Postępowanie kwalifikacyjne wobec żołnierzy ubiegających się o wyznaczenie na stanowiska służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 lipca 2006 r.
w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec żołnierzy ubiegających się o wyznaczenie na stanowiska służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 709) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe formy i tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec żołnierzy ubiegających się o wyznaczenie na stanowiska służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego;
2)
wzór kwestionariusza osobowego żołnierza ubiegającego się o wyznaczenie na stanowiska służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
SWW - rozumie się przez to Służbę Wywiadu Wojskowego;
2)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego;
3)
ustawie o ochronie informacji niejawnych - rozumie się przez to ustawę z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711);
4)
postępowaniu sprawdzającym - rozumie się przez to postępowanie sprawdzające, przeprowadzane na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych;
5)
kandydacie - rozumie się przez to żołnierza ubiegającego się o wyznaczenie na stanowiska służbowe w SWW.
§  3.
Postępowanie kwalifikacyjne jest prowadzone z uwzględnieniem przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych i ma na celu ustalenie, czy kandydat:
1)
spełnia określone w ustawie warunki do pełnienia służby w SWW;
2)
daje rękojmię zachowania tajemnicy w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych.
§  4.
Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata przeprowadza komórka organizacyjna SWW właściwa w sprawach kadrowych.
§  5.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się po złożeniu przez kandydata pisemnego podania o przyjęcie do służby w SWW.
2.
Komórka organizacyjna, o której mowa w § 4, w każdym czasie bez podania przyczyny może odstąpić od dalszego przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w przypadku niespełnienia przez kandydata wymogów określonych w ustawie.
§  6.
Kandydat, którego powiadomiono o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego, składa w komórce organizacyjnej, o której mowa w § 4, następujące dokumenty:
1)
wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby w SWW, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia;
2)
własnoręcznie napisany życiorys;
3)
świadectwa stwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne, oraz inne dokumenty potwierdzające umiejętności i osiągnięcia zawodowe;
4)
poświadczające poziom znajomości języków obcych;
5)
opinie służbowe lub świadectwa pracy z dotychczasowych miejsc służby lub pracy;
6)
kopię poświadczenia bezpieczeństwa osobowego lub wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego, o których mowa w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
7)
trzy aktualne zdjęcia.
§  7.
Odmowa wydania kandydatowi poświadczenia bezpieczeństwa, o którym mowa w przepisach ustawy o ochronie informacji niejawnych, skutkuje odstąpieniem od dalszego przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego.
§  8.
1.
Zdolność fizyczną i psychiczną kandydata ustala wojskowa komisja lekarska, do której kieruje kandydata Szef SWW.
2.
Ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej może się odbyć na podstawie orzeczenia wydanego przez wojskową komisję lekarską, w przypadku ubiegania się o przyjęcie do służby w SWW żołnierza Wojskowych Służb Informacyjnych.
§  9.
1.
Kandydat, który ubiega się o przyjęcie do służby w SWW na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności lub predyspozycji, może być poddany:
1)
egzaminowi sprawności fizycznej;
2)
badaniu psychofizjologicznemu;
3)
badaniu psychologicznemu.
2.
Na egzamin i badania, o których mowa w ust. 1, kieruje kandydata Szef SWW.
§  10.
Negatywny wynik albo odmowa poddania się przewidzianym w postępowaniu kwalifikacyjnym badaniom, sprawdzeniom lub czynnościom powoduje odstąpienie od dalszego przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata.
§  11.
1.
Rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem przeprowadza szef komórki organizacyjnej, o której mowa w § 4.
2.
Przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej potwierdza się tożsamość kandydata.
3.
W toku rozmowy kwalifikacyjnej sprawdza się motywacje kandydata, jego cechy osobowe, umiejętności i predyspozycje do służby w SWW.
4.
Wyniki rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem zamieszcza się w kwestionariuszu osobowym, o którym mowa w § 6 pkt 1.
§  12.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne zamyka sporządzenie przez szefa komórki organizacyjnej, o której mowa w § 4, oceny końcowej kandydata, obejmującej ocenę jego przydatności do służby w SWW.
2.
Formułując ocenę końcową kandydata, bierze się pod uwagę w szczególności wyniki przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego, a ponadto:
1)
wiek kandydata;
2)
poziom i kierunek jego wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych;
3)
stopień znajomości języków obcych;
4)
doświadczenie w pełnieniu służby lub wykonywaniu pracy poza granicami państwa;
5)
umiejętności posługiwania się technikami informatycznymi;
6)
posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
§  13.
1.
Ocenę końcową kandydata oraz wnioski dotyczące możliwości przyjęcia go do służby w jednostkach (komórkach) organizacyjnych SWW szef komórki organizacyjnej, o której mowa w § 4, przedstawia Szefowi SWW, który podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu w stosunku do kandydata.
2.
Ocenę, wnioski i decyzję, o których mowa w ust. 1, zamieszcza się w kwestionariuszu osobowym.
§  14.
Szef komórki organizacyjnej, o której mowa w § 4, powiadamia pisemnie kandydata o możliwości przyjęcia lub odmowie przyjęcia go do służby w SWW.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY KANDYDATA DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE WYWIADU WOJSKOWEGO

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.137.981

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie kwalifikacyjne wobec żołnierzy ubiegających się o wyznaczenie na stanowiska służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego.
Data aktu: 26/07/2006
Data ogłoszenia: 31/07/2006
Data wejścia w życie: 31/07/2006