Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY1)
z dnia 28 stycznia 2005 r.
w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury

Na podstawie art. 47e ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
inwestycjach - rozumie się przez to roboty budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.2)), oraz wyposażenie w urządzenia niezbędne dla potrzeb kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także zakup wartości niematerialnych i prawnych służących realizacji celów określonych w programach;
2) 1
programach - rozumie się przez to programy ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w tym programy stypendialne lub projekty, o których mowa w art. 47e ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, które są ogłaszane przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "ministrem";
3) 2
środkach - rozumie się przez to wpływy z dopłat do stawek w grach stanowiących monopol Państwa, przekazane na wyodrębniony rachunek Funduszu Promocji Kultury, zwanego dalej "Funduszem", o którym mowa w art. 47e ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych;
4)
zadaniach - rozumie się przez to zadania określone w art. 47e ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych;
5) 3
wnioskodawcach - rozumie się przez to, z zastrzeżeniem § 4 ust. 3, podmioty ubiegające się o dofinansowanie, realizowanych w ramach poszczególnych programów, zadań ze środków: państwowe i samorządowe instytucje kultury, państwowe instytucje filmowe, archiwa, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom szkół artystycznych w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, placówki doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych, uczelnie publiczne i uczelnie niepubliczne, jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez ministra, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych prowadzące działalność w dziedzinie kultury oraz osoby fizyczne.
§  2.
1.
Środki przeznacza się, z zastrzeżeniem ust. 2, na dofinansowanie zadań, w tym zadań inwestycyjnych, które będą wykonywane w ramach realizacji programów.
2.
Ze środków minister może również przyznawać, indywidualne lub zbiorowe, nagrody dla twórców i animatorów kultury.
§  3.
1.
Dofinansowanie, mające na celu promowanie i wspieranie zadań, może nastąpić z inicjatywy wnioskodawcy, po złożeniu w tej sprawie wniosku do ministra, z zastrzeżeniem § 4 i § 10, albo z zastosowaniem procedur wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm.3)).
1a. 4
Wnioski o udzielenie dofinansowania składa się w terminach do dnia: 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania i 31 marca roku, w którym dofinansowanie ma być udzielone.
1b. 5
Wnioski, o których mowa w ust. 1, będą rozpatrywane w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru wniosków, określonego w ust. 1a.
1c. 6
Minister może ogłosić dodatkowy termin naboru wniosków.
2. 7
(uchylony).
§  4.
1.
Minister, na podstawie pełnomocnictwa, może upoważnić dyrektora instytucji kultury, której jest organizatorem, zwanego dalej "podmiotem upoważnionym", do dokonywania wszelkich czynności związanych z zarządzaniem programem, w tym do zawierania umów, rozliczania, kontroli oraz monitorowania programu.
2.
Podmiot upoważniony, o którym mowa w ust. 1, wskazywany jest w ogłoszeniu programu.
3.
Państwowa instytucja kultury podległa ministrowi, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym, nie może być wnioskodawcą ubiegającym się o dofinansowanie zadań w ramach tego programu.
§  5.
Ogłoszenie programu zawiera w szczególności informację o:
1)
rodzaju zadania realizowanego w ramach programu;
2)
wysokości środków przeznaczonych na realizację programu;
3)
terminie i warunkach realizacji zadania;
4)
terminie i miejscu składania wniosków;
5)
terminie udzielenia odpowiedzi;
6)
kryteriach wyboru wniosku;
7)
wymaganych załącznikach do wniosku;
8)
wnioskodawcach uprawnionych do realizacji zadania.
§  6.
1.
Wniosek, z zastrzeżeniem ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy lub nazwę, siedzibę i adres jednostki organizacyjnej będącej wnioskodawcą;
2)
określenie adresata wniosku;
3)
rodzaj zadania i nazwę programu;
4)
wysokość wnioskowanego dofinansowania;
5)
harmonogram realizacji zadania;
6)
oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu zasobów rzeczowych i kadrowych zapewniających prawidłowe wykonanie zadania;
7)
preliminarz całkowitych kosztów zadania.
1a. 8
(uchylony).
1b. 9
(uchylony).
2.
Wniosek o przyznanie nagrody zawiera:
1)
dane osobowe kandydata (kandydatów) do nagrody;
2)
informacje dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności lub informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana;
3)
uzasadnienie wniosku.
§  7.
Wniosek o dofinansowanie ze środków, zaakceptowany przez ministra albo podmiot upoważniony, stanowi podstawę do zawarcia z wnioskodawcą umowy lub porozumienia.
§  8.
Umowa lub porozumienie, o którym mowa w § 7, zawiera w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania i termin jego realizacji;
2)
kwotę dofinansowania oraz termin i tryb przekazywania środków, z uwzględnieniem § 9;
3)
zobowiązanie wnioskodawcy do poddania się kontroli realizowanej przez ministra lub podmiot upoważniony;
4)
sposób rozliczenia środków na dofinansowanie;
5)
warunki i sposób zwrotu niewykorzystanych środków na dofinansowanie albo środków na dofinansowanie wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.
§  9.
Przekazywanie środków na dofinansowanie odbywa się:
1)
w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania lub jako refundacja poniesionych wydatków;
2)
na wydzielony rachunek bankowy wnioskodawcy.
§  9a. 10
 
1.
Minister jest uprawniony do przeprowadzania kontroli realizacji umów i porozumień o dofinansowaniu zadań ze środków z Funduszu.
2.
Kontroli podlega w szczególności:
1)
przebieg i sposób realizacji zadania;
2)
wykorzystanie środków z Funduszu;
3)
sposób prowadzenia dokumentacji księgowej;
4)
prawidłowość rozliczeń.
3.
Podmiot, któremu zostały z Funduszu przyznane środki na dofinansowanie zadań, zwany dalej "beneficjentem Funduszu", jest obowiązany do udostępnienia ministrowi lub podmiotowi upoważnionemu informacji i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli.
4.
Ustalenia kontroli przedstawione są w protokole kontroli, a ocena realizacji zadania przedstawiana jest w wystąpieniu pokontrolnym.
5.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wystąpienie pokontrolne zawiera wnioski i zalecenia pokontrolne ze wskazaniem sposobu ich usunięcia.
6.
Beneficjent Funduszu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosków i zaleceń zawiadamia ministra o ich wykonaniu lub przyczynach ich niewykonania.
§  9b. 11
 
1. 12
Beneficjent Funduszu jest obowiązany do przedstawienia ministrowi, albo odpowiednio podmiotowi upoważnionemu, rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym zgodnie z treścią umowy, w terminie 60 dni od zakończenia zadania - jednak nie później niż do dnia 15 lutego następnego roku po roku przekazania środków.
2.
Beneficjent Funduszu może zostać zobowiązany do przedstawienia ministrowi, albo odpowiednio podmiotowi upoważnionemu, częściowych rozliczeń realizacji zadania. Przedstawienie częściowego rozliczenia według stanu na dzień 31 grudnia jest obowiązkowe w przypadku zadań, których wykonywanie wykracza poza rok budżetowy.
3.
W przypadku niewykorzystania otrzymanych środków beneficjent Funduszu obowiązany jest do zwrotu niewykorzystanej kwoty w terminie 15 dni od daty zakończenia zadania, nie później niż do dnia 15 stycznia następnego roku po roku przekazania środków.
4. 13
W przypadku stwierdzenia wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania nienależnie lub pobrania w nadmiernej wysokości stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.) w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  10.
1.
Wnioskodawcy ubiegający się o przyznanie nagród, o których mowa w § 2 ust. 2, mogą składać do ministra wnioski w dowolnym terminie.
2.
Przekazywanie środków na nagrody odbywa się, na podstawie wniosków zaakceptowanych przez ministra, na rachunek bankowy nagrodzonego lub w formie wypłat gotówkowych w kasie urzędu obsługującego ministra. W przypadku nagrody zespołowej dla zespołu działającego przy instytucji kultury przekazanie może nastąpić na rachunek bankowy tej instytucji.
§  11.
Wnioski złożone na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 18 lipca 2003 r. w sprawie warunków promowania i wspierania zadań z zakresu kultury finansowanych lub dofinansowywanych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach stanowiących monopol Państwa, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków na realizację zadań i ich rozliczania (Dz. U. Nr 130, poz. 1194) i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostaną rozpatrzone na dotychczasowych zasadach.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Kultury kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury (Dz. U. Nr 134, poz. 1430).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 92, poz. 881, Nr 93, poz. 888 i Nr 96, poz. 959.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1207, Nr 145, poz. 1537 i Nr 273, poz. 2703.

1 § 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1833) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

2 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.
3 § 1 pkt 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.221.1620) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1833) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

4 § 3 ust. 1a:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.221.1620) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1833) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 21 lipca 2008 r. zmieniającego niniejsze rozporządzenie (Dz.U.08.139.880) z dniem 16 sierpnia 2008 r.

5 § 3 ust. 1b:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.221.1620) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

6 § 3 ust. 1c dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.221.1620) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.
7 § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.
8 § 6 ust. 1a uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 21 lipca 2008 r. zmieniającego niniejsze rozporządzenie (Dz.U.08.139.880) z dniem 16 sierpnia 2008 r.
9 § 6 ust. 1b uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 21 lipca 2008 r. zmieniającego niniejsze rozporządzenie (Dz.U.08.139.880) z dniem 16 sierpnia 2008 r.
10 § 9a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.
11 § 9b dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.169.1210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 października 2006 r.
12 § 9b ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.247.1833) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.
13 § 9b ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia z dnia 1 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.221.1620) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2006 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.24.200

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury.
Data aktu: 28/01/2005
Data ogłoszenia: 10/02/2005
Data wejścia w życie: 25/02/2005