Kryteria oraz procedury dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 7 września 2005 r.
w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu2)

Na podstawie art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
procedurę dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu;
2)
kryteria dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów:
a)
niebezpiecznych,
b)
obojętnych,
c)
innych niż niebezpieczne i obojętne.
§  2.
Procedura dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu obejmuje:
1)
sporządzanie podstawowej charakterystyki odpadów, zwanej dalej "podstawową charakterystyką";
2)
przekazanie podstawowej charakterystyki;
3)
poddanie odpadów okresowej kontroli, zwanej dalej "testem zgodności", w celu weryfikacji informacji zawartych w podstawowej charakterystyce;
4)
okresowe dostarczanie testów zgodności;
5)
weryfikację odpadów na miejscu ich składowania;
6) 1
 wskazanie odpadów, dla których podstawową charakterystykę sporządza się bez przeprowadzenia badań i testów zgodności.
§  3.
1. 2
 Podstawowa charakterystyka sporządzana przez wytwórcę lub posiadacza odpadów odpowiedzialnego za gospodarowanie tymi odpadami, a w przypadku odpadów komunalnych - przez prowadzącego działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, o którym mowa w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 oraz z 2006 r. Nr 144, poz. 1042), zawiera:
1)
informacje podstawowe:
a)
nazwę, siedzibę i adres wytwórcy lub posiadacza odpadów kierującego odpady na składowisko odpadów,
b)
kod odpadu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206),
c)
syntetyczny opis procesu wytwarzania odpadów uwzględniający podstawowe użyte surowce i wytworzone produkty,
d)
oświadczenie o braku w odpadach kierowanych na składowisko odpadów wymienionych w art. 55 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach,
e)
opis zastosowanego procesu unieszkodliwiania lub odzysku, a także opis sposobu segregowania odpadów lub oświadczenie o przyczynie, dla której wymienione działania nie zostały wykonane,
f)
opis odpadu podający kolor, postać fizyczną oraz jego zapach,
g)
wykaz właściwości z załącznika nr 4 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, w odniesieniu do odpadów niebezpiecznych, które mogą zostać przekwalifikowane na inne niż niebezpieczne na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 maja 2004 r. w sprawie warunków, w których uznaje się, że odpady nie są niebezpieczne (Dz. U. Nr 128, poz. 1347),
h)
wskazanie typu składowiska odpadów, na którym odpady po przeprowadzeniu badań zgodnie z kryteriami dopuszczenia odpadów do składowania mogą być składowane,
i)
oświadczenie o braku możliwości odzysku, w tym recyklingu odpadów,
j)
podanie częstotliwości przeprowadzania testów zgodności;
2)
informacje dodatkowe, o ile są istotne dla eksploatacji danego typu składowiska odpadów, dotyczące:
a)
fizykochemicznego składu oraz podatności na wymywanie,
b)
zachowania środków ostrożności na składowisku odpadów.
2.
Podstawową charakterystykę może stanowić kopia wydanej decyzji lub kopia przyjętej informacji, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, pod warunkiem że zawiera ona informacje, o których mowa w ust. 1.
3.
Jeżeli wydana decyzja lub przyjęta informacja nie zawiera wszystkich informacji, o których mowa w ust. 1, podstawową charakterystykę uzupełnia się o brakujące informacje.
§  4.
1.
Podstawową charakterystykę sporządza się dla odpadów:
1)
wytwarzanych regularnie, czyli powstających w instalacjach jednego rodzaju pod względem technologicznym, przy zastosowaniu surowców charakterystycznych dla tego procesu technologicznego;
2)
wytwarzanych nieregularnie, czyli powstających w instalacjach i procesach różnego rodzaju, lub dla odpadów, których skład nie może zostać jednoznacznie scharakteryzowany, w szczególności odpadów powstających wskutek wstępnego przetwarzania, mieszania lub innych działań powodujących zmianę charakteru lub składu tych odpadów.
2. 3
 Podstawową charakterystykę bez przeprowadzenia badań, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. h, sporządza się dla odpadów:
1)
obojętnych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
dla których wszelkie informacje niezbędne do sporządzenia podstawowej charakterystyki są znane i uzasadnione, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi składowania odpadów, określonymi w wymaganych prawem decyzjach właściwych organów;
3)
dla których wykonywanie badań jest niepraktyczne lub dla których testy zgodności nie mogą zostać wykonane ze względów technicznych lub właściwe metody badań poszczególnych kryteriów dopuszczania, o których mowa w § 10, są niedostępne;
4)
komunalnych.
3. 4
 (uchylony).
4.
  5  W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, odpady mogą być dopuszczone do składowania na składowisku odpadów danego typu, jeżeli wytwórca lub posiadacz odpadów odpowiedzialny za ich zagospodarowanie przekaże informacje w tym zakresie zarządzającemu składowiskiem.
§  5.
1.
Podstawowa charakterystyka dla odpadów wytwarzanych regularnie zawiera informacje, o których mowa w § 3, oraz wskazanie:
1)
zmian mogących wystąpić w składzie odpadów;
2)
zmian cech charakterystycznych odpadów;
3)
podatności odpadów na wymywanie ustalane podczas testu wymywania przeprowadzonego dodatkowo na partii odpadów, o ile test jest uzasadniony;
4)
głównych zmieniających się właściwości odpadów.
2.
Podstawową charakterystykę sporządza się ponownie, jeżeli w instalacji wprowadzono zmiany związane z zastosowaniem innych surowców, materiałów lub zmiany powodujące zmniejszenie albo zwiększenie negatywnego oddziaływania na środowisko.
§  6.
Dla każdej partii odpadów wytwarzanych nieregularnie przed ich skierowaniem na składowisko odpadów sporządza się odrębną podstawową charakterystykę.
§  7.
1.
Odpady kierowane na składowisko odpadów danego typu poddaje się testowi zgodności, podczas którego sprawdza się dopuszczalne wartości wymywania oraz dodatkowo wybrane parametry charakterystyczne dla danego rodzaju odpadów.
2.
Test zgodności przeprowadza się:
1)
co najmniej raz na 12 miesięcy lub częściej, jeżeli wynika z podstawowej charakterystyki;
2)
w przypadku zmian w procesie produkcji, w szczególności dotyczących zmiany użytych surowców i materiałów.
3.
W przypadku braku zgodności wyniku testu zgodności z informacjami zawartymi w podstawowej charakterystyce podstawową charakterystykę sporządza się ponownie.
4. 6
 Testu zgodności nie wykonuje się dla odpadów, o których mowa w § 4 ust. 2.
§  8.
1.
Weryfikacja odpadów dokonywana przez zarządzającego składowiskiem na miejscu ich składowania polega na:
1)
oględzinach przed i po rozładunku odpadów;
2)
sprawdzeniu zgodności składowanych odpadów z podstawową charakterystyką.
2.
W przypadku stwierdzenia niezgodności składowanych odpadów z informacjami zawartymi w podstawowej charakterystyce lub niedostarczenia testów zgodności w wyznaczonym terminie odmawia się przyjęcia odpadów na składowisko odpadów.
3.
Weryfikacja odpadów może być przeprowadzana w miejscu ich wytwarzania, jeżeli są one składowane na składowisku odpadów zarządzanym przez ich wytwórcę.
4.
Próbki przyjmowanych odpadów pobiera się co najmniej raz w miesiącu i przechowuje je przez okres co najmniej miesiąca.
5. 7
 Próbek nie pobiera się dla odpadów, dla których nie przeprowadza się badań i testów zgodności.
§  9.
1.
Podstawową charakterystykę oraz testy zgodności przekazuje się zarządzającemu składowiskiem odpadów przed umieszczeniem odpadów na składowisku odpadów.
2.
Podstawowa charakterystyka oraz testy zgodności są przechowywane przez zarządzającego składowiskiem do czasu zamknięcia składowiska, a następnie przekazywane właścicielowi lub zarządzającemu nieruchomością.
§  10.
1. 8
 Kryteria dopuszczania odpadów niebezpiecznych do składowania na składowisku odpadów niebezpiecznych są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
1a.
  9  Kryteria dopuszczania odpadów obojętnych do składowania na składowisku odpadów obojętnych są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
1b.
  10  Kryteria dopuszczania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, które nie stanowią odpadów komunalnych, do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
1c.
  11  Kryteria dopuszczania odpadów o kodach 19 08 05, 19 08 12, 19 08 14, 19 12 12 oraz z grupy 20 do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne są określone w załączniku nr 4a do rozporządzenia.
1d.
  12  Kryteria dopuszczania stałych, niewchodzących w reakcje, odpadów powstałych po przetworzeniu odpadów niebezpiecznych do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne są określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2.
  13  (uchylony).
3.
  14  Kryteria dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu uważa się za spełnione, jeżeli są potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi przez laboratorium akredytowane lub posiadające:
1)
certyfikat wdrożonego systemu jakości lub
2)
uprawnienia do badania właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów nadane w trybie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11, poz. 84, z późn. zm.)

w zakresie badania parametrów wyszczególnionych w załącznikach nr 2-5 do rozporządzenia metodami wyszczególnionymi w decyzji Rady nr 2003/33/WE z dnia 19 grudnia 2002 r. ustanawiającej kryteria i procedury przyjęcia odpadów na składowiska na podstawie art. 16 i załącznika II do dyrektywy 1999/31/WE (Dz. Urz. WE L 11 z 16.01.2003, str. 27; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 7, str. 314).

§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
_________

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 06.05.2005 r. pod numerem 2005/0206/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597). Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia decyzji Rady nr 2003/33/WE z dnia 19 grudnia 2002 r. ustanawiającej kryteria i procedury przyjęcia odpadów na składowiskach zgodnie z art. 16 i załącznikiem II do dyrektywy 1999/31/WE w zakresie kryteriów i procedur dopuszczania odpadów na powierzchniowe składowiska odpadów (Dz. Urz. WE L 11 z 16.01.2003 r., str. 27).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 113, poz. 984 i Nr 199, poz. 1671, z 2003 r. Nr 7, poz. 78, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1208 i Nr 191, poz. 1956 oraz z 2005 r. Nr 25, poz. 202, Nr 90, poz. 758, Nr 130, poz. 1087, Nr 175, poz. 1458 i 1462 i Nr 180, poz. 1495.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 15

Odpady obojętne, dla których podstawową charakterystykę sporządza się bez przeprowadzania badań, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. h1)

Kod odpadu Opis
10 11 032) Odpady włókna szklanego i tkanin z włókna szklanego
15 01 07 Opakowania ze szkła
17 01 013) Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów
17 01 023) Gruz ceglany
17 01 033) Odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia
17 01 073) Zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06
17 02 02 Szkło
17 05 044) Gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03
19 12 05 Szkło
20 01 025) Szkło
20 02 026) Gleba i ziemia, w tym kamienie
Objaśnienia:

1) Odpady obojętne, co do których nie zachodzi podejrzenie o ich zanieczyszczeniu innymi materiałami lub odpadami, które mogą powodować zwiększone zagrożenie dla środowiska.

2) Odpady włókna szklanego i tkanin z włókna szklanego wyłącznie bez organicznych substancji wiążących.

3) Odpady budowlane o niskiej zawartości innych materiałów, w szczególności metali, tworzyw sztucznych, gleby, substancji organicznych, drewna, gumy, z wyłączeniem odpadów:

- skażonych nieorganicznymi lub organicznymi substancjami niebezpiecznymi podczas procesów produkcyjnych,

- zawierających znaczące ilości powłok ochronnych na bazie substancji chloroorganicznych,

- służących do przechowywania i stosowania innych substancji niebezpiecznych - pestycydów, rtęci itp.

4) Z wyłączeniem wierzchniej warstwy gleby i torfu oraz gleby i kamieni z miejsc skażonych.

5) Wyłącznie selektywnie zbierane szkło.

6) Wyłącznie jako odpady z ogrodów i parków, z wyłączeniem wierzchniej warstwy gleby i torfu.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 16

Kryteria dopuszczania odpadów niebezpiecznych do składowania na składowisku odpadów niebezpiecznych

1.
 Kryteria decydujące o możliwości skierowania odpadów do składowania na składowisku odpadów niebezpiecznych obejmują:
1)
dopuszczalne graniczne wartości wymywania;
2)
parametry dodatkowe.
2.
Dopuszczalne wartości graniczne dla odpadów ziarnistych o małych wymiarach poszczególnych elementów wyznacza się przy stosunku cieczy do fazy stałej 10 lub 2 l/kg całkowitej zawartości składników, przy czym test pomocniczy wykonuje się w przypadku braku możliwości przeprowadzenia testu podstawowego.
3.
Dopuszczalne wartości graniczne dla odpadów monolitycznych o dużych wymiarach poszczególnych elementów wyznacza się zgodnie z testem podstawowym.

Graniczne wartości wymywania

Lp. Składnik Dopuszczalne graniczne wartości wymywania*)
ciecz/faza stała = 10 l/kg

[mg/kg suchej masy] test podstawowy

ciecz/faza stała = 2 l/kg

[mg/kg suchej masy] test pomocniczy

1 2 3 4
1 Arsen (As) 25 6
2 Bar (Ba) 300 100
3 Kadm (Cd) 5 3
4 Chrom całkowity (Cr) 70 25
5 Miedź (Cu) 100 50
6 Rtęć (Hg) 2 0,5
7 Molibden (Mo) 30 20
8 Nikiel (Ni) 40 20
9 Ołów (Pb) 50 25
10 Antymon (Sb) 5 2
11 Selen (Se) 7 4
12 Cynk (Zn) 200 90
13 Chlorki (Cl-) 25.000 17.000
14 Fluorki (F-) 500 200
15 Siarczany (SO42-) 50.000 25.000
16 Rozpuszczony węgiel organiczny (DOC) 1.000 480
17 Stałe związki rozpuszczone (TDS)**) 100.000 70.000

Objaśnienie:

*) Dopuszczalne graniczne wartości wymywania w przypadku odpadów składowanych na składowiskach wyposażonych w systemy gromadzenia odcieków kierowanych następnie do oczyszczalni ścieków, z wyjątkiem składników DOC i TDS, uznaje się za spełnione w przypadku wartości wyższych niż określone w tabeli.

**) Wartości dla stałych związków rozpuszczonych (TDS) mogą być stosowane zamiennie dla wartości siarczanów i chlorków.

Parametry dodatkowe

Lp. Kryterium Wartość graniczna
1 Strata przy prażeniu (LOI) 10 %suchej masy
2 Ogólny węgiel organiczny (TOC) 6 %suchej masy
3 Zdolność do neutralizacji kwasów (ANC) do określenia celem uzyskania pH 7

ZAŁĄCZNIK Nr 3 17

Kryteria dopuszczania odpadów obojętnych do składowania na składowisku odpadów obojętnych

1.
 Kryteria decydujące o możliwości skierowania odpadów do składowania na składowisku odpadów obojętnych obejmują:
1)
dopuszczalne graniczne wartości wymywania;
2)
parametry dodatkowe.
2.
Dopuszczalne wartości graniczne dla odpadów wyznacza się przy stosunku cieczy do fazy stałej 10 lub 2 l/kg całkowitej zawartości składników, przy czym test pomocniczy wykonuje się w przypadku braku możliwości przeprowadzenia testu podstawowego.

Graniczne wartości wymywania

Lp. Składnik Dopuszczalne graniczne wartości wymywania*)
ciecz/faza stała = 10 l/kg

[mg/kg suchej masy] test podstawowy

ciecz/faza stała = 2 l/kg

[mg/kg suchej masy] test pomocniczy

1 2 3 4
1 Arsen (As) 0,5 0,1
2 Bar (Ba) 20 7
3 Kadm (Cd) 0,04 0,03
4 Chrom całkowity (Cr) 0,5 0,2
5 Miedź (Cu) 2 0,9
6 Rtęć (Hg) 0,01 0,003
7 Molibden (Mo) 0,5 0,3
8 Nikiel (Ni) 0,4 0,2
9 Ołów (Pb) 0,5 0,2
10 Antymon (Sb) 0,06 0,02
11 Selen (Se) 0,1 0,06
12 Cynk (Zn) 4 2
13 Chlorki (Cl-) 800 550
14 Fluorki (F-) 10 4
15 Siarczany (SO42-) 1.000 560
16 Wskaźnik fenolowy 1 0,5
17 Rozpuszczony węgiel organiczny (DOC) 500 240
18 Stałe związki rozpuszczone (TDS)**) 4.000 2.500

Objaśnienie:

*) Dopuszczalne graniczne wartości wymywania w przypadku odpadów składowanych na składowiskach wyposażonych w systemy gromadzenia odcieków kierowanych następnie do oczyszczalni ścieków, z wyjątkiem składników DOC i TDS, uznaje się za spełnione w przypadku wartości wyższych niż określone w tabeli.

**) Wartości dla stałych związków rozpuszczonych (TDS) mogą być stosowane zamiennie dla wartości siarczanów i chlorków.

Parametry dodatkowe

Lp. Parametr Wartość graniczna [mg/kg suchej masy]
1 2 3
1 Ogólny węgiel organiczny (TOC) 30.000
2 Benzen, toluen, etylobenzen i ksyleny (BTEX) 6
3 Polichlorowane bifenyle, 7 kongenerów (PCB) 1
4 Olej mineralny (C10 do C40) 500
5 Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) 1

ZAŁĄCZNIK Nr 4 18

Kryteria dopuszczania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, które nie stanowią odpadów komunalnych, do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne

1.
 Kryteria decydujące o możliwości skierowania odpadów do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne obejmują:
1)
dopuszczalne graniczne wartości wymywania;
2)
parametry dodatkowe.
2.
Dopuszczalne wartości graniczne dla odpadów ziarnistych o małych wymiarach poszczególnych elementów, przeznaczonych do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne, wyznacza się przy stosunku cieczy do fazy stałej 10 lub 2 l/kg całkowitej zawartości składników, przy czym test pomocniczy wykonuje się w przypadku braku możliwości przeprowadzenia testu podstawowego.
3.
Dopuszczalne wartości graniczne dla odpadów monolitycznych o dużych wymiarach poszczególnych elementów wyznacza się zgodnie z testem podstawowym.
4.
Składowanie odpadów innych niż niebezpieczne na bazie gipsu odbywa się wyłącznie na składowiskach odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne z odpadami, co do których spełnione zostały wymagania dotyczące rozpuszczonego węgla organicznego i ogólnego węgla organicznego, wyszczególnionych w tabeli określającej dopuszczalne graniczne wartości wymywania oraz określającej parametry dodatkowe.

Graniczne wartości wymywania

Lp. Składnik Dopuszczalne graniczne wartości wymywania*)
ciecz/faza stała = 10 l/kg

[mg/kg suchej masy] test podstawowy

ciecz/faza stała = 2 l/kg

[mg/kg suchej masy] test pomocniczy

1 2 3 4
1 Arsen (As) 2 0,4
2 Bar (Ba) 100 30
3 Kadm (Cd) 1 0,6
4 Chrom całkowity (Cr) 10 4
5 Miedź (Cu) 50 25
6 Rtęć (Hg) 0,2 0,05
7 Molibden (Mo) 10 5
8 Nikiel (Ni) 10 5
9 Ołów (Pb) 10 5
10 Antymon (Sb) 0,7 0,2
11 Selen (Se) 0,5 0,3
12 Cynk (Zn) 50 25
13 Chlorki (Cl-) 15.000 10.000
14 Fluorki (F-) 150 60
15 Siarczany (SO42-) 20.000 10.000
16 Rozpuszczony węgiel organiczny (DOC) 800 380
17 Stałe związki rozpuszczone (TDS)**) 60.000 40.000

Objaśnienie:

*) Dopuszczalne graniczne wartości wymywania w przypadku odpadów składowanych na składowiskach wyposażonych w systemy gromadzenia odcieków kierowanych następnie do oczyszczalni ścieków, z wyjątkiem składników DOC i TDS, uznaje się za spełnione w przypadku wartości wyższych niż określone w tabeli.

**) Wartości dla stałych związków rozpuszczonych (TDS) mogą być stosowane zamiennie dla wartości siarczanów i chlorków.

ZAŁĄCZNIK Nr 4a 19

KRYTERIA DOPUSZCZANIA ODPADÓW O KODACH 19 08 05, 19 08 12, 19 08 14, 19 12 12 ORAZ Z GRUPY 20 DO SKŁADOWANIA NA SKŁADOWISKU ODPADÓW INNYCH NIŻ NIEBEZPIECZNE I OBOJĘTNE

Lp. Parametr Wartość graniczna
1 2 3
1 Ogólny węgiel organiczny (TOC) 5 % suchej masy
2 Strata przy prażeniu (LOI) 8 % suchej masy
3 Ciepło spalania maksimum 6 MJ/kg suchej masy

ZAŁĄCZNIK Nr 5 20

Kryteria dopuszczania stałych, niewchodzących w reakcje, odpadów powstałych po przetworzeniu odpadów niebezpiecznych do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne

1.
 Kryteria decydujące o możliwości skierowania odpadów do składowania na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne wraz z odpadami innymi niż niebezpieczne obejmują:
1)
dopuszczalne graniczne wartości wymywania;
2)
parametry dodatkowe.
2.
Dopuszczalne wartości graniczne dla odpadów ziarnistych o małych wymiarach poszczególnych elementów, przeznaczonych do składowania w kwaterach razem z odpadami niebezpiecznymi stabilnymi i niereaktywnymi1), wyznacza się przy stosunku cieczy do fazy stałej 10 lub 2 l/kg całkowitej zawartości składników, przy czym test pomocniczy wykonuje się w przypadku braku możliwości przeprowadzenia testu podstawowego.
3.
Dopuszczalne wartości graniczne dla odpadów monolitycznych o dużych wymiarach poszczególnych elementów, przeznaczonych do składowania w kwaterze razem z odpadami niebezpiecznymi stabilnymi, niereaktywnymi, wyznacza się zgodnie z testem podstawowym.

Graniczne wartości wymywania

Lp. Składnik Dopuszczalne graniczne wartości wymywania*)
ciecz/faza stała = 10 l/kg

[mg/kg suchej masy] test podstawowy

ciecz/faza stała = 2 l/kg

[mg/kg suchej masy] test pomocniczy

1 2 3 4
1 Arsen (As) 2 0,4
2 Bar (Ba) 100 30
3 Kadm (Cd) 1 0,6
4 Chrom całkowity (Cr) 10 4
5 Miedź (Cu) 50 25
6 Rtęć (Hg) 0,2 0,05
7 Molibden (Mo) 10 5
8 Nikiel (Ni) 10 5
9 Ołów (Pb) 10 5
10 Antymon (Sb) 0,7 0,2
11 Selen (Se) 0,5 0,3
12 Cynk (Zn) 50 25
13 Chlorki (Cl-) 15.000 10.000
14 Fluorki (F-) 150 60
15 Siarczany (SO42-) 20.000 10.000
16 Rozpuszczony węgiel organiczny (DOC) 800 380
17 Stałe związki rozpuszczone (TDS)**) 60.000 40.000

Objaśnienie:

*) Dopuszczalne graniczne wartości wymywania w przypadku odpadów składowanych na składowiskach wyposażonych w systemy gromadzenia odcieków kierowanych następnie do oczyszczalni ścieków, z wyjątkiem składników DOC i TDS, uznaje się za spełnione w przypadku wartości wyższych niż określone w tabeli.

**) Wartości dla stałych związków rozpuszczonych (TDS) mogą być stosowane zamiennie dla wartości siarczanów i chlorków.

Parametry dodatkowe

Lp. Parametr Wartość graniczna
1 2 3
1 Ogólny węgiel organiczny (TOC) 5 % suchej masy
2 pH minimum 6
3 Wytrzymałość na ścinanie ≥ 25 kN/m2
4 Odkształcanie osiowe ≤ 20 %
5 Jednoosiowa wytrzymałość na ściskanie (zgniatanie) ≥ 50 kN/m2

_________

1) Stabilność i niereaktywność odpadu oznacza, że jego podatność na wymywanie nie ulega zmianie w dłuższej perspektywie czasu w warunkach składowiska i przewidywalnych wypadkach:

- w samych odpadach (np. poprzez biodegradację),

- pod wpływem długotrwale oddziaływających warunków otoczenia (np. woda, powietrze, temperatura, ograniczenia mechaniczne),

- na skutek oddziaływania innych odpadów (w tym produktów odpadowych takich, jak substancje wymywane, eluaty i gazy).

1 § 2 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
2 § 3 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
4 § 4 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
5 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
6 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
7 § 8 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
8 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
9 § 10 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
10 § 10 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
11 § 10 ust. 1c dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
12 § 10 ust. 1d dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
13 § 10 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
14 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2006 r. (Dz.U.06.38.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2006 r.
15 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
16 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
17 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
18 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.
19 Załącznik nr 4a dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r., z tym że dla odpadów oznaczonych kodem 19 08 05, 19 08 12, 19 08 14, 19 12 12 oraz z grupy 20 nin. załącznik stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r. - zob. § 2 rozporządzenia zmieniającego.
20 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.07.121.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2007 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.186.1553

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria oraz procedury dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu.
Data aktu: 07/09/2005
Data ogłoszenia: 28/09/2005
Data wejścia w życie: 13/10/2005