Tryb uzyskiwania przez żołnierzy niezawodowych zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 października 2005 r.
w sprawie trybu uzyskiwania przez żołnierzy niezawodowych zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 Przepisy rozporządzenia stosuje się do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "żołnierzami".
§  2.
1.
Zezwolenia na wyjazd i pobyt za granicą żołnierza, zwanego dalej "zezwoleniem", udziela dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, zwany dalej "dowódcą jednostki wojskowej".
2.
Obowiązek uzyskania zezwolenia, w trybie określonym w rozporządzeniu, nie dotyczy żołnierzy wyjeżdżających:
1)
do służby lub pełniących służbę poza granicami państwa w przypadkach, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117 oraz z 2004 r. Nr 210, poz. 2135);
2)
w celach służbowych poza granice państwa.
§  3.
1.
Zezwolenia udziela się na pisemny wniosek żołnierza.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia żołnierz wnosi drogą służbową.
3.
Zezwolenie może być udzielone również za zgodą żołnierza na pisemny wniosek podmiotu organizującego wyjazd i pobyt za granicą, którym może być:
1)
stowarzyszenie kultury fizycznej lub związek, w którym jest ono zrzeszone, albo inna jednostka organizacyjna prowadząca działalność sportową - jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w celach sportowych;
2)
organ państwowy, organ samorządu terytorialnego, stowarzyszenie albo organizacja społeczna - jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w sprawach należących do ich działalności;
3) 2
 stowarzyszenie zrzeszające żołnierzy rezerwy - jeżeli wyjazd i pobyt dotyczy żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe lub okresową służbę wojskową i wynika z międzynarodowych zobowiązań tego stowarzyszenia.
4.
 Wnioski, o których mowa w ust. 3, wnosi się bezpośrednio do dowódcy jednostki wojskowej.
5.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien być uzasadniony oraz zawierać:
1)
nazwę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową;
2)
określenie celu wyjazdu;
3)
wskazanie zamierzonego miejsca i czasu pobytu za granicą oraz określenie trasy przejazdu i terminu powrotu;
4)
w przypadku wyjazdu, o którym mowa w ust. 3, pisemną zgodę żołnierza na wyjazd i pobyt za granicą.
6.
Wniosek żołnierza albo jego pisemna zgoda powinien zawierać jego oświadczenie o posiadaniu przez niego dokumentu uprawniającego do wyjazdu za granicę.
7.
Wniosek o udzielenie zezwolenia wnosi się na co najmniej trzydzieści dni przed planowanym terminem wyjazdu za granicę.
8.
W uzasadnionych przypadkach dowódca jednostki wojskowej może rozpoznać wniosek mimo niezachowania terminu, o którym mowa w ust. 7.
§  4.
1.
Przełożeni żołnierza opiniują jego wniosek o udzielenie zezwolenia i przesyłają do dalszego rozpatrzenia nie później niż w ciągu dwóch dni od dnia jego otrzymania.
2.
Dowódca jednostki wojskowej powinien rozpatrzyć wniosek w ciągu czternastu dni od dnia jego otrzymania, nie później jednak niż na siedem dni przed planowanym terminem wyjazdu żołnierza za granicę, z zastrzeżeniem ust. 3 i § 3 ust. 8.
3. 3
 Dowódca jednostki wojskowej przed udzieleniem zezwolenia może zwrócić się o opinię do właściwej jednostki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Służby Wywiadu Wojskowego. Opinię wydaje się w ciągu siedmiu dni.
§  5.
1.
Udzielenie zezwolenia polega na zamieszczeniu adnotacji w tej sprawie na wniosku oraz stwierdzeniu tego faktu w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
2.
Z rozkazem, o którym mowa w ust. 1, zapoznaje się, za podpisem, żołnierza.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3, o udzieleniu zezwolenia powiadamia się na piśmie podmiot, który złożył wniosek o udzielenie tego zezwolenia.
4.
Wyciąg z rozkazu, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się żołnierzowi wyjeżdżającemu za granicę.
§  6.
1.
Odmowa udzielenia zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej.
2.
Odwołanie od decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia wnosi się w terminie trzech dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, który wydał tę decyzję, do przełożonego tego dowódcy.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3, o odmowie udzielenia zezwolenia powiadamia się na piśmie podmiot, który złożył wniosek o udzielenie tego zezwolenia.
4.
Wniesienie odwołania przysługuje jedynie żołnierzowi.
5.
Przełożony, o którym mowa w ust. 2, rozpatruje odwołanie w terminie nie później niż na dzień przed planowanym terminem wyjazdu żołnierza za granicę.
6.
W przypadku udzielenia zezwolenia przez przełożonego, o którym mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym. Przepisy § 5 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
7.
Od decyzji wydanej po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny odwołanie nie przysługuje.
§  7.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu i pobytu za granicą żołnierz jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie dowódcę jednostki wojskowej.
§  7a. 4
 W przypadku gdy żołnierz zajmuje stanowisko służbowe dowódcy jednostki wojskowej lub jego zastępcy, zezwolenia udziela przełożony dowódcy jednostki wojskowej. Przepisy § 3-7 stosuje się odpowiednio.
§  8.
 Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 listopada 1992 r. w sprawie zasad i trybu uzyskiwania przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą oraz właściwości organów wojskowych w tych sprawach (Dz. U. Nr 89, poz. 444, z 1995 r. Nr 50, poz. 272 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 430).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 2011 r. (Dz.U.11.28.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2011 r.
2 § 3 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 2011 r. (Dz.U.11.28.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2011 r.
3 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.240.1744) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2007 r.
4 § 7a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 2011 r. (Dz.U.11.28.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2011 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.201.1668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb uzyskiwania przez żołnierzy niezawodowych zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą.
Data aktu: 03/10/2005
Data ogłoszenia: 14/10/2005
Data wejścia w życie: 29/10/2005