Kwatery funkcyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 kwietnia 2005 r.
w sprawie kwater funkcyjnych

Na podstawie art. 22 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz stanowisk służbowych uprawniających do zajmowania kwater funkcyjnych;
2)
minimalną normę powierzchni użytkowej podstawowej kwater funkcyjnych oraz ich strukturę;
3)
sposób wnoszenia przez osoby zajmujące kwatery funkcyjne opłat za używanie tych kwater;
4)
terminy i tryb zasiedlania oraz zwalniania kwater funkcyjnych.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu skróty oznaczają:
1)
Agencja - Wojskową Agencję Mieszkaniową;
2)
osoba uprawniona - żołnierza służby stałej i inną osobę, zajmujących stanowisko służbowe wymienione w § 3 niniejszego rozporządzenia;
3)
dyrektor oddziału - dyrektora oddziału regionalnego Agencji, właściwego dla miejscowości, w której osoba uprawniona zajmuje stanowisko służbowe;
4)
ustawa - ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
Stanowiskami służbowymi uprawniającymi do zajmowania kwater funkcyjnych są stanowiska:
1)
Ministra Obrony Narodowej;
2)
sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej;
3)
podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej;
4)
Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
5)
Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej;
6)
dyrektora komórki organizacyjnej wchodzącej w skład Ministerstwa Obrony Narodowej;
7)
Biskupa Polowego Wojska Polskiego;
8)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego;
9)
Naczelnego Kapelana Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego;
10)
Dyrektora Centrum Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej;
11)
Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej;
12)
Szefa Wojskowych Służb Informacyjnych;
13)
zaszeregowane do stopnia etatowego generała brygady (kontradmirała) lub wyższego, niewymienione w pkt 4 i 6-12;
14)
dowódcy pułku (dywizjonu Marynarki Wojennej).
§  4.
1.
Minimalna norma powierzchni użytkowej podstawowej kwatery funkcyjnej wynosi:
1)
dla osoby uprawnionej - 21 m2;
2)
dla każdego członka rodziny osoby uprawnionej, o którym mowa w art. 26 ust. 2 ustawy - 7 m2.
2.
Osobie uprawnionej ponad minimalną normę powierzchni użytkowej podstawowej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przysługuje odrębny pokój reprezentacyjny o powierzchni od 15 do 25 m2.
3.
Struktura kwatery funkcyjnej obejmuje nie mniej niż dwa pokoje z kuchnią i łazienką, w tym odrębny pokój reprezentacyjny, o którym mowa w ust. 2.
4.
Jeżeli uzasadnia to struktura zasobu lokali mieszkalnych, którymi Agencja dysponuje w danej miejscowości, dyrektor oddziału - za zgodą Prezesa Agencji - może wydać decyzję o prawie zamieszkiwania w kwaterze funkcyjnej o powierzchni użytkowej podstawowej większej niż wynikająca z ust. 1 i 2.
§  5.
1.
Zasiedlenie kwatery funkcyjnej przez osobę uprawnioną następuje w terminie sześćdziesięciu dni od dnia złożenia przez tę osobę do dyrektora oddziału wniosku, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy.
2.
Osoba uprawniona zasiedla kwaterę funkcyjną na podstawie decyzji, o której mowa w art. 22 ust. 3 ustawy, po sporządzeniu protokołu przyjęcia, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
§  6.
1.
Osoba uprawniona od dnia wydania decyzji o prawie zamieszkiwania w kwaterze funkcyjnej wnosi opłatę za używanie tej kwatery, obliczoną przez dyrektora oddziału zgodnie z art. 36 ustawy, w tym przepisami wydanymi na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy, oraz opłaty pośrednie, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 4 ustawy w odniesieniu do powierzchni użytkowej podstawowej, o której mowa w § 4 ust. 2.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, osoba uprawniona wnosi do dnia sporządzenia protokołu zdania, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
3.
Osoba uprawniona uiszcza opłatę za używanie kwatery funkcyjnej i zaliczkę na opłaty pośrednie w terminie do piętnastego dnia każdego miesiąca w kasie właściwego miejscowo oddziału regionalnego Agencji lub na wskazany rachunek bankowy Agencji. Za datę wpłaty przyjmuje się dzień wpłaty opłaty lub zaliczki do kasy właściwego miejscowo oddziału regionalnego Agencji lub wpływu tych należności na właściwy rachunek bankowy Agencji.
§  7.
1.
Zwolnienie kwatery funkcyjnej następuje nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia zwolnienia osoby uprawnionej ze stanowiska służbowego uprawniającego do zajmowania takiej kwatery, a w przypadku żołnierza służby stałej, o którym mowa w § 3 pkt 13 - zwolnienia ze służby lub przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości, dalszej niż miejscowość pobliska.
2.
Zwolnienie kwatery funkcyjnej następuje przed sporządzeniem protokołu zdania, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
3.
Sporządzenie protokołu zdania, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, następuje nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia zwolnienia kwatery funkcyjnej przez osobę uprawnioną.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 czerwca 2000 r. w sprawie wykazu stanowisk służbowych uprawniających do zajmowania kwater funkcyjnych oraz struktury tych kwater (Dz. U. Nr 49, poz. 575), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 29 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203, Nr 151, poz. 1596 i Nr 254, poz. 2533 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 290).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.76.668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwatery funkcyjne.
Data aktu: 18/04/2005
Data ogłoszenia: 02/05/2005
Data wejścia w życie: 17/05/2005