicznej:
a)
nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b)
zatrzymuje dokument paszportowy i podejmuje działania zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego oraz
c)
dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a i b;
2)
komendant placówki Straży Granicznej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy państwowej i jego przyczynie.
§  13.
Do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r., mogą być przyjmowane podania - kwestionariusze paszportowe według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach (Dz. U. Nr 114, poz. 991, z 2005 r. Nr 262, poz. 2197 oraz z 2006 r. Nr 130, poz. 904).
§  14. 3
Do dnia 29 czerwca 2009 r. przekazywanie danych, o których mowa w § 8, w zakresie dotyczącym organów paszportowych wydających paszport za granicą, może odbywać się w formie dokumentów papierowych.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach (Dz. U. Nr 114, poz. 991, z 2005 r. Nr 262, poz. 2197 oraz z 2006 r. Nr 130, poz. 904).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2006 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR PASZPORTU

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR PASZPORTU DYPLOMATYCZNEGO

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WZÓR PASZPORTU SŁUŻBOWEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZÓR PASZPORTU TYMCZASOWEGO

Skala 1:1,202

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 WZÓR WNIOSKU O WYDANIE DOKUMENTU PASZPORTOWEGO

Wymiary 297 x 139 mm

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  4 WZÓR KWESTIONARIUSZA PASZPORTOWEGO NA PASZPORT DYPLOMATYCZNY LUB PASZPORT SŁUŻBOWY MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH

(kwestionariusz należy wypełnić czytelnie literami drukowanymi)

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919).
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.95.795) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2009 r.
3 § 14 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.251.1887) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2007 r.
4 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.95.795) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2009 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.152.1090

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty paszportowe oraz tryb postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia.
Data aktu: 24/08/2006
Data ogłoszenia: 28/08/2006
Data wejścia w życie: 28/08/2006