Sposób prowadzenia przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd ewidencji instrumentów finansowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 17 października 2005 r.
w sprawie sposobu prowadzenia przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd ewidencji instrumentów finansowych

Na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 184, poz. 1539) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia ewidencji:
a)
papierów wartościowych będących przedmiotem oferty publicznej,
b)
papierów wartościowych oraz instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu

- zwanej dalej "ewidencją";

2)
zakres informacji, o której mowa w art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, zwanej dalej "ustawą", na podstawie której Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, zwana dalej "Komisją", dokonuje wpisu do ewidencji;
3)
tryb udostępniania ewidencji, w tym udostępniania jej na stronie internetowej Komisji.
§  2.
1.
Ewidencja jest prowadzona w formie elektronicznej.
2.
Ewidencja zawiera dane, o których mowa w § 3 i 4, oddzielnie dla każdego z emitentów, a w przypadku instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi - podmiotów ubiegających się o dopuszczenie tych instrumentów do obrotu na rynku regulowanym lub o ich wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu.
3.
Wpis do ewidencji polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego danych wskazanych w § 3 i 4.
4.
Wpisu do ewidencji dokonuje się w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania informacji, o której mowa w art. 10 ust. 4 ustawy.
5.
W terminie 1 dnia roboczego od dnia dokonania wpisu do ewidencji Komisja uaktualnia ewidencję na swojej stronie internetowej.
§  3.
W przypadku papierów wartościowych, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, wpisu do ewidencji dokonuje się na podstawie informacji obejmującej następujące dane mające odpowiednie zastosowanie do emitenta:
1)
firma (nazwa), skrót firmy, siedziba i adres emitenta, numer właściwego rejestru, branża, w której działa emitent;
2)
rodzaj papierów wartościowych (w przypadku akcji wskazanie liczby głosów wykonywanych z jednej akcji);
3)
oznaczenie emisji papierów wartościowych;
4)
jednostkowa wartość nominalna papierów wartościowych;
5)
data podjęcia przez właściwy organ emitenta decyzji o emisji papierów wartościowych;
6)
odpowiednio:
a)
data zatwierdzenia przez Komisję prospektu emisyjnego, na podstawie którego przeprowadzono subskrypcję lub sprzedaż papierów wartościowych,
b)
data złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 38 ust. 1 ustawy albo w art. 42 ust. 1 ustawy,
c)
podstawa prawna braku obowiązku sporządzenia, zatwierdzenia i publikacji prospektu emisyjnego;
7)
liczba papierów wartościowych:
a)
będących przedmiotem oferty publicznej,
b)
skutecznie subskrybowanych lub sprzedanych;
8)
cena emisyjna lub cena sprzedaży papierów wartościowych;
9)
data rozpoczęcia i zakończenia subskrypcji lub sprzedaży papierów wartościowych;
10)
informacja o dojściu oferty do skutku.
§  4.
W przypadku papierów wartościowych i instrumentów finansowych, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, wpisu do ewidencji dokonuje się na podstawie informacji obejmującej następujące dane mające odpowiednie zastosowanie do emitenta lub do podmiotu ubiegającego się o dopuszczenie instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym lub o ich wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu:
1)
firma (nazwa), skrót firmy, siedziba i adres emitenta albo podmiotu ubiegającego się o dopuszczenie instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym lub o ich wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu oraz numer właściwego rejestru i branża, w której działa emitent albo podmiot ubiegający się o dopuszczenie instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym lub o ich wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu;
2)
rodzaj papierów wartościowych albo instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi (w przypadku akcji wskazanie liczby głosów wykonywanych z jednej akcji);
3)
oznaczenie emisji papierów wartościowych albo instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi;
4)
jednostkowa wartość nominalna papierów wartościowych, a w przypadku certyfikatów inwestycyjnych - cena emisyjna;
5)
data podjęcia przez właściwy organ emitenta decyzji o emisji papierów wartościowych albo data podjęcia, przez właściwy organ podmiotu ubiegającego się o dopuszczenie instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym lub o wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu, decyzji o ubieganiu się o dopuszczenie instrumentów finansowych do obrotu na rynku regulowanym lub o ich wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu;
6)
odpowiednio:
a)
data zatwierdzenia przez Komisję prospektu emisyjnego albo warunków obrotu, na podstawie którego:

– dopuszczono papiery wartościowe do obrotu na rynku regulowanym,

– dopuszczono instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym,

b)
data złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 38 ust. 1 ustawy albo w art. 42 ust. 1 ustawy,
c)
podstawa prawna braku obowiązku sporządzenia, zatwierdzenia i publikacji prospektu emisyjnego;
7)
nazwa rynku regulowanego, do obrotu na którym papiery wartościowe lub instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi zostały dopuszczone, lub alternatywnego systemu obrotu, do którego papiery wartościowe lub instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi zostały wprowadzone;
8)
liczba papierów wartościowych lub instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu;
9)
data dopuszczenia papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym lub ich wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu albo data dopuszczenia instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym lub ich wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu.
§  5.
1.
W przypadku papierów wartościowych będących przedmiotem oferty publicznej:
1)
dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym z zastrzeżeniem warunku lub
2)
wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu z zastrzeżeniem warunku

- w informacji, o której mowa w § 3 lub 4, wskazuje się liczbę papierów wartościowych faktycznie dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu.

2.
W zakresie określonym w ust. 1, papiery wartościowe uznaje się za dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzone do alternatywnego systemu w dacie ziszczenia się warunku.
§  6.
1.
Ewidencja jest udostępniana do publicznej wiadomości w siedzibie Komisji i na jej stronie internetowej.
2.
W siedzibie Komisji dane z ewidencji udostępnia się na wniosek zainteresowanej osoby.
3.
Udostępnienie danych może nastąpić w formie:
1)
udostępnienia ewidencji w siedzibie Komisji, przy wykorzystaniu sieci informatycznej;
2)
sporządzenia wydruku z ewidencji, obejmującego wszystkie dane zawarte w ewidencji dotyczące podmiotu wskazanego we wniosku, o którym mowa w ust. 2.
4.
Wnioski o udostępnienie danych zawartych w ewidencji mogą być składane przez zainteresowane osoby w formie pisemnej lub ustnej. Wniosek powinien wskazywać podmiot, którego dane mają podlegać udostępnieniu, oraz formę ich udostępnienia.
5.
Komisja udostępnia dane w formie i zakresie wskazanym we wniosku.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 października 2005 r.2)
________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 16 Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 18 listopada 1998 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd ewidencji papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu (Dz. Urz. KPWiG Nr 13, poz. 326).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.206.1714

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd ewidencji instrumentów finansowych.
Data aktu: 17/10/2005
Data ogłoszenia: 21/10/2005
Data wejścia w życie: 24/10/2005