Kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI1)
z dnia 4 sierpnia 2005 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 85, poz. 727) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 8-14 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki;
2)
Minister - ministra właściwego do spraw nauki;
3)
ministerstwo - urząd obsługujący Ministra;
4)
zespół - zespół specjalistyczny lub interdyscyplinarny powołany na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 ustawy;
5)
zespół roboczy - zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy.
§  3.
1.
Przy przyznawaniu środków finansowych na naukę uwzględnia się kryteria, o których mowa w art. 4 ustawy, oraz kryteria określone w rozporządzeniu.
2.
Do przyznawania i rozliczania środków finansowych pochodzących z innych źródeł niż budżet państwa stosuje się kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych określony w rozporządzeniu, z uwzględnieniem celu i sposobu wydatkowania wskazanego przez podmiot przekazujący te środki lub określonego w przepisach odrębnych.
§  4.
1.
Realizacja zadań określonych w art. 7 ust. 1 pkt 2-7 ustawy może być dofinansowywana ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz ze środków mechanizmów finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
2.
Wnioski o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych, powodujące skutki finansowe dla tej części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister, przed ich złożeniem do właściwych instytucji określonych w przepisach odrębnych, wymagają akceptacji Ministra.
3.
Minister, w ramach środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę, wyodrębnia w planie finansowym środki finansowe na współfinansowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2.
§  5.
1.
W przypadku współfinansowania realizacji zadań, o których mowa w § 4 ust. 1, wraz z wnioskiem o finansowanie ze środków finansowych na naukę, sporządzonym według wzoru stanowiącego odpowiedni załącznik do rozporządzenia, składa się wniosek o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych sporządzony zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach odrębnych.
2.
Wniosek o finansowanie ze środków finansowych na naukę, o którym mowa w ust. 1, rozpatruje się z uwzględnieniem kryteriów i trybu określonych w rozporządzeniu, a złożony równocześnie wniosek o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych rozpatruje się z uwzględnieniem kryteriów i trybu określonych w przepisach odrębnych.
3.
Dokumentacja dotycząca wniosków rekomendowanych do dofinansowania ze środków funduszy strukturalnych jest przekazywana do rozpatrzenia przez właściwe instytucje, zgodnie z procedurą obiegu dokumentów dotyczących środków funduszy strukturalnych, określoną w przepisach odrębnych.
4.
Przekazywanie środków finansowych i ich rozliczanie oraz sporządzanie ocen raportów i sprawozdań dokonywane jest z uwzględnieniem przepisów odrębnych.
§  6.
1.
Przyznanie środków finansowych, o których mowa w § 1, następuje na podstawie wniosku złożonego w ministerstwie, sporządzonego według wzoru stanowiącego odpowiedni załącznik do rozporządzenia. Wysokość przyznanych środków finansowych nie może być wyższa od określonej we wniosku.
2.
Do rozpatrzenia lub do postępowania konkursowego są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu. Wnioski niekompletne zwraca się wnioskodawcy wraz z zawiadomieniem o przyczynach zwrotu i o możliwości uzupełnienia wniosku w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 dotyczące wniosków stosuje się odpowiednio do ofert na wykonanie projektów zamawianych.
4.
Ocena wniosku dotyczącego przyznania środków finansowych sporządzana jest przez komisję Rady Nauki na podstawie oceny dokonanej przez zespół roboczy lub zespół i powinna zawierać propozycję dotyczącą wysokości przyznawanych środków finansowych lub odmowy ich przyznania oraz uzasadnienie tej propozycji.
5.
W przypadku wniosków o przyznanie środków finansowych z zakresu badań dotyczących obronności i bezpieczeństwa, zespołem właściwym do przygotowania projektów oceny jest zespół powoływany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
§  7.
1.
Przy przyznawaniu środków finansowych jednostkom naukowym uwzględnia się ocenę dotychczasowej działalności tych jednostek określoną za pomocą kategorii jednostki naukowej w skali od 1 do 5.
2.
Oceny jednostki naukowej dokonuje się raz na 4 lata na podstawie informacji zawartych w corocznie składanych ankietach jednostki naukowej, sporządzanych według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Przy ocenie jednostki naukowej uwzględnia się następujące kryteria:
1)
w zakresie aktywności jednostki naukowej:
a)
rozwój kadry naukowej,
b)
posiadanie uprawnień do nadawania stopni naukowych,
c)
posiadanie laboratoriów z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji lub inną równorzędną, posiadanie systemów jakości,
d)
liczbę zrealizowanych projektów badawczych, projektów celowych oraz projektów objętych programami międzynarodowymi,
e)
szczególne osiągnięcia, w tym nagrody i wyróżnienia;
2)
w zakresie wyników działalności naukowej:
a)
publikacje recenzowane autorstwa pracowników jednostki naukowej,
b)
monografie naukowe i podręczniki akademickie autorstwa pracowników jednostki naukowej;
3)
w zakresie zastosowań praktycznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych:
a)
nowe technologie, materiały, wyroby, systemy, usługi i metody,
b)
wdrożenia,
c)
patenty, prawa ochronne na wzory użytkowe.
4.
Ocena jednostki ma charakter parametryczny i jest dokonywana przy uwzględnieniu:
1)
liczby punktów przypisanych poszczególnym rodzajom aktywności jednostki naukowej, wyników działalności naukowej oraz zastosowań praktycznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych;
2)
liczby punktów przypisanych wybranym czasopismom, których wykaz jest ogłaszany w formie komunikatu w dzienniku urzędowym Ministra oraz na stronie internetowej ministerstwa;
3)
najważniejszych publikacji i monografii z okresu ostatnich 4 lat - ich liczba nie może być większa niż 2 N, gdzie N jest liczbą osób zatrudnionych w jednostce przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych.
5.
Oceny jednostki naukowej dokonuje się odrębnie dla zakresów oceny określonych w ust. 3, na karcie oceny jednostki naukowej, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Nauki Rady Nauki dokonuje oceny wszystkich jednostek naukowych w zakresie wyników działalności naukowej.
2.
Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki dokonuje oceny wszystkich jednostek naukowych w zakresie zastosowań praktycznych wykonanych badań naukowych i prac rozwojowych.
3.
Właściwa komisja Rady Nauki, wskazana na podstawie § 14 ust. 1, dokonuje oceny jednostek naukowych w zakresie aktywności jednostki naukowej oraz dokonuje łącznej oceny jednostek naukowych na podstawie oceny własnej oraz oceny otrzymanej od drugiej komisji.
4.
Wyniki oceny, w odniesieniu do poszczególnych jej zakresów określonych w ust. 3, przedstawia się za pomocą wskaźników efektywności, rozumianych jako stosunek liczby punktów uzyskanych przez jednostkę naukową do liczby osób uczestniczących w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych prowadzonych w tej jednostce.
5.
Minister, po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki, ustala:
1)
grupy jednostek jednorodnych ze względu na dziedzinę lub dziedziny badań;
2)
wagi ocen dla poszczególnych zakresów ocen określonych w ust. 3 w odniesieniu do grup jednostek jednorodnych.
6.
Kategorię jednostki naukowej ustala się na podstawie końcowego wskaźnika efektywności jednostki wyliczonego w karcie oceny jednostki naukowej, uwzględniającego wartości wag ustalonych na podstawie ust. 5 pkt 2 dla grup jednostek jednorodnych.
7.
Minister zatwierdza kategorię jednostki naukowej ustaloną przez właściwą komisję Rady Nauki lub zarządza dokonanie dodatkowej oceny jednostki w jej siedzibie przez zespół powołany w tym celu.
8.
Wyniki dodatkowej oceny przekazywane są właściwej komisji Rady Nauki w celu sporządzenia ponownej oceny danej jednostki naukowej.
9.
Dla nowo utworzonej jednostki naukowej Minister ustala kategorię 3 do czasu dokonania oceny tej jednostki zgodnie z przepisami rozporządzenia.
10.
Dla jednostki naukowej utworzonej w wyniku połączenia jednostek naukowych Minister ustala kategorię najwyższą z ustalonych dla jednostek podlegających łączeniu.
11.
Jednostki naukowe utworzone w wyniku podziału jednostki naukowej zachowują kategorię ustaloną dla jednostki podlegającej podziałowi.
§  9.
1.
Jednostka naukowa lub inny podmiot otrzymujący środki finansowe na naukę składa informacje, raporty i sprawozdania z wykonywanych badań naukowych, prac rozwojowych oraz realizacji innych zadań, w terminach i formie określonych w rozporządzeniu.
2.
Niezłożenie w terminie informacji, raportów i sprawozdań, o których mowa w ust. 1, lub niespełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu stanowi podstawę do wstrzymania przez Ministra dalszego finansowania, a także może spowodować odstąpienie od umowy, z żądaniem zwrotu środków finansowych przez podmiot, któremu przekazano te środki.
3.
Jednostka naukowa lub inny podmiot otrzymujący środki finansowe ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wydatkowanie tych środków zgodnie z decyzją lub umową.
4.
W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli na podstawie odrębnych przepisów, że przekazana informacja, raport lub sprawozdanie nie zostały sporządzone prawidłowo lub są nierzetelne, Minister może zarządzić wznowienie postępowania dotyczącego oceny wykonania i rozliczenia finansowanych zadań.
5.
Środki finansowe nieprawidłowo wykorzystane podlegają zwrotowi na rachunek bankowy ministerstwa wraz z odsetkami, naliczonymi w odniesieniu do środków finansowych przekazanych w formie dotacji zgodnie z przepisami o finansach publicznych, a w odniesieniu do środków finansowych przekazanych na podstawie umów, zgodnie z warunkami określonymi w tych umowach.
§  10.
1.
Do kosztów badań naukowych lub prac rozwojowych, prowadzonych w ramach finansowania działalności statutowej, projektów badawczych, projektów celowych, uczestnictwa w międzynarodowych programach badawczych oraz programów lub przedsięwzięć określonych przez Ministra, mogą być wliczone koszty zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z odrębnymi przepisami, jeżeli aparatura ta jest niezbędna do wykonywania określonych zadań związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi ujętymi w planie zadaniowym jednostki.
2.
Przy finansowaniu badań przemysłowych i przedkonkurencyjnych prowadzonych w ramach projektów celowych podlegających przepisom o pomocy publicznej stosuje się przepisy rozporządzenia wydanego na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy.

Rozdział  2

Finansowanie działalności statutowej jednostek naukowych

§  11.
1.
Minister, w ramach środków finansowych przeznaczonych na finansowanie działalności statutowej, wyodrębnia w planie finansowym środki na:
1)
podstawową działalność statutową;
2)
utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych;
3)
badania własne prowadzone przez szkoły wyższe;
4)
badania wspólne prowadzone przez sieci naukowe.
2.
Dotacje na finansowanie działalności, o której mowa w ust. 1, są przyznawane na cały rok w odrębnych decyzjach Ministra, a środki finansowe są przekazywane jednostkom naukowym, szkołom wyższym lub jednostkom naukowym reprezentującym sieci naukowe - w ratach.
§  12.
1.
Jednostka naukowa ubiegająca się o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja, przesyła:
1)
wniosek o przyznanie dotacji, sporządzony w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
wypełnioną ankietę jednostki naukowej, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, oraz jej wersję elektroniczną w wymaganym formacie, na adres wskazany przez ministerstwo.
2.
Jednostka naukowa, o której mowa w art. 2 pkt 9 lit. g ustawy, przesyła dodatkowo wraz z wnioskiem:
1)
odpis uzyskany w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego - wydany w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
2)
w przypadku spółek handlowych, w tym z udziałem kapitału zagranicznego - umowę lub statut spółki;
3)
kopię sprawozdania finansowego za rok poprzedzający rok złożenia wniosku;
4)
zaświadczenia uzyskane z właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych;
5)
zaświadczenia uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
3.
Do wniosku o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową dołącza się opinię:
1)
właściwego ministra sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową;
2)
Prezesa Polskiej Akademii Nauk w odniesieniu do placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk;
3)
rektora szkoły wyższej w odniesieniu do podstawowych jednostek organizacyjnych tej szkoły.
4.
Opinia powinna zawierać:
1)
wskazanie zadań badawczych, które według organu opiniodawczego powinny być realizowane przez jednostkę naukową w związku z:
a)
programami rozwoju określonych dziedzin nauki, gospodarki i życia społecznego,
b)
wykonywaniem zadań badawczych państwowego instytutu badawczego określonych w akcie dotyczącym jego działalności;
2)
uzasadnienie celowości realizacji wskazanych zadań badawczych.
5.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do jednostek naukowych określonych w art. 2 pkt 9 lit. d, f i g ustawy.
§  13.
1.
Przy przyznawaniu dotacji na podstawową działalność statutową uwzględnia się:
1)
ocenę wniosku o przyznanie dotacji;
2)
ocenę jednostki sporządzoną na podstawie § 7;
3)
informacje zawarte w aktualnej ankiecie jednostki naukowej.
2.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji dokonywana jest na podstawie analizy:
1)
zadań badawczych, kontynuowanych i nowych, planowanych do wykonania przez jednostkę naukową z uwzględnieniem opinii, o której mowa w § 12 ust. 3;
2)
warunków wykonania zadań badawczych, z uwzględnieniem planowanych kosztów zakupu aparatury naukowo-badawczej oraz kosztów współpracy naukowej;
3)
struktury wydatków planowanych na cele określone w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy;
4)
kosztów wykonania zadań badawczych:
a)
kontynuowanych i nowych, planowanych do sfinansowania w roku, którego dotyczy wniosek,
b)
poniesionych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku;
5)
innych kosztów funkcjonowania jednostki naukowej.
3.
Oceny wniosku o przyznanie dotacji dokonuje się z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
w zakresie nowych zadań badawczych:
a)
nowoczesność i oryginalność nowych zadań badawczych,
b)
przydatność społeczna i gospodarcza, w tym dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki,
c)
przydatność dla potrzeb edukacyjnych,
d)
zasadność zakupu aparatury naukowo-badawczej do realizacji określonego zadania badawczego,
e)
zasadność współpracy międzynarodowej związanej z realizacją określonego zadania badawczego, w tym planowanej do zgłoszenia do programu lub protokołu wykonawczego do umowy międzyrządowej;
2)
w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków finansowych:
a)
efektywność działalności jednostki naukowej określona na podstawie oceny parametrycznej jednostki,
b)
skuteczność pozyskiwania środków finansowych poza dotacją na podstawową działalność statutową określona na podstawie ankiety jednostki naukowej.
§  14.
1.
Minister, po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki, wskazuje, która komisja jest właściwa dla poszczególnych jednostek naukowych lub wnioski których jednostek powinny być oceniane przez obie komisje.
2.
Minister, po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki:
1)
wyodrębnia, w celu dokonania podziału środków finansowych na podstawową działalność statutową, rodzaje jednostek naukowych jednorodne ze względu na dziedzinę nauki lub grupę dyscyplin naukowych albo status prawny;
2)
dokonuje podziału środków finansowych określonych w planie finansowym na finansowanie podstawowej działalności statutowej pomiędzy rodzaje jednostek naukowych, o których mowa w pkt 1, mając na uwadze cele polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, z wydzieleniem środków finansowych niezbędnych do uwzględnienia wniosków zespołu odwoławczego.
3.
Zespoły robocze powołane na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy sporządzają projekty ocen z uwzględnieniem ustaleń, o których mowa w ust. 2:
1)
nowych zadań badawczych z uwzględnieniem kryteriów, o których mowa w § 13 ust. 3 pkt 1; ocena zawiera propozycje wysokości środków finansowych na finansowanie nowych zadań badawczych dla poszczególnych jednostek naukowych wchodzących w skład grup jednorodnych;
2)
wykorzystania uprzednio przyznanej dotacji na podstawową działalność statutową z uwzględnieniem wskaźnika efektywności; ocena zawiera propozycje wysokości środków finansowych na kontynuowaną działalność badawczą i jest iloczynem ubiegłorocznej dotacji i wskaźnika względnej efektywności jednostki naukowej w ramach grupy jednorodnej;
3)
pozyskiwania środków finansowych na działalność badawczą, poza dotacją na działalność statutową, z uwzględnieniem wskaźnika skuteczności pozyskiwania tych środków będącego względnym udziałem przychodów jednostki naukowej ze sprzedaży wyników badań naukowych lub prac rozwojowych w sumie przychodów (z wyłączeniem dotacji na działalność statutową) jednostek wchodzących w skład grupy jednorodnej; ocena zawiera propozycje wysokości środków finansowych na wspieranie działalności jednostki w pozyskiwaniu środków finansowych innych niż dotacja na działalność statutową. Wysokość tych środków określa się na podstawie wskaźnika skuteczności i kwoty do podziału pomiędzy jednostki naukowe pozostałej z uwzględnienia wysokości środków finansowych określonych w pkt 1 i 2 w kwocie ustalonej na podstawie ust. 2 pkt 2.
4.
Wnioski jednostek naukowych o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową są oceniane przez komisje Rady Nauki na podstawie projektów oceny przygotowanych przez zespoły robocze.
§  15.
1.
Dotacja na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego, w tym w zakresie infrastruktury informatycznej nauki, może być przeznaczona wyłącznie na bieżące koszty utrzymania urządzenia w gotowości do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych albo świadczenia usług na rzecz tych badań lub prac, z wyłączeniem kosztów zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej oraz kosztów prac prowadzonych z wykorzystaniem tego urządzenia.
2.
Wniosek o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego, sporządzony w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia, może złożyć jednostka naukowa odpowiedzialna za utrzymanie tego urządzenia, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok przyznania dotacji.
3.
Do wniosku dołącza się kopię porozumienia zawartego pomiędzy jednostkami naukowymi wspólnie wykorzystującymi specjalne urządzenie badawcze lub regulamin ustalający zasady korzystania z tego urządzenia, wydany przez jednostkę odpowiedzialną za jego utrzymanie.
4.
Wniosek o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
znaczenie dla rozwoju określonej dziedziny badań naukowych lub prac rozwojowych albo dla rozwoju nauki;
2)
zakres i stopień wykorzystania do realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych, a także liczebność i poziom naukowy środowiska naukowego wykorzystującego to urządzenie;
3)
zakres i udział współpracy krajowej i międzynarodowej w wykorzystaniu tego urządzenia.
5.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego sporządzana jest przez właściwą komisję Rady Nauki na podstawie projektu oceny przygotowanego przez zespół roboczy.
§  16.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania własne szkół wyższych, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia, składa w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok przyznania dotacji:
1)
minister sprawujący nadzór nad szkołą wyższą - w przypadku państwowych szkół wyższych;
2)
minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego - w przypadku niepaństwowych szkół wyższych.
2.
Do wniosku dołącza się uzasadnienie zawierające informacje o sposobach podziału środków finansowych na badania własne pomiędzy szkoły wyższe, a w szczególności dotyczące kierunków rozwoju kadr naukowych i priorytetów badawczych związanych z rozwojem specjalności naukowych w poszczególnych szkołach wyższych.
3.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania własne szkół wyższych jest oceniany z uwzględnieniem kryteriów:
1)
zgodności rozwoju kadr naukowych i specjalności naukowych w szkole wyższej z priorytetami wynikającymi z polityki naukowej i naukowo-technicznej;
2)
wykorzystania przez szkołę wyższą dotacji na badania własne w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
4.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji na badania własne sporządzana jest przez właściwą komisję Rady Nauki na podstawie projektu oceny przygotowanej przez zespół.
§  17.
1.
Dotacja na badania wspólne sieci naukowej jest przeznaczona na:
1)
koordynację współpracy jednostek naukowych tworzących sieć naukową, związanej z prowadzonymi przez nie w ramach działalności statutowej badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi;
2)
finansowanie wspólnych badań naukowych lub prac rozwojowych, uzupełniających w stosunku do zadań wykonywanych w ramach działalności statutowej jednostek naukowych tworzących sieć naukową, niezbędnych do rozwoju specjalności naukowej tej sieci;
3)
tworzenie i upowszechnianie informacji w zakresie działania sieci naukowej.
2.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania wspólne sieci naukowej sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia. Wniosek składa jednostka naukowa wskazana w umowie dotyczącej utworzenia sieci, reprezentująca sieć naukową, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok przyznania dotacji.
3.
Do wniosku dołącza się informację o:
1)
celach działania sieci naukowej;
2)
sposobach przystępowania do sieci oraz uczestnictwa w jej pracach;
3)
sposobie zarządzania działalnością sieci.
4.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania wspólne sieci naukowej rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
kategorie jednostek naukowych tworzących sieć naukową;
2)
zgodność specjalności naukowej sieci naukowej z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi prowadzonymi w ramach działalności statutowej jednostek tworzących sieć;
3)
nowoczesność specjalności rozwijanej przez sieć naukową;
4)
przydatność specjalności rozwijanej przez sieć naukową dla nauki, społeczeństwa i gospodarki.
5.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji na badania wspólne sieci naukowej dokonywana jest przez właściwą komisję Rady Nauki na podstawie propozycji przedstawionych przez zespół roboczy.
§  18.
1.
Jednostka naukowa otrzymująca dotację na finansowanie podstawowej działalności statutowej składa rozliczenie dotacji oraz informację roczną o merytorycznych wynikach działalności statutowej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
2.
Rozliczenie i informację sporządza się według wzoru stanowiącego część D w załączniku nr 3 do rozporządzenia i składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie podstawowej działalności statutowej.
3.
Jednostka naukowa, która otrzymała dotację na działalność statutową, lecz:
1)
nie ubiega się o przyznanie takiej dotacji w roku następnym - przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji w terminie do dnia 15 marca roku następnego;
2)
podlega likwidacji lub przekształceniu własnościowemu - przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji do dnia zakończenia likwidacji lub przekształcenia.
§  19.
1.
Jednostka naukowa otrzymująca dotację na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego składa rozliczenie wraz z informacją roczną o wykorzystaniu tej dotacji w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, w tym na rzecz innych zadań niż badania naukowe lub prace rozwojowe, jeśli takie wykorzystanie występuje.
2.
Rozliczenie i informację sporządza się według wzoru stanowiącego część C w załączniku nr 4 do rozporządzenia i składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie utrzymania specjalnego urządzenia badawczego.
3.
W przypadku zakończenia zadań związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego jednostka naukowa przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji i informację, o których mowa w ust. 2, w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
§  20.
1.
Właściwy minister, a w odniesieniu do niepaństwowych szkół wyższych minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, przedstawia informację zbiorczą o realizacji celów osiągniętych przez szkoły wyższe w wyniku wykorzystania dotacji na badania własne w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, sporządzoną według wzoru stanowiącego część C w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie badań własnych.
§  21.
1.
Jednostka naukowa reprezentująca sieć naukową składa informację roczną o wykorzystaniu dotacji przyznanej na badania wspólne tej sieci w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, sporządzoną według wzoru stanowiącego część D załącznika nr 6 do rozporządzenia. Informację składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie badań wspólnych sieci naukowej.
2.
W przypadku rozwiązania umowy o utworzeniu sieci naukowej jednostka naukowa reprezentująca sieć naukową przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji w terminie 60 dni od dnia rozwiązania tej umowy.

Rozdział  3

Finansowanie inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych

§  22.
1.
Minister, w ramach środków finansowych przeznaczonych na inwestycje, może wyodrębnić w planie finansowym środki na:
1)
inwestycje budowlane i zakup obiektów budowlanych;
2)
zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z odrębnymi przepisami, a także zakup wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej przekraczającej kwotę ustaloną dla środka trwałego w odrębnych przepisach, zwane dalej "inwestycjami aparaturowymi";
3)
rozbudowę infrastruktury informatycznej nauki.
2.
W ramach środków finansowych, o których mowa w ust. 1, mogą być dofinansowywane inwestycje podejmowane na podstawie umów międzynarodowych.
3.
W przypadku gdy inwestycja ma być wykorzystywana również do innych zadań niż badania naukowe lub prace rozwojowe, ze środków finansowych na naukę finansowana jest wyłącznie ta część kosztów inwestycji, która służy potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych.
§  23.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję składa jednostka naukowa, a w przypadku inwestycji podejmowanej przez konsorcjum naukowe - jednostka naukowa upoważniona do występowania w imieniu tego konsorcjum.
2.
Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję obejmującą rozbudowę infrastruktury informatycznej nauki, służącą prowadzeniu w sposób ciągły badań naukowych i prac rozwojowych w szkole wyższej, składa jednostka naukowa, o której mowa w art. 2 pkt 9 lit. a ustawy.
3.
Wniosek składa się w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja. Termin ten nie dotyczy wniosków o finansowanie inwestycji ze środków finansowych, o których mowa w § 3 ust. 2.
4.
W przypadku uzasadnionym zdarzeniem niezależnym od jednostki naukowej, powodującym zakłócenie jej działalności, a zwłaszcza uszkodzenie lub unieruchomienie urządzeń albo zakłócenie gromadzenia i przetwarzania informacji, wniosek może być złożony bez zachowania terminu określonego w ust. 3.
5.
Do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję podejmowaną przez konsorcjum naukowe dołącza się informację o:
1)
sposobie finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji;
2)
sposobie wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji oraz zasadach dostępu do niej jednostek naukowych niewchodzących w skład konsorcjum naukowego.
6.
Jednostka naukowa, o której mowa w art. 2 pkt 9 lit. g ustawy, do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję dołącza dokumenty wymienione w § 12 ust. 2.
7.
W przypadku inwestycji podejmowanych na podstawie umów międzynarodowych do wniosku o przyznanie dotacji ze środków finansowych na naukę dołącza się kopię tej umowy.
§  24.
1.
Jednostka naukowa ubiegająca się o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną lub na zakup obiektów budowlanych składa w ministerstwie:
1)
wniosek o przyznanie dotacji sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia;
2)
kopię pozwolenia na budowę lub pozwolenia konserwatora zabytków, jeżeli wymaga tego charakter inwestycji;
3)
opinię dysponenta innej części budżetu państwa niż środki finansowe na naukę, jeżeli inwestycja ma być dofinansowywana również ze środków finansowych ustalonych w tej części;
4)
inne dokumenty świadczące o przygotowaniu inwestora do podjęcia inwestycji;
5)
dokument potwierdzający prawo jednostki do dysponowania nieruchomością na cel budowlany.
2.
Ocenę wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną sporządza się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
priorytetowy charakter badań naukowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę;
2)
kategorię jednostki naukowej;
3)
zasadność planowanego zakresu rzeczowego inwestycji;
4)
zakres dofinansowania inwestycji z innych źródeł niż dotacja ze środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę, w szczególności gdy przewidywane jest wykorzystanie inwestycji do realizacji innych zadań niż badania naukowe lub prace rozwojowe;
5)
przygotowanie jednostki naukowej do realizacji inwestycji i użytkowania przedmiotu inwestycji.
§  25.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję aparaturową sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2.
Do wniosku o przyznanie dotacji dołącza się oświadczenie jednostki o zapewnieniu pomieszczeń i warunków właściwego użytkowania aparatury.
3.
Ocenę wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję aparaturową sporządza się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
posiadanie przez jednostkę naukową lub konsorcjum naukowe programu badań, do realizacji którego niezbędna jest aparatura planowana do zakupu lub wytworzenia;
2)
potwierdzenie, że koszt zakupu lub wytworzenia aparatury stanowi znaczącą część kosztów statutowej działalności jednostki naukowej lub konsorcjum naukowego;
3)
zasięg użytkowania aparatury (ogólnokrajowy, środowiskowy, jednostkowy) i przewidywany okres jej wykorzystywania;
4)
kategorię jednostki naukowej;
5)
przygotowanie jednostki naukowej do zapewnienia warunków właściwego użytkowania aparatury;
6)
udział w finansowaniu inwestycji środków finansowych pochodzących z innych źródeł niż środki ustalone w budżecie państwa na naukę, w szczególności w przypadkach, gdy przewidywane jest wykorzystanie aparatury do innych zadań niż badania naukowe i prace rozwojowe.
§  26.
1.
Jednostka naukowa ubiegająca się o przyznanie dotacji na rozbudowę infrastruktury informatycznej nauki, w zależności od charakteru inwestycji, składa:
1)
wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną związaną z rozbudową infrastruktury informatycznej nauki, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia, albo
2)
wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję aparaturową związaną z rozbudową infrastruktury informatycznej nauki, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2.
Ocenę wniosku o przyznanie dotacji na rozbudowę infrastruktury informatycznej nauki sporządza się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
zasadność planowanego zakresu rzeczowego inwestycji i planowanych nakładów;
2)
planowany zakres wykorzystania inwestycji po jej zakończeniu dla potrzeb badań naukowych lub prac rozwojowych oraz do innych celów;
3)
stopień dotychczasowego wykorzystania infrastruktury sieciowej lub specjalizowanej dla potrzeb badań naukowych i prac rozwojowych;
4)
zakres dofinansowania inwestycji z innych źródeł niż dotacja, w tym udział środków własnych.
§  27.
1.
Wniosek jednostki naukowej o przyznanie dotacji na inwestycje jest oceniany przez komisję Rady Nauki właściwą ze względu na zakres działalności tej jednostki.
2.
Komisje Rady Nauki sporządzają oceny wniosków o przyznanie dotacji na inwestycje, w formie list rankingowych, odrębnie dla inwestycji budowlanych i dotyczących zakupu obiektów budowlanych, inwestycji aparaturowych oraz inwestycji dotyczących infrastruktury informatycznej nauki.
3.
Wnioski o przyznanie dotacji na inwestycję realizowaną przez jednostki naukowe lub konsorcja naukowe, dla których właściwe są obie komisje Rady Nauki, mogą być skierowane do oceny przez powołany w tym celu zespół. Zespół przedstawia ocenę komisji Rady Nauki - wskazanej przez Ministra.
§  28.
1.
Warunkiem przekazania jednostce naukowej dotacji na inwestycję jest złożenie przez nią harmonogramu płatności wynikającego z terminów płatności określonych w umowie zawartej przez jednostkę naukową z wykonawcą inwestycji, w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony na udokumentowany wniosek jednostki, jeżeli wymaga tego procedura przetargowa.
3.
Odsetki uzyskane od dotacji przekazanych na inwestycję mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie realizacji zadań objętych tą dotacją.
§  29.
1.
Jednostka naukowa, która otrzymała dotację na inwestycję, składa raport roczny według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do rozporządzenia, w terminie do dnia 30 marca następnego roku, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji inwestycji.
2.
Jednostka naukowa w terminie 60 dni od dnia zakończenia inwestycji dokonuje rozliczenia przyznanej dotacji wraz z odsetkami, w formie raportu końcowego sporządzonego dla inwestycji budowlanej według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do rozporządzenia, a dla inwestycji aparaturowej - według wzoru stanowiącego załącznik nr 12 do rozporządzenia.
3.
Raport końcowy z realizacji inwestycji dotyczącej rozbudowy infrastruktury informatycznej nauki sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 lub 12 do rozporządzenia, w zależności od charakteru inwestycji.
4.
Do raportu dołącza się kopię dokumentu stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych, a w przypadku inwestycji budowlanych również kopię protokołu odbioru końcowego inwestycji, potwierdzone za zgodność z oryginałem.
5.
Po zakończeniu realizacji inwestycji niewykorzystane środki z dotacji i z odsetek od dotacji podlegają zwrotowi na rachunek bankowy ministerstwa.

Rozdział  4

Finansowanie projektów badawczych

§  30.
1.
Minister, w ramach środków finansowych przeznaczonych na projekty badawcze, wyodrębnia w planie finansowym środki na:
1)
projekty zamawiane;
2)
projekty własne, w tym projekty habilitacyjne;
3)
projekty rozwojowe;
4)
projekty promotorskie;
5)
projekty specjalne.
2.
Minister dokonuje podziału środków finansowych, o których mowa w ust. 1, po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki.
§  31.
1.
Projekty badawcze kwalifikowane są do finansowania na podstawie wyników przeprowadzonego konkursu wniosków lub ofert. Okres od zamknięcia konkursu do podjęcia decyzji o finansowaniu nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.
2.
Konkurs dotyczący projektów zamawianych i projektów specjalnych może być rozstrzygnięty także wówczas, gdy złożono jedną ofertę lub jeden wniosek. Oferta taka lub wniosek jest oceniany w sposób określony w rozporządzeniu - bez prowadzenia dalszej procedury konkursowej.
3.
Jednostka naukowa nieotrzymująca dotacji na działalność statutową składa wraz z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego informacje dotyczące:
1)
badań naukowych i prac rozwojowych zrealizowanych w ostatnich dwóch latach przed złożeniem wniosku, wraz z wykazem publikacji pracowników jednostki oraz wykazem patentów, wdrożeń lub innych zastosowań wyników badań;
2)
aparatury naukowo-badawczej i innego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych.
4.
Jednostka naukowa, o której mowa w art. 2 pkt 9 lit. g ustawy, poza informacjami wymienionymi w ust. 3 składa dokumenty określone w § 12 ust. 2.
5.
W przypadku projektów badawczych związanych z koniecznością wykonania doświadczeń na zwierzętach do postępowania konkursowego mogą być przyjęte wyłącznie wnioski, do których dołączono zgodę właściwej komisji etycznej, wymaganą na podstawie przepisów o doświadczeniach na zwierzętach.
6.
W przypadku projektów badawczych dotyczących prowadzenia badań nad gatunkami roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub na obszarach objętych ochroną do postępowania konkursowego mogą być przyjęte wyłącznie wnioski, do których dołączono zgodę lub zezwolenie wymagane na podstawie przepisów o ochronie przyrody.
7.
W przypadku projektów badawczych związanych z prowadzeniem badań nad organizmami genetycznie zmodyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów do wniosku dołącza się oświadczenie kierownika jednostki naukowej, w której ma być realizowany projekt, o posiadaniu zgody wymaganej na podstawie przepisów o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.
§  32.
1.
Zakres tematyczny projektów zamawianych obejmuje:
1)
tematykę wybraną spośród priorytetowych kierunków badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w krajowym programie ramowym, o którym mowa w art. 10 ust. 2 ustawy;
2)
tematykę badań naukowych lub prac rozwojowych ustaloną w programie wieloletnim ustanowionym zgodnie z przepisami o finansach publicznych.
2.
Minister powołuje zespół do określania tytułów projektów zamawianych w ramach zakresu tematycznego, o którym mowa w ust. 1, oraz warunków realizacji tych projektów.
§  33.
1.
Minister ogłasza publicznie w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronach internetowych ministerstwa konkursy na realizację projektów zamawianych.
2.
Ogłoszenie o konkursie na realizację projektu zamawianego zawiera: tytuł projektu, zakres tematyczny, okres realizacji projektu, termin składania ofert oraz inne warunki uczestniczenia w konkursie, w szczególności dotyczące zarządzania realizacją projektu zamawianego.
3.
W przypadku projektów zamawianych z zakresu obronności państwa konkursy na realizację projektów zamawianych mogą być ogłaszane jako konkursy zamknięte.
§  34.
1.
Ofertę na wykonanie projektu zamawianego, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 13 do rozporządzenia, składa w czterech egzemplarzach jednostka naukowa, jednostka naukowa reprezentująca sieć naukową lub jednostka naukowa reprezentująca konsorcjum naukowe.
2.
Ofertę na wykonanie projektu zamawianego ocenia się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
wartość merytoryczną;
2)
zgodność oferty z tematyką i warunkami zamówienia;
3)
kompleksowość rozwiązania problemów objętych projektem;
4)
zasadność planowanych kosztów realizacji projektu;
5)
zakres współpracy z krajowymi i zagranicznymi zespołami badawczymi;
6)
dostęp do laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę;
7)
możliwość uzyskania wyników, które staną się podstawą do zastosowań praktycznych;
8)
możliwość dofinansowania prac ze środków finansowych pochodzących z innych źródeł niż środki finansowe ustalone w budżecie państwa na naukę.
3.
Ofertę na wykonanie projektu zamawianego ukierunkowanego na zastosowania praktyczne ocenia się, uwzględniając kryteria, o których mowa w ust. 2, oraz następujące kryteria:
1)
przydatność do wdrażania technologii, które mogą przyczynić się do wzrostu konkurencyjności wyspecjalizowanych gałęzi gospodarki krajowej lub których rozwój na świecie jest obecnie najszybszy i przynosi największe efekty ekonomiczne;
2)
realność zastosowania uzyskanych wyników w praktyce gospodarczej lub społecznej.
§  35.
1.
Oceny ofert na wykonanie projektu zamawianego sporządza komisja Rady Nauki, właściwa ze względu na charakter projektu zamawianego.
2.
Oferty o finansowanie projektu zamawianego kierowane są do opiniowania do trzech recenzentów. Recenzentów wyznacza członek komisji Rady Nauki upoważniony przez przewodniczącego komisji lub w przypadku projektów z zakresu obronności i bezpieczeństwa - członek zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
3.
Przewodniczący komisji Rady Nauki powołuje zespół roboczy do sporządzenia projektu oceny złożonych ofert, a w uzasadnionych przypadkach zwraca się do Ministra o powołanie w tym celu zespołu.
4.
Zespół roboczy lub zespół dokonuje analizy opinii recenzentów i przedstawia komisji Rady Nauki wnioski w sprawie zakwalifikowania do realizacji:
1)
poszczególnych projektów objętych ofertami, jeśli projekt zamawiany dotyczy określonych tematów badawczych;
2)
projektu zamawianego określonego w ogłoszeniu, proponując jednocześnie jednostkę naukową kierującą realizacją całego projektu i jednostki naukowe będące wykonawcami poszczególnych zadań objętych tym projektem.
5.
Komisja Rady Nauki sporządza oceny ofert dotyczących realizacji projektu zamawianego na podstawie wniosków zespołu roboczego lub zespołu i przekazuje oceny Ministrowi.
6.
Zmiana zakresu tematycznego projektu zamawianego w trakcie jego realizacji może być dokonana z inicjatywy Ministra lub jednostki naukowej kierującej realizacją projektu, po stwierdzeniu takiej potrzeby przez zespół, o którym mowa w § 32 ust. 2. Do wykonania zmienionej części projektu zamawianego stosuje się przepisy § 33-35.
§  36.
1.
Projekt własny obejmuje badania podstawowe z określonej dyscypliny naukowej lub interdyscyplinarne, w tym prowadzone w celu przygotowania rozprawy habilitacyjnej.
2.
Do postępowania konkursowego przyjmuje się wyłącznie projekty własne zawierające sposób rozwiązania przedstawionego problemu, które nie zawierają fazy studiów służących opracowaniu koncepcji przyszłych badań.
3.
Konkursy o finansowanie projektów własnych są zamykane dwa razy w roku, w dniu 31 stycznia i w dniu 31 lipca.
§  37.
1.
Wniosek o finansowanie projektu własnego sporządza się w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 14 do rozporządzenia; wniosek sporządza się także w języku angielskim, jeżeli wnioskodawca uważa za wskazane dokonanie oceny tego wniosku przez recenzenta zagranicznego lub gdy w toku oceny wniosku stwierdzono potrzebę uzyskania opinii recenzenta zagranicznego.
2.
Wniosek o finansowanie projektu własnego składa kierownik projektu za zgodą kierownika jednostki naukowej, w której ma być realizowany projekt.
3.
Kierownik projektu własnego przyjętego do realizacji dysponuje środkami finansowymi przekazanymi jednostce naukowej na realizację projektu zgodnie z umową, z tym że jego dyspozycje są wykonywane po uzyskaniu zgody kierownika jednostki naukowej.
4.
Kierownik jednostki naukowej, wyrażając zgodę, o której mowa w ust. 2, w przypadku przyjęcia projektu do realizacji, zobowiązuje się do:
1)
włączenia projektu do planu zadaniowo-finansowego jednostki;
2)
udostępnienia pomieszczeń, aparatury i obsługi administracyjnej;
3)
zatrudnienia osób niezbędnych do realizacji projektu w formie zatrudnienia uzgodnionej z kierownikiem projektu i właściwymi wykonawcami;
4)
sprawowania nadzoru nad realizacją projektu i prawidłowym wydatkowaniem przyznanych środków finansowych;
5)
składania wraz z kierownikiem projektu raportów z realizacji projektu;
6)
niezwłocznego powiadamiania Ministra o stwierdzonych nieprawidłowościach w realizacji projektu.
§  38.
1.
Wnioski o finansowanie projektów własnych ocenia Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Nauki Rady Nauki. Przewodniczący Komisji powołuje zespoły robocze do sporządzenia ocen projektów dotyczących określonych dziedzin nauki.
2.
Wniosek o finansowanie projektu własnego ocenia się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
wartość naukową projektu;
2)
poprawność przyjętych metod badawczych;
3)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu badań, w tym zakupów aparatury naukowo-badawczej;
4)
możliwość wykonania projektu, w tym dorobek naukowy i kwalifikacje wykonawców oraz wyposażenie jednostki naukowej;
5)
prawidłowość wywiązywania się kierownika projektu i jednostki naukowej z zadań realizowanych uprzednio ze środków finansowych na naukę;
6)
w odniesieniu do projektu mającego na celu przygotowanie rozprawy habilitacyjnej - dorobek naukowy wykonawcy projektu powstały w okresie od uzyskania stopnia naukowego doktora.
§  39.
1.
Wniosek o finansowanie projektu własnego kierowany jest do opiniowania do trzech recenzentów. Jeżeli wniosek skierowano do recenzenta zagranicznego, opiniowaniu przez tego recenzenta podlega wyłącznie zawartość merytoryczna wniosku.
2.
Wnioski przesyłane są do recenzentów z określonych dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, z uwzględnieniem zgodności przedmiotu wniosku ze specjalnością naukową recenzenta. Recenzentów wyznacza członek komisji Rady Nauki upoważniony przez przewodniczącego komisji lub w przypadku projektów z zakresu obronności i bezpieczeństwa - członek zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
3.
Wniosek nie może być recenzowany przez osobę, która ma być wykonawcą projektu lub jest zatrudniona w tej samej jednostce naukowej co wnioskodawca.
4.
Recenzent ocenia przesłane do niego wnioski w skali od 1 do 10 punktów.
5.
Warunkiem dalszego rozpatrywania wniosku jest uzyskanie opinii o projekcie od co najmniej dwóch recenzentów.
6.
Sporządzenie listy rankingowej wniosków z określonej dyscypliny naukowej lub grupy dyscyplin naukowych następuje w wyniku uzgodnienia ocen poszczególnych projektów badawczych dokonanego na posiedzeniu recenzentów, któremu przewodniczy właściwy członek komisji Rady Nauki. Jeżeli nie dokonano uzgodnienia oceny określonego projektu własnego, wniosek dotyczący tego projektu, wraz ze sporządzonymi już recenzjami, kieruje się do czwartego recenzenta w celu uzyskania dodatkowej opinii, którą przedstawia się właściwemu zespołowi roboczemu.
7.
Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Nauki Rady Nauki sporządza oceny projektów własnych na podstawie list rankingowych z określonych dziedzin nauki lub grup dyscyplin naukowych sporządzonych przez zespoły robocze i przedstawia Ministrowi wnioski w sprawie zakwalifikowania do realizacji projektów własnych objętych tymi listami rankingowymi.
8.
Minister, po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki, ustala podział środków finansowych przeznaczonych w planie finansowym na finansowanie projektów własnych - pomiędzy dziedziny nauki lub grupy dyscyplin naukowych.
§  40.
1.
Projekt rozwojowy obejmuje badania stosowane lub prace rozwojowe ukierunkowane na zastosowanie w praktyce.
2.
Do postępowania konkursowego przyjmuje się projekty rozwojowe, których planowanym rezultatem jest określone zastosowanie uzyskanych wyników w praktyce gospodarczej lub społecznej.
3.
Konkursy o finansowanie projektów rozwojowych są zamykane dwa razy w roku, w dniu 31 maja i w dniu 30 listopada.
§  41.
1.
Wniosek o finansowanie projektu rozwojowego składa kierownik projektu wraz z kierownikiem jednostki naukowej, w której ma być realizowany projekt. Wniosek sporządza się w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 15 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o finansowanie projektu rozwojowego ocenia Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki. Przewodniczący Komisji powołuje zespoły robocze do sporządzenia ocen projektów dotyczących określonych działów gospodarki.
3.
Wniosek ocenia się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
nowoczesność proponowanych rozwiązań w porównaniu do aktualnego stanu wiedzy w zakresie objętym projektem;
2)
społeczną lub gospodarczą użyteczność planowanych wyników projektu;
3)
możliwość wdrożenia lub innego zastosowania wyników projektu;
4)
możliwość wykorzystania wyników projektu przez więcej niż jeden podmiot;
5)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu projektu;
6)
prawidłowość i ocenę wywiązywania się kierownika projektu i jednostki naukowej z realizowanych uprzednio zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę.
4.
Do oceny wniosków o finansowanie projektów rozwojowych stosuje się odpowiednio przepisy § 39.
§  42.
1.
Informacje o wynikach projektów rozwojowych są udostępniane publicznie w formie wykazu tematów, wraz z ich syntetycznymi opisami. Raport końcowy z wykonania projektu rozwojowego udostępnia się podmiotom gospodarczym zainteresowanym wdrożeniem tego projektu, na ich wniosek.
2.
Podmiot gospodarczy występujący z wnioskiem o udostępnienie raportu końcowego z wykonania projektu rozwojowego do wniosku dołącza dokumenty, o których mowa w § 54 ust. 4.
§  43.
1.
Projekt promotorski, mający na celu przygotowanie przez doktoranta rozprawy doktorskiej, obejmuje badania naukowe z określonej dyscypliny naukowej.
2.
Do postępowania konkursowego mogą być przyjęte wyłącznie projekty promotorskie, do których dołączono:
1)
udokumentowane potwierdzenie otwarcia przewodu doktorskiego przez wykonawcę projektu;
2)
oświadczenie, że w skład zespołu wykonawców poza doktorantem i promotorem wchodzi tylko personel pomocniczy;
3)
oświadczenie, że promotor nie uczestniczy w kosztach projektu.
3.
Konkursy o finansowanie projektów promotorskich są zamykane dwa razy w roku, w dniu 31 stycznia i w dniu 31 lipca.
§  44.
1.
Wniosek o finansowanie projektu promotorskiego składa promotor rozprawy doktorskiej wraz z kierownikiem jednostki naukowej, w której ma być realizowany projekt. Wniosek sporządza się w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 14 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o finansowanie projektu promotorskiego ocenia Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Nauki Rady Nauki, uwzględniając następujące kryteria:
1)
oryginalność zadania naukowego będącego przedmiotem projektu;
2)
prawidłowość przyjętego sposobu rozwiązania postawionego problemu;
3)
dorobek naukowy doktoranta;
4)
kwalifikacje i doświadczenie promotora w zakresie danej dyscypliny naukowej;
5)
zasadność planowanych kosztów.
§  45.
1.
Wniosek o finansowanie projektu promotorskiego kieruje się do opiniowania do dwóch recenzentów.
2.
Do oceny wniosków o finansowanie projektów promotorskich stosuje się odpowiednio przepisy § 39 ust. 2-8.
§  46.
1.
Projekt specjalny obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe będące częścią międzynarodowego programu - niepodlegające współfinansowaniu z zagranicznych środków finansowych.
2.
Wniosek o finansowanie projektu specjalnego składa kierownik jednostki naukowej, w której ma być realizowany projekt, w imieniu tej jednostki lub w imieniu grupy jednostek organizacyjnych podejmujących współpracę w ramach programu międzynarodowego, wraz z kierownikiem projektu.
3.
Wniosek o finansowanie projektu specjalnego, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 16 do rozporządzenia, składa się w ciągu całego roku, w czterech egzemplarzach, z tym że wnioski wywołujące skutki finansowe w danym roku składa się nie później niż do dnia 30 września.
4.
Do wniosku o finansowanie projektu specjalnego powinny być dołączone:
1)
informacje o programie międzynarodowym, którego część stanowi projekt;
2)
informacje o partnerach krajowych i zagranicznych uczestniczących w realizacji projektu.
§  47.
1.
Wniosek o finansowanie projektu specjalnego ocenia się, uwzględniając odpowiednio kryteria określone w § 38 ust. 2 lub § 41 ust. 3, a ponadto:
1)
korzyści dla krajowej nauki i gospodarki;
2)
znaczenie dla rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie nauki i techniki;
3)
możliwość praktycznego wykorzystania w kraju wyników badań naukowych lub prac rozwojowych osiągniętych przez wykonawców projektu.
2.
Do oceny projektów specjalnych stosuje się odpowiednio przepisy § 35 ust. 1-3 i 5.
3.
Środki finansowe na realizację projektu specjalnego mogą być przyznane jednostce naukowej po udokumentowaniu udziału w programie międzynarodowym.
§  48.
1.
Na podstawie list rankingowych lub sporządzonych ocen Minister podejmuje decyzje o finansowaniu projektów badawczych lub o odmowie przyznania środków finansowych.
2.
Decyzję Ministra w sprawie przyznania lub odmowy przyznania środków finansowych na realizację projektu badawczego doręcza się właściwej jednostce naukowej i kierownikowi projektu.
3.
Kierownik projektu może wystąpić o udostępnienie treści recenzji.
4.
Projekt umowy o wykonanie projektu badawczego podpisany przez kierownika jednostki naukowej i głównego księgowego tej jednostki oraz kierownika projektu składa się w ministerstwie w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu środków finansowych. Niedotrzymanie tego terminu traktuje się jako rezygnację jednostki naukowej z zawarcia umowy o finansowanie projektu badawczego.
§  49.
1.
Środki finansowe na finansowanie projektu badawczego są przekazywane jednostce naukowej, w której realizowany jest projekt, na podstawie zawartej umowy, określającej warunki realizacji, finansowania i rozliczania projektu oraz sprawowania nadzoru przez kierownika jednostki naukowej nad jego realizacją.
2.
W przypadku projektu zamawianego środki finansowe są przekazywane jednostce naukowej kierującej realizacją projektu, zgodnie z harmonogramem prac określonym w umowie lub w ratach kwartalnych. Warunkiem przekazania kolejnej raty jest przyjęcie rozliczenia nie mniej niż 80 % poprzednich rat według zadań, na podstawie złożonych faktur lub dokumentów równorzędnych.
3.
Realizacja projektu badawczego nie może trwać dłużej niż 3 lata. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony do 5 lat.
4.
Zmiana warunków realizacji projektu badawczego określonych w umowie może być dokonana na wniosek jednostki naukowej, w której jest realizowany projekt, złożony nie później niż 3 miesiące przed terminem zakończenia realizacji projektu określonego w umowie.
5.
Nie uważa się za zmianę warunków realizacji projektu badawczego zwiększenia lub zmniejszenia środków finansowych w poszczególnych pozycjach kosztorysu lub harmonogramu nie więcej niż o 15 %, jeżeli zwiększeniu nie ulega wysokość środków finansowych przyznanych na cały okres realizacji projektu, ani w kolejnych latach jego realizacji.
6.
Wniosek o zmianę zakresu merytorycznego projektu badawczego jest oceniany przez zespół roboczy lub zespół oceniający wniosek o finansowanie tego projektu.
7.
Wniosek dotyczący zwiększenia wysokości środków finansowych na realizację projektu badawczego jest oceniany przez komisję Rady Nauki na podstawie oceny zespołu roboczego lub zespołu oceniającego wniosek o finansowanie tego projektu.
§  50.
1.
Jednostka naukowa, której zostały przekazane środki finansowe na realizację projektu badawczego, wraz z kierownikiem projektu składa raporty roczne i raport końcowy, sporządzane według wzorów stanowiących załączniki do rozporządzenia:
1)
nr 17 - w odniesieniu do projektów zamawianych;
2)
nr 18 - w odniesieniu do projektów własnych i promotorskich;
3)
nr 19 - w odniesieniu do projektów rozwojowych;
4)
nr 20 - w odniesieniu do projektów specjalnych.
2.
Raport roczny składa się w terminie do dnia 31 marca następnego roku, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji projektu badawczego określonego w umowie.
3.
Raport końcowy składa się w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji projektu badawczego określonego w umowie.
4.
Do raportu końcowego dołącza się udokumentowane potwierdzenia wydania lub złożenia do druku publikacji, zaprezentowania referatu na konferencji, zgłoszenia patentu lub wzoru użytkowego, przekazania wyników badań naukowych lub prac rozwojowych do zastosowania lub innego wykorzystania w praktyce społecznej lub gospodarczej.
§  51.
1.
Raport roczny z realizacji projektu badawczego podlega sprawdzeniu przez właściwe komórki organizacyjne ministerstwa pod względem zgodności wykonania projektu z dołączonym do umowy kosztorysem i harmonogramem prac.
2.
W przypadku wystąpienia znacznych odstępstw od kosztorysu i harmonogramu prac raport roczny jest oceniany przez zespół roboczy lub zespół oceniający wniosek o finansowanie projektu badawczego.
3.
Ocena, o której mowa w ust. 2, powinna zawierać wnioski dotyczące:
1)
kontynuacji finansowania;
2)
wstrzymania lub zmniejszenia dalszego finansowania;
3)
odstąpienia od umowy oraz ewentualnego zastosowania kar umownych.
§  52.
1.
Raport końcowy z realizacji projektu badawczego jest oceniany przez zespół roboczy lub zespół oceniający wniosek o finansowanie projektu badawczego, na podstawie opinii recenzenta lub ekspertyzy.
2.
Przy ocenie raportu końcowego z realizacji projektu badawczego uwzględnia się następujące kryteria, odpowiednio do rodzaju projektu:
1)
zgodność zakresu merytorycznego wykonanej pracy z umową;
2)
sposób analizy wyników badań;
3)
wartość naukową wyników projektu i ich znaczenie dla rozwoju nauki;
4)
społeczną lub gospodarczą użyteczność wyników projektu;
5)
prawidłowość wydatkowania środków finansowych na realizację projektu i zasadność wydatków w stosunku do uzyskanych wyników;
6)
rodzaj i miejsce prezentacji lub upowszechnienia wyników badań, w tym w szczególności:
a)
monografie, publikacje, referaty na konferencjach, prezentacje multimedialne,
b)
rozprawy doktorskie lub habilitacyjne,
c)
zgłoszenia wynalazków lub wzorów użytkowych,
d)
przekazanie do wdrożenia lub innego wykorzystania w praktyce.
3.
Ocena raportu końcowego z realizacji projektu badawczego powinna zawierać wnioski o uznanie umowy za:
1)
wykonaną;
2)
wykonaną, z wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo oraz z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych;
3)
niewykonaną w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo oraz z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych.
4.
Po zakończeniu realizacji projektu badawczego niewykorzystane środki finansowe podlegają zwrotowi na rachunek bankowy ministerstwa.
5.
Wykonanie zadań badawczych określonych w opisie projektu i uzyskanie rezultatów negatywnych nie stanowi okoliczności uzasadniającej uznanie umowy za niewykonaną.
6.
Raport końcowy z realizacji projektu promotorskiego jest oceniany po przedstawieniu dwóch recenzji pracy doktorskiej. W przypadku braku recenzji pracy doktorskiej w uzasadnionych przypadkach raport końcowy jest oceniany na podstawie przepisów ust. 1-3 i 5.
7.
Na podstawie oceny raportu końcowego z realizacji projektu badawczego dokonuje się rozliczenia umowy. Rozliczenie podlega zatwierdzeniu przez Ministra.

Rozdział  5

Finansowanie projektów celowych

§  53.
1.
Projekt celowy dotyczy realizacji przedsięwzięcia technicznego, technologicznego lub organizacyjnego, obejmującego - odpowiednio do przedmiotu projektu - badania stosowane, prace rozwojowe, badania przemysłowe lub badania przedkonkurencyjne.
2.
Dofinansowanie ze środków finansowych na naukę badań stosowanych i prac rozwojowych objętych projektem celowym może stanowić nie więcej niż 70 % łącznych nakładów na te badania.
3.
Dofinansowanie ze środków finansowych na naukę badań przemysłowych i badań przedkonkurencyjnych objętych projektem celowym nie może przekraczać maksymalnej intensywności pomocy publicznej określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy.
4.
Do badań przemysłowych lub badań przedkonkurencyjnych objętych projektem celowym stosuje się przepisy o pomocy publicznej.
5.
Działalność wdrożeniowa i inwestycyjna związana z realizacją projektu celowego jest finansowana w całości ze środków finansowych wnioskodawcy.
§  54.
1.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego składa się w ciągu całego roku, w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 21 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego może złożyć, z inicjatywy własnej, ministrów albo organów samorządu województwa:
1)
przedsiębiorca lub grupa przedsiębiorców, w której imieniu występuje przedsiębiorca wskazany w porozumieniu o utworzeniu grupy przedsiębiorców,
2)
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w imieniu państwowych jednostek organizacyjnych leśnictwa niemających osobowości prawnej,
3)
jednostka organizacyjna reprezentująca konsorcjum naukowe wskazana w umowie o utworzeniu konsorcjum,
4)
jednostka naukowa

- jeżeli posiadają zdolność do bezpośredniego zastosowania w praktyce wyników projektu.

3.
Wnioskodawca projektu celowego składa wniosek samodzielnie albo wspólnie z jednostką naukową, w której będą w całości lub w części realizowane badania lub prace, o których mowa w § 53 ust. 1.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
odpis uzyskany w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego albo dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej - wydany w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
2)
w przypadku spółek handlowych, w tym z udziałem kapitału zagranicznego - umowę lub statut spółki;
3)
zaświadczenie uzyskane z banku, w którym jest prowadzony rachunek bieżący podmiotu, o posiadaniu przez zleceniodawcę środków finansowych w wysokości niezbędnej do realizacji projektu lub o jego zdolności kredytowej;
4)
kopię sprawozdania finansowego za kwartał poprzedzający kwartał, w którym złożono wniosek, oraz za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, a w przypadku wnioskodawców niezobowiązanych do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych - kopię rachunku wyników działalności gospodarczej za rok poprzedzający rok złożenia wniosku;
5)
zaświadczenia uzyskane z właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez podmiot z wpłatami z tytułu należności budżetowych;
6)
zaświadczenia uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez podmiot z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
7)
informację o wysokości uzyskanej pomocy publicznej, sporządzonej na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej.
5.
Do wniosku składanego przez konsorcjum naukowe lub grupę przedsiębiorców dołącza się informację o podmiotach tworzących konsorcjum naukowe lub grupę przedsiębiorców oraz o podziale zadań związanych z realizacją projektu celowego pomiędzy członków konsorcjum lub przedsiębiorców tworzących grupę, a także o sposobie finansowania tych zadań.
§  55.
1.
Projekty celowe kwalifikowane są do dofinansowania na podstawie wyników oceny złożonych wniosków.
2.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego rozpatruje się, uwzględniając odpowiednio następujące kryteria:
1)
innowacyjność przedsięwzięcia;
2)
zapotrzebowanie na wynik projektu celowego;
3)
konkurencyjność wyniku projektu celowego, zwłaszcza w skali międzynarodowej;
4)
wpływ na rynek pracy;
5)
znaczenie dla rozwoju regionalnego;
6)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu przedsięwzięcia;
7)
możliwość wykonywania badań i wdrożenia wyników projektu celowego;
8)
efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia;
9)
prawidłowość i ocenę wywiązywania się wnioskodawcy projektu z realizowanych uprzednio zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę.
§  56.
1.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego jest opiniowany przez dwóch recenzentów właściwych merytorycznie ze względu na zakres prac objętych projektem. Recenzentów wyznacza członek komisji Rady Nauki upoważniony przez przewodniczącego komisji lub w przypadku projektów z zakresu obronności i bezpieczeństwa - członek zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
2.
Do recenzentów kierowany jest wniosek sprawdzony pod względem finansowo-ekonomicznym oraz w zakresie zgodności udzielenia pomocy z przepisami o pomocy publicznej.
3.
Oceny wniosków o dofinansowanie projektów celowych sporządza Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki.
4.
Przewodniczący Komisji powołuje zespoły robocze do przygotowania projektów list rankingowych tych wniosków, odpowiednio do dziedzin nauki związanych z określonymi działami gospodarki lub w uzasadnionych przypadkach występuje do Ministra o powołanie zespołu. Zespół roboczy lub zespół dokonuje oceny wniosku z uwzględnieniem opinii recenzentów.
5.
Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki przedstawia Ministrowi propozycje dotyczące przyznania określonych środków finansowych na dofinansowanie projektów celowych lub odmowy przyznania środków finansowych wraz z uzasadnieniem tych propozycji.
§  57.
1.
Minister zawiadamia wnioskodawcę o zakwalifikowaniu projektu celowego do dofinansowania, zobowiązując go do dostarczenia, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia:
1)
dokumentów aktualizujących dane zawarte we wniosku;
2)
projektu umowy o wykonanie projektu celowego

albo wydaje decyzję o odmowie przyznania środków finansowych na dofinansowanie projektu celowego.

2.
Minister podejmuje decyzję o dofinansowaniu projektu celowego na podstawie oceny dokumentów, o których mowa w ust. 1. Decyzja Ministra stanowi podstawę do zawarcia umowy o realizację projektu celowego.
3.
Niedostarczenie w terminie dokumentów, o których mowa w ust. 1, traktuje się jako rezygnację z zawarcia umowy o wykonanie projektu celowego.
§  58.
1.
Okres realizacji projektu celowego nie powinien przekraczać 3 lat; w uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony za zgodą Ministra, nie dłużej jednak niż do 5 lat.
2.
Zmiana warunków realizacji projektu celowego określonych w umowie o wykonanie projektu może być dokonana wyłącznie na wniosek podmiotu składającego wniosek o dofinansowanie projektu celowego, w terminie nie krótszym niż 3 miesiące przed dniem zakończenia projektu określonym w umowie.
3.
Wniosek o zmianę zakresu merytorycznego jest oceniany przez zespół roboczy lub zespół oceniający wniosek o dofinansowanie projektu celowego.
4.
Wniosek dotyczący zmian wysokości środków przyznanych na realizację prac objętych projektem celowym, o których mowa w § 53 ust. 1, jest oceniany przez Komisję Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki na podstawie oceny zespołu roboczego lub zespołu oceniającego wniosek o dofinansowanie projektu.
§  59.
1.
Środki finansowe na realizację prac objętych projektem celowym, o których mowa w § 53 ust. 1, są przekazywane na rachunek bankowy, odpowiednio: wnioskodawcy - na podstawie złożonych faktur lub dokumentów równoważnych, albo jednostki naukowej, zgodnie z warunkami płatności i z harmonogramem prac określonym w umowie, lub w ratach kwartalnych.
2.
Warunkiem przekazania kolejnej raty przyznanych środków finansowych jest przyjęcie rozliczenia nie mniej niż 80 % poprzednich rat, na podstawie złożonych faktur lub dokumentów równoważnych potwierdzonych przez właściwe komórki organizacyjne ministerstwa.
3.
Faktury lub dokumenty równoważne przedstawiane przez jednostkę naukową będącą wykonawcą projektu celowego wymagają potwierdzenia przez wnioskodawcę.
4.
Faktury lub dokumenty równoważne przeznaczone do realizacji w danym roku budżetowym powinny być złożone w ministerstwie do dnia 15 listopada.
§  60.
1.
Wnioskodawca projektu celowego składa raporty roczne z realizacji projektu celowego, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 22 do rozporządzenia, w terminie do dnia 31 marca, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
2.
Raport końcowy, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 23 do rozporządzenia, składa się w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji projektu celowego określonego w umowie.
3.
Wnioskodawca projektu celowego jest obowiązany do przedłożenia informacji o wykorzystaniu wyników projektu celowego, w tym o korzyściach społecznych i efektach gospodarczych prac wdrożeniowych po upływie roku od dnia uznania umowy za wykonaną, według wzoru stanowiącego załącznik nr 24 do rozporządzenia.
4.
Raport końcowy z realizacji projektu celowego jest oceniany z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
zakresu wykonania zadań i wdrożenia przedmiotu projektu celowego;
2)
efektów gospodarczych i korzyści społecznych osiągniętych w wyniku wykonania projektu celowego lub przewidywanych do osiągnięcia w ciągu roku od dnia zakończenia projektu, w stosunku do przedstawionych we wniosku o dofinansowanie projektu;
3)
uzyskanych zamówień krajowych lub kontraktów eksportowych.
5.
Do oceny raportów rocznych stosuje się odpowiednio przepisy § 51.
6.
Do oceny raportów końcowych i rozliczania umów o realizację projektów celowych stosuje się odpowiednio przepisy § 52 ust. 1, 3 i 7.

Rozdział  6

Finansowanie współpracy naukowej z zagranicą

§  61.
Minister, w ramach środków finansowych przeznaczonych na finansowanie współpracy naukowej z zagranicą, wyodrębnia w planie finansowym środki na:
1)
uczestnictwo w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych współfinansowanych z zagranicznych środków finansowych niepodlegających zwrotowi, realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programów badawczych, zwanych dalej "programami międzynarodowymi";
2)
działalność wspomagającą uczestnictwo w programach, o których mowa w pkt 1;
3)
opłacanie składek na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowych, wynikających z zawartych umów międzynarodowych w związku z udziałem strony polskiej w pracach tych instytucji lub organizacji, z wyłączeniem składek osób fizycznych.
§  62.
1.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na uczestnictwo w programie międzynarodowym może złożyć jednostka naukowa uczestnicząca w realizacji takiego programu.
2.
Wniosek powinien dotyczyć planowanego okresu realizacji projektu w ramach programu międzynarodowego.
3.
Wnioski składa się w ciągu całego roku, z tym że wnioski dotyczące realizacji zadań wywołujących skutki finansowe w danym roku składa się nie później niż do dnia 30 września tego roku.
4.
Wniosek sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 26 do rozporządzenia.
5.
Do wniosku dołącza się:
1)
kopię kontraktu lub umowy wraz z aneksem zawierającym informacje dotyczące podziału środków finansowych pomiędzy jednostki naukowe uczestniczące w realizacji projektu;
2)
wykaz uczestników współrealizujących program.
§  63.
1.
Wnioski o przyznanie środków finansowych na uczestnictwo w programie międzynarodowym są kwalifikowane do finansowania na podstawie ocen i decyzji instytucji lub organizacji międzynarodowych, właściwych do oceny wniosków o współfinansowanie programów międzynarodowych z zagranicznych środków finansowych niepodlegających zwrotowi, w których jest reprezentowana strona polska.
2.
Dofinansowanie kosztów uczestnictwa jednostki naukowej w programie międzynarodowym ze środków finansowych na naukę nie może być większe niż 60 % kosztów ponoszonych na ten cel przez jednostkę ze środków krajowych i nie większe niż wysokość dofinansowania realizacji projektu ze środków zagranicznych.
3.
Wniosek o dofinansowanie rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
znaczenie badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju określonych dziedzin nauki w kraju;
2)
uzyskanie dostępu do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych wspólnie osiągniętych przez uczestników programu, w tym możliwości praktycznego wykorzystania w kraju pozyskanej wiedzy, umiejętności lub technologii;
3)
kategorię jednostki naukowej.
4.
Wnioski są oceniane przez zespół, który przedstawia właściwej komisji Rady Nauki propozycje wysokości dofinansowania.
5.
Minister na podstawie oceny właściwej komisji Rady Nauki podejmuje decyzje o dofinansowaniu uczestnictwa jednostek naukowych w programie międzynarodowym.
§  64.
1.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność wspomagającą uczestnictwo w programach międzynarodowych może złożyć uprawniony podmiot krajowy.
2.
Wniosek sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 27 do rozporządzenia składa się w terminie do dnia 31 stycznia roku, w którym planowane jest rozpoczęcie realizacji programu międzynarodowego.
3.
Wnioski o finansowanie działalności wspomagającej uczestnictwo w programach międzynarodowych są oceniane przy uwzględnieniu następujących kryteriów:
1)
przygotowanie merytoryczne, w tym kwalifikacje i liczebność kadry oraz doświadczenie w prowadzeniu prac o charakterze organizacyjnym, szkoleniowym i marketingowym;
2)
posiadane wyposażenie techniczne właściwe do tworzenia, przetwarzania i upowszechniania informacji dotyczących programów międzynarodowych i ich realizacji.
4.
Do oceny wniosków o finansowanie działalności wspomagającej uczestnictwo w programach międzynarodowych stosuje się tryb określony w § 63 ust. 4 i 5.
§  65.
1.
Środki finansowe są przekazywane:
1)
jednostce naukowej - na uczestnictwo w programie międzynarodowym;
2)
jednostce naukowej lub innemu uprawnionemu podmiotowi - na działalność wspomagającą uczestnictwo w tych programach, na podstawie umowy określającej warunki przekazywania tych środków i ich rozliczania.
2.
Umowa na dofinansowanie uczestnictwa w programie międzynarodowym jest zawierana na cały okres uczestnictwa jednostki naukowej w realizacji projektu w ramach programu.
3.
Umowa o dofinansowanie działalności wspomagającej uczestnictwo w programie jest zawierana na okres trwania programu międzynarodowego. Wysokość dofinansowania w kolejnych latach jest określana w drodze odrębnych decyzji, na podstawie złożonego wniosku.
4.
Zmiana warunków umowy może być dokonana na wniosek jednostki naukowej lub innego uprawnionego podmiotu, złożony nie później niż 3 miesiące przez terminem zakończenia umowy.
5.
Nie uważa się za zmianę warunków umowy zwiększenia lub zmniejszenia nie więcej niż o 15 % środków finansowych w poszczególnych pozycjach kosztorysu, bez zwiększenia wysokości środków finansowych przyznanych na dofinansowanie realizacji projektu i bez zmiany wysokości środków finansowych w poszczególnych latach.
6.
Wniosek o zmianę warunków umowy jest oceniany w trybie określonym w § 63 ust. 4.
§  66.
1.
Raporty roczne i raport końcowy z realizacji zadania określonego w § 65 ust. 1 pkt 1 sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 28 do rozporządzenia.
2.
Do raportów końcowych dołącza się kopie sprawozdań zaakceptowanych przez instytucje lub organizacje międzynarodowe, o których mowa w § 63 ust. 1.
3.
Raport roczny składa się do dnia 31 marca następnego roku, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
4.
Do oceny raportów rocznych stosuje się przepisy § 51.
5.
Raport końcowy składa się niezwłocznie po otrzymaniu sprawozdania końcowego zaakceptowanego przez instytucję lub organizację międzynarodową.
6.
Raport końcowy jest oceniany przez zespół na podstawie ocen instytucji lub organizacji międzynarodowych.
7.
Do rozliczenia umowy stosuje się odpowiednio przepisy § 52 ust. 3 i 7.
§  67.
1.
Raport roczny z wykonania umowy o dofinansowanie działalności wspomagającej uczestnictwo w programie międzynarodowym, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 29 do rozporządzenia, składa się wraz z wnioskiem o dofinansowanie w kolejnym roku działalności.
2.
Do oceny raportów rocznych stosuje się przepisy § 51.
3.
Raport końcowy oceniany jest przez zespół z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
zgodność zakresu wykonanej pracy z umową;
2)
prawidłowość wydatkowania środków finansowych na realizację zadania.
4.
Do rozliczenia umowy stosuje się odpowiednio przepisy § 52 ust. 3 i 7.
§  68.
1.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na opłacenie składki na rzecz instytucji naukowej lub organizacji międzynarodowej składa jednostka naukowa lub inny uprawniony podmiot krajowy, w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, którego dotyczy wniosek, według wzoru stanowiącego załącznik nr 25 do rozporządzenia.
2.
Przyznanie lub odmowa przyznania środków finansowych następuje po dokonaniu oceny wniosku oraz dołączonych do wniosku informacji o wynikach realizacji zadań wynikających z członkostwa w instytucji lub organizacji międzynarodowej w poprzednim roku.
3.
Przy ocenie wniosku, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się następujące kryteria:
1)
naukowy charakter i międzynarodowe znaczenie instytucji lub organizacji, której dotyczy wniosek, a także zgodność jej działań z priorytetami polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa;
2)
merytoryczną ocenę wnioskodawcy;
3)
korzyści strony polskiej wynikające z członkostwa.
§  69.
Do oceny wniosków o przyznanie środków finansowych na opłacenie składki na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowej stosuje się tryb określony w § 63 ust. 4 i 5.
§  70.
1.
Jednostka naukowa lub inny uprawniony podmiot krajowy, który otrzymał środki finansowe na opłacanie składki na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowej, składa rozliczenie finansowe w terminie 15 dni od dnia dokonania płatności oraz w tym samym terminie zwraca niewykorzystane środki finansowe.
2.
Brak zwrotu środków finansowych w terminie, o którym mowa w ust. 1, powoduje naliczenie odsetek ustawowych od dnia dokonania płatności do dnia ich zwrotu.

Rozdział  7

Finansowanie działalności wspomagającej badania

§  71.
Działalność wspomagająca badania obejmuje:
1)
wykonywanie ekspertyz, opinii i ocen naukowych;
2)
tworzenie, przechowywanie, przetwarzanie, udostępnianie i upowszechnianie informacji naukowych lub naukowo-technicznych, a w szczególności:
a)
działalność wydawniczą,
b)
opracowywanie zasobów naukowych bibliotek oraz informacji bibliotecznej,
c)
udostępnianie na rzecz nauki informacji sporządzanych na podstawie zasobów muzealnych lub archiwalnych,
d)
tworzenie lub zakup oraz utrzymywanie baz danych o zasięgu regionalnym lub krajowym, w szczególności baz włączonych do naukowych sieci komputerowych,
e)
zakupy oprogramowania lub komputerowych nośników informacji;
3)
upowszechnianie, promocję i popularyzację osiągnięć naukowych lub naukowo-technicznych, a w szczególności:
a)
organizowanie konferencji, wystaw, targów, konkursów i przedsięwzięć promocyjnych,
b)
prenumeratę czasopism naukowych lub popularyzujących naukę,
c)
informację i popularyzację nauki w środkach masowego przekazu,
d)
przedsięwzięcia szkoleniowe wspomagające prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
4)
promowanie przedsięwzięć innowacyjnych prowadzonych z wykorzystaniem wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.
§  72.
Minister, w ramach środków finansowych przeznaczonych na działalność wspomagającą badania, wyodrębnia w planie finansowym środki na:
1)
realizację zadań wynikających z potrzeb własnych ministrów kierujących działami administracji rządowej, kierowników centralnych organów administracji rządowej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk;
2)
realizację zadań podmiotów działających na rzecz nauki;
3)
realizację zadań wynikających z potrzeb własnych Ministra;
4)
finansowanie nagród Ministra za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne.
§  73.
1.
Wnioski o finansowanie zadań, o których mowa w § 72 pkt 1 i 2, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 30 do rozporządzenia, składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, którego dotyczy wniosek, w dwóch egzemplarzach.
2.
W przypadku zadania o szczególnym znaczeniu, niemożliwego do zaplanowania w terminie określonym w ust. 1, do rozpatrzenia może być skierowany wniosek złożony bez zachowania tego terminu.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą dotyczyć zadań zaplanowanych do realizacji w okresie nie dłuższym niż dwa lata.
§  74.
1.
Przy wyborze zadań finansowanych w ramach działalności wspomagającej badania uwzględnia się następujące kryteria:
1)
znaczenie przewidywanych wyników zadań dla rozwoju nauki i gospodarki, dla postępu technicznego i społecznego oraz dla poprawy bezpieczeństwa publicznego;
2)
ocenę merytoryczną możliwości wykonania zadań;
3)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu zadań;
4)
prawidłowość wywiązania się wnioskodawcy z podejmowanych uprzednio zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących działalności wydawniczej uwzględnia się kryteria określone w ust. 1, a ponadto:
1)
wartość merytoryczną publikacji;
2)
efektywność działania proponowanego wydawcy, w tym terminowość, jakość prac i racjonalność kosztów;
3)
analizę kosztorysu wydawniczego;
4)
możliwość i zasadność finansowania publikacji z innych źródeł.
3.
Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących zasobów naukowych bibliotek uwzględnia się kryterium dostępności tych zasobów dla użytkowników spoza jednostki prowadzącej bibliotekę.
4.
Wnioski o przyznanie środków finansowych na realizację zadań, o których mowa w § 72, opiniowane są przez zespół, który przedstawia właściwej komisji Rady Nauki propozycje finansowania zadań.
§  75.
1.
Zadania wynikające z potrzeb własnych Ministra obejmują działalność określoną w § 71, w tym dotyczącą:
1)
realizacji programów radiowych lub telewizyjnych prezentujących:
a)
osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne szczególnie ważne dla rozwoju nauki lub gospodarki,
b)
sylwetki wybitnych uczonych polskich,
c)
aktualnie rozwiązywane problemy naukowe;
2)
udziału jednostek naukowych w targach, wystawach krajowych i zagranicznych lub w konferencjach mających na celu promocję nauki polskiej;
3)
organizowania festiwali nauki;
4)
organizowania imprez promujących naukę polską za granicą;
5)
działań promujących naukę adresowanych do młodzieży.
2.
Wniosek o finansowanie zadań, o których mowa w ust. 1, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 30 do rozporządzenia, może złożyć:
1)
jednostka organizacyjna reprezentująca jednostki naukowe, jeżeli przedsięwzięcie jest ich wspólną inicjatywą,
2)
uprawniony podmiot krajowy posiadający kompetencje i doświadczenie w organizacji określonych przedsięwzięć promocyjnych

w terminie nie krótszym niż 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia realizacji zadania.

3.
Do wniosku dołącza się:
1)
informacje o przedsięwzięciu oraz harmonogram jego realizacji;
2)
wykaz jednostek uczestniczących w realizacji zadania;
3)
preliminarz wydatków.
§  76.
1.
Nagrody Ministra za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne są przyznawane corocznie, po jednej nagrodzie w następujących kategoriach badań naukowych lub prac rozwojowych:
1)
podstawowych badań naukowych;
2)
badań na rzecz rozwoju społeczeństwa;
3)
badań na rzecz rozwoju gospodarki.
2.
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać:
1)
rady naukowe lub rady wydziałów działające w jednostkach naukowych;
2)
stowarzyszenia naukowe o zasięgu krajowym, reprezentowane przez ich organy statutowe;
3)
pozarządowe organizacje gospodarcze lub społeczne o zasięgu krajowym, reprezentowane przez ich organy statutowe.
3.
Wniosek o przyznanie nagrody Ministra za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 31 do rozporządzenia, składa się w terminie do dnia 15 grudnia.
4.
Do wniosku o nagrodę Ministra dołącza się:
1)
życiorys kandydata do nagrody;
2)
zgodę kandydata na udział w konkursie;
3)
wykaz najważniejszych publikacji naukowych;
4)
opinię zgłaszającego do nagrody dotyczącą osiągnięć naukowych kandydata;
5)
co najmniej 3 rekomendacje uznanych uczonych reprezentujących tę samą dziedzinę nauki co kandydat;
6)
zgodę kandydata na przetwarzanie jego danych osobowych.
5.
Oceny wniosków dokonuje powołany przez Ministra w tym celu zespół, który przy ocenie uwzględnia odpowiednio do kategorii nagrody następujące kryteria:
1)
oryginalność osiągnięcia naukowego i jego znaczenie dla rozwoju dyscypliny naukowej;
2)
użyteczność wyników badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju społecznego kraju;
3)
znaczenie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju określonego działu gospodarki.
6.
Zespół w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące przedstawia Ministrowi nie więcej niż trzy nominacje do nagrody w każdej kategorii wraz z uzasadnieniem nominacji.
7.
Minister może nie przyznać nagrody w danej kategorii w danym roku, albo spośród wniosków nominowanych, a nienagrodzonych w danym roku, wybrać wniosek do rozpatrzenia w roku następnym.
8.
Minister zawiadamia osoby nominowane o terminie i miejscu uroczystego wręczenia nagród.
§  77.
1.
Środki finansowe na zadania własne organów administracji rządowej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk są przekazywane na podstawie decyzji Ministra.
2.
Środki finansowe na realizację zadań objętych działalnością wspomagającą badania, o których mowa w § 72 pkt 2 i 3, są przekazywane podmiotom działającym na rzecz nauki i innym uprawnionym podmiotom na podstawie umowy określającej warunki przekazywania tych środków i ich rozliczania.
3.
Zmiana warunków umowy może być dokonana na wniosek właściwego podmiotu działającego na rzecz nauki lub innego uprawnionego podmiotu, złożony nie później niż trzy miesiące przed terminem zakończenia umowy.
4.
Wniosek o zmianę warunków umowy jest oceniany przez zespół oceniający wniosek o finansowanie zadań objętych działalnością wspomagającą badania.
§  78.
1.
Organy administracji rządowej, Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz podmioty działające na rzecz nauki, otrzymujące środki finansowe na realizację zadań objętych działalnością wspomagającą badania, składają w dwóch egzemplarzach raport z realizacji zadań, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 32 do rozporządzenia:
1)
roczny - w terminie do dnia 30 marca;
2)
końcowy - w terminie 60 dni od dnia zakończenia umowy.
2.
Raporty, o których mowa w ust. 1, rozpatrywane są w takim samym trybie jak ocena wniosków.
3.
Przy ocenie raportów, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się następujące kryteria:
1)
jakość wykonania zadań;
2)
zgodność z zakresem rzeczowym i harmonogramem prac;
3)
prawidłowość wydatkowania środków finansowych.
4.
Do rozliczenia umowy stosuje się odpowiednio przepisy § 52 ust. 3 i 7.

Rozdział  8

Finansowanie programów lub przedsięwzięć określanych przez Ministra

§  79.
1.
Programy lub przedsięwzięcia obejmujące działania, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy, Minister określa po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki.
2.
Programy lub przedsięwzięcia określone przez Ministra mogą być realizowane we współdziałaniu z innymi właściwymi ministrami lub Prezesem Polskiej Akademii Nauk, na podstawie porozumienia.
3.
Programy lub przedsięwzięcia określone przez Ministra mogą być przedstawiane Radzie Ministrów do ustanowienia jako programy wieloletnie, w trybie określonym w przepisach o finansach publicznych.
§  80.
Programy lub przedsięwzięcia określone przez Ministra powinny zawierać:
1)
cel i planowane efekty;
2)
porównanie stanu wyjściowego i docelowego;
3)
proponowane rozwiązania systemowe;
4)
założenia wykonawcze dotyczące:
a)
organizacji i zasad zarządzania realizacją programu lub przedsięwzięcia,
b)
harmonogramu realizacji,
c)
finansowania ze środków finansowych na naukę oraz z innych źródeł.
§  81.
1.
Przy opiniowaniu programów lub przedsięwzięć określonych przez Ministra uwzględnia się następujące kryteria:
1)
znaczenie programu dla środowiska naukowego;
2)
efektywność planowanych rozwiązań systemowych;
3)
możliwości wykonania zadań określonych w programie;
4)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do zakresu zadań określonych w programie.
2.
W odniesieniu do programów i przedsięwzięć, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, uwzględnia się następujące kryteria:
1)
korzyści dla nauki i gospodarki wynikające z przeprowadzonej restrukturyzacji instytucjonalnej lub zadaniowej jednostek naukowych;
2)
sposób i zakres działania jednostek organizacyjnych pośredniczących pomiędzy nauką i gospodarką, zwłaszcza na rzecz transferu nowych technologii.
3.
Programy i przedsięwzięcia, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3-5 ustawy, powinny dotyczyć:
1)
osób posiadających stopień naukowy doktora w dziedzinach nauki uznanych za priorytetowe w założeniach polityki naukowej państwa;
2)
osób powracających do kraju po zakończeniu działalności naukowej w ramach kontraktów, staży lub stypendiów zagranicznych;
3)
sposobów przygotowania kadry naukowej do współpracy międzynarodowej.
4.
Programy lub przedsięwzięcia, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 6 ustawy, powinny dotyczyć w szczególności sposobów i środków zapewnienia środowisku naukowemu dostępności do zasobów wiedzy w postaci cyfrowej, a także wspierania komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.
§  82.
1.
Informacje dotyczące programów i przedsięwzięć określonych przez Ministra oraz założeń wykonawczych tych programów lub przedsięwzięć ogłaszane są w biuletynie wydawanym przez Ministra.
2.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na uczestniczenie w programie lub przedsięwzięciu sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 33 do rozporządzenia i składa się w dwóch egzemplarzach w terminie:
1)
30 czerwca i 30 listopada - na uczestniczenie w programie;
2)
nie później niż 2 miesiące - od dnia ogłoszenia przedsięwzięcia.
3.
Wnioski oceniane są przez powołany w tym celu zespół. Zespół przedstawia Ministrowi propozycje finansowania poszczególnych zadań objętych programem w ramach środków finansowych, o których mowa w § 80 pkt 4 lit. c.
4.
Środki finansowe na realizację zadań są przekazywane jednostce naukowej lub innemu uprawnionemu podmiotowi na podstawie umowy, określającej warunki realizacji, finansowania i rozliczenia wykonania zadań.
§  83.
1.
Minister ustanawia corocznie stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, które przyznaje w drodze konkursu.
2.
Wniosek o przyznanie stypendium naukowego składa kierownik właściwej jednostki naukowej w terminie do dnia 31 marca danego roku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 34 do rozporządzenia.
3.
Do oceny wniosków o przyznanie stypendiów naukowych Minister powołuje zespół.
4.
Przy przyznawaniu stypendiów uwzględnia się następujące kryteria:
1)
wyróżniający się poziom prowadzonych badań naukowych;
2)
dotychczasowy dorobek naukowy, w tym nagrody i wyróżnienia.
5.
W przypadku zaprzestania działalności naukowej przez stypendystę w okresie pobierania stypendium, podlega ono zwrotowi.
6.
Środki finansowe na wypłatę stypendium są przekazywane jednostce naukowej zatrudniającej stypendystę, na podstawie umowy.
7.
Stypendia są wypłacane przez jednostkę naukową na podstawie umowy zawartej ze stypendystą.

Rozdział  9

Sposób umarzania, odraczania spłaty i rozkładania na raty należności finansowych

§  84.
1.
Należności finansowe wynikające z rozliczenia dotacji lub umów cywilnoprawnych mogą być umorzone w całości lub w części, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
dłużnik będący osobą prawną został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
2)
dłużnik będący osobą fizyczną zmarł;
3)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
4)
zostały zastosowane umorzenia w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
5)
sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2.
Należności finansowe wynikające z rozliczenia dotacji lub umów cywilno-prawnych mogą być umorzone w całości lub części bez zaistnienia przesłanek, o których mowa w ust. 1, jeżeli:
1)
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania dotacji lub zawierania umowy, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2)
wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika;
3)
jest to uzasadnione ryzykiem naukowym wynikającym z charakteru wykonywanych badań.
§  85.
1.
Umorzenia należności finansowej w całości lub w części, odroczenia terminu spłaty lub rozłożenia na raty Minister może dokonać na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu.
2.
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.

Rozdział  10

Przepisy przejściowe i końcowe

§  86.
1.
Przy rozpatrywaniu i kwalifikowaniu wniosków i ofert dotyczących przyznania środków finansowych na cele określone w art. 7 ust. 1 pkt 1-6 ustawy, złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia według wzorów dotychczasowych, oceny i opinie sporządza się z uwzględnieniem kryteriów oraz w trybie określonym w rozporządzeniu.
2.
Jednostki naukowe, które złożyły wnioski o przyznanie dotacji na działalność statutową na rok 2006 według wzoru dotychczasowego, w terminie 6 tygodni od dnia wejścia w życie rozporządzenia składają informacje uzupełniające zawarte w załączniku do rozporządzenia:
1)
nr 1 - w ust. 9, 15 i 16;
2)
nr 3 - w części B i w części C ust. 4-8.
§  87.
1.
Przy rozliczaniu środków finansowych przekazanych wnioskodawcom przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na podstawie decyzji Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych lub Ministra albo na podstawie zawartej umowy, stosuje się kryteria określone w przepisach dotychczasowych.
2.
Przy rozliczaniu środków finansowych, o których mowa w ust. 1, stosuje się wzory odpowiednich raportów rocznych i raportów końcowych określone w przepisach dotychczasowych lub w załącznikach do rozporządzenia.
§  88.
W pierwszym konkursie o finansowanie projektów własnych i projektów promotorskich zamykanym po dniu wejścia w życie rozporządzenia, do rozpatrzenia i zakwalifikowania kieruje się wnioski sporządzone według wzoru określonego w przepisach dotychczasowych lub według wzoru stanowiącego załącznik nr 14 do rozporządzenia.
§  89.
Traci moc rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę (Dz. U. Nr 146, poz. 1642 oraz z 2004 r. Nr 66, poz. 615).
§  90.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Nauki i Informatyzacji kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Informatyzacji (Dz. U. Nr 134, poz. 1431).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

ANKIETA JEDNOSTKI NAUKOWEJ

za rok .........

--------------------------------------------------------------

1. INFORMACJE O JEDNOSTCE NAUKOWEJ

Pełna nazwa jednostki

Nazwa skrócona

REGON

Data założenia

Ulica

Nr domu

Kod pocztowy - człon pierwszy

Kod pocztowy - człon drugi

Miejscowość

Telefon

Fax

E-mail

Rodzaj jednostki - (niepotrzebne skreślić) podstawowa jednostka organizacyjna szkoły wyższej placówka naukowa Polskiej Akademii Nauk, jednostka badawczo-rozwojowa, międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych przepisów, jednostka organizacyjna posiadająca status jednostki badawczo-rozwojowej, inna jednostka naukowa (w rozumieniu art. 2 pkt 9 lit. g ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki)

Kategoria jednostki

Dyscypliny naukowe

Polska Klasyfikacja Działalności1)

Dla jednostek organizacyjnych szkół wyższych - jednostka nadrzędna

Nazwa jednostki nadrzędnej

REGON jednostki nadrzędnej

Organ sprawujący nadzór nad jednostką (jeżeli dotyczy)

2. INFORMACJE O KIEROWNIKU JEDNOSTKI NAUKOWEJ

Nazwisko i imię

Stanowisko służbowe

Telefon służbowy

E-mail

3. ZATRUDNIENIE W DZIAŁALNOŚCI B+R (BADANIA NAUKOWE I PRACE ROZWOJOWE)

Liczba osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (w tym liczba kobiet) i w przeliczeniu na ekwiwalenty pełnego wymiaru czasu pracy EPC2)

Ogółem:

w tym osoby:

- z tytułem naukowym profesora i tytułem profesora w zakresie sztuki

- ze stopniem naukowym doktora habilitowanego i doktora habilitowanego w zakresie sztuki

- ze stopniem naukowym doktora i doktora w zakresie sztuki

- pozostałe z wykształceniem wyższym

- z wykształceniem średnim

- z wykształceniem podstawowym

4. ZATRUDNIENIE POZA DZIAŁALNOŚCIĄ B+R

Ogółem liczba osób (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy)

5. WARUNKI LOKALOWE

Powierzchnia terenu własnego3) [ha]

Powierzchnia użytkowanego terenu stanowiącego własność innych podmiotów [ha]

Powierzchnia terenu przekazanego do użytkowania innym podmiotom w celu uzyskania przychodów [ha]

Powierzchnia pomieszczeń

- będących własnością jednostki3) [m2]

- wynajmowanych od innych podmiotów [m2]

- wynajmowanych innym podmiotom w celu uzyskania przychodów [m2]

6. DANE O BAZIE BIBLIOTECZNEJ4)

Liczba woluminów książek

Liczba woluminów czasopism

w tym:

- prenumerowanych krajowych

- prenumerowanych zagranicznych

7. UPRAWNIENIA DO NADAWANIA STOPNI NAUKOWYCH

Liczba uprawnień do nadawania stopni naukowych doktora

Liczba uprawnień do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego

Opis zakresów nadawanych stopni naukowych doktora

Opis zakresów nadawanych stopni naukowych doktora habilitowanego

Liczba stopni naukowych doktora uzyskanych w ostatnim roku przez pracowników jednostki (w tym przez kobiety)

Liczba stopni naukowych doktora habilitowanego uzyskanych w ostatnim roku przez pracowników jednostki (w tym przez kobiety)

Liczba tytułów naukowych profesora uzyskanych w ostatnim roku przez pracowników jednostki (w tym przez kobiety)

8. DANE LICZBOWE O PUBLIKACJACH I MONOGRAFIACH

Liczba publikacji ogółem:

w tym:

- w recenzowanych czasopismach zagranicznych

- w recenzowanych czasopismach polskich o zasięgu co najmniej krajowym

- w czasopismach z listy filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej

- w recenzowanych czasopismach krajowych o zasięgu lokalnym

Liczba ogółem monografii naukowych i podręczników akademickich autorstwa, współautorstwa lub pod redakcją pracowników jednostki:

w tym:

- autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku angielskim lub innym

- autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku angielskim lub innym

- autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku polskim

- autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku polskim

- redakcja monografii lub podręcznika akademickiego

9. WYKAZ PUBLIKACJI I MONOGRAFII

(Wykaz obejmuje wyłącznie publikacje punktowane w czasopismach objętych listą ogłoszoną w formie komunikatu w dzienniku urzędowym Ministra i zamieszczoną afiliacją jednostki naukowej, której dotyczy ankieta)

Czasopismo/Wydawca monografii

Tytuł

Autor (Autorzy)

Rok, tom, str.

10. WYDAWNICTWA WŁASNE

Tytuł

Język

Nakład

Typ (P- periodyczne, Z- zwarte)

11. CZŁONKOSTWO Z WYBORU W ORGANIZACJACH NAUKOWYCH I KOMITETACH REDAKCYJNYCH CZASOPISM NAUKOWYCH O ZASIĘGU ŚWIATOWYM

Nazwisko i imię

Nazwa organizacji/Nazwa czasopisma

Rodzaj organizacji (M- międzynarodowa organizacja naukowa, N- Polska Akademia Nauk, U- Polska Akademia Umiejętności i inne)

Rok wyboru

12. UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYCH PROGRAMACH NAUKOWYCH

Liczba i wykaz (nazwa, symbol, numer ewidencyjny) kontraktów w ramach projektów lub akcji Programu Ramowego Unii Europejskiej, zrealizowanych z udziałem jednostki lub z udziałem pracowników jednostki, dla których jest ona podstawowym miejscem pracy

Liczba i wykaz (nazwa, symbol, numer ewidencyjny) zrealizowanych przez jednostkę kontraktów na koordynowanie projektów w Programie Ramowym Unii Europejskiej

Liczba i wykaz (nazwa, symbol, numer ewidencyjny) zrealizowanych przez jednostkę kontraktów w ramach innych programów Unii Europejskiej

Liczba i wykaz (nazwa, symbol, numer ewidencyjny) zrealizowanych przez jednostkę kontraktów w ramach programów spoza Unii Europejskiej

13. UDZIAŁ W SIECIACH NAUKOWYCH LUB KONSORCJACH NAUKOWYCH

Liczba sieci naukowych, w których uczestniczy jednostka

- opis specjalności naukowej sieci, wykaz jednostek naukowych tworzących sieć naukową

Liczba konsorcjów naukowych, w których skład wchodzi jednostka naukowa

- nazwa konsorcjum, zakres działania konsorcjum, wykaz jednostek wchodzących w skład konsorcjum

14. KONFERENCJE NAUKOWE

Liczba i nazwy konferencji międzynarodowych zorganizowanych przez jednostkę

Liczba i tytuły referatów zagranicznych przedstawionych na konferencjach międzynarodowych zorganizowanych przez jednostkę

Liczba i nazwy konferencji krajowych zorganizowanych przez jednostkę

Liczba i tytuły referatów plenarnych na konferencjach międzynarodowych wygłoszonych przez pracowników jednostki na zaproszenie

15. ZREALIZOWANE PROJEKTY BADAWCZE, PROJEKTY CELOWE, UMOWY Z INNYMI PODMIOTAMI

Liczba zrealizowanych projektów badawczych i projektów celowych finansowanych lub dofinansowanych ze środków finansowych na naukę

Liczba i wykaz rozliczonych projektów badawczych

Liczba i wykaz rozliczonych projektów celowych ogółem:

w tym:

- o udziale wnioskodawcy powyżej 500 tys. zł

- o udziale wnioskodawcy od 200 tys. zł do 500 tys. zł

- o udziale wnioskodawcy poniżej 200 tys. zł

Liczba i wykaz zrealizowanych i zakończonych osiągnięciem celu umów o wartości powyżej 50 tys. zł, na opracowanie nowych technologii, materiałów, wyrobów, systemów i usług zawartych z innymi podmiotami

Liczba i wykaz umów zawartych z innymi podmiotami na stałe lub wieloletnie świadczenie usług badawczych

16. PATENTY I WDROŻENIA

Liczba i wykaz uzyskanych patentów międzynarodowych

Liczba i wykaz uzyskanych patentów krajowych

Liczba i wykaz uzyskanych praw ochronnych na wzory użytkowe

Liczba i wykaz wdrożeń - udokumentowanych i wykorzystanych poza jednostką wyników badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w jednostce

Opis wdrożenia zawierający:

- tytuł przedsięwzięcia

- słowa kluczowe określające zakres zrealizowanych prac B+R

- jednostka wdrażająca wyniki prac B+R

- forma prawna przekazania wyników prac B+R (umowa sprzedaży, o realizację projektu celowego, przekazania, użyczenia)

- wycena wartości przekazanych wyników badań

- opis efektów praktycznych, gospodarczych lub społecznych, uzyskanych poza jednostką

Liczba sprzedanych licencji, know-how itp. ogółem:

w tym:

- o opłacie licencyjnej powyżej 1 mln zł

- o opłacie licencyjnej od 500 tys. zł do 1 mln zł

- o opłacie licencyjnej poniżej 500 tys. zł

17. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Wykaz nagród krajowych i zagranicznych za działalność naukową (w tym: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Informatyzacji, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Prezesa Polskiej Akademii Nauk im. Marii Skłodowskiej-Curie, inne)

Wykaz nagród i wyróżnień za zastosowanie praktyczne wyników prac B+R (w tym: Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Informatyzacji, nagrody innych ministrów, krajowych izb gospodarczych, medale i wyróżnienia na targach krajowych i zagranicznych, inne)

18. DANE FINANSOWE DOTYCZĄCE DZIAŁALNOŚCI B+R

Nakłady na działalność B+R faktycznie poniesione ogółem (wraz z amortyzacją środków trwałych)

Nakłady bieżące na działalność B+R, ogółem:

w tym:

- badania podstawowe

- badania stosowane

- prace rozwojowe

Nakłady inwestycyjne, ogółem:

w tym:

- nakłady inwestycyjne na aparaturę naukowo-badawczą

- nakłady inwestycyjne na budynki, budowle i grunty

Źródła finansowania inwestycji:

- środki własne (fundusz jednostki)

- środki z budżetu państwa, ogółem:

w tym środki finansowe na naukę

- inne źródła, ogółem

19. PRZYCHODY OGÓŁEM

Przychody w zakresie działalności B+R ogółem:

w tym:

1) przychody ze środków finansowych na naukę, ogółem:

- w tym:

- dotacja na finansowanie podstawowej działalności statutowej

- dotacja na badania własne

- dotacja na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego

- dotacja na badania wspólne sieci naukowej

2) przychody ze środków ustalonych w innych częściach budżetu państwa niż środki finansowe na naukę, ogółem

3) przychody z tytułu umów zawartych z innymi podmiotami ze sprzedaży wyników prac B+R wykonanych w jednostce bez udziału środków finansowych na naukę, ogółem:

- w tym przychody ze źródeł zagranicznych

4) przychody z tytułu umów zawartych z innymi podmiotami na wykonanie w jednostce prac B+R bez udziału środków finansowych na naukę, zakończonych w roku objętym ankietą osiągnięciem zakładanego celu (podaje się łącznie przychody ze wszystkich lat realizacji zakończonej umowy, nie podaje się przychodów z umowy niezakończonej w roku objętym ankietą), ogółem:

- w tym przychody ze źródeł zagranicznych

Inne przychody ogółem:

- w tym przychody z wydzielonej działalności gospodarczej

20. ŚRODKI TRWAŁE

Wartość brutto środków trwałych na koniec roku

Wartość brutto aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych na koniec roku

Umorzenie aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych

21. LABORATORIA BADAWCZE POSIADAJĄCE AKREDYTACJĘ POLSKIEGO CENTRUM AKREDYTACJI LUB INNĄ RÓWNORZĘDNĄ, SYSTEMY JAKOŚCI

Nazwa laboratorium

Profil działalności

Jednostka akredytująca

Liczba procedur i ich zakres

Liczba i opis wdrożonych międzynarodowych systemów jakości, przyjętych w Unii Europejskiej

22. APARATURA NAUKOWO-BADAWCZA ZAKUPIONA W ROKU, KTÓREGO DOTYCZY ANKIETA, I WARTOŚĆ JEDNOSTKOWA ZAKUPU (BRUTTO), JEŻELI WYNOSI POWYŻEJ 500.000 ZŁ

Nazwa urządzenia

Typ wyposażenia (1 - urządzenie samodzielne, 2 - element stanowiska badawczego, 3 - wyposażenie laboratorium)

Nazwa wg użytkownika

Typ urządzenia

Producent

Rok produkcji

Wartość brutto

Wartość umorzenia

Źródła zakupu (1 - środki własne, 2 - dotacja na podstawową działalność statutową, 3 - projekt badawczy, 4 - projekt celowy, 5 - inne, 6 - dotacja na inwestycję ze środków na naukę)

Opis innych źródeł zakupu

Opis danych technicznych

Opis zastosowania

Uwagi

Nazwa laboratorium użytkującego aparaturę

23. INFORMACJA O NAJWAŻNIEJSZYM OSIĄGNIĘCIU JEDNOSTKI W OKRESIE CZTERECH LAT OD OSTATNIEJ OCENY

Informacje o osobie odpowiedzialnej za sporządzenie ankiety

Nazwisko

Imię

Telefon

Fax

E-mail

Jednostka wypełniająca ankietę jest zobowiązana do przechowywania pełnej dokumentacji potwierdzającej podane informacje. Dokumentację tę należy przedstawić na każde żądanie organu kontrolującego działalność jednostki. W przypadku złożenia ankiety:

- w terminie innym niż określony w rozporządzeniu Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

- sporządzonej nieprawidłowo lub przedstawiającej informacje nierzetelne

zastosowanie mają przepisy § 9 ust. 2 i 4 tego rozporządzenia

1) Klasyfikacja jednostki określona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289 i Nr 165, poz. 1727)

2) Liczbę osób zatrudnionych w pracach B+R należy podać w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz w przeliczeniu na ekwiwalenty pełnego wymiaru czasu pracy EPC

EPC (ekwiwalent pełnego wymiaru czasu pracy) - są to jednostki przeliczeniowe służące do ustalenia faktycznego zatrudnienia przy realizacji prac B+R. Konieczność wprowadzenia tego miernika wynika z faktu, że wiele osób związanych z działalnością B+R część swojego czasu pracy przeznacza na zajęcia inne niż związane z realizacją prac B+R, np. na zajęcia dydaktyczne, prace administracyjne, a część osób pracuje w wymiarze mniejszym niż pełny wymiar czasu pracy lub pracuje w danej jednostce niepełny rok

Jeden ekwiwalent pełnego czasu pracy oznacza jeden osoborok poświęcony wyłącznie na działalność B+R Zatrudnienie w działalności B+R w ekwiwalentach pełnego wymiaru czasu pracy należy ustalić na podstawie proporcji czasu przepracowanego przez poszczególnych pracowników w ciągu roku sprawozdawczego przy realizacji prac B+R do pełnego wymiaru czasu pracy obowiązującego na danym stanowisku zgodnie z wytycznymi Głównego Urzędu Statystycznego zamieszczonymi w objaśnieniach do formularza PNT-01 lub PNT-01/s

3) Podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych podają użytkowaną powierzchnię terenu oraz użytkowaną powierzchnię pomieszczeń

4) Podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych podają dane dotyczące własnej bazy bibliotecznej (np. wydziałowej)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR

KARTA OCENY JEDNOSTKI NAUKOWEJ

Zespół roboczy Komisji Badań na Rzecz .........

NAZWA JEDNOSTKI .........................................................

.........................................................

I. AKTYWNOŚĆ JEDNOSTKI NAUKOWEJ

1. Kadry

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
Stopnie naukowe, tytuły naukowe
1.a Stopień naukowy doktora uzyskany przez pracownika jednostki - 8 pkt
1.b Stopień doktora habilitowanego uzyskany przez pracownika jednostki - 18 pkt
1.c Tytuł profesora uzyskany przez pracownika jednostki - 30 pkt
Uprawnienie do nadawania stopni naukowych
1.d Uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora - 5 pkt za każde uprawnienie
1.e Uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego - 10 pkt za każde uprawnienie
RAZEM

2. Systemy jakości, akredytacja laboratoriów

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
2.a Wdrożenie procedury międzynarodowego systemu jakości - 20 pkt
2.b Posiadanie laboratorium z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji lub inną równorzędną - 20 pkt
RAZEM

3. Uczestnictwo w realizacji projektów badawczych i projektów celowych

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
Zrealizowane projekty badawcze
3.a Projekt badawczy własny - 10 pkt
3.b Projekt zamawiany - 30 pkt
Zrealizowane projekty celowe
3.c Projekt celowy o udziale wnioskodawcy powyżej 500 tys. zł - 30 pkt
3.d Projekt celowy o udziale wnioskodawcy od 200 tys. zł do 500 tys. zł - 20 pkt
3.e Projekt celowy o udziale wnioskodawcy poniżej 200 tys. zł - 10 pkt
3.f Zrealizowany kontrakt międzynarodowy finansowany ze środków zagranicznych - 20 pkt
RAZEM

4. Szczególne osiągnięcia jednostki

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
Aktywność jednostki w skali międzynarodowej
4.a Nagroda lub wyróżnienie międzynarodowe - od 30 pkt do 80 pkt
Nagrody lub wyróżnienia krajowe o szczególnym znaczeniu
4.b Nagroda krajowa za działalność naukową1) - 50 pkt
4.c Nagroda lub wyróżnienie za zastosowanie praktyczne wyników prac B+R2) - 50 pkt
RAZEM

Łączna liczba punktów (1+2+3+4) ............................

Liczba osób zatrudnionych w działalności B+R (średnia

arytmetyczna z ostatnich czterech ocenianych lat) ..........

EFEKTYWNOŚĆ I (EI) = Łączna liczba punktów/Liczba osób .....

Podpis przewodniczącego zespołu roboczego Komisji Badań na

Rzecz Rozwoju

........................ Data .................

II. WYNIKI DZIAŁALNOŚCI NAUKOWEJ

5. Publikacje recenzowane3)

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
5.a Publikacja w czasopiśmie wyróżnionym z listy filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej
5.b Publikacja w czasopiśmie recenzowanym o zasięgu co najmniej krajowym w dziedzinie, dla której narzędziem opisu jest język etniczny, a przedmiotem badania są teksty kultury w tym języku tworzone
5.c Publikacja w innym recenzowanym czasopiśmie zagranicznym lub czasopiśmie polskim o zasięgu co najmniej krajowym
5.d Publikacja w recenzowanym czasopiśmie krajowym o zasięgu lokalnym
RAZEM

6. Monografie naukowe, podręczniki akademickie

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
6.a Autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku angielskim - od 12 pkt do 24 pkt
6.b Autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku angielskim - do 12 pkt
6.c Autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku polskim lub innym nieangielskim - od 6 pkt do 20 pkt
6.d Autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku polskim lub innym nieangielskim - do 6 pkt
6.e Redakcja monografii lub podręcznika akademickiego - od 5 pkt do 10 pkt
RAZEM

Łączna liczba punktów (5+6) ................................

Liczba osób zatrudnionych w działalności B+R ...............

EFEKTYWNOŚĆ II (EII) = Łączna liczba punktów/Liczba osób ...

...Podpis przewodniczącego zespołu roboczego Komisji Badań na

Rzecz Rozwoju Nauki

......................... Data ................

III. ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNE

7. Nowe technologie, materiały, wyroby, systemy, metody i usługi (poza projektami celowymi)

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
7.a Umowa zawarta z innym podmiotem na wykonanie prac B+R o wartości powyżej 50 tys. zł, zakończona osiągnięciem celu - 30 pkt
7.b Umowa zawarta z innym podmiotem na stałe lub wieloletnie świadczenie usług badawczych - 10 pkt
RAZEM

8. Opatentowane wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
8.a Uzyskany patent krajowy - 50 pkt
8.b Uzyskany patent międzynarodowy - 70 pkt
8.c Uzyskane prawo ochronne na wzór użytkowy - 10 pkt
RAZEM

9. Wdrożenia

Lp. Nazwa parametru Liczba punktów
Wdrożenie wyrobu finalnego potwierdzone przez inny podmiot wdrażający lub użytkujący wyrób
9.a Za średnioroczne przychody z wdrożenia tych produktów lub technologii powyżej 10 mln zł - 150 pkt
9.b Za średnioroczne przychody z wdrożenia tych produktów lub technologii od 5 do 10 mln zł - 100 pkt
9.c Za średnioroczne przychody z wdrożenia tych produktów lub technologii od 1 do 5 mln zł - 80 pkt
Sprzedaż licencji, know-how itp.
9.d Licencja o opłacie licencyjnej powyżej 1 mln zł - 100 pkt
9.e Licencja o opłacie licencyjnej od 500 tys. zł do 1 mln zł - 80 pkt
9.f Licencja o opłacie licencyjnej poniżej 500 tys. zł - 60 pkt
RAZEM

Łączna liczba punktów (7+8+9) ..............................

Liczba osób zatrudnionych w działalności B+R ...............

EFEKTYWNOŚĆ III (EIII) = Łączna liczba punktów/Liczba osób

........

Podpis przewodniczącego zespołu roboczego Komisji Badań na

Rzecz Rozwoju Gospodarki

......................... Data ................

Efektywność względna I = Efektywność I/Maksymalna efektywność I w grupie jednorodnej jednostek naukowych.........

Efektywność względna II = Efektywność II/Maksymalna efektywność II w grupie jednorodnej jednostek naukowych.........

Efektywność względna III = Efektywność III/Maksymalna efektywność III w grupie jednorodnej jednostek naukowych.........

Waga I (WI), Waga II (WII), Waga III (WIII) - wagi dla grup jednostek jednorodnych, określone przez Ministra na podstawie § 8 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

Końcowy wskaźnik efektywności jednostki naukowej = Suma iloczynów efektywności względnych i wag (E = EI x WI + EII x WII + EIII x WIII)

PROPONOWANA KATEGORIA

Podpis przewodniczącego Komisji Badań na Rzecz Rozwoju

........................... Data ................

1) Dotyczy nagród Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Informatyzacji, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Prezesa Polskiej Akademii Nauk im. Marii Skłodowskiej-Curie - zgodnie z ust. 17 ankiety jednostki naukowej

2) Dotyczy nagród Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Informatyzacji, nagród innych ministrów, krajowych izb gospodarczych, medali i wyróżnień na targach krajowych i zagranicznych - zgodnie z ust. 17 ankiety jednostki naukowej

3) Publikacje i monografie liczone są z wagą 1, jeśli 50 % lub więcej autorów jest zatrudnionych w ocenianej jednostce, w innym przypadku waga ta jest równa ułamkowi liczby autorów.

Liczba punktów za publikacje określana jest na podstawie liczby punktów przypisanych wybranym czasopismom, których wykaz jest ogłaszany w formie komunikatu w dzienniku urzędowym Ministra oraz na stronie internetowej ministerstwa

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową na rok .......

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej,

telefon, fax, e-mail, www

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
2. Kierownik jednostki Nr rejestracyjny wniosku
3. NIP, REGON Data złożenia
4. Nazwa banku, nr rachunku

B. WYSOKOŚĆ DOTACJI

1. Wnioskowana kwota dotacji (zł) ............... (słownie ....

............................... zł) na rok .........

2. Informacja o planowanej strukturze dotacji na podstawową

działalność statutową

Lp. Treść Plan na rok .......
ogółem

(zł)

w tym do objęcia dotacją ze środków finansowych na naukę

(zł)

1 2 3 4
1 Prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych
2 Zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do wykonania zadań badawczych przedstawionych we wniosku
3 Współpraca naukowa krajowa związana z wykonaniem zadań badawczych przedstawionych we wniosku
4 Współpraca naukowa z zagranicą związana z wykonaniem zadań badawczych przedstawionych we wniosku
5 Koszty działalności wspomagającej badania
6 Koszty utrzymania jednostki, z wyłączeniem kosztów związanych z działalnością inną niż wymieniona w lp. 1-4
7 Razem z dotacji
8 Z innych źródeł niż dotacja
9 Razem (7 + 8)

C. INFORMACJA O GŁÓWNYCH KIERUNKACH PRAC JEDNOSTKI

1. Informacja o powiązaniu przewidzianych do finansowania zadań z:

1) rozwojem dyscypliny naukowej lub dyscyplin naukowych, będących przedmiotem działalności statutowej jednostki,

2) potrzebami społecznymi, w tym określonymi w programach rozwoju społecznego kraju,

3) potrzebami edukacyjnymi w szkolnictwie wyższym,

4) międzynarodowymi programami badań naukowych i działalności badawczo-rozwojowej,

5) programami zrównoważonego rozwoju kraju i regionów,

6) podniesieniem innowacyjności i konkurencyjności krajowej gospodarki

2. Informacja o zawartych i realizowanych przez jednostkę umowach dotyczących wykonania zadań badawczych na rzecz podmiotów krajowych lub zagranicznych

3. Informacja o umowach zawartych z innymi podmiotami o stałe lub wieloletnie świadczenie na ich rzecz usług badawczych

4. Zadania badawcze przewidziane do finansowania z dotacji w roku .......

Lp. Zadanie badawcze Przewidywany koszt do finansowania z dotacji

(zł)

w tym koszty:
zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej

(zł)

współpracy naukowej krajowej

(zł)

współpracy naukowej z zagranicą (zł) działalności wspomagającej badania

(zł)

utrzymania jednostki (zł)
1 2 3 4 5 6 7 8
Kontynuowane
Nowe
Razem

5 Uzasadnienie podjęcia nowych zadań badawczych

6 Uzasadnienie kontynuowania prowadzonych dotychczas zadań badawczych

7 Uzasadnienie tematyki badawczej planowanej do wprowadzenia do programów lub protokołów wykonawczych do umów międzyrządowych

8 Uzasadnienie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej

D. INFORMACJA ROCZNA O MERYTORYCZNYCH I FINANSOWYCH WYNIKACH DZIAŁALNOŚCI STATUTOWEJ JEDNOSTKI W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK ZŁOŻENIA WNIOSKU

1. Zadania zrealizowane w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku

Lp. Zadanie badawcze Poniesione koszty

(zł)

Koszty objęte dotacją poniesione na:
ogółem

(zł)

w tym objęte dotacją

(zł)

zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej

(zł)

współpracę naukową krajową

(zł)

współpracę naukową z zagranicą

(zł)

działalność wspomagającą badania

(zł)

utrzymanie jednostki

(zł)

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Razem

2. Syntetyczny opis zrealizowanych zadań badawczych objętych planem zadaniowo-finansowym z roku poprzedzającego rok złożenia wniosku z wyszczególnieniem najważniejszych osiągnięć naukowych i zastosowań praktycznych

3. Informacja o upowszechnianiu i popularyzacji wyników działalności jednostki

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

UWAGA:

Do wniosku dołącza się:

1) opinię ministra sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową

2) opinię Prezesa Polskiej Akademii Nauk w odniesieniu do placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk

3) opinię rektora szkoły wyższej w odniesieniu do podstawowych jednostek organizacyjnych szkoły

ZAŁĄCZNIK Nr 4

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego

w roku .....

...........................................................

(nazwa specjalnego urządzenia badawczego)

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej

odpowiedzialnej za utrzymanie urządzenia,

telefon, fax, e-mail, www

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny wniosku

2. Kierownik jednostki Data złożenia
3. NIP, REGON
4. Nazwa banku, nr rachunku

B. WYSOKOŚĆ DOTACJI I INFORMACJA O SPECJALNYM URZĄDZENIU BADAWCZYM

1. Wnioskowana kwota dotacji: ...... (słownie .........)

2. Informacja o rodzaju bieżących kosztów i ich wysokości, na które ma być przeznaczona wnioskowana dotacja

3. Informacja o specjalnym urządzeniu badawczym i badaniach naukowych lub pracach rozwojowych planowanych do wykonywania z wykorzystaniem tego urządzenia:

1) zwięzła charakterystyka urządzenia, w tym jego wyjątkowości w skali kraju, oraz znaczenie dla rozwoju określonej dziedziny badań naukowych lub prac rozwojowych albo dla rozwoju nauki

2) zakres i stopień wykorzystania urządzenia do realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych, a także liczebność i poziom naukowy wykorzystującego je środowiska naukowego

3) określenie najważniejszych badań naukowych lub prac rozwojowych planowanych do wykonania z wykorzystaniem urządzenia

4) zakres i udział współpracy międzynarodowej w wykorzystaniu urządzenia

5) inne dane uzasadniające konieczność udzielenia wnioskowanej dotacji

C. INFORMACJA O WYKORZYSTANIU SPECJALNEGO URZĄDZENIA BADAWCZEGO W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK ZŁOŻENIA WNIOSKU

1. Najważniejsze badania naukowe i prace rozwojowe wykonane z wykorzystaniem urządzenia:

1) wykaz wykonanych zadań, ze wskazaniem jednostek naukowych lub zespołów naukowych (krajowych, zagranicznych), które je wykonały

2) opis najważniejszych wyników badań naukowych i prac rozwojowych

2. Informacja o zakresie i stopniu wykorzystania urządzenia do wykonywania zadań innych niż badania naukowe i prace rozwojowe

3. Informacja o bieżących kosztach utrzymania urządzenia i źródłach ich finansowania w roku .......

Lp. Treść Wykonanie w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku
ogółem (zł) w tym objęte dotacją (zł)
1 2 3 4
1 Koszty bezpośrednie ogółem
w tym:
1) wynagrodzenia z pochodnymi
2) materiały i przedmioty nietrwałe
3) naprawy i konserwacja
4) usługi obce
5) inne
2 Koszty pośrednie

w tym amortyzacja

3 Koszty ogółem (1+2)
4 Przychody ogółem

w tym ze świadczenia usług z wykorzystaniem urządzenia

5 Wysokość niewykorzystanej dotacji z roku poprzedniego

D. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

UWAGA:

Do wniosku dołącza się kopię porozumienia zawartego pomiędzy jednostkami naukowymi wspólnie wykorzystującymi specjalne urządzenie badawcze lub regulamin ustalający zasady korzystania z urządzenia, wydany przez jednostkę odpowiedzialną za utrzymanie urządzenia

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na finansowanie badań własnych szkół wyższych w roku .......

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Właściwy Minister Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny wniosku

Data złożenia wniosku

B. WYSOKOŚĆ DOTACJI

Wnioskowana kwota dotacji ........ zł (słownie ....... zł)

1. Główne cele do osiągnięcia zgodnie z zaproponowanym podziałem wnioskowanej dotacji pomiędzy szkoły wyższe

2. Podział dotacji między poszczególne szkoły wyższe

C. INFORMACJA ZBIORCZA O REALIZACJI CELÓW FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW NA BADANIA WŁASNE W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK ZŁOŻENIA WNIOSKU

1. Informacja o realizacji celów związanych z:

1) rozwojem naukowym młodej kadry

2) rozwojem specjalności naukowych w szkole wyższej, w tym określenie, w jakich specjalnościach i w jakich szkołach

2. Liczba uzyskanych:

1) stopni naukowych doktora i doktora w zakresie sztuki

2) stopni naukowych doktora habilitowanego i doktora habilitowanego w zakresie sztuki

3) tytułów naukowych profesora i tytułów profesora w zakresie sztuki

3. Liczba młodych pracowników naukowych uczestniczących w badaniach

D. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć ministerstwa Minister
data podpis i pieczęć

UWAGA:

Do wniosku dołącza się uzasadnienie zawierające informacje o sposobach podziału środków finansowych pomiędzy szkoły wyższe, w szczególności dotyczące kierunków rozwoju kadr naukowych i priorytetów badawczych związanych z rozwojem specjalności naukowych w poszczególnych szkołach

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na finansowanie badań wspólnych sieci naukowej w roku .......

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej

reprezentującej sieć naukową, telefon, fax,

e-mail, www

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
2. Kierownik jednostki Nr rejestracyjny wniosku
3. NIP, REGON Data złożenia wniosku
4. Nazwa banku, nr rachunku

B. WYSOKOŚĆ DOTACJI NA BADANIA WSPÓLNE SIECI NAUKOWEJ

1. Wnioskowana kwota dotacji ....... zł (słownie ..............

............................. zł), w tym na:

1) koordynację współpracy jednostek naukowych tworzących

sieć naukową ............... zł

(słownie ........................................... zł)

2) podejmowane wspólnie badania naukowe lub prace rozwojowe

uzupełniające w stosunku do zadań wykonywanych w ramach

działalności statutowej jednostek tworzących sieć

naukową, niezbędne do rozwoju specjalności sieci ..... zł

(słownie ............................................ zł)

3) tworzenie i upowszechnianie informacji w zakresie

działania sieci naukowej .......... zł (słownie .........

..................................................... zł)

C. UZASADNIENIE

1. Główne cele, jakie zamierza osiągnąć sieć naukowa w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych finansowanych z dotacji

2. Wykaz wspólnie realizowanych badań naukowych lub prac rozwojowych uzupełniających lub komplementarnych w stosunku do zadań wykonywanych w ramach działalności statutowej jednostek tworzących sieć naukową, niezbędnych do rozwoju specjalności sieci

3. Podział dotacji na poszczególne jednostki naukowe tworzące sieć naukową

4. Uzasadnienia podziału środków finansowych pomiędzy jednostki naukowe tworzące sieć naukową

D. INFORMACJA ZBIORCZA O REALIZACJI I WYKORZYSTANIU ŚRODKÓW NA BADANIA WSPÓLNE SIECI NAUKOWEJ W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK ZŁOŻENIA WNIOSKU

1. Opis wyników działalności związanej z:

1) realizowanymi wspólnie badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi uzupełniającymi lub komplementarnymi w stosunku do zadań wykonywanych w ramach działalności statutowej jednostek tworzących sieć naukową

2) rozwojem specjalności naukowych sieci naukowej

3) rozwojem badań w nowoczesnych kierunkach badawczych realizowanych w ramach specjalności sieci naukowej

4) rozwojem naukowym młodej kadry

2. Liczba młodych pracowników naukowych (magistrów i doktorów) uczestniczących w badaniach

3. Liczba uzyskanych:

1) stopni naukowych doktora

2) stopni naukowych doktora habilitowanego

3) patentów, wdrożeń

będących wynikiem realizacji zadań badawczych finansowanych z dotacji na badania wspólne

4. Informacja o poniesionych kosztach ogółem

w tym na:

1) koordynację współpracy jednostek naukowych tworzących sieć naukową

2) podejmowane wspólnie badania naukowe lub prace rozwojowe

3) tworzenie i upowszechnianie informacji w zakresie działania sieci naukowej

4) inne

5. Informacja o wysokości niewykorzystanej dotacji według stanu na dzień 31 grudnia

E. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć jednostki

reprezentującej sieć

Kierownik jednostki

reprezentującej sieć naukową

data podpis i pieczęć
Kierownicy jednostek

tworzących sieć naukową

podpis i pieczęć

UWAGA:

Do wniosku dołącza się:

1) kopię umowy zawartej pomiędzy jednostkami naukowymi tworzącymi sieć naukową

2) oświadczenie, że realizowane przez sieć naukową zadania nie były dofinansowywane z innych środków finansowych na naukę niż dotacja na badania wspólne

ZAŁĄCZNIK Nr 7

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną w roku .....

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, telefon,

fax, e-mail, www

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
2. Kierownik jednostki Nr rejestracyjny wniosku
3. NIP, REGON Data złożenia
4. Nazwa banku, nr rachunku
Wniosek dotyczy inwestycji:
Kontynuowanej Nowej

B. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i lokalizacja inwestycji

2. Okres realizacji inwestycji

data rozpoczęcia ......... data zakończenia .........

3. Wnioskowana kwota dotacji celowej ........ zł

(słownie ......... zł)

C. OPIS INWESTYCJI

1. Informacja o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji, w tym o jej zakresie rzeczowym

2. Uzasadnienie celowości inwestycji

3. Określenie badań naukowych lub prac rozwojowych, którym będzie służyć inwestycja

4. Określenie innych zadań, którym będzie służyć inwestycja

5. Planowany stopień wykorzystania inwestycji po jej zakończeniu dla potrzeb badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych potrzeb statutowych jednostki

6. Kopia pozwolenia na budowę oraz pozwolenia konserwatora zabytków, jeżeli wymaga tego charakter inwestycji

7. Kopia dokumentu stwierdzającego prawo jednostki naukowej do dysponowania nieruchomością na cel budowlany (z wyjątkiem inwestycji o charakterze zakupu obiektu budowlanego)

8. Inne dokumenty świadczące o przygotowaniu inwestora do podjęcia inwestycji

D. W PRZYPADKU INWESTYCJI REALIZOWANEJ PRZEZ KONSORCJUM NAUKOWE

Wskazanie jednostki naukowej odpowiedzialnej za wykorzystanie i rozliczenie dotacji celowej oraz wskazanie jednostki lub jednostek, które przejmą przedmiot inwestycji na stan środków trwałych

Odpisy lub potwierdzone kopie umowy o utworzeniu konsorcjum naukowego oraz dokumentów określających:

1) sposób finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji

2) sposób wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji oraz zasady dostępu do niej jednostek naukowych niewchodzących w skład konsorcjum

E. WARTOŚĆ KOSZTORYSOWA I STRUKTURA NAKŁADÓW

Data zatwierdzenia wartości kosztorysowej .........

Lp. Wyszczególnienie Wartość kosztorysowa*) w tym:
roboty budowlano-montażowe zakupy maszyn i urządzeń pierwsze wyposażenie
1 2 3 4 5 6
1 Nakłady ogółem
2 w tym

poniesione w latach ........

3 planowane na lata .....
w tym w roku ..........

*) Wg projektu budowlanego lub kosztorysu z dnia ..........

F. ŹRÓDŁA FINANSOWANIA INWESTYCJI (ZŁ)

Lp. Wyszczególnienie Nakłady w tym:
inwestycyjne ogółem nakłady dotychczas poniesione planowane nakłady w roku
(4 + 8) ... ... ... razem (kol. 5+6+7)
1 2 3 4 5 6 7 8
1 Ogółem (lp. 2-6)
2 Środki własne
3 Kredyt lub pożyczka objęta poręczeniem lub gwarancją Skarbu Państwa
4 Dotacja celowa ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę
5 Dotacja celowa z innych części budżetowych
6 Środki z innych źródeł niż dotacje celowe

G. HARMONOGRAM REALIZACJI INWESTYCJI

Lp. Etapy realizacji Planowane nakłady (zł) Planowany termin realizacji
1 2 3 4
1 Przygotowanie inwestycji do realizacji - etap poprzedzający rozpoczęcie robót budowlanych
2 Rozpoczęcie robót budowlanych
3 Stan surowy zamknięty
4 Stan wykończeniowo-wyposażeniowy
5 Oddanie inwestycji do użytkowania

H. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

I. OPINIA DYSPONENTA INNEJ CZĘŚCI BUDŻETU PAŃSTWA NIŻ ŚRODKI FINANSOWE NA NAUKĘ W PRZYPADKU DOFINANSOWANIA PRZEZ NIEGO INWESTYCJI (CZĘŚĆ F WIERSZ 5)

Data Podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr 8

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na inwestycję aparaturową w roku ....

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, telefon,

fax, e-mail, www

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
2. Kierownik jednostki Nr rejestracyjny wniosku
3. NIP, REGON Data złożenia
4. Nazwa banku, nr rachunku

B. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i lokalizacja inwestycji

2. Zakładany termin realizacji inwestycji

3. Wnioskowana kwota dotacji celowej ......... zł

(słownie ......... zł)

C. OPIS INWESTYCJI

1. Planowany zakres rzeczowy inwestycji

Lp. Nazwa aparatury naukowo-badawczej Liczba Planowane nakłady (zł)
1 2 3 4

2. Informacja o programie badań, do realizacji którego niezbędna jest aparatura planowana do zakupu lub wytworzenia

3. Zasięg użytkowania aparatury (ogólnokrajowy, środowiskowy, jednostkowy) i szacowany okres wykorzystania

4. Przygotowanie jednostki do zapewnienia warunków właściwego użytkowania aparatury

5. Inne dokumenty dotyczące inwestycji dołączone do wniosku

D. NAKŁADY ORAZ ŹRÓDŁA FINANSOWANIA INWESTYCJI

Lp. Wyszczególnienie Planowane nakłady (zł)
1 2 3
1 Ogółem (lp. 2-6)
2 Środki własne
3 Kredyt lub pożyczka
4 Dotacja celowa ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę
5 Dotacja celowa z innych części budżetowych (z których)
6 Środki z innych źródeł niż dotacje celowe

E. W PRZYPADKU INWESTYCJI REALIZOWANEJ PRZEZ KONSORCJUM NAUKOWE

1. Wskazanie jednostki naukowej odpowiedzialnej za wykorzystanie i rozliczenie dotacji celowej oraz wskazanie jednostki lub jednostek, które przejmą przedmiot inwestycji na stan środków trwałych

2. Odpisy lub potwierdzone kopie umowy o utworzeniu konsorcjum naukowego oraz dokumentów określających:

1) sposób finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji

2) sposób wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji oraz zasady dostępu do niej jednostek naukowych niewchodzących w skład konsorcjum

F. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr 9

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na inwestycję z zakresu infrastruktury informatycznej w roku .....

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, telefon,

fax, e-mail, www

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
2. Kierownik jednostki Nr rejestracyjny wniosku
3. NIP, REGON Data złożenia
4. Nazwa banku, nr rachunku

Wniosek dotyczy inwestycji o zasięgu:

A. krajowym B. regionalnym C. lokalnym

B. DANE OGÓLNE

Nazwa i lokalizacja inwestycji

1. Zakładany termin realizacji inwestycji

2. Wnioskowana kwota dotacji celowej ......... zł

(słownie ......... zł)

3. Planowany udział środków własnych .........

4. Opis stanu aktualnego infrastruktury informatycznej jednostki:

1) rok rozpoczęcia budowy sieci (data ostatniej modernizacji, rozbudowy)

2) przepustowość i rodzaj łącza internetowego, rok rozpoczęcia eksploatacji

3) przepustowość i rodzaj sieci lokalnej, rok rozpoczęcia eksploatacji

4) serwery (www, plików, pocztowe, obliczeniowe, inne - ogólna specyfikacja, rok rozpoczęcia eksploatacji)

5) ilość stacji roboczych z dostępem do sieci (średni wiek)

6) posiadane zabezpieczenia sieciowe (sprzętowe, programowe)

7) wykorzystywane oprogramowanie sieciowe

8) inne ważne informacje

W przypadku inwestycji dotyczących wyposażenia centrów Komputerów Dużej Mocy Obliczeniowej podać posiadane zasoby

5. Informacje o zatrudnieniu w jednostce w pełnym wymiarze czasu pracy:

1) liczba pracowników zatrudnionych w jednostce, ogółem

2) liczba pracowników z tytułem naukowym lub stopniem naukowym

3) liczba pracowników posiadających stały dostęp do sieci (internetu)

4) liczba pracowników z tytułem naukowym lub stopniem naukowym posiadających stały dostęp do sieci (internetu)

5) liczba pracowników zatrudnionych do obsługi sieci i serwerów

C. OPIS INWESTYCJI

1. Planowany zakres rzeczowy inwestycji

Lp. Przedmiot inwestycji Liczba Planowane nakłady (zł)
1 2 3 4

2. Informacja o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji, w tym jej zakres rzeczowy (charakterystyka sprzętu z przykładową konfiguracją)

3. Uzasadnienie celowości inwestycji

4. Określenie badań naukowych lub prac rozwojowych, którym będzie służyć inwestycja, w tym w ramach współpracy międzynarodowej

5. Oświadczenie o zapewnieniu pomieszczeń i warunków oraz środków własnych do właściwego użytkowania przedmiotu inwestycji

6. Informacje o możliwości i planach udostępniania przedmiotu inwestycji innym użytkownikom, a także o przewidywanym jej wykorzystywaniu do realizacji zadań innych niż badania naukowe lub prace rozwojowe

7. Zakładany wstępnie harmonogram płatności z dotacji celowej ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę

D. NAKŁADY ORAZ ŹRÓDŁA FINANSOWANIA INWESTYCJI

Lp. Wyszczególnienie Planowane nakłady (zł)
1 2 3
1 Ogółem (lp. 2-6)
2 Środki własne
3 Kredyt lub pożyczka
4 Dotacja celowa ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę
5 Dotacja celowa z innych części budżetowych (z których)
6 Środki z innych źródeł niż dotacje celowe

E. W PRZYPADKU INWESTYCJI REALIZOWANEJ PRZEZ KONSORCJUM NAUKOWE

1. Wskazanie jednostki naukowej odpowiedzialnej za wykorzystanie i rozliczenie dotacji celowej oraz wskazanie jednostki lub jednostek, które przejmą przedmiot inwestycji na stan środków trwałych

2. Odpisy lub potwierdzone kopie umowy o utworzeniu konsorcjum naukowego oraz dokumentów określających:

1) sposób finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji

2) sposób wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji oraz zasady dostępu do niej jednostek naukowych niewchodzących w skład konsorcjum

F. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr 10

WZÓR

RAPORT ROCZNY

z wykorzystania dotacji na inwestycję budowlaną/aparaturową*)

w roku .....

A. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej składającej raport,

telefon, fax, e-mail, www

2. Kierownik jednostki
3. NIP, REGON
4. Nr decyzji Ministra
5. Nr wniosku i nazwa zadania inwestycyjnego
6. Wysokość przyznanej dotacji

B. ROZLICZENIE FINANSOWE (zł)

Wartość kosztorysowa ogółem**) Koszty ogółem poniesione przed rokiem objętym raportem Koszty poniesione w roku ..... Stan środków na rachunku bankowym Zobowiązania z roku ......
ogółem

(4-6)

ze środków z dotacji celowej:

1) pozostających na

rachunku z roku

poprzedniego

środki własne inne środki na dzień

31.12. ... r.

1) z dotacji

celowej

2) z odsetek od

pozostające do uregulowania z dotacji w roku następnym
2) przekazanych w

roku objętym

raportem

dotacji
3) z odsetek
1 2 3 4 5 6 7 8
1) 1)
2) 2)
3)

C. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

________

*) Niepotrzebne skreślić

**) Dla inwestycji budowlanych

ZAŁĄCZNIK Nr 11

WZÓR

RAPORT KOŃCOWY

i rozliczenie finansowe z zakończonej inwestycji budowlanej

A. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej składającej raport,

telefon, fax, e-mail, www

2. Kierownik jednostki
3. NIP, REGON
4. Nr decyzji Ministra
5. Nr wniosku i nazwa zadania inwestycyjnego
6. Wysokość przyznanej dotacji

B. OPIS INWESTYCJI

Opis zakończonej inwestycji, jej charakterystyka techniczna

C. ROZLICZENIE FINANSOWE (zł)

Wartość kosztorysowa wg wniosku Termin zakończenia inwestycji Planowane nakłady Poniesione koszty Środki niewykorzystane
1 2 3 4 5 6 7 8
ogółem planowany ogółem w tym z dotacji ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę ogółem w tym z dotacji ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę w tym z innych źródeł niż dotacja ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę 1) z dotacji ze

środków

ustalonych w

budżecie

państwa na

naukę

2) z odsetek od

dotacji

w tym: faktyczny w tym: w tym: w tym odsetki
1) roboty

budowlano-montażowe

1) roboty budowlano-montażowe 1) roboty budowlano-montażowe od dotacji
2) zakupy 2) zakupy 2) zakupy
3) inne 3) inne 3) inne

W przypadku zmian w stosunku do wniosku należy omówić przyczyny

D. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

UWAGA:

Do raportu dołącza się:

1) kopię dokumentu (OT) stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych, potwierdzoną za zgodność z oryginałem

2) kopię protokołu odbioru końcowego inwestycji

ZAŁĄCZNIK Nr 12

WZÓR

RAPORT KOŃCOWY

i rozliczenie finansowe z zakończonej inwestycji aparaturowej

A. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej składającej raport

telefon, fax, e-mail, www

2. Kierownik jednostki
3. NIP, REGON
4. Nr decyzji Ministra
5. Nr wniosku i nazwa zadania inwestycyjnego
6. Wysokość przyznanej dotacji

B. OPIS INWESTYCJI

1. Opis zakończonej inwestycji, jej charakterystyka techniczna

2. Opis planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych i innych zadań jednostki, których potrzebom będzie służyć inwestycja w okresie następnych co najmniej 3 lat

C. ROZLICZENIE FINANSOWE (zł)

Nazwa zadania -aparatury naukowo-badawczej (sztuki) Nr pozycji we wniosku Wartość początkowa wg OT Nr OT potwierdzający przyjęcie na stan środków trwałych Źródła sfinansowania inwestycji aparaturowej (z kol. 3)

1) dotacja ze środków

ustalonych w

budżecie państwa na

naukę

2) odsetki od dotacji

3) środki własne (inne)

Środki niewykorzystane

1) z dotacji ze

środków ustalonych

w budżecie państwa

na naukę

2) z odsetek od

dotacji

1 2 3 4 5 6
Ogółem
Wyszczególnienie
Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki Rektor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

UWAGA:

Do raportu dołącza się kopię dokumentu stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych, potwierdzoną za zgodność z oryginałem

ZAŁĄCZNIK Nr 13

WZÓR

Oferta

na wykonanie projektu badawczego zamawianego nr ...............

pt.: ..........................................................

..........................................................

A. DANE OFERENTA

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, telefon,

fax, e-mail, www */

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
2. Kierownik jednostki Nr rejestracyjny wniosku
3. NIP, REGON Data wpłynięcia oferty
4. Nazwa banku, nr rachunku

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły) planowanej jako miejsce realizacji projektu

B. INFORMACJE OGÓLNE

Charakter oferty

(niepotrzebne skreślić)

Kompleksowa Częściowa
Numery zadań objętych ofertą

(wg ogłoszenia)

Tytuł oferty

(tytuł powinien w pełni charakteryzować zawartość wniosku - maks. liczba znaków ze spacjami - 250)

Dziedzina nauki i dyscyplina naukowa

(zgodnie z wykazem dziedzin i dyscyplin)

Planowany okres realizacji

projektu (w miesiącach)

Liczba wykonawców projektu
Słowa kluczowe
Planowane nakłady w zł Ogółem Pierwszy rok realizacji projektu

Streszczenie projektu

Na odrębnej stronie, maks. 1 strona A 4, w nagłówku streszczenia należy podać tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Streszczenie może być upowszechnione przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji po zakwalifikowaniu projektu do finansowania

C. INFORMACJE O OFERENCIE1)

1. Informacje o osiągnięciach jednostki w zakresie tematyki projektu:

1) wykaz najważniejszych osiągnięć naukowych i zastosowań praktycznych (w tym: publikacje, wdrożenia, patenty, know-how itp. z ostatnich 4 lat)

2) informacje o prowadzonej współpracy z krajowymi i zagranicznymi zespołami badawczymi

2. Jednostki wykonujące wspólnie projekt zamawiany - należy podać nazwę jednostki, adres oraz informacje określone w ust. 1 (dla wszystkich jednostek współpracujących)

3. Ankieta dorobku naukowego kierownika projektu i najważniejszych wykonawców projektu (na odrębnych stronach dla każdego z wykonawców):

1) imię i nazwisko

2) adres zamieszkania, adres do korespondencji, telefon, fax, e-mail, PESEL - dotyczy wyłącznie kierownika projektu

3) miejsca zatrudnienia i zajmowane stanowiska

4) charakter udziału w realizacji projektu (kierownik lub wykonawca)

5) przebieg pracy naukowej: nazwa szkoły wyższej, instytutu lub innej jednostki organizacyjnej, specjalność, data uzyskania tytułu zawodowego, stopnia naukowego lub tytułu naukowego:

- magistra

- doktora

- doktora habilitowanego

- profesora

6) informacje o pracach wykonanych w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku (wykaz najważniejszych publikacji - maks. 10 pozycji, podać miejsce i datę publikacji; opracowane nowe technologie; najważniejsze osiągnięcia poznawcze i zastosowania praktyczne)

7) wykonane w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku i aktualnie realizowane projekty badawcze i celowe finansowane ze środków finansowych na naukę - numery projektów, miejsce realizacji oraz charakter udziału przy realizacji projektu

8) doświadczenia naukowe zdobyte w kraju i za granicą (kraj, instytucja, rodzaj pobytu, okres pobytu, jednostka delegująca)

9) najważniejsze międzynarodowe i krajowe wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (rodzaj wyróżnienia, miejsce i data)

Oświadczenie

Przyjmuję warunki udziału w konkursie projektów badawczych, określone w przepisach w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę, oraz wyrażam zgodę na zamieszczenie moich danych osobowych zawartych we wniosku w zbiorze danych Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz na przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

Miejscowość i data Podpis osoby, której dotyczy ankieta

D. OPIS CELÓW, METODYKI BADAŃ ORAZ CHARAKTERYSTYKA OCZEKIWANYCH WYNIKÓW (maks. do 10 stron standardowego maszynopisu)

1. Cel:

1) planowany efekt końcowy realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych objętych projektem

2) charakterystyka przewidywanej formy wyniku końcowego

2. Opis badań naukowych i prac rozwojowych, jakie zamierza się podjąć w celu realizacji projektu zamawianego

3. Metodyka badań - jak oferent zamierza rozwiązać postawione zadania i na czym będzie polegać analiza i opracowanie wyników badań

4. Opis i charakterystyka oczekiwanych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych na tle dorobku polskiego i światowego w dziedzinie i dyscyplinie naukowej objętej projektem zamawianym, porównanie wyniku końcowego do obecnego stanu wiedzy lub stosowanych rozwiązań, odniesienie do norm międzynarodowych oraz analogicznych rozwiązań krajowych i zagranicznych (zwłaszcza w Unii Europejskiej)

5. Sposób przekazywania, upowszechnienia i wykorzystania wyników projektu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zastosowania praktycznego

6. Wykaz najważniejszej literatury dotyczącej problematyki wniosku (maks. 25 pozycji)

E. HARMONOGRAM WYKONANIA PROJEKTU ZAMAWIANEGO LUB JEGO WYODRĘBNIONEJ CZĘŚCI

1. Podział zadań badawczych na etapy oraz pomiędzy jednostki naukowe lub zespoły badawcze

Nr etapu Lp. zadania Nazwa zadania badawczego*/ Rodzaj zadania badawczego**/ Jednostka realizująca zadanie Termin rozpoczęcia

--------------

Przewidywane koszty

(zł)

zakończenia***/ zadania
1 2 3 4 5 6
RAZEM (zł)

*/ Nie są zadaniami badawczymi czynności techniczne służące wykonaniu zadania, np. zakup aparatury i materiałów, opracowanie raportów

**/ Podać odpowiedni symbol: badania podstawowe - P, badania stosowane - S, prace rozwojowe - R

***/ Podać liczbę miesięcy liczonych od faktycznego terminu rozpoczęcia projektu

2. Uzasadnienie podziału zadań na etapy oraz pomiędzy jednostki lub zespoły badawcze, w tym zespoły zagraniczne, z przedstawieniem potencjału kadrowego i aparatury naukowo-badawczej możliwej do udostępnienia przy realizacji tych zadań

3. Informacja o sposobie kierowania realizacją projektu zamawianego

4. Informacja o przewidywanych wdrożeniach wyników badań, w tym w formie projektów celowych

F. KOSZTORYS PROJEKTU BADAWCZEGO ZAMAWIANEGO2)

1. Poszczególne pozycje kosztorysu w cenach bieżących (zł)

Lp. Treść Planowane koszty w roku
... ... ... ... Razem
1 2 3 4 5 6 7
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi

2) inne koszty realizacji

projektu

(łącznie z kosztem zakupu

lub wytworzenia aparatury

naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie

w tym koszty koordynacji

3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

2. Kalkulacja poszczególnych pozycji kosztorysu

1) Wynagrodzenia

Liczba osób przewidzianych do udziału w realizacji projektu

Liczba osobomiesięcy ogółem

w tym:

- kierownika projektu:

- wykonawców projektu:

2) Opis planowanych zakupów lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej

(podać nazwę zakupu, planowany przewidywany koszt, planowany miesiąc zakupu lub wytworzenia liczony od rozpoczęcia realizacji projektu oraz merytoryczne uzasadnienie)

3) Inne koszty bezpośrednie

(wymienić rodzaj kosztów, wysokość oraz ich powiązanie z planem zadań projektu)

G. OŚWIADCZENIA I PODPISY3)

1. Oświadczam, że zapoznałem się z ofertą o finansowanie projektu badawczego zamawianego pt.:

................

2. Oświadczam, że w jednostce naukowej istnieją warunki zapewniające należyte wykonanie projektu badawczego zamawianego i w przypadku przyjęcia oferty na wykonanie projektu badawczego zamawianego do finansowania jednostka zobowiązuje się do:

- włączenia projektu do planu zadaniowego jednostki

- udostępnienia pomieszczeń, aparatury i obsługi administracyjno-finansowej

- zatrudnienia osób niezbędnych do realizacji projektu na podstawie uzgodnionej z kierownikiem projektu i właściwymi wykonawcami formy zatrudnienia (mianowanie, umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia)

- sprawowania nadzoru nad realizacją projektu i prawidłowością wydatkowania środków finansowych

3. Oświadczam, że jednostka nie może zapewnić dostępu do urządzeń wymienionych w wykazie aparatury w części F ust. 2 pkt 2

4. Oświadczam, że projekt obejmuje badania4):

1) wymagające przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach4)

2) nad gatunkami chronionymi lub na obszarach objętych ochroną4)

3) nad organizmami genetycznie modyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów4)

5. Oświadaczam, że do oferty dołączono dokumenty określone w § 31 ust. 5, 6, 74) rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

6. Oświadczam, że zgodnie z moją wiedzą przygotowana oferta o wykonanie projektu badawczego zamawianego nie narusza praw osób trzecich

H. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Ofertę sporządzono (miejscowość, data)

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki (Rektor/Dyrektor) Główny księgowy/Kwestor Kierownik projektu
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis

________

1) W przypadku oferty składanej przez jednostkę naukową, która nie otrzymuje dotacji na działalność statutową, do oferty dołącza się dokumenty wymienione w § 31 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

2) Kosztorys należy wykonać dla całego projektu zamawianego i dla części wykonywanych wspólnie przez jednostki naukowe lub zespoły badawcze

3) Dotyczy jednostki wykonującej projekt i jednostek współwykonujących projekt

4) Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr 14

WZÓR

WNIOSEK

o finansowanie projektu badawczego

własnego habilitacyjnego promotorskiego 1)

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Kierownik projektu (imię, nazwisko,

tytuł lub stopień naukowy, adres do

korespondencji, tel., e-mail)

2. Nazwa i adres jednostki naukowej,

telefon, fax, e-mail, www */

3. Kierownik jednoostki

4. NIP, REGON

5. Nazwa banku, nr rachunku

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny wniosku

Data wpłynięcia wniosku

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły) planowanej jako miejsce realizacji projektu

B. INFORMACJE OGÓLNE

Tytuł projektu

(tytuł powinien w pełni charakteryzować zawartość wniosku - maks. liczba znaków ze spacjami - 250)

Dyscyplina naukowa

(zgodnie z wykazem dziedzin i dyscyplin)

Planowany okres realizacji projektu (w miesiącach) Liczba wykonawców projektu
Słowa kluczowe:
Planowane nakłady w zł: Ogółem Pierwszy rok realizacji projektu

Streszczenie projektu

Na odrębnej stronie, maks. 1 strona A 4, w nagłówku streszczenia należy podać tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Streszczenie może być upowszechnione przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji po zakwalifikowaniu projektu do finansowania

C. INFORMACJE O WYKONAWCACH

Ankieta dorobku naukowego kierownika projektu i najważniejszych wykonawców projektu (na odrębnych stronach dla każdego z wykonawców):

1) imię i nazwisko

2) adres zamieszkania, adres do korespondencji, fax, e-mail, PESEL - wyłącznie dla kierownika projektu

3) miejsca zatrudnienia i zajmowane stanowiska

4) charakter udziału w realizacji projektu (kierownik lub wykonawca)

5) przebieg pracy naukowej: nazwa szkoły wyższej, instytutu lub innej jednostki organizacyjnej, specjalność, data uzyskania tytułu zawodowego, stopnia naukowego lub tytułu naukowego:

- magistra

- doktora

- doktora habilitowanego

- profesora

6) informacje o pracach wykonanych w okresie ostatnich 4 lat 2) przed zgłoszeniem wniosku (maksimum 10 pozycji, podać miejsce i datę publikacji; opracowane nowe technologie; najważniejsze osiągnięcia poznawcze i zastosowania praktyczne)

7) wykonane w okresie ostatnich 4 lat 2) przed zgłoszeniem wniosku i aktualnie realizowane projekty badawcze i celowe finansowane ze środków finansowych na naukę - numery projektów, miejsce realizacji oraz charakter udziału przy realizacji projektu

8) doświadczenia naukowe zdobyte w kraju i za granicą (kraj, instytucja, rodzaj pobytu, okres pobytu, jednostka delegująca)

9) najważniejsze międzynarodowe i krajowe wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (rodzaj wyróżnienia, miejsce i data)

Oświadczenie

Przyjmuję warunki udziału w konkursie projektów badawczych, określone w przepisach w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę, oraz wyrażam zgodę na zamieszczenie moich danych osobowych zawartych we wniosku w zbiorze danych Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz na przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

Miejscowość i data Podpis osoby, której dotyczy ankieta

D. OPIS PROJEKTU BADAWCZEGO, METODYKA BADAŃ ORAZ CHARAKTERYSTYKA OCZEKIWANYCH WYNIKÓW

(maks. do 10 stron standardowego maszynopisu)

1. Cel naukowy projektu ( jaki problem naukowy wnioskodawca podejmuje się rozwiązać, co jest jego istotą, dokładna charakterystyka efektu końcowego)

2. Znaczenie projektu (co uzasadnia podjęcie tego problemu w kraju, jakie przesłanki skłaniają wnioskodawcę do podjęcia proponowanego tematu, dlaczego projekt zdaniem autora powinien być finansowany, znaczenie wyników projektu dla rozwoju danej dziedziny i dyscypliny naukowej oraz rozwoju cywilizacyjnego, czy w przypadku pozytywnych wyników będą one mogły znaleźć praktyczne zastosowanie)

3. Istniejący stan wiedzy w zakresie tematu badań (jaki oryginalny wkład wniesie rozwiązanie postawionego problemu do dorobku danej dyscypliny naukowej w kraju i na świecie, czy w kraju i na świecie jest to problem nowy czy kontynuowany i w jakim zakresie weryfikuje utarte poglądy i dotychczasowy stan wiedzy)

4. Metodyka badań (co stanowi podstawę naukowego warsztatu wnioskodawcy i jak zamierza rozwiązać postawiony problem, na czym będzie polegać analiza i opracowanie wyników badań, jakie urządzenia [aparatura] zostaną wykorzystane w badaniach, czy wnioskodawca ma do nich bezpośredni dostęp i umiejętność obsługi)

5. Wymierny, udokumentowany efekt podjętego problemu (zakładany sposób przekazu i upowszechnienia wyników - publikacje naukowe oraz referaty na konferencjach w kraju i za granicą, monografie naukowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne, nowe metody i urządzenia badawcze)

6. Wykaz najważniejszej literatury dotyczącej problematyki wniosku (maks. 25 pozycji)

E. HARMONOGRAM WYKONANIA PROJEKTU BADAWCZEGO - PLAN ZADAŃ

Lp. Nazwa zadania badawczego Termin

rozpoczęcia

---------------

zakończenia*/

zadania

Przewidywane koszty

(zł)

1 2 3 4
RAZEM

*/ Podać liczbę miesięcy liczonych od faktycznego terminu rozpoczęcia projektu

UWAGA:

Nie są zadaniami badawczymi czynności techniczne służące wykonaniu zadania, np. zakup aparatury i materiałów, opracowanie raportów

F. KOSZTORYS PROJEKTU BADAWCZEGO

1. Poszczególne pozycje kosztorysu w cenach bieżących (zł)

Lp. Treść Planowane koszty w roku
... ... ... ... Razem
1 2 3 4 5 6 7
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1/ wynagrodzenia z pochodnymi

2/ inne koszty realizacji

projektu

(łącznie z kosztem

zakupu lub wytworzenia

aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

2. Kalkulacja poszczególnych pozycji kosztorysu

1) Wynagrodzenia z pochodnymi

Liczba osób przewidzianych do udziału w realizacji projektu

Liczba osobomiesięcy

ogółem:

kierownika projektu:

wykonawców projektu:

2) Opis planowanych zakupów lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej

(podać nazwę zakupu, planowany przewidywany koszt, planowany miesiąc zakupu lub wytworzenia, liczony od rozpoczęcia realizacji projektu oraz merytoryczne uzasadnienie)

3) Uzasadnienie wysokości planowanych innych kosztów realizacji projektu

(wymienić rodzaj kosztów, wysokość oraz ich powiązanie z planem zadań projektu)

G. OŚWIADCZENIA I PODPISY

1. Oświadczam, że zapoznałem się z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego pt.:

................................

2. W przypadku przyjęcia projektu badawczego do finansowania jednostka zobowiązuje się do:

- włączenia projektu do planu zadaniowo-finansowego jednostki

- udostępnienia pomieszczeń, aparatury i obsługi administracyjno-finansowej

- zatrudnienia pracowników niezbędnych do realizacji projektu na podstawie uzgodnionej z kierownikiem projektu i właściwymi wykonawcami formy zatrudnienia (mianowanie, umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia)

- sprawowania nadzoru nad realizacją projektu i prawidłowością wydatkowania środków finansowych

3. Oświadczam, że jednostka nie może zapewnić dostępu do urządzeń wymienionych w wykazie aparatury w części F ust. 2 pkt 2

4. Oświadczam, że projekt obejmuje badania1):

1) wymagające doświadczeń na zwierzętach1)

2) nad gatunkami chronionymi lub na obszarach objętych ochroną1)

3) nad organizmami genetycznie modyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów1)

Do wniosku dołączono dokumenty określone w § 31 ust. 5, 6 i 71) rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

Oświadczam, że zgodnie z moją wiedzą przygotowany wniosek o finansowanie projektu badawczego nie narusza praw osób trzecich

H. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Wniosek sporządzono (miejscowość, data)

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki Główny

księgowy/Kwestor

Kierownik projektu
(Rektor/Dyrektor)
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis

UWAGI

1. W przypadku projektu promotorskiego należy dołączyć dokumenty określone w § 43 ust. 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

2. W przypadku wniosku składanego przez jednostkę naukową, która nie otrzymuje dotacji na działalność statutową, do wniosku dołącza się dokumenty wymienione w § 31 ust. 3 i 4 rozporządzenia, o którym mowa w uwadze 1

1) Niepotrzebne skreślić

2) W przypadku projektu habilitacyjnego należy podać informacje pozwalające na ocenę dorobku naukowego kierownika projektu powstałego w okresie od uzyskania stopnia naukowego doktora

ZAŁĄCZNIK Nr 15

WZÓR

WNIOSEK

o finansowanie projektu badawczego rozwojowego

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, telefon,

fax, e-mail, www */

2. Kierownik jednostki

3. NIP, REGON

4. Nazwa banku, nr rachunku

5. Kierownik projektu (imię, nazwisko, tytuł

lub stopień naukowy, adres do

korespondencji, telefon, e-mail)

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny wniosku

Data wpłynięcia wniosku

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły) planowanej jako miejsce realizacji projektu

B. INFORMACJE OGÓLNE

Tytuł projektu

(tytuł powinien w pełni charakteryzować zawartość wniosku - maks. liczba znaków ze spacjami - 250)

Dziedzina nauki i dyscyplina naukowa

(zgodnie z wykazem dziedzin i dyscyplin)

Dział gospodarki wg PKD
Planowany okres realizacji projektu (w miesiącach) Liczba wykonawców projektu
Słowa kluczowe
Planowane nakłady w zł Ogółem Pierwszy rok realizacji projektu

Streszczenie projektu

Na odrębnej stronie, maks. 1 strona A 4, w nagłówku streszczenia należy podać tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Streszczenie może być upowszechnione przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji po zakwalifikowaniu projektu do finansowania

C. INFORMACJE O WYKONAWCACH

1. Informacje o osiągnięciach jednostki

1) wykaz najważniejszych osiągnięć naukowych i zastosowań praktycznych (w tym: publikacje, wdrożenia, patenty, "know-how" itp. z ostatnich 4 lat)

2) wykaz najważniejszych międzynarodowych i krajowych wyróżnień wynikających z prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (wykonawca, rodzaj wyróżnienia, miejsce i data)

2. Ankieta dorobku naukowego kierownika projektu i najważniejszych wykonawców projektu (na odrębnych stronach dla każdego z wykonawców)

1) imię i nazwisko

2) adres do korespondencji, fax, e-mail, PESEL - wyłącznie dla kierownika projektu

3) miejsca zatrudnienia i zajmowane stanowiska

4) charakter udziału w realizacji projektu (kierownik lub wykonawca)

5) przebieg pracy naukowej: nazwa szkoły wyższej, instytutu lub innej jednostki organizacyjnej, specjalność, data uzyskania tytułu zawodowego, stopnia naukowego lub tytułu naukowego:

- magistra

- doktora

- doktora habilitowanego

- profesora

6) informacje o pracach wykonanych w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku

(wykaz najważniejszych publikacji - maksimum 10 pozycji, podać miejsce i datę publikacji; opracowane nowe technologie; najważniejsze osiągnięcia poznawcze i zastosowania praktyczne)

7) wykonane w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku i aktualnie realizowane projekty badawcze i celowe finansowane ze środków finansowych na naukę - numery projektów, miejsce realizacji oraz charakter udziału przy realizacji projektu

8) doświadczenia naukowe zdobyte w kraju i za granicą

9) najważniejsze międzynarodowe i krajowe wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (rodzaj wyróżnienia, miejsce i data)

Oświadczenie

Przyjmuję warunki udziału w konkursie projektów badawczych, określone w przepisach w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę, oraz wyrażam zgodę na zamieszczenie moich danych osobowych zawartych we wniosku w zbiorze danych Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz na przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

Miejscowość i data Podpis osoby, której dotyczy ankieta

D. OPIS PROJEKTU BADAWCZEGO ROZWOJOWEGO

1. Cel projektu

1) planowany efekt końcowy realizacji badań stosowanych i prac rozwojowych objętych projektem

2) charakterystyka formy wyniku końcowego (dokumentacja techniczna, prototyp wyrobu, dokumentacja konstrukcyjna, inna forma - podać jaka )

2. Opis badań stosowanych i prac rozwojowych objętych projektem

1) krótka charakterystyka niezbędnych do wykonania zadań z uwzględnieniem przyjętej metodyki i stanu wiedzy w tematyce objętej projektem

2) określenie udziału prac badawczych z obszaru zaawansowanych technologii

3) ocena szans na osiągnięcie założonego celu, ocena istniejącego ryzyka

3. Opis spodziewanych efektów oraz informacje o przewidywanym wdrożeniu wyników badań

1) porównanie planowanego wyniku końcowego do obecnie stosowanych rozwiązań w odniesieniu do norm międzynarodowych oraz analogicznych rozwiązań krajowych i zagranicznych (zwłaszcza w Unii Europejskiej)

2) informacja o powiązaniu projektu z regionalną strategią innowacyjną, krajowymi programami ramowymi lub programam rozwoju województw

3) określenie, czy zrealizowanie projektu przyczyni się do powstania przedsiębiorstw innowacyjnych, firm spin-off itp.

4) charakterystyka oczekiwanych wymiernych lub niewymiernych efektów, jakie może przynieść wdrożenie wyników projektu do praktyki gospodarczej lub społecznej

5) charakterystyka potencjalnych odbiorców zainteresowanych wdrożeniem wyników - czy wdrożenie przyczyni się do rozwoju i wzrostu konkurencyjności jednego przedsiębiorstwa, kilku przedsiębiorstw, danej branży

6) określenie przewidywanego wpływu wdrożenia na stan środowiska naturalnego, bezpieczeństwa publicznego, tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju

7) planowane przedsięwzięcia promocyjne

8) szacunkowy koszt wdrożenia wyników projektu do praktyki gospodarczej lub społecznej

E. HARMONOGRAM WYKONANIA PROJEKTU BADAWCZEGO ROZWOJOWEGO - PLAN ZADAŃ

Lp. Nazwa zadania badawczego lub pracy rozwojowej Termin

rozpoczęcia

---------------

zakończenia*/

zadania

Przewidywane koszty

(zł)

1 2 3 4
RAZEM

*/ Podać liczbę miesięcy liczonych od terminu rozpoczęcia projektu

UWAGA:

Nie są zadaniami badawczymi czynności techniczne służące wykonaniu zadania np. zakup aparatury i materiałów, opracowanie raportów

F. KOSZTORYS PROJEKTU BADAWCZEGO ROZWOJOWEGO

1. Poszczególne pozycje kosztorysu w cenach bieżących (zł)

Lp. Treść Planowane koszty w roku
... ... ... ... Razem
1 2 3 4 5 6 7
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1/ wynagrodzenia z pochodnymi

2/ inne koszty realizacji

projektu

(łącznie z kosztem

zakupu lub wytworzenia

aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

2. Kalkulacja poszczególnych pozycji kosztorysu

1) Wynagrodzenia z pochodnymi

Liczba osób przewidzianych do udziału w realizacji projektu:

Liczba osobomiesięcy

ogółem:

kierownika projektu:

wykonawców projektu:

2) Opis planowanych zakupów lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej, w tym instalacji doświadczalnych i prototypów

(podać nazwę, przewidywany koszt, planowany miesiąc zakupu lub wytworzenia liczony od rozpoczęcia realizacji projektu oraz merytoryczne uzasadnienie)

3) Uzasadnienie wysokości planowanych innych kosztów realizacji projektu

(wymienić rodzaj kosztów, wysokość oraz ich powiązanie z planem zadań projektu)

G. OŚWIADCZENIA I PODPISY

1. Oświadczam, że zapoznałem się z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego rozwojowego pt.: .........

2. W przypadku przyjęcia projektu badawczego rozwojowego do finansowania jednostka zobowiązuje się do:

- włączenia projektu do planu zadaniowo-finansowego jednostki

- udostępnienia lokalu, aparatury i obsługi administracyjno-finansowej

- zatrudnienia osób niezbędnych do realizacji projektu na podstawie uzgodnionej z kierownikiem projektu i właściwymi wykonawcami formy zatrudnienia (mianowanie, umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia)

- sprawowania nadzoru nad realizacją projektu i prawidłowością wydatkowania środków finansowych

- udostępniania publicznie syntetycznego opisu uzyskanych wyników, zwłaszcza w sieci Internet

- udostępniania na wniosek i na równych zasadach raportu końcowego z realizacji projektu rozwojowego podmiotom gospodarczym zainteresowanym wdrożeniem wyników projektu

3. Oświadczam, że jednostka nie może zapewnić dostępu do urządzeń wymienionych w wykazie aparatury w części F ust. 2 pkt 2

4. Oświadczam, że projekt obejmuje badania1)

1) wymagające doświadczeń na zwierzętach1)

2) nad gatunkami chronionymi lub na obszarach objętych ochroną1)

3) nad organizmami genetycznie modyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów1)

Do wniosku dołączono dokumenty określone w § 31 ust. 5, 6 i 71) rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

5. Oświadczam, że zgodnie z moją wiedzą przygotowany wniosek o finansowanie projektu badawczego rozwojowego nie narusza praw osób trzecich

H. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Wniosek sporządzono (miejscowość, data)

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki Główny

księgowy/Kwestor

Kierownik projektu
(Rektor/Dyrektor)
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis

UWAGA:

W przypadku wniosku składanego przez jednostkę, która nie otrzymuje dotacji na działalność statutową, do wniosku dołącza się dokumenty wymienione w § 31 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

1) Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr 16

WZÓR

WNIOSEK

o finansowanie projektu badawczego specjalnego

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, tel.,

fax, e-mail, www */

2. Kierownik jednostki

3. NIP, REGON

4. Nazwa banku, nr rachunku

5. Kierownik projektu (imię, nazwisko, tytuł

lub stopień naukowy, adres do

korespondencji, telefon, e-mail)

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny wniosku

Data wpłynięcia wniosku

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły) planowanej jako miejsce realizacji projektu

B. INFORMACJE OGÓLNE

Nazwa projektu międzynarodowego, w ramach którego realizowany jest projekt
Tytuł projektu

(tytuł powinien w pełni charakteryzować zawartość wniosku - maks. liczba znaków ze spacjami - 250)

Dziedzina nauki i dyscyplina naukowa

(zgodnie z wykazem dziedzin i dyscyplin)

Planowany okres realizacji projektu (w miesiącach): Liczba wykonawców projektu
Słowa kluczowe
Planowane nakłady w zł Ogółem Pierwszy rok realizacji projektu

Streszczenie projektu

Na odrębnej stronie, maks. 1 strona A 4, w nagłówku streszczenia należy podać tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Streszczenie może być upowszechnione przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji po zakwalifikowaniu projektu do finansowania

C. INFORMACJE O WYKONAWCACH

Ankieta dorobku naukowego kierownika projektu i najważniejszych wykonawców projektu (na odrębnych stronach dla każdego z wykonawców):

1) imię i nazwisko

2) adres zamieszkania, adres do korespondencji, fax, e-mail, PESEL - wyłącznie dla kierownika projektu

3) miejsca zatrudnienia i zajmowane stanowiska

4) charakter udziału w realizacji projektu (kierownik lub wykonawca)

5) przebieg pracy naukowej: nazwa szkoły wyższej, instytutu lub innej jednostki organizacyjnej, specjalność, data uzyskania tytułu zawodowego, stopnia naukowego lub tytułu naukowego:

- magistra

- doktora

- doktora habilitowanego

- profesora

6) informacje o pracach wykonanych w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku

(wykaz najważniejszych publikacji - maksimum 10 pozycji, podać miejsce i datę publikacji; opracowane nowe technologie; najważniejsze osiągnięcia poznawcze i zastosowania praktyczne)

7) wykonane w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku i aktualnie realizowane projekty badawcze i celowe finansowane ze środków finansowych na naukę - numery projektów, miejsce realizacji oraz charakter udziału przy realizacji projektu

8) doświadczenia naukowe zdobyte w kraju i za granicą (kraj, instytucja, rodzaj pobytu, okres pobytu, jednostka delegująca)

9) najważniejsze międzynarodowe i krajowe wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (rodzaj wyróżnienia, miejsce i data)

Oświadczenie

Przyjmuję warunki ubiegania się o finansowanie projektu specjalnego, określone w przepisach w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę, oraz wyrażam zgodę na zamieszczenie moich danych osobowych zawartych we wniosku w zbiorze danych Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz na przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

Miejscowość i data Podpis osoby, której dotyczy ankieta

D. INFORMACJE O PROJEKCIE SPECJALNYM

1. Informacje o programie międzynarodowym, w ramach którego realizowany jest projekt (maks. 5 stron formatu A4)

2. Wykaz krajowych i zagranicznych uczestników programu

Lp. Nazwa jednostki lub instytucji Adres jednostki

(w tym kraj, telefon, fax, e-mail)

Koordynator ds. współpracy

(imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)

1 2 3 4

3. Informacje o zasadach uczestnictwa w programie międzynarodowym

4. Uzasadnienie celowości udziału w programie międzynarodowym:

1) cel projektu i opis zadań do wykonania przez jednostkę

2) zakres współpracy z zagranicznymi uczestnikami programu

3) możliwość wykorzystania w kraju wyników badań naukowych lub prac rozwojowych osiągniętych przez wykonawców projektu

4) możliwość pozyskania środków finansowych ze źródeł pozabudżetowych

E. HARMONOGRAM WYKONANIA PROJEKTU SPECJALNEGO LUB JEGO WYODRĘBNIONEJ CZĘŚCI

Podział zadań badawczych na etapy oraz pomiędzy jednostki lub zespoły badawcze

Nr etapu Lp. zadania Nazwa zadania badawczego Jednostka realizująca zadanie Termin rozpoczęcia

------------

zakończenia*/ zadania

Przewidywane koszty

(zł)

1 2 3 4 5 6
RAZEM (zł)

*/ Należy podać liczbę miesięcy liczonych od faktycznego terminu rozpoczęcia projektu

UWAGA:

Nie są zadaniami badawczymi czynności techniczne służące wykonaniu zadania np. zakup aparatury i materiałów, opracowanie raportów

F. KOSZTORYS PROJEKTU SPECJALNEGO1) 2)

1. Poszczególne pozycje kosztorysu w cenach bieżących (zł)

Lp. Treść Planowane koszty w roku
... ... ... ... Razem
1 2 3 4 5 6 7
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi

2) inne koszty realizacji

projektu

(łącznie z kosztem

zakupu lub wytworzenia

aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

2. Kalkulacja poszczególnych pozycji kosztorysu

1) Wynagrodzenia z pochodnymi

Liczba osób przewidzianych do udziału w realizacji projektu

Liczba osobomiesięcy:

- ogółem:

- kierownika projektu:

- wykonawców projektu:

2) Wykaz i opis planowanych zakupów lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej

(podać nazwę zakupu, planowany przewidywany koszt, planowany miesiąc zakupu lub wytworzenia liczony od rozpoczęcia realizacji projektu oraz merytoryczne uzasadnienie)

3) Uzasadnienie wysokości planowanych innych kosztów realizacji projektu

(wymienić rodzaj kosztów, wysokość oraz ich powiązanie z planem zadań projektu)

G. OŚWIADCZENIA I PODPISY2)

1. Oświadczam, że zapoznałem się z wnioskiem o finansowanie projektu specjalnego pt.: .........

2. W przypadku przyjęcia projektu specjalnego do finansowania jednostka zobowiązuje się do:

- włączenia projektu do planu zadaniowo-finansowego jednostki

- udostępnienia lokalu, aparatury i obsługi administracyjno-finansowej

- zatrudnienia osób niezbędnych do realizacji projektu na podstawie uzgodnionej z kierownikiem projektu i właściwymi wykonawcami formy zatrudnienia (mianowanie, umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia)

- sprawowania nadzoru nad realizacją projektu i prawidłowością wydatkowania środków finansowych

3. Oświadczam, że jednostka nie może zapewnić dostępu do urządzeń wymienionych w wykazie aparatury w części F ust. 2 pkt 2

4. Oświadczam, że projekt obejmuje badania3):

1) wymagające doświadczeń na zwierzętach3)

2) nad gatunkami chronionymi lub na obszarach objętych ochroną3)

3) nad organizmami genetycznie modyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów3)

Do wniosku dołączono dokumenty określone w § 31 ust. 5, 6 i 73) rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

5. Oświadczam, że zgodnie z moją wiedzą przygotowany wniosek o finansowanie projektu specjalnego nie narusza praw osób trzecich

H. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Wniosek sporządzono (miejscowość, data)

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki Główny

księgowy/Kwestor

Kierownik projektu
(Rektor/Dyrektor)
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis

UWAGA

W przypadku wniosku składanego przez jednostkę, która nie otrzymuje dotacji na działalność statutową, do wniosku dołącza się dokumenty wymienione w § 31 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

1) Kosztorys należy wykonać dla całego projektu specjalnego i dla części wykonywanych przez współwykonujące jednostki

2) Dotyczy jednostki kierującej projektem i jednostek współwykonujących projekt

3) Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr 17

WZÓR

RAPORT ROCZNY / KOŃCOWY1)

z realizacji projektu badawczego zamawianego

1. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki*/
2. Kierownik jednostki
3. Telefon, fax, e-mail, www
4. NIP, REGON

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły) będącej miejscem realizacji projektu

2. INFORMACJE O PROJEKCIE

Numer projektu badawczego zamawianego
Numer umowy
Tytuł projektu badawczego zamawianego
Kierownik projektu

(tytuł naukowy lub stopień naukowy, imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)

Termin rozpoczęcia realizacji projektu
Termin zakończenia realizacji projektu
Słowa kluczowe

3. Syntetyczny opis uzyskanych wyników, osiągnięcia naukowe i zastosowania praktyczne

(Tylko w raporcie końcowym - na odrębnej stronie, maks. 2 strony formatu A4, w nagłówku opisu należy podać numer projektu, tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Treść i forma opisu do ewentualnej publikacji przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji)

4. Sprawozdanie merytoryczne

(Odrębny załącznik do raportu końcowego)

5. Wykonane zadania badawcze według harmonogramu

Lp. Nazwa zadania badawczego Wykonawca zadania

(jednostka)

Termin zakończenia: planowany

_____________

wykonanie

Koszty

planowane

______________

poniesione

(zł)

1 2 3 4 5

Opis wykonanych badań naukowych i prac rozwojowych oraz uzyskanych wyników - w ramach poszczególnych zadań harmonogramu (opis w odrębnym załączniku - tylko do raportu rocznego)

6. Wykaz prac przyjętych do druku lub opublikowanych

Lp. Tytuł publikacji Autorzy Wydawnictwo -nazwa, tom, rok, str. Data złożenia do druku

------------

Rok wydania

Koszt wydania

(zł)

1 2 3 4 5 6

7. Inne formy upowszechnienia wyników

(informacje o upowszechnianiu wyników uzyskanych w wyniku realizacji projektu - konferencje, sympozja, wdrożenia, patenty, Internet)

8. Wykaz aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej do realizacji projektu

Lp. Rok zakupu lub wytworzenia Nazwa aparatury Koszt aparatury (zł) Sposób zagospodarowania
1 2 3 4 5
Aparatura zakupiona
1
2
Aparatura zakupiona RAZEM
Aparatura wytworzona
1
2
Aparatura wytworzona RAZEM

9. Ocena realizacji projektu przez jednostkę

Czy projekt jest realizowany / został wykonany 1) zgodnie z harmonogramem i kosztorysem umowy?

TAK / NIE

Jeśli odpowiedź NIE, należy przedstawić powstałe odstępstwa od umowy wraz z ich uzasadnieniem

Opis i uzasadnienie rozbieżności

10. ZESTAWIENIE KOSZTÓW PLANOWANYCH I PONIESIONYCH (zł)2)

Lp. Specyfikacja kosztów Kolejne lata od daty rozpoczęcia projektu Razem
planowane poniesione planowane poniesione
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi

2) inne koszty realizacji

projektu

(łącznie z kosztem zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie

w tym koszty koordynacji

3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

Dokumentacja potwierdzająca rozliczenie projektu zamawianego znajduje się do wglądu w

(adres, osoba upoważniona, telefon, e-mail):

......................

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie raportu (imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)

Raport sporządzono w dniu:

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik projektu
(Rektor/Dyrektor)
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis

UWAGA:

W kolejnych raportach należy przedstawić dane oraz rozliczenie narastająco, z kolejnych lat od daty rozpoczęcia projektu

1) Niepotrzebne skreślić

2) Zestawienie kosztów planowanych i poniesionych podpisane przez właściwe osoby należy przedstawić na odrębnej stronie

ZAŁĄCZNIK Nr 18

WZÓR

RAPORT ROCZNY / KOŃCOWY 1)

z realizacji projektu badawczego

własnego habilitacyjnego promotorskiego 1)

1. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej*/
2. Kierownik jednostki
3. Telefon, fax, e-mail, www
4. NIP, REGON

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły) będącej miejscem realizacji projektu

2. INFORMACJE O PROJEKCIE

Numer projektu badawczego
Numer umowy
Tytuł projektu
Kierownik projektu (tytuł naukowy lub stopień naukowy, imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)
Termin rozpoczęcia realizacji projektu
Termin zakończenia realizacji projektu
Słowa kluczowe

3. Syntetyczny opis uzyskanych wyników

(Tylko w raporcie końcowym - na odrębnej stronie, maks. 1 strona formatu A4, w nagłówku opisu należy podać numer projektu, tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Treść i forma opisu do ewentualnej publikacji przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji)

4. Sprawozdanie merytoryczne

(Odrębny załącznik do raportu końcowego; w przypadku projektu promotorskiego - rozprawa doktorska, habilitacyjnego - opublikowana rozprawa habilitacyjna)

5. Wykonane zadania badawcze według harmonogramu

Lp. Nazwa zadania badawczego Termin zakończenia: planowany

_____________

wykonanie

Koszty

planowane

______________

poniesione

(zł)

1 2 3 4
RAZEM

Opis wykonanych badań naukowych oraz uzyskanych wyników - w ramach poszczególnych zadań harmonogramu (opis w odrębnym załączniku - tylko do raportu rocznego)

6. Wykaz prac przyjętych do druku lub opublikowanych

Lp. Tytuł publikacji Autorzy Wydawnictwo -nazwa, tom, rok, strona Data złożenia do druku

------------

rok wydania

Koszt wydania

(zł)

1 2 3 4 5 6

7. Inne formy upowszechnienia wyników

Informacje o upowszechnianiu wyników uzyskanych w wyniku realizacji projektu - konferencje, sympozja, patenty, Internet

8. Wykaz aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej do realizacji projektu

Lp. Rok zakupu lub wytworzenia Nazwa aparatury Koszt aparatury (zł) Sposób zagospodarowania
1 2 3 4 5
Aparatura zakupiona
1
2
Aparatura zakupiona RAZEM
Aparatura wytworzona
1
2
Aparatura wytworzona RAZEM

9. Ocena realizacji projektu przez jednostkę naukową, w której realizowany jest projekt.

Czy projekt jest realizowany / został wykonany 1) zgodnie z harmonogramem i kosztorysem umowy?

TAK / NIE

Jeśli odpowiedź NIE, należy przedstawić powstałe odstępstwa od umowy wraz z ich uzasadnieniem

Opis i uzasadnienie rozbieżności

10. ZESTAWIENIE KOSZTÓW PLANOWANYCH I PONIESIONYCH (zł)2)

Lp. Specyfikacja kosztów Kolejne lata od daty rozpoczęcia projektu Razem
planowane poniesione planowane poniesione
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi

2) inne koszty realizacji projektu

(łącznie z kosztem zakupu aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

Dokumentacja potwierdzająca rozliczenie projektu badawczego własnego / promotorskiego / habilitacyjnego 1) znajduje się do wglądu w

(adres, osoba upoważniona, telefon, e-mail)

......................

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie raportu (imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)

Raport sporządzono w dniu:

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik projektu
(Rektor/Dyrektor)
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis

UWAGA:

W kolejnych raportach należy przedstawić dane oraz rozliczenie narastająco, z kolejnych lat od daty

rozpoczęcia projektu

1) Niepotrzebne skreślić

2) Zestawienie kosztów planowanych i poniesionych podpisane przez właściwe osoby należy przedstawić na odrębnej stronie

ZAŁĄCZNIK Nr 19

WZÓR

RAPORT ROCZNY / KOŃCOWY1)

z realizacji projektu rozwojowego

1. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej,

telefon, fax, e-mail, www */

2. Kierownik jednostki
3. Telefon, fax, e-mail, www
4. NIP, REGON

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły) będącej miejscem realizacji projektu

2. INFORMACJE O PROJEKCIE

Numer projektu rozwojowego
Numer umowy
Tytuł projektu rozwojowego
Kierownik projektu (tytuł naukowy lub stopień naukowy, imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)
Termin rozpoczęcia realizacji projektu
Termin zakończenia realizacji projektu
Słowa kluczowe

3. Syntetyczny opis uzyskanych wyników w formie oferty dla przedsiębiorstw

(Tylko w raporcie końcowym - na odrębnej stronie, maks. 2 strony formatu A4, w nagłówku opisu należy podać numer projektu, tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Treść i forma opisu do ewentualnej publikacji przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji)

4. Sprawozdanie merytoryczne z wykonanych badań stosowanych lub prac rozwojowych

(Odrębny załącznik do raportu końcowego)

5. Wykonane zadania badawcze według harmonogramu

Lp. Nazwa zadania badawczego Termin zakończenia: planowany

--------------

wykonanie

Koszty

planowane

______________

poniesione

(zł)

1 2 3 4

6. Opis wykonanych badań stosowanych lub prac rozwojowych oraz uzyskanych wyników w ramach poszczególnych zadań harmonogramu (opis w odrębnym załączniku - tylko do raportu rocznego)

7. Upowszechnianie wyników

1) Publikacje

Lp. Tytuł publikacji Autorzy Wydawnictwo -nazwa, tom, rok, str. Data złożenia do druku

------------

Rok wydania

Koszt wydania

(zł)

1 2 3 4 5 6

2) Inne formy upowszechniania i popularyzacji wyników

3) Podać sposób upowszechniania i udostępniania wyników badań stosowanych lub prac rozwojowych oraz raportu końcowego zainteresowanym podmiotom (adres, telefon, e-mail, osoba upoważniona oraz adres strony www)

8. Wykaz aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej (w tym instalacji doświadczalnych i prototypów) do realizacji projektu

Lp. Rok zakupu lub wytworzenia Nazwa aparatury

(instalacji doświadczalnej)

Koszt

(zł)

Sposób zagospodarowania */
1 2 3 4 5
Aparatura zakupiona
1
2
Aparatura zakupiona RAZEM
Aparatura wytworzona
1
2
Aparatura wytworzona RAZEM

*/ Dla instalacji doświadczalnych i prototypów określić ich przydatność komercyjną oraz podać sposób wykorzystania po zakończeniu projektu

9. Ocena realizacji projektu przez jednostkę naukową, w której realizowany jest projekt

Czy projekt jest realizowany / został wykonany 1) zgodnie z harmonogramem i kosztorysem umowy?

TAK / NIE

Jeśli odpowiedź NIE, należy przedstawić powstałe odstępstwa od umowy wraz z ich uzasadnieniem

Opis i uzasadnienie rozbieżności

10. Informacja o wykorzystaniu wyników w praktyce gospodarczej lub społecznej

(podać informacje o uzyskanych patentach, sprzedanych licencjach, przedsiębiorstwach zainteresowanych wdrożeniem wyników projektu, z którymi nawiązano współpracę itp.)

11. ZESTAWIENIE KOSZTÓW PLANOWANYCH I PONIESIONYCH (zł)2)

Lp. Specyfikacja kosztów Kolejne lata od daty rozpoczęcia projektu Razem
planowane poniesione planowane poniesione
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi

2) inne koszty realizacji projektu

(łącznie z kosztem zakupu aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

Dokumentacja potwierdzająca rozliczenie projektu rozwojowego znajduje się do wglądu w

(adres, osoba upoważniona, telefon, e-mail)

....................

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie raportu: (imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)

Raport sporządzono w dniu:

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik projektu
(Rektor/Dyrektor)
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis

UWAGA:

W kolejnych raportach należy przedstawić dane oraz rozliczenie narastająco, z kolejnych lat od daty rozpoczęcia projektu

1) Niepotrzebne skreślić

2) Zestawienie kosztów planowanych i poniesionych podpisane przez właściwe osoby należy przedstawić na odrębnej stronie

ZAŁĄCZNIK Nr 20

WZÓR

RAPORT ROCZNY / KOŃCOWY1)

z realizacji projektu specjalnego

1. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej*/
2. Kierownik jednostki
3. Telefon, fax, e-mail, www
4. NIP, REGON

*/ Szkoły wyższe podają informacje określone w pkt 1 w odniesieniu do całej szkoły oraz jednostki podstawowej (zgodnie ze statutem szkoły), planowanej jako miejsce realizacji projektu

2. INFORMACJE O PROJEKCIE

Numer projektu specjalnego
Nazwa programu międzynarodowego
Numer umowy
Tytuł projektu specjalnego
Kierownik projektu (tytuł naukowy lub stopień naukowy, imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)
Termin rozpoczęcia realizacji projektu
Termin zakończenia realizacji projektu
Słowa kluczowe

3. Syntetyczny opis uzyskanych wyników, osiągnięcia naukowe i zastosowania praktyczne

(Tylko w raporcie końcowym - na odrębnej stronie, maks. 2 strony formatu A4, w nagłówku opisu należy podać numer projektu, tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej. Treść i forma opisu do ewentualnej publikacji przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji)

4. Sprawozdanie merytoryczne

(Odrębny załącznik do raportu końcowego)

5. Wykonane zadania badawcze według harmonogramu

Lp. Nazwa zadania badawczego Jednostka naukowa realizująca zadanie Termin zakończenia planowany

_____________

wykonanie

Koszty

planowane

______________

poniesione

(zł)

1 2 3 4 5
RAZEM

Opis wykonanych badań naukowych i prac rozwojowych oraz uzyskanych wyników - w ramach poszczególnych zadań harmonogramu (odrębny załącznik - tylko do raportu rocznego)

6. Wykaz prac przyjętych do druku lub opublikowanych

Lp. Tytuł publikacji Autorzy Wydawnictwo -nazwa, tom, rok, str. Data złożenia do druku

------------

rok wydania

Koszt wydania

(zł)

1 2 3 4 5 6

7. Inne formy upowszechnienia wyników

(informacje o upowszechnianiu wyników uzyskanych w wyniku realizacji projektu - konferencje, sympozja, wdrożenia, patenty, Internet)

8. Wykaz aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej do realizacji projektu

Lp. Rok zakupu lub wytworzenia Nazwa aparatury Koszt aparatury (zł) Sposób zagospodarowania
1 2 3 4 5
Aparatura zakupiona
1
2
Aparatura zakupiona RAZEM
Aparatura wytworzona
1
2
Aparatura wytworzona RAZEM

9. Ocena realizacji projektu przez jednostkę

Czy projekt jest realizowany / został wykonany1) zgodnie z harmonogramem i kosztorysem umowy?

TAK / NIE

Jeśli odpowiedź NIE - należy przedstawić powstałe odstępstwa od umowy wraz z ich uzasadnieniem

Opis i uzasadnienie rozbieżności

10. ZESTAWIENIE KOSZTÓW PLANOWANYCH I PONIESIONYCH (zł)2)

Lp. Specyfikacja kosztów Kolejne lata od daty rozpoczęcia projektu Razem
planowane poniesione planowane poniesione
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi

2) inne koszty realizacji projektu

(łącznie z kosztem zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem finansowane ze środków finansowych na naukę (1+2)
4 Koszty ogółem finansowane z innych źródeł niż środki finansowe na naukę
5 Koszty ogółem (3+4)

Dokumentacja potwierdzająca rozliczenie projektu specjalnego znajduje się do wglądu w

(adres, osoba upoważniona, telefon, fax, e-mail):

............................................

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie raportu (imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)

Raport sporządzono w dniu

Pieczęć jednostki Kierownik jednostki Główny księgowy/Kwestor Kierownik projektu
(Rektor/Dyrektor)
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

UWAGA:

W kolejnych raportach należy przedstawić dane oraz rozliczenie narastająco, z kolejnych lat od daty rozpoczęcia projektu

1) Niepotrzebne skreślić

2) Zestawienie kosztów planowanych i poniesionych podpisane przez właściwe osoby należy przedstawić na odrębnej stronie

ZAŁĄCZNIK Nr 21

WZÓR

WNIOSEK

o dofinansowanie projektu celowego

Tytuł projektu celowego

A. DANE O WNIOSKODAWCY I WYKONAWCY

1. Wnioskodawca projektu

Nazwa i adres, nr identyfikatora

terytorialnego1), województwo, status

prawny przedsiębiorcy2), NIP, REGON,

telefon, fax, e-mail

Wielkość przedsiębiorcy3), podstawowa

klasa PKD4)

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Numer rejestracyjny wniosku

Data złożenia

2. Wykonawca zadań badawczych

(badań stosowanych, prac rozwojowych,

badań przemysłowych, badań

przedkonkurencyjnych)

Nazwa i adres jednostki, województwo, NIP,

REGON, telefon, fax, e-mail

3. Kod NABS5)

B. INFORMACJE OGÓLNE

1. Planowane nakłady na realizację projektu ogółem

- w tym:

Lp. Rodzaj zadań Nakłady
ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
(zł) (zł) %
1 2 3 4 5
1 Badania stosowane
2 Prace rozwojowe
3 Badania przemysłowe
4 Badania przedkonkurencyjne
5 Razem (lp. 1-4)
6 Prace wdrożeniowo-inwestycyjne

2. Planowane terminy:

1) rozpoczęcia projektu

2) zakończenia zadań badawczych (badań stosowanych, przemysłowych, prac rozwojowych i badań przedkonkurencyjnych)

3) zakończenia projektu

3. Słowa kluczowe

4. Streszczenie projektu (maks. 250 słów)

C. OPIS PROJEKTU

1. Cel i charakterystyka przedsięwzięcia

2. Odniesienie przedmiotu wdrożenia do norm międzynarodowych oraz do najlepszych w skali świata lub krajów Unii Europejskiej rozwiązań, wyrobów lub technologii

3. Opis instalacji doświadczalnej, prototypu doświadczalnego, nowo zaprojektowanego wyrobu lub wykaz aparatury naukowo-badawczej przewidzianej do wykonania lub zakupu w celu realizacji zadań badawczych

4. Opis zadań badawczych (badań stosowanych, prac rozwojowych, badań przemysłowych, badań przedkonkurencyjnych)

1) określenie przewidywanego zakresu zadań badawczych z uwzględnieniem stanu wiedzy w dziedzinie objętej tematyką projektu

2) informacja o wykonanych w kraju pracach związanych z tematyką przedsięwzięcia

5. Opis prac wdrożeniowo-inwestycyjnych

1) opis zadań wdrożeniowo-inwestycyjnych przedstawionych w harmonogramie projektu

2) uzasadnienie możliwości i realności wykonania tych zadań wraz z określeniem źródeł ich finansowania

3) opis zaplecza materialno-technicznego wnioskodawcy

6. Wykaz podmiotów, które mogą być zainteresowane wynikami projektu celowego. Wpływ wyniku projektu na rozwiązanie określonych problemów w skali przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw

7. Znaczenie projektu dla rozwoju regionalnego

8. Wpływ wyniku projektu na tworzenie nowych miejsc pracy - z uzasadnieniem

9. Sposób upowszechniania wyników, w tym sposób dostępu do praw własności intelektualnej będących wynikiem realizacji projektu

D. INFORMACJE O WNIOSKODAWCY PROJEKTU

(wypełnia tylko wnioskodawca będący przedsiębiorcą, a w przypadku grupy przedsiębiorców lub konsorcjum naukowego - wszyscy uczestnicy)

1. Podstawowe informacje o prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, inwestycjach, środkach trwałych i zatrudnieniu

1) opis działalności gospodarczej (maks. 250 słów)

2) wartość brutto środków trwałych (zł) na dzień ........ r. (wykazana w księdze ewidencyjnej, służącej do ustalania odpisów amortyzacyjnych) ogółem

- w tym:

a) maszyny

b) urządzenia

c) inne środki trwałe (wymienić)

3) wysokość poniesionych nakładów na inwestycje w okresie ostatnich 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku (zł) ogółem

- w tym:

a) roboty budowlano-montażowe

b) zakupy maszyn, urządzeń, narzędzi

c) inne (wymienić)

4) liczba pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku ogółem

- w tym z wykształceniem wyższym

2. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określone w § 54 ust. 4 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

3. Informacja - oświadczenie wnioskodawcy o wysokości pomocy publicznej uzyskanej w okresie ostatnich 3 lat

E. INFORMACJE O WYKONAWCY BADAŃ STOSOWANYCH, PRAC ROZWOJOWYCH, BADAŃ PRZEMYSŁOWYCH, BADAŃ PRZEDKONKURENCYJNYCH z 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku

1. Informacja o najważniejszych przedsięwzięciach obejmujących badania stosowane, prace rozwojowe, badania przemysłowe, badania przedkonkurencyjne oraz źródłach finansowania tych przedsięwzięć

2. Informacja o najważniejszych osiągnięciach praktycznych (pracach wdrożonych)

3. Informacja o uzyskanych patentach, sprzedaży licencji, know-how itp.

4. Informacja o aktualnie złożonych innych wnioskach o finansowanie projektów celowych lub wnioskach i ofertach o finansowanie projektów badawczych zamawianych, rozwojowych i specjalnych

F. WYKONALNOŚĆ I EFEKTYWNOŚĆ PROJEKTU

1. Udokumentowany wynik badań popytu (podać sposób badania rynku) na przedmiot wdrożenia na rynku krajowym lub na rynkach zagranicznych (należy dołączyć kopie listów intencyjnych lub innych dokumentów potwierdzających realność zbytu) oraz przewidywany udział w rynku krajowym, rynkach krajów Unii Europejskiej i innych krajów

2. Oczekiwane efekty ekonomiczne i społeczne wdrożenia wyników projektu w okresie nie dłuższym niż 5 lat od realizacji projektu:

1) przewidywane efekty wymierne, wyrażone w zł

2) przewidywany okres zwrotu nakładów planowanych do poniesienia na realizację projektu

3) efekty niewymierne (np. ekologiczne)

4) efekty społeczne

G. WDROŻENIE, ZASTOSOWANIE WYNIKÓW PROJEKTU CELOWEGO

1. Wynik wdrożenia (zastosowania) projektu celowego:

1) przedmiot wdrożenia - klasyfikacja wg Europejskiej Klasyfikacji Działalności

2) zakres wdrożenia (zastosowania)

2. Uzasadniona ekonomicznie wielkość produkcji:

1) wielkość produkcji

2) planowany rok jej uzyskania

3. Podstawowe parametry charakteryzujące przedmiot wdrożenia:

1) wartość parametrów produktu analogicznego lub zbliżonego do przedmiotu wdrożenia, dostępnego na rynku w okresie składania wniosku

2) wartość parametrów planowanych do uzyskania w wyniku wdrożenia

4. Liczba przewidywanych nowych miejsc pracy

5. Informacja o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko

H. KOSZTORYS - HARMONOGRAM WYKONANIA PROJEKTU CELOWEGO

Lp. Numer i tytuł zadania*) Nazwa wykonawcy zadania Termin Ogółem nakłady na wykonanie zadania

(zł)

(7-9)

W tym:
rozpoczęcia zakończenia wysokość dofinansowania kosztów badań przemysłowych i badań przedkonkurencyjnych kwalifikujących się do objęcia pomocą publiczną

(zł)

wysokość dofinansowania badań stosowanych i prac rozwojowych (zł) środki własne wnioskodawcy (zł)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Badania stosowane
Razem
2 Prace rozwojowe
Razem
3 Badania przemysłowe
Razem
4 Badania przedkonkurencyjne
Razem
5 OGÓŁEM (1-4)
6 Prace wdrożeniowo-inwestycyjne
Razem
7 NAKŁADY OGÓŁEM (5+6)

*) Należy wyodrębnić jako zadania wykonanie lub zakup przedmiotów, o których mowa w części C ust. 3. Zakres rzeczowy zadania i jego wartość dotyczy tylko podmiotu, który realizuje dane zadanie

I. ZESTAWIENIE KOSZTÓW BADAŃ STOSOWANYCH I PRAC ROZWOJOWYCH

Lp. Rodzaj kosztów Planowane nakłady

(zł)

1 2 3
1 Koszty bezpośrednie
w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi

2) usługi

3) inne koszty realizacji projektu (łącznie z kosztem

wykonania lub zakupu aparatury naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem (1+2)

J. ZESTAWIENIE KOSZTÓW KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO OBJĘCIA POMOCĄ PUBLICZNĄ

Lp. Rodzaj kosztów Planowane nakłady

(zł)

1 2 3
BADANIA PRZEMYSŁOWE
1 Wynagrodzenia z pochodnymi
2 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
3 Usługi
4 Koszty ogólne
5 Inne rodzaje kosztów
6 RAZEM
BADANIA PRZEDKONKURENCYJNE
7 Wynagrodzenia z pochodnymi
8 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
9 Usługi
10 Koszty ogólne
11 Inne rodzaje kosztów
12 RAZEM
13 KOSZTY OGÓŁEM (6+12)

K. PLAN ZADANIOWY

Lp. Nr zadania wg kosztorysu -harmonogramu Planowane nakłady w latach (zł)
rok ... rok ... rok ... Łącznie zadanie
ogółem środki własne wnioskodawcy dofinansowanie ze środków finansowych na naukę ogółem środki własne wnioskodawcy dofinansowanie ze środków finansowych na naukę ogółem środki własne wnioskodawcy dofinansowanie ze środków finansowych na naukę ogółem środki własne wnioskodawcy dofinansowanie ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 Badania stosowane
Razem
2 Prace rozwojowe
Razem
3 Badania przemysłowe
Razem
4 Badania przedkonkurencyjne
Razem
5 OGÓŁEM

L. OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY

W przypadku przyjęcia projektu celowego do dofinansowania, zobowiązuję się do realizacji projektu zgodnie z przepisami w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę oraz w sprawie warunków i trybu przyznawania pomocy publicznej na badania przemysłowe i badania przedkonkurencyjne, zapewnienia własnych środków finansowych na realizację projektu oraz wykorzystania wyników badań stosowanych, prac rozwojowych, badań przemysłowych oraz badań przedkonkurencyjnych przy realizacji prac wdrożeniowo-inwestycyjnych.

Oświadczam, że informacje o wysokości uzyskanej pomocy publicznej przedstawione w części D ust. 3 wniosku są zgodne z przepisami o pomocy publicznej.

Pieczęć firmowa Kierownik Główny księgowy
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

Ł. OŚWIADCZENIE WYKONAWCY ZADAŃ BADAWCZYCH

W przypadku przyjęcia projektu celowego do realizacji, zobowiązuję się do włączenia badań stosowanych, prac rozwojowych, badań przemysłowych, prac rozwojowych i badań przedkonkurencyjnych do planu zadaniowego jednostki.

Pieczęć firmowa Kierownik jednostki

Rektor/Dyrektor

Główny księgowy/Kwestor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

1) Nr identyfikatora i nazwa miejscowości według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z późn. zm.).

2) Odpowiedni kod według instrukcji sporządzania sprawozdania kol. 7, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej oraz sprawozdań o zaległych należnościach przedsiębiorców z tytułu świadczeń na rzecz sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 196, poz. 2014).

3) Przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807, z późn. zm.); wielkość - w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 364/2004 Komisji z dnia 25 lutego 2004 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 Komisji i rozszerzającego jego zakres w celu włączenia pomocy dla badań i rozwoju (Dz. Urz. UE L 63 z 28.02.2004).

4) Klasyfikacja jednostki określona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289 i Nr 165, poz. 1727).

5) Kod NABS według decyzji nr 1609/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie sporządzania i rozwoju statystyki Wspólnoty z zakresu nauki i techniki (Dz. Urz. UE L 230 z 16.09.2003).

ZAŁĄCZNIK Nr 22

WZÓR

RAPORT ROCZNY

z realizacji projektu celowego w roku .....

1. Wnioskodawca i wykonawca zadań badawczych

1. Wnioskodawca projektu, nazwa i adres,

NIP, REGON, telefon, fax, e-mail

2. Wykonawca zadań badawczych,

nazwa i adres, NIP, REGON, telefon,

fax, e-mail

2. Informacje o projekcie

Numer projektu celowego
Numer umowy
Tytuł projektu
Termin rozpoczęcia realizacji projektu celowego
Termin zakończenia realizacji projektu celowego
Termin zakończenia zadań badawczych

3. Syntetyczny opis wykonanych zadań badawczych (badań stosowanych, prac rozwojowych, badań przemysłowych i badań przedkonkurencyjnych) zgodnie z planem finansowym i harmonogramem. Omówienie zakresu, przyczyn i skutków ewentualnych rozbieżności między umową, a jej wykonaniem (merytoryczne i finansowe)

4. Informacja o stanie przygotowań do wdrożenia wyników projektu wraz z podaniem wysokości własnych środków finansowych przeznaczonych na wykonanie zadań inwestycyjnych

5. Informacja o wykonaniu lub zakupie prototypu doświadczalnego, instalacji doświadczalnej, aparatury naukowo-badawczej, w tym o wysokości dofinansowania ze środków finansowych na naukę

6. Informacja o wysokości planowanych nakładów finansowych i poniesionych kosztach w roku objętym raportem

7. Rozliczenie wykonanych zadań badawczych

Lp. Nr zadania*) Tytuł zadania Nakłady planowane (zł) Koszty poniesione (zł) Stopień wykonania zadań (%)
ogółem koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną**) dofinansowanie ze środków finansowych na naukę ogółem koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną**) dofinansowanie ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 BADANIA STOSOWANE
2 PRACE ROZWOJOWE
3 BADANIA PRZEMYSŁOWE
4 BADANIA PRZEDKONKURENCYJNE
5 RAZEM

*) Należy podać numer zadania według kosztorysu - harmonogramu określonego w umowie.

**) Dotyczy badań przemysłowych i badań przedkonkurencyjnych.

8. Zestawienie poniesionych kosztów na realizację badań stosowanych i prac rozwojowych

Lp. Rodzaj kosztów Poniesione koszty (zł)
1 2 3
1 Koszty bezpośrednie
w tym:
1/ wynagrodzenia z pochodnymi
2/ usługi
3/ inne koszty realizacji projektu

(łącznie z kosztem wykonania lub zakupu aparatury

naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem (1+2)

9. Zestawienie poniesionych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą publiczną

Lp. Rodzaj kosztów Poniesione koszty (zł)
1 2 3
BADANIA PRZEMYSŁOWE
1 Wynagrodzenia z pochodnymi
2 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
3 Usługi
4 Koszty ogólne
5 Inne rodzaje kosztów
6 RAZEM
BADANIA PRZEDKONKURENCYJNE
7 Wynagrodzenia z pochodnymi
8 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
9 Usługi
10 Koszty ogólne
11 Inne rodzaje kosztów
12 RAZEM
13 KOSZTY OGÓŁEM (6+12)

10. Wykaz faktur dotyczących prac wykonanych w okresie objętym raportem - numer faktury i kwota

11. Informacje o osobie odpowiedzialnej za sporządzenie raportu

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Raport sporządzono w dniu

WNIOSKODAWCA
Pieczęć firmowa Kierownik Główny księgowy
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć
WYKONAWCA
Pieczęć firmowa Kierownik jednostki Rektor/Dyrektor Główny księgowy/Kwestor
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr 23

WZÓR

RAPORT KOŃCOWY

z realizacji projektu celowego

1. Wnioskodawca i wykonawca zadań badawczych

1. Wnioskodawca projektu, nazwa i adres,

NIP, REGON, telefon, fax, e-mail

2. Wykonawca zadań badawczych, nazwa

i adres, NIP, REGON, telefon, fax, e-mail

2. Informacje o projekcie

Numer projektu celowego
Numer umowy
Tytuł projektu
Wg umowy Wg wykonania
Termin rozpoczęcia realizacji projektu celowego
Termin zakończenia zadań badawczych
Termin zakończenia realizacji projektu celowego

3. Koszty poniesione na wykonanie projektu celowego:

1) koszty ogółem

2) koszty poniesione na realizację zadań badawczych ogółem

w tym koszty:

a) badań stosowanych

b) prac rozwojowych

c) badań przemysłowych

d) badań przedkonkurencyjnych

3) koszty prac wdrożeniowo-inwestycyjnych

4. Sprawozdanie merytoryczne z realizacji wykonanych zadań badawczych (należy sporządzić jako załącznik do raportu)

5. Syntetyczny opis osiągnięć praktycznych, przeznaczonych do ewentualnego upowszechniania przez ministerstwo (należy sporządzić jako załącznik do raportu zawierający numer projektu, tytuł projektu i nazwę wykonawcy)

6. Sprawozdanie z wdrożenia lub wykorzystania wyników zadań badawczych przez wnioskodawcę lub inne zainteresowane podmioty

7. Rozliczenie wykonanych zadań badawczych

Lp. Nr i

tytuł zadania*)

Termin zakończenia wg umowy faktyczny Planowane nakłady wg umowy Koszty realizacji umowy wg dokumentacji księgowej
ogółem środki własne wnioskodawcy koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną**) dofinansowanie ze środków finansowych na naukę ogółem środki własne wnioskodawcy koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną**) dofinansowanie ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 BADANIA STOSOWANE
Razem
2 PRACE ROZWOJOWE
Razem
3 BADANIA PRZEMYSŁOWE
Razem
4 BADANIA PRZEDKONKURENCYJNE
Razem
5 OGÓŁEM (1+4)

*) Należy podać numer zadania według kosztorysu - harmonogramu określonego w umowie.

**) Dotyczy badań przemysłowych i badań przedkonkurencyjnych.

8. Zestawienie poniesionych kosztów na realizację badań stosowanych i prac rozwojowych

Lp. Rodzaj kosztów Poniesione koszty

(zł)

1 2 3
1 Koszty bezpośrednie
w tym:
1/ wynagrodzenia z pochodnymi
2/ usługi
3/ inne koszty realizacji projektu

(łącznie z kosztem wykonania lub zakupu aparatury

naukowo-badawczej)

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem (1+2)

9. Zestawienie poniesionych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą publiczną

Lp. Rodzaj kosztów Poniesione koszty

(zł)

1 2 3
BADANIA PRZEMYSŁOWE
1 Wynagrodzenia z pochodnymi
2 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
3 Usługi
4 Koszty ogólne
5 Inne rodzaje kosztów
6 RAZEM
BADANIA PRZEDKONKURENCYJNE
7 Wynagrodzenia z pochodnymi
8 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
9 Usługi
10 Koszty ogólne
11 Inne rodzaje kosztów
12 RAZEM
13 KOSZTY OGÓŁEM (6+12)

10. Wykaz aparatury naukowo-badawczej wytworzonej lub zakupionej ze środków finansowych przewidzianych na realizację badań stosowanych i prac rozwojowych

Nr zadania Nazwa aparatury naukowo-badawczej Sposób zagospodarowania aparatury naukowo-badawczej
1 2 3

11. Omówienie zakresu, przyczyn i skutków ewentualnego niepełnego i nieterminowego wykonania zadań badawczych

12. Opis prac wdrożeniowo-inwestycyjnych

1) przedmiot (przedmioty) wdrożenia

2) porównanie wykonania z zadaniami określonymi we wniosku i w umowie

3) osiągnięta zdolność produkcyjna

4) uzyskana wielkość i wartość produkcji

5) uzyskane zamówienia, kontrakty eksportowe

6) wyróżnienia, nagrody, medale, certyfikaty, świadectwa kwalifikacyjne

13. Uzyskane wartości podstawowych parametrów przedmiotu wdrożenia

Lp. Nazwa parametru Wartość planowana Wartość uzyskana
1 2 3 4

14. Omówienie zakresu, przyczyn i skutków ewentualnego nieosiągnięcia planowanych wartości podstawowych parametrów przedmiotu (przedmiotów) wdrożenia

15. Informacja o realizacji zadań wdrożeniowo-inwestycyjnych

Nr zadania*) Nazwa zadania Termin Koszty (zł)
zakończenia zadania wg umowy zakończenia zadania wg wykonania nakłady planowane poniesione koszty
1 2 3 4 5 6

*) Należy podać numer zadania według kosztorysu - harmonogramu określonego w umowie

16. Omówienie zakresu, przyczyn i skutków ewentualnego niepełnego lub nieterminowego wykonania zadań wdrożeniowo-inwestycyjnych

17. Opis efektów ekonomicznych lub społecznych uzyskanych w wyniku wdrożenia

18. Do raportu dołącza się kopie dokumentów potwierdzających wykonanie zadań (protokołów komisyjnego odbioru wykonanych prac, atestów, certyfikatów, świadectw homologacyjnych, wyników badań laboratoryjnych, stanowiskowych, poligonowych, eksploatacyjnych, zamówień na przedmioty wdrożenia)

19. Informacje o osobie odpowiedzialnej za sporządzenie raportu

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Raport sporządzono w dniu

WNIOSKODAWCA

Pieczęć firmowa Kierownik Główny księgowy

data podpis i pieczęć podpis i pieczęć
WYKONAWCA

Pieczęć firmowa Kierownik jednostki Główny

Rektor/Dyrektor księgowy/Kwestor

data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr 24

WZÓR

Informacja

o wykorzystaniu wyników projektu celowego oraz o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych

Wnioskodawca projektu

(nazwa i adres, nr identyfikatora terytorialnego1), województwo, status prawny przedsiębiorcy2), NIP, REGON, telefon, fax, e-mail)

Wielkość przedsiebiorcy3)

Wykonawca badań stosowanych i prac rozwojowych

(nazwa i adres jednostki, województwo, NIP, REGON, telefon, fax, e-mail)

Numer umowy
Tytuł projektu

1. Wysokość nakładów ogółem na realizacje projektu wraz z poniesionymi po złożeniu raportu końcowego

2. Czy projekt został wdrożony w zakresie przewidzianym umowa

(wypełnić w przypadku niepełnego wdrożenia w chwili sporządzania raportu końcowego, podąć przyczyny)

3. Czy efekt projektu jest nadal stosowany

(jeśli nie, należy podąć przyczynę)

4. Wartość sprzedaży wyrobu powstałego w efekcie realizacji projektu

(uzyskana w okresie 12 miesięcy po rozliczeniu projektu - w zł)

5. Spodziewana wartość sprzedaży wyrobu powstałego w efekcie realizacji (projektu

(w okresie najbliższych 12 miesięcy, licząc od dnia sporządzenia niniejszej informacji - w zł)

6. Oszczędność energii, materiałów, robocizny itp.

(uzyskana w okresie 12 miesięcy po rozliczeniu projektu - w zł)

7. Spodziewane oszczędności energii, materiałów, robocizny itp.

(w okresie najbliższych 12 miesięcy licząc od dnia sporządzenia niniejszej informacji - w zł)

8. Inne efekty społeczne i gospodarcze

(np. wpływ na środowisko naturalne, liczba nowych miejsc pracy)

9. Liczba uzyskanych patentów

(w przypadku uzyskania patentów zagranicznych podąć państwo)

10. Uzyskane nagrody i wyróżnienia

(Krajowe i zagraniczne wymienić, jakie i przez kogo udzielone)

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie informacji (imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail)

Data ......... Podpis i pieczęć Dyrektora

_________

1) Nr identyfikatora i nazwa miejscowości zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z późn. zm.)

2) Odpowiedni kod według instrukcji sporządzania sprawozdania kol. 7 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej oraz sprawozdań o zaległych należnościach przedsiębiorców z tytułu świadczeń na rzecz sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 196, poz. 2014)

3) Przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807, z późn. zm.); wielkość - w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 364/2004 Komisji z dnia 25 lutego 2004 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 Komisji i rozszerzającego jego zakres w celu włączenia pomocy dla badań i rozwoju (Dz. Urz. UE L 63 z 28.02.2004)

ZAŁĄCZNIK Nr 25

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie środków finansowych na opłacenie składki na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowej na lata .........

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres, telefon, fax, e-mail

2. NIP, REGON

3. Nazwa banku, nr rachunku

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny

Data złożenia

Nr w bazie danych

B. INFORMACJE OGÓLNE

1. Nazwa instytucji lub organizacji międzynarodowej, na rzecz której jest opłacana składka

2. Informacja o instytucji lub organizacji międzynarodowej i o jej działalności

3. Podstawa prawna członkostwa1)

4. Wnioskowana kwota

wysokość składki w walucie2)

wysokość składki w zł ........ według tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego

Nr ......, z dn. ..... - (kurs średni)

C. UZASADNIENIE WNIOSKU

1. Określenie celu i zakresu współpracy z instytucją lub organizacją międzynarodową

2. Korzyści strony polskiej wynikające z członkostwa w instytucji lub organizacji międzynarodowej

D. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Kierownik jednostki Główny Księgowy/Kwestor
Pieczęć firmowa
Podpis i pieczęć Podpis i pieczęć Data

_________

1) Należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego członkostwo.

2) Należy dołączyć kopię wezwania do zapłaty.

ZAŁĄCZNIK Nr 26

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie środków finansowych na uczestnictwo w programie międzynarodowym w latach ...............

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki, telefon, fax, e-mail

2. Kierownik jednostki

3. NIP, REGON

4. Nazwa banku, nr rachunku

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny

Data złożenia

Nr w bazie danych

B. INFORMACJE OGÓLNE

1. Tytuł projektu w języku polskim

Tytuł projektu w języku angielskim

2. Planowany koszt realizacji projektu (zł)

3. Planowany koszt udziału jednostki w projekcie (zł)

w tym:

1) środki krajowe ogółem

- środki finansowe na naukę

- środki własne

2) środki zagraniczne

4. Nazwa programu międzynarodowego, numer, akronim projektu oraz numer kontraktu

5. Do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu albo istotnej dla wniosku części dokumentu będącego podstawą udziału jednostki w realizacji projektu

C. OPIS PROJEKTU

1. Informacje o projekcie, w którym uczestniczy jednostka

2. Opis zadań przewidzianych do realizacji przez jednostkę w ramach projektu, z wyodrębnieniem zadań finansowanych ze środków własnych jednostki

3. Wykaz partnerów wspólnie realizujących projekt

D. HARMONOGRAM WYKONYWANIA ZADAŃ

Lp. Nazwa zadania Termin rozpoczęcia

-----------

Planowane koszty (zł)
zakończenia zadania ogółem - środki krajowe i zagraniczne środki własne jednostki środki finansowe na naukę
1 2 3 4 5 6
RAZEM (zł)

E. INFORMACJA O ŹRÓDŁACH FINANSOWANIA I KOSZTACH UDZIAŁU W PROJEKCIE (zł)*/

Lp. Treść Plan na ............... r.
planowany koszt udziału środki zagraniczne środki krajowe
jednostki w projekcie Środki własne Środki finansowe na naukę Razem środki krajowe

(5+6)

1 2 3 4 5 6 7
1 Koszty bezpośrednie ogółem

w tym:

1/ wynagrodzenia z pochodnymi

2/ aparatura naukowo-badawcza

3/ usługi obce

4/ koszty podróży służbowych

5/ inne

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem

*/ Tabelę należy wypełnić dla całego projektu oraz oddzielnie dla każdego roku kalendarzowego

Wartości należy podawać w zł według kursu Narodowego Banku Polskiego obowiązującego w dniu wypełniania wniosku

F. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU - imię i nazwisko, telefon, e-mail

Główny Księgowy/Kwestor Kierownik jednostki
pieczęć jednostki data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr 27

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie środków finansowych na działalność wspomagającą uczestnictwo w programie międzynarodowym

A. DANE WNIOSKODAWCY

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
1. Nazwa i adres jednostki, telefon, fax, e-mail
2. Kierownik jednostki Nr rejestracyjny
3. NIP, REGON Data złożenia
4. Nazwa banku, nr rachunku Nr w bazie danych

B. INFORMACJE OGÓLNE

1. Nazwa programu międzynarodowego

2. Planowany koszt realizacji zadań w okresie trwania programu międzynarodowego (zł)

w tym:

1) środki finansowe na naukę

2) środki własne

3. Planowany koszt realizacji zadań w roku .... (zł)

w tym:

1) środki finansowe na naukę

2) środki własne

C. INFORMACJE O WNIOSKODAWCY

1)
informacja o uprawnionym podmiocie krajowym i składzie zespołu wykonującego zadanie
2)
informacja o dotychczasowych doświadczeniach w uczestnictwie i organizowaniu współpracy międzynarodowej
3)
opis zadań przewidzianych do realizacji

D. HARMONOGRAM WYKONYWANIA ZADAŃ

Lp. Nazwa zadania Termin rozpoczęcia

------------

Planowane koszty (zł)
zakończenia zadania ogółem w tym środki finansowe na naukę
1 2 3 4 5
RAZEM (zł)

E. INFORMACJA O ŹRÓDŁACH FINANSOWANIA I PLANOWANYCH KOSZTACH (zł) *)

Lp. Treść Plan na ......... r.
planowany koszt realizacji zadań środki własne środki finansowe na naukę
1 2 3 4 5
1 Koszty bezpośrednie ogółem

w tym:

1/ wynagrodzenia z pochodnymi 2/ aparatura naukowo-badawcza 3/ usługi obce

4/ koszty podróży służbowych 5/ inne

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem

*) W przypadku wnioskowania w pierwszym roku programu międzynarodowego, należy wypełnić dwie tabele: dla całego okresu trwania programu i dla pierwszego roku realizacji zadań, a następnie po jednej na kolejne lata trwania programu

F. INFORMACJE O OSOBIE WYPEŁNIAJĄCEJ WNIOSEK - imię i nazwisko, telefon, e-mail

Główny Księgowy/Kwestor Kierownik jednostki
pieczęć jednostki data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr 28

WZÓR

Raport roczny/końcowy1)

z wykonania zadań dotyczących uczestnictwa w programie międzynarodowym

w roku ....

A. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, telefon, fax, e-mail, www

2. Tytuł, numer i akronim projektu

3. Nr decyzji Ministra

4. Nr umowy

B. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z WYKONANIA ZADAŃ

C. ROZLICZENIE KOSZTÓW (zł)

Lp. Treść Planowane koszty w okresie rozliczeniowym ......... Poniesione koszty w okresie rozliczeniowym ......
ogółem środki krajowe w tym środki finansowe na naukę ogółem w tym środki finansowe na naukę
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie ogółem
w tym:

1/ wynagrodzenia z pochodnymi

2/ aparatura naukowo-badawcza

3/ usługi obce

4/ koszty podróży służbowych

5/ inne

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem

D. INFORMACJA O WYSOKOŚCI ŚRODKÓW Z ZAGRANICY

E. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA PRZYGOTOWANIE RAPORTU

Imię i nazwisko, telefon, e-mail

Główny Księgowy/Kwestor Kierownik jednostki
pieczęć jednostki data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

_________

1) Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr 29

WZÓR

Raport roczny/końcowy1)

z wykonania zadań dotyczących działalności wspomagającej uczestnictwo w programie międzynarodowym w roku ....

A. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki naukowej, telefon, fax, e-mail, www
2. Nazwa programu międzynarodowego
3. Nr decyzji Ministra
4. Nr umowy

B. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z WYKONANIA ZADAŃ

C. ROZLICZENIE KOSZTÓW (zł)

Lp. Treść Planowane koszty w okresie rozliczeniowym

.....................

Poniesione koszty w okresie rozliczeniowym

......................

ogółem w tym środki finansowe na naukę ogółem w tym środki finansowe na naukę
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie ogółem

w tym:

1/ wynagrodzenia z pochodnymi

2/ usługi obce

3/ koszty podróży służbowych

4/ inne

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem

D. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA PRZYGOTOWANIE RAPORTU

Imię i nazwisko, telefon, e-mail

Główny Księgowy/Kwestor Kierownik jednostki
pieczęć jednostki data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

_________

1) Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr 30

WZÓR

WNIOSEK

o finansowanie działalności wspomagającej badania

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres wnioskodawcy, telefon, fax, e-mail,

www

2. Kierownik

3. NIP, REGON

4. Nazwa banku, nr rachunku

Wypełnia Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Nr rejestracyjny wniosku

Data złożenia

B. PLANOWANE KOSZTY REALIZACJI ZADAŃ (zł) w ROKU ...........

Lp. Rodzaj zadań Planowane koszty realizacji zadań
ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4
1 Ekspertyzy, opinie i oceny naukowe
2 Zadania wydawnicze
3 Zadania z zakresu działalności bibliotek
4 Udostępnianie dla nauki zasobów muzealnych i archiwalnych
5 Tworzenie i utrzymanie baz i banków danych
6 Prenumerata czasopism naukowych i popularyzujących naukę
7 Upowszechnianie osiągnięć nauki

(konferencje, kongresy, sympozja, konkursy i inne)

8 Informacja i popularyzacja nauki w środkach masowego przekazu
9 Szkolenia wspomagające badania naukowe lub prace rozwojowe
10 Promocja przedsięwzięć innowacyjnych prowadzonych z wykorzystaniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych
11 Inne
12 Razem (lp. 1-11)

C. OPIS MERYTORYCZNY PLANOWANYCH ZADAŃ

w tym informacja o planowanych formach upowszechniania

D. EKSPERTYZY, OPINIE I OCENY NAUKOWE

Wykaz zadań

Lp. Tytuł ekspertyzy, opinii, oceny naukowej Odbiorca Termin wykonania Planowane koszty (zł)
wykonawca ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6
Planowane koszty razem

Informacja o sposobie wyboru wykonawców zadań

E. ZADANIA WYDAWNICZE

1. Zbiorcze zestawienie publikacji

Lp. Autor, tytuł Liczba arkuszy wydaw. Nakład (liczba egz.) Planowana cena 1 egz.

(zł)

Planowane koszty (zł) Proponowany wydawca

termin realizacji

ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7 8
Razem

2. Kosztorys wydawniczy

1) Autor i nazwa instytucji, z którą autor był związany, przygotowując publikację

2) Tytuł

3) Częstotliwość ukazywania się

4) Objętość w arkuszach wydawniczych

5) w tym arkuszy wydawniczych tekstu naukowego (bez reklam, artykułów sponsorowanych itp.)

6) Nakład

7) Nr ISSN

8) Informacja o czasopiśmie (publikacji periodycznej):

a) czy czasopismo (periodyk) zawiera oryginalne i nigdzie wcześniej niepublikowane wyniki naukowe?

tak - nie

b) czy czasopismo (periodyk) służy wtórnemu upowszechnianiu istniejącej wiedzy? tak - nie

Przy odpowiedzi "tak" na obydwa pytania należy podać orientacyjne proporcje procentowe pomiędzy publikacjami odnoszącymi się do lit. a i b

9) Czy publikowane materiały są wcześniej recenzowane? tak - nie

Jeżeli "tak", to jaki procent nadsyłanych prac jest:

a) odrzucany

b) poprawiany po recenzjach

10) Język publikacji:

a) polski tak - nie,

b) angielski tak - nie,

c) inne (podać, jakie)

d) niektóre po polsku, a niektóre w obcym tak - nie

(w jakich proporcjach?)

11) Czy artykuły polskojęzyczne zawierają streszczenia angielskie? tak - nie

12) Inne ważne informacje (np. czy czasopismo jest indeksowane w Current Contents, Science Citation Index, jaki ma impact factor itp.)

13) Honorarium autorskie (zł)

14) Koszty redakcyjne:

a) opracowanie redakcyjne

b) redakcja techniczna, korekty

c) opracowanie graficzne

d) inne prace (wymienić, jakie)

15) Razem koszty redakcyjne

16) Koszt przygotowalni:

a) skład tekstu

b) inne prace (wymienić, jakie)

17) Koszty drukarskie:

a) druk

b) inne koszty (wymienić, jakie)

18) Razem koszty przygotowalni i druku

19) Ogółem planowane koszty:

a) Planowany koszt 1 arkusza wydawniczego

b) Planowana cena 1 egzemplarza

c) Planowane przychody

- z prenumeraty zagranicznej

- z prenumeraty krajowej

- ze sprzedaży bezpośredniej

- z reklam

- inne (np. z opłat za publikacje, tzw. page charge)

3. Do wniosku dołącza się:

1) w odniesieniu do publikacji periodycznych - poprzedni tom publikacji i dwie recenzje wydawnicze (nie rekomendacje) niezależnych ekspertów odpowiedniej specjalności (jeżeli czasopismo było wcześniej dofinansowywane - jedną recenzję)

2) w odniesieniu do publikacji zwartych - elektroniczną wersję publikacji przeznaczonej do druku oraz dwie recenzje (nie rekomendacje) niezależnych ekspertów odpowiedniej specjalności

F. OPRACOWANIE ZASOBÓW NAUKOWYCH BIBLIOTEK ORAZ INFORMACJI BIBLIOTECZNEJ

1. Wykaz zadań

Lp. Nazwa zadania Planowany termin realizacji Planowane koszty (zł)
nazwa podmiotu ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5
Planowane koszty razem

2. Charakterystyka biblioteki wg stanu na dzień 31.12. .... r.

Nazwa i adres biblioteki

Rok założenia

3. Zbiory

1) Stan zbiorów (zgodnie z wytycznymi GUS - formularz K-04)

w tym - zbiorów specjalnych (wg kryteriów stosowanych w odniesieniu do Narodowego Zasobu Bibliotecznego): książki ....; starodruki ....; rękopisy ....; muzykalia ....; kartografia ....; ikonografia ....; dokumenty życia społecznego ....; mikrofilmy ....; audiowizualne ....; elektroniczne ....

2) Charakterystyka tematyczna zbiorów

3) Charakter zbiorów (unikatowy w skali regionu, kraju lub inny)

4) Aktualizacja zbiorów (termin ostatniej kontroli i selekcji)

4. Udostępnianie zbiorów

1) Dostępność zbiorów (liczba i rodzaj użytkowników, ograniczenia w dostępie, czytelnie, godziny udostępniania)

2) Liczba wypożyczeń w ciągu roku

w tym - międzybibliotecznych

3) Wymiana w ciągu roku (liczba kontrahentów i tytułów otrzymywanych)

5. Komputeryzacja biblioteki

1) posiadane systemy/moduły

2) dostęp do sieci komputerowych (lokalnych lub/i rozległych):

3) udostępnianie katalogów w Internecie:

G. KONFERENCJE NAUKOWE

1. Wykaz zadań

Lp. Tytuł Miejsce Liczba uczestników Planowane koszty (zł)
Organizator konferencji Przewodniczący komitetu organizacyjnego termin konferencji krajowych zagranicznych ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7
Planowane koszty razem

2. Konferencja naukowa

1) Tytuł konferencji

2) Planowany termin, czas trwania i miejsce

3) Organizator konferencji

4) Współorganizatorzy konferencji

5) Skład komitetu organizacyjnego

6) Zasięg konferencji (np.: międzynarodowa, ogólnopolska, regionalna)

7) Czy konferencja ma charakter cykliczny (tak/nie)

8) Język konferencji

9) Przewidywana liczba uczestników ogółem w tym zagranicznych

10) Wysokość opłaty konferencyjnej

(bez kosztów podróży, zamieszkania i wyżywienia uczestników)

pełna zł ulgowa zł

11) Opis merytoryczny konferencji, jej cel, proponowany program, przewidywana liczba referatów, zaproszeni wykładowcy

12) Przewidywana forma upowszechniania wyników konferencji

13) Zestawienie planowanych kosztów konferencji (zł):

a) koszty organizacyjne (wynajęcie sal, sekretariat, korespondencja itp.)

b) koszt zaproszenia wykładowców

c) honoraria

d) opracowanie i druk materiałów pokonferencyjnych

e) inne koszty organizacyjne (wymienić, jakie)

f) koszty ogółem

14. Planowane źródła finansowania (zł)

a) środki własne Wnioskodawcy

w tym oczekiwane wpływy z opłat konferencyjnych

b) środki współorganizatorów

c) inne środki (np. od sponsorów)

d) wnioskowane dofinansowanie ze środków finansowych na naukę

e) ogółem (a-d)

H. INNE ZADANIA PLANOWANE DO REALIZACJI

1. Nazwa zadania

2. Termin i miejsce realizacji

3. Opis merytoryczny zadania wraz z uzasadnieniem

4. Cele do osiągnięcia, w tym formy i zasięg upowszechniania wyników zadania

5. Źródła finansowania - środki ogółem (zł)

w tym:

1) środki własne

2) inne środki

3) środki finansowe na naukę

6. Informacja o sposobie wyboru wykonawców zadań

7. Inne informacje uznane za ważne dla oceny wniosku

I. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Główny księgowy Kierownik
Pieczęć firmowa Pieczęć i podpis Pieczęć i podpis

UWAGI:

1. W przypadku składania wniosku przez podmiot po raz pierwszy, należy przedłożyć dodatkowo dokumenty potwierdzające osobowość prawną, kopię statutu i informację o wcześniejszych działaniach na rzecz nauki

2. W przypadku korzystania z pomocy publicznej podmiot składający wniosek obowiązany jest podać informację o wysokości tej pomocy uzyskanej w okresie ostatnich 3 lat, zgodnie z przepisami o pomocy publicznej

3. W przypadku wniosku o finansowanie zadań planowanych do realizacji w okresie dwuletnim, należy podać dla poszczególnych zadań etapy realizacji wraz z kosztami planowanymi na każdy rok osobno

ZAŁĄCZNIK Nr 31

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie nagrody Ministra Nauki i Informatyzacji w kategorii:

Badania na rzecz rozwoju nauki Badania na rzecz rozwoju społeczeństwa Badania na rzecz rozwoju gospodarki *)

*) Niepotrzebne skreślić

A. DANE KANDYDATA DO NAGRODY

1. Imię i nazwisko, tytuł zawodowy, stopień naukowy, tytuł naukowy

2. Adres zamieszkania, telefon, fax, e-mail

3. Miejsce pracy: nazwa instytucji, adres, telefon, fax, e-mail

B. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres wnioskodawcy, telefon, fax, e-mail, www

2. Osoby reprezentujące wnioskodawcę

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

C. INFORMACJE O OSIĄGNIĘCIU ZGŁOSZONYM DO NAGRODY

1. Określenie tematyki badań prowadzonych przez kandydata do nagrody

2. Opis osiągnięcia

3. Informacje o dotychczas uzyskanych nagrodach lub wyróżnieniach za osiągnięcie zgłoszone do nagrody

D. UZASADNIENIE WNIOSKU O PRZYZNANIE NAGRODY

E. INNE INFORMACJE WAŻNE DLA OCENY WNIOSKU

data pieczęć i podpis(y)

Do wniosku dołącza się:

1)
życiorys kandydata do nagrody
2)
wykaz najważniejszych publikacji
3)
opinię wnioskodawcy dotyczącą osiągnięć kandydata
4)
co najmniej 3 rekomendacje uznanych uczonych reprezentujących tę samą dziedzinę nauki co kandydat
5)
zgodę kandydata na udział w konkursie
6)
zgodę kandydata na przetwarzanie jego danych osobowych

ZAŁĄCZNIK Nr 32

WZÓR

RAPORT

z realizacji zadań finansowanych ze środków na działalność wspomagającą badania w roku ....

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres wnioskodawcy, telefon, fax, e-mail, www

2. Kierownik

3. NIP, REGON

4. Nazwa banku, nr rachunku

Nr umowy

Nr decyzji Ministra

B. KOSZTY ZADAŃ ZREALIZOWANYCH W .... r. FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA NAUKĘ

Lp. RODZAJ ZADAŃ Koszty zadań zrealizowanych

(zł)

ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4
1 Ekspertyzy, opinie i oceny naukowe
2 Zadania wydawnicze
3 Zadania z zakresu działalności bibliotek
4 Udostępnianie dla nauki zasobów muzealnych i archiwalnych
5 Tworzenie i utrzymanie baz i banków danych
6 Prenumerata czasopism naukowych i popularyzujących naukę
7 Organizowanie przedsięwzięć promocyjnych (konferencje, wystawy, targi, konkursy i inne)
8 Informacja i popularyzacja nauki w środkach masowego przekazu
9 Szkolenia wspomagające badania naukowe lub prace rozwojowe
10 Promocja przedsięwzięć innowacyjnych prowadzonych z wykorzystaniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych
11 Inne
12 Razem (lp. 1-11)

C. OPIS MERYTORYCZNY ZREALIZOWANYCH ZADAŃ

1. Omówienie stanu wykonania zadań i ich zgodności z planem i harmonogramem prac

2. Informacja o formach upowszechniania

D. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA EKSPERTYZY, OPINIE I OCENY NAUKOWE

1. Wykaz zadań

Lp. Tytuł ekspertyzy, opinii, oceny naukowej Odbiorca Termin wykonania Poniesione koszty (zł)
wykonawca ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6
Koszty razem

2. Informacja o sposobie wyboru wykonawców zadań

3. Źródła finansowania zadań (zł)

środki finansowe ogółem

w tym:

1) środki własne jednostki

2) środki finansowe na naukę

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań)

4. Środki finansowe na naukę niewykorzystane

wg stanu na dzień 31 grudnia ... r.

5. Informacja opisowa do części finansowej

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności dotyczących nakładów planowanych i zrealizowanych

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie

E. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA REALIZACJĘ ZADAŃ Z ZAKRESU DZIAŁALNOŚCI WYDAWNICZEJ

1. Wykaz zadań

Lp. Tytuł Liczba arkuszy wydawniczych Nakład Cena 1 egz. (zł) Poniesione koszty (zł)
wydawca/ autor ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7
Koszty razem

2. Źródła finansowania zadań (zł)

środki ogółem

w tym:

1) środki własne jednostki

2) środki finansowe na naukę

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań)

3. Środki finansowe na naukę niewykorzystane

wg stanu na dzień 31 grudnia ... r.

4. Informacja opisowa do części finansowej

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności dotyczących nakładów planowanych i zrealizowanych

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie

F. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA OPRACOWANIE ZASOBÓW NAUKOWYCH BIBLIOTEK ORAZ INFORMACJI BIBLIOTECZNEJ

1. Wykaz zadań

Lp. Nazwa zadania Koszty (zł)
Nazwa jednostki ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4
Koszty razem

2. Źródła finansowania zadań (zł)

środki ogółem

w tym:

1) środki własne jednostki

2) środki finansowe na naukę

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań)

3. Środki finansowe na naukę niewykorzystane

wg stanu na dzień 31 grudnia ..... r.

4. Informacja opisowa do części finansowej

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności dotyczących nakładów planowanych i zrealizowanych

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie

G. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA KONFERENCJE NAUKOWE

1. Wykaz zadań

Lp. Tytuł Miejsce Liczba uczestników Koszty w (zł)
Organizator konferencji Przewodniczący komitetu organizacyjnego termin konferencji krajowych zagranicznych ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7
Koszty razem

2. Źródła finansowania zadań (zł)

środki finansowe ogółem

w tym:

1) środki własne jednostki

2) środki finansowe na naukę

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań)

3. Środki finansowe na naukę niewykorzystane

wg stanu na dzień 31 grudnia ..... r.

4. Informacja opisowa do części finansowej

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności dotyczących nakładów planowanych i zrealizowanych

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie

H. INNE ZADANIA

1. Nazwa zadania

2. Termin i miejsce realizacji

3. Opis zadania z uzasadnieniem merytorycznym

4. Cele osiągnięte, w tym formy i zasięg upowszechniania wyników zadania

5. Źródła finansowania - środki ogółem (zł)

w tym:

1) środki własne

2) inne środki

3) środki finansowe na naukę

6. Informacja o sposobie wyboru wykonawców zadań

7. Inne informacje uznane za ważne dla oceny raportu

I. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

Imię i nazwisko, telefon, fax, e-mail

Miejscowość, data

Główny księgowy Kierownik
Pieczęć firmowa Pieczęć i podpis Pieczęć i podpis

ZAŁĄCZNIK Nr 33

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie środków finansowych na uczestnictwo w programie lub przedsięwzięciu określonym przez Ministra

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres wnioskodawcy, telefon, fax, e-mail, www

2. Kierownik jednostki

3. NIP, REGON

4. Nazwa banku, nr rachunku

B. INFORMACJE OGÓLNE

1. Tytuł programu lub przedsięwzięcia

2. Numery zadań objętych wnioskiem - według ogłoszenia

3. Planowany okres realizacji zadań

4. Planowane nakłady ogółem

w tym:

1) środki własne

2) środki finansowe na naukę

3) środki finansowe pochodzące z innych źródeł niż środki finansowe na naukę

C. INFORMACJE O WNIOSKODAWCY

(wypełnia tylko uprawniony podmiot niebędący jednostką naukową otrzymującą dotację na podstawową działalność statutową)

1. Podstawowe informacje o prowadzonej działalności

2. Liczba osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku - ogółem ....., w tym z wykształceniem wyższym .....

3. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określone w § 54 ust. 4 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę

D. OPIS ZADAŃ I OCZEKIWANYCH EFEKTÓW ICH REALIZACJI

(dotyczy poszczególnych zadań wymienionych w części B ust. 2)

1. Diagnoza stanu związanego z przedmiotem zadania

2. Cel, jaki zamierza się osiągnąć dzięki realizacji zadania

3. Sposób realizacji zadania, w tym informacje o osobach lub podmiotach uczestniczących w realizacji zadania oraz o sposobie ich wyboru

4. Oczekiwane efekty realizacji zadania

E. HARMONOGRAM WYKONYWANIA ZADAŃ

Lp. Nazwa zadania Termin rozpoczęcia

-----------

zakończenia zadania

Planowane koszty (zł)
ogółem środki własne jednostki środki finansowe pochodzące ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6
RAZEM (zł)

F. KOSZTORYS (zł)

Lp. Treść Plan na ............... r.
planowany koszt udziału jednostki w programie lub przedsięwzięciu w tym:
środki własne środki finansowe pochodzące ze środków finansowych na naukę środki finansowe pochodzące z innych źródeł
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie ogółem

w tym:

1/ wynagrodzenia z pochodnymi

2/ aparatura naukowo-badawcza

3/ usługi obce

4/ koszty podróży służbowych

5/ inne

2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem

UWAGA:

Tabelę należy wypełnić dla całego okresu uczestnictwa w programie oraz oddzielnie dla każdego roku kalendarzowego

Kierownik jednostki Główny Księgowy/Kwestor
Pieczęć firmowa
Podpis i pieczęć Podpis i pieczęć Data

ZAŁĄCZNIK Nr 34

WZÓR

Wniosek o przyznanie stypendium naukowego

1. JEDNOSTKA NAUKOWA ZGŁASZAJĄCA WNIOSEK

Nazwa i adres jednostki, telefon, fax, e-mail, www

(dla szkół wyższych należy podać także jednostkę podstawową zgodnie ze statutem szkoły, wraz z jej adresem)

Telefon, fax, e-mail, www
NIP, REGON

2. INFORMACJE O KANDYDACIE

Kandydat

imię

nazwisko

nazwisko panieńskie

imiona rodziców

tytuł zawodowy

stopień naukowy

data urodzenia

nr dowodu osobistego

Adres zamieszkania

ulica

miejscowość

kod

telefon

tel. kom.

e-mail

Adres do korespondencji (jeżeli jest inny niż powyżej)

ulica

miejscowość

kod

telefon kontaktowy

3. Okres, na który proponuje się przyznać stypendium naukowe (nie dłuższy niż 3 lata)

4. Proponowana miesięczna wysokość stypendium naukowego

5. Informacje o pracy zawodowej, miejscach zatrudnienia i zajmowanych stanowiskach

6. Przebieg pracy naukowej: nazwa szkoły wyższej, instytutu lub innej jednostki organizacyjnej, data uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego stopnia naukowego

7. Dziedzina nauki i dyscyplina naukowa reprezentowana przez kandydata oraz tematyka badań naukowych lub prac rozwojowych

8. Informacje o pracach wykonanych w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku (maks. 5 pozycji, podać miejsce i datę publikacji, udział przy realizacji projektów badawczych)

9. Doświadczenie naukowe zdobyte w kraju i za granicą (kraj, instytucja, rodzaj pobytu, okres pobytu, jednostka delegująca)

10. Opinia o kandydacie oraz inne informacje przydatne przy rozpatrywaniu wniosku

Miejscowość i data Podpis i pieczęć kierownika jednostki naukowej

Oświadczenie kandydata

Wyrażam zgodę na zamieszczenie moich danych osobowych zawartych we wniosku w zbiorze danych Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz na przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

Podpis kandydata

UWAGA:

Do wniosku może być dołączona opinia o kandydacie sporządzona przez jego opiekuna naukowego

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.161.1359

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę.
Data aktu: 04/08/2005
Data ogłoszenia: 25/08/2005
Data wejścia w życie: 09/09/2005