Zestawienia istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2004 r.
w sprawie zestawień istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach

Na podstawie art. 171a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
produkty, o których informacje powinny być zawarte w zestawieniach istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach, zwanych dalej "zestawieniami";
2)
rodzaje informacji zawartych w zestawieniach;
3)
organy administracji zobowiązane do opracowywania, aktualizowania i udostępniania zestawień oraz szczegółowe sposoby realizacji tych obowiązków;
4)
szczegółowe wymagania dotyczące sposobu udostępniania zestawień w punktach sprzedaży produktów.
§  2.
Produkty, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz informacje, które powinny być zawarte w zestawieniach, określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Właściwy minister, po zasięgnięciu opinii odpowiednio producentów i importerów produktów, opracowuje i aktualizuje zestawienia w terminie do dnia 31 marca każdego roku oraz udostępnia je przez:
1)
zamieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego właściwego ministra;
2)
bezpłatny wydruk w siedzibie urzędu, o którym mowa w pkt 1 - na wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Zestawienia mogą być zamieszczane na stronie internetowej innego podmiotu; w takim przypadku na stronie internetowej urzędu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zamieszcza się informację w tej sprawie wraz ze wskazaniem adresu strony internetowej tego podmiotu.
§  4.
Organy administracji przekazują właściwemu ministrowi informacje o produktach w zakresie określonym w zestawieniach w terminie 30 dni od dnia wejścia w posiadanie tych informacji.
§  5.
1.
Sprzedawca produktów udostępnia w punktach sprzedaży tych produktów aktualne przenośne zestawienia, o których mowa w § 2.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, udostępnia się w widocznym miejscu, w sposób pozwalający na zapoznanie się z jego treścią przez osobę zainteresowaną.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 233, poz. 1957, z 2003 r. Nr 46, poz. 392, Nr 80, poz. 717 i 721, Nr 162, poz. 1568, Nr 175, poz. 1693, Nr 190, poz. 1865 i Nr 217, poz. 2124 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 49, poz. 464, Nr 70, poz. 631, Nr 91, poz. 875, Nr 92, poz. 880 i Nr 96, poz. 959.

ZAŁĄCZNIK

PRODUKTY, O KTÓRYCH INFORMACJE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH ISTOTNYCH Z PUNKTU WIDZENIA OCHRONY ŚRODOWISKA INFORMACJI O PRODUKTACH ORAZ INFORMACJE, KTÓRE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH

I.

Produkty

Nowe pojazdy samochodowe kategorii M1 w rozumieniu rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), z wyjątkiem pojazdów specjalnych.

II.

Informacje o produktach

Zestawienie, opracowywane w odniesieniu do każdej marki, typu, wariantu i wersji aktualnie dostępnych w sprzedaży przedmiotowych pojazdów samochodowych uszeregowanych w porządku alfabetycznym, zawiera co najmniej:

1) markę, typ, wariant i wersję pojazdu;

2) rodzaj paliwa;

3) oznaczenie numeryczne (symbol) pojazdu według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU);

4) wartość zużycia paliwa wyrażoną w litrach na 100 km (l/100 km) i podaną z dokładnością do jednego miejsca po przecinku;

5) wartość emisji CO2 (dwutlenku węgla) wyrażoną w gramach na kilometr (g/km) i podaną z dokładnością do najbliższej liczby całkowitej;

6) wykaz dziesięciu najbardziej ekonomicznych ze względu na zużycie paliwa nowych marek, typów, wariantów i wersji pojazdów, uszeregowanych w porządku rosnącej wartości emisji CO2 dla każdego typu paliwa, zawierający dane, o których mowa w pkt 1, 4 i 5;

7) zalecenia dla użytkowników pojazdów stanowiące, że prawidłowe użytkowanie i regularne badania techniczne pojazdów, jak również odpowiednie zachowanie się kierowcy, takie jak unikanie dynamicznego stylu jazdy, jazda przy użyciu niższych prędkości, hamowanie zapobiegawcze, prawidłowe pompowanie opon, ograniczanie okresów pracy silnika na biegu jałowym i unikanie przewożenia nadmiernych ciężarów, zmniejszają zużycie paliwa i obniżają emisję CO2 z ich pojazdu;

8) wyjaśnienie skutków emisji gazów cieplarnianych i potencjalnej zmiany klimatu oraz związku tych zagadnień z pojazdami samochodowymi, jak również odniesienie do rodzajów paliwa dostępnych dla konsumenta oraz ich wpływu na środowisko, przygotowane w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych i obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie;

9) odniesienie do celu Wspólnoty Europejskiej dotyczącego średnich emisji CO2 przez nowe pojazdy samochodowe, a także daty, do której cel ten powinien być osiągnięty;

10) odniesienie do internetowego przewodnika Komisji Europejskiej po zużyciu paliwa i wartości emisji CO2, jeżeli taki przewodnik jest dostępny.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.98.999

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zestawienia istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach.
Data aktu: 29/04/2004
Data ogłoszenia: 01/05/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004