Przyznawanie nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 7 kwietnia 2005 r.
w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej

Na podstawie art. 121 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki przyznawania nagród specjalnych, zwanych dalej "nagrodami";
2)
rodzaje nagród;
3)
podmioty uprawnione do zgłaszania wniosków o nagrody;
4)
sposób i tryb postępowania w sprawie nagród.
§  2. 
1. 
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, zwany dalej "ministrem", przyznaje nagrody za wybitne, nowatorskie rozwiązania, zastosowane przy następujących rodzajach działań:
1)
opracowaniu programu wspierania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, ukierunkowanego na kompleksowe rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej przez świadczenie usług pomocy środowiskowej;
2)
wdrożeniu programu społecznego, ukierunkowanego na rozwiązywanie trudnych problemów społecznych, takich jak narkomania, alkoholizm, bezdomność, przemoc domowa;
3)
realizacji przedsięwzięć wspierających różne podmioty w realizacji zadań pomocy społecznej w celu rozszerzenia oferty świadczonych usług w ramach wsparcia środowiskowego lub instytucjonalnego;
4)
współpracy z administracją rządową lub samorządową oraz z innymi podmiotami w zakresie tworzenia warunków do usamodzielnienia jednostek i rodzin oraz integracji społecznej, w tym przez likwidowanie istniejących barier społecznych, utworzenie placówki wsparcia środowiskowego, zapewnienie dostępu do dóbr kultury, sportu i turystyki;
5)
(uchylony);
6)
realizowaniu inicjatyw w celu aktywizowania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej;
7)
integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku przez umożliwienie im uczestnictwa w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym;
8)
aktywizowaniu społeczności lokalnej na rzecz rozwiązywania trudnych problemów społecznych oraz wspierania rodzin dysfunkcyjnych;
9)
realizacji przedsięwzięć z zakresu profilaktyki rozwiązywania problemów społecznych, których celem jest integracja społeczna osób i rodzin szczególnego ryzyka.
2. 
Minister może przyznać nagrody również za inne niż wymienione w ust. 1 wybitne, nowatorskie rozwiązania, biorąc pod uwagę ich społeczną użyteczność.
3. 
Nagrody mogą zostać przyznane z inicjatywy własnej ministra albo na wniosek podmiotów, o których mowa w § 4 ust. 1.
§  3. 
Minister przyznaje nagrody pieniężne lub w formie listu gratulacyjnego w dwóch kategoriach:
1)
indywidualnej - pracownikom socjalnym;
2)
zespołowej - jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej oraz podmiotom, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
§  4. 
1. 
Kandydatów do nagród mogą zgłaszać, w formie pisemnej, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych, działających w zakresie pomocy społecznej.
2. 
Wniosek o przyznanie nagrody indywidualnej zawiera:
1)
dane o kandydacie:
a)
imię i nazwisko,
b)
miejsce pracy z adresem lub miejsce prowadzonej działalności z adresem,
c)
stanowisko lub funkcję,
d)
numer telefonu oraz faksu;
2)
nazwę i adres wnioskodawcy;
3)
uzasadnienie wniosku.
3. 
Wniosek o przyznanie nagrody zespołowej zawiera:
1)
dane o jednostce typowanej do nagrody lub podmiocie typowanym do nagrody:
a)
nazwę jednostki lub podmiotu i adres,
b)
numer telefonu i faksu;
2)
nazwę i adres wnioskodawcy;
3)
uzasadnienie wniosku.
§  5. 
Do wniosku o przyznanie nagrody dołącza się:
1)
opis działalności i osiągnięć kandydatów zgłoszonych do nagrody;
2)
materiały dokumentujące opisaną działalność i osiągnięcia, takie jak: opracowania, fotografie, wycinki prasowe;
3)
co najmniej dwie niezależne opinie przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej lub organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych działających w zakresie pomocy społecznej, którzy wykonują obowiązki z zakresu pomocy społecznej i mogą potwierdzić opisaną działalność i osiągnięcia kandydatów zgłoszonych do nagrody.
§  6. 
1. 
Minister corocznie, pisemnie lub przez umieszczenie informacji na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, informuje wojewodów o możliwości składania wniosków o przyznanie nagród.
2. 
Informacja o możliwości składania wniosków o przyznanie nagród zamieszczana jest na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego lub udostępniana w siedzibie urzędu wojewódzkiego w miejscu zwyczajowo przyjętym, na co najmniej 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków.
3. 
Wnioski o przyznanie nagród spełniające warunki określone w § 4 i 5 wnosi się do właściwego wojewody, w terminie do dnia 31 lipca każdego roku.
§  7. 
1. 
Wojewoda sprawdza pod względem formalnym każdy ze złożonych wniosków o przyznanie nagród.
2. 
Wnioski, które nie zawierają wymaganej dokumentacji, wojewoda zwraca wnioskodawcy, wyznaczając na jej uzupełnienie termin 7 dni.
§  8. 
Sprawdzone przez wojewodę wnioski o przyznanie nagród wraz z listami kandydatów zgłoszonych do nagród indywidualnych oraz zespołowych wojewoda przekazuje do Rady Pomocy Społecznej, zwanej dalej "Radą", w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku.
§  9. 
1. 
Rada ocenia pod względem merytorycznym wnioski o przyznanie nagród.
2. 
Rada formułuje propozycje nagród wraz z uzasadnieniem, które przedkłada ministrowi, w terminie do dnia 15 października każdego roku.
§  10. 
Minister przyznaje nagrody na podstawie ocen i propozycji, o których mowa w § 7 i 9.
§  11. 
Pisemne informacje o przyznaniu nagrody pieniężnej oraz nagrody w formie listu gratulacyjnego wręcza się na uroczystości, którą z okazji Dnia Pracownika Socjalnego organizuje minister.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2715).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1038 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyznawanie nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej.
Data aktu: 07/04/2005
Data ogłoszenia: 15/07/2024
Data wejścia w życie: 14/05/2005