Zestawienia istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2004 r.
w sprawie zestawień istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach

Na podstawie art. 171a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
produkty, o których informacje powinny być zawarte w zestawieniach istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach, zwanych dalej "zestawieniami";
2)
rodzaje informacji zawartych w zestawieniach;
3)
organy administracji zobowiązane do opracowywania, aktualizowania i udostępniania zestawień oraz szczegółowe sposoby realizacji tych obowiązków;
4)
szczegółowe wymagania dotyczące sposobu udostępniania zestawień w punktach sprzedaży produktów.
§  2.
Produkty, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz informacje, które powinny być zawarte w zestawieniach, określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Właściwy minister, po zasięgnięciu opinii odpowiednio producentów i importerów produktów, opracowuje i aktualizuje zestawienia w terminie do dnia 31 marca każdego roku oraz udostępnia je przez:
1)
zamieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego właściwego ministra;
2)
bezpłatny wydruk w siedzibie urzędu, o którym mowa w pkt 1 - na wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Zestawienia mogą być zamieszczane na stronie internetowej innego podmiotu; w takim przypadku na stronie internetowej urzędu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zamieszcza się informację w tej sprawie wraz ze wskazaniem adresu strony internetowej tego podmiotu.
§  4.
Organy administracji przekazują właściwemu ministrowi informacje o produktach w zakresie określonym w zestawieniach w terminie 30 dni od dnia wejścia w posiadanie tych informacji.
§  5.
1.
Sprzedawca produktów udostępnia w punktach sprzedaży tych produktów aktualne przenośne zestawienia, o których mowa w § 2.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, udostępnia się w widocznym miejscu, w sposób pozwalający na zapoznanie się z jego treścią przez osobę zainteresowaną.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 233, poz. 1957, z 2003 r. Nr 46, poz. 392, Nr 80, poz. 717 i 721, Nr 162, poz. 1568, Nr 175, poz. 1693, Nr 190, poz. 1865 i Nr 217, poz. 2124 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 49, poz. 464, Nr 70, poz. 631, Nr 91, poz. 875, Nr 92, poz. 880 i Nr 96, poz. 959.

ZAŁĄCZNIK

PRODUKTY, O KTÓRYCH INFORMACJE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH ISTOTNYCH Z PUNKTU WIDZENIA OCHRONY ŚRODOWISKA INFORMACJI O PRODUKTACH ORAZ INFORMACJE, KTÓRE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH

I.

Produkty

Nowe pojazdy samochodowe kategorii M1 w rozumieniu rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), z wyjątkiem pojazdów specjalnych.

II.

Informacje o produktach

Zestawienie, opracowywane w odniesieniu do każdej marki, typu, wariantu i wersji aktualnie dostępnych w sprzedaży przedmiotowych pojazdów samochodowych uszeregowanych w porządku alfabetycznym, zawiera co najmniej:

1) markę, typ, wariant i wersję pojazdu;

2) rodzaj paliwa;

3) oznaczenie numeryczne (symbol) pojazdu według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU);

4) wartość zużycia paliwa wyrażoną w litrach na 100 km (l/100 km) i podaną z dokładnością do jednego miejsca po przecinku;

5) wartość emisji CO2 (dwutlenku węgla) wyrażoną w gramach na kilometr (g/km) i podaną z dokładnością do najbliższej liczby całkowitej;

6) wykaz dziesięciu najbardziej ekonomicznych ze względu na zużycie paliwa nowych marek, typów, wariantów i wersji pojazdów, uszeregowanych w porządku rosnącej wartości emisji CO2 dla każdego typu paliwa, zawierający dane, o których mowa w pkt 1, 4 i 5;

7) zalecenia dla użytkowników pojazdów stanowiące, że prawidłowe użytkowanie i regularne badania techniczne pojazdów, jak również odpowiednie zachowanie się kierowcy, takie jak unikanie dynamicznego stylu jazdy, jazda przy użyciu niższych prędkości, hamowanie zapobiegawcze, prawidłowe pompowanie opon, ograniczanie okresów pracy silnika na biegu jałowym i unikanie przewożenia nadmiernych ciężarów, zmniejszają zużycie paliwa i obniżają emisję CO2 z ich pojazdu;

8) wyjaśnienie skutków emisji gazów cieplarnianych i potencjalnej zmiany klimatu oraz związku tych zagadnień z pojazdami samochodowymi, jak również odniesienie do rodzajów paliwa dostępnych dla konsumenta oraz ich wpływu na środowisko, przygotowane w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych i obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie;

9) odniesienie do celu Wspólnoty Europejskiej dotyczącego średnich emisji CO2 przez nowe pojazdy samochodowe, a także daty, do której cel ten powinien być osiągnięty;

10) odniesienie do internetowego przewodnika Komisji Europejskiej po zużyciu paliwa i wartości emisji CO2, jeżeli taki przewodnik jest dostępny.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024