Zestawienia istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2004 r.
w sprawie zestawień istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach

Na podstawie art. 171a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
produkty, o których informacje powinny być zawarte w zestawieniach istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach, zwanych dalej "zestawieniami";
2)
rodzaje informacji zawartych w zestawieniach;
3)
organy administracji zobowiązane do opracowywania, aktualizowania i udostępniania zestawień oraz szczegółowe sposoby realizacji tych obowiązków;
4)
szczegółowe wymagania dotyczące sposobu udostępniania zestawień w punktach sprzedaży produktów.
§  2.
Produkty, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz informacje, które powinny być zawarte w zestawieniach, określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Właściwy minister, po zasięgnięciu opinii odpowiednio producentów i importerów produktów, opracowuje i aktualizuje zestawienia w terminie do dnia 31 marca każdego roku oraz udostępnia je przez:
1)
zamieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego właściwego ministra;
2)
bezpłatny wydruk w siedzibie urzędu, o którym mowa w pkt 1 - na wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Zestawienia mogą być zamieszczane na stronie internetowej innego podmiotu; w takim przypadku na stronie internetowej urzędu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zamieszcza się informację w tej sprawie wraz ze wskazaniem adresu strony internetowej tego podmiotu.
§  4.
Organy administracji przekazują właściwemu ministrowi informacje o produktach w zakresie określonym w zestawieniach w terminie 30 dni od dnia wejścia w posiadanie tych informacji.
§  5.
1.
Sprzedawca produktów udostępnia w punktach sprzedaży tych produktów aktualne przenośne zestawienia, o których mowa w § 2.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, udostępnia się w widocznym miejscu, w sposób pozwalający na zapoznanie się z jego treścią przez osobę zainteresowaną.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 233, poz. 1957, z 2003 r. Nr 46, poz. 392, Nr 80, poz. 717 i 721, Nr 162, poz. 1568, Nr 175, poz. 1693, Nr 190, poz. 1865 i Nr 217, poz. 2124 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 49, poz. 464, Nr 70, poz. 631, Nr 91, poz. 875, Nr 92, poz. 880 i Nr 96, poz. 959.

ZAŁĄCZNIK

PRODUKTY, O KTÓRYCH INFORMACJE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH ISTOTNYCH Z PUNKTU WIDZENIA OCHRONY ŚRODOWISKA INFORMACJI O PRODUKTACH ORAZ INFORMACJE, KTÓRE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH

I.

Produkty

Nowe pojazdy samochodowe kategorii M1 w rozumieniu rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), z wyjątkiem pojazdów specjalnych.

II.

Informacje o produktach

Zestawienie, opracowywane w odniesieniu do każdej marki, typu, wariantu i wersji aktualnie dostępnych w sprzedaży przedmiotowych pojazdów samochodowych uszeregowanych w porządku alfabetycznym, zawiera co najmniej:

1) markę, typ, wariant i wersję pojazdu;

2) rodzaj paliwa;

3) oznaczenie numeryczne (symbol) pojazdu według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU);

4) wartość zużycia paliwa wyrażoną w litrach na 100 km (l/100 km) i podaną z dokładnością do jednego miejsca po przecinku;

5) wartość emisji CO2 (dwutlenku węgla) wyrażoną w gramach na kilometr (g/km) i podaną z dokładnością do najbliższej liczby całkowitej;

6) wykaz dziesięciu najbardziej ekonomicznych ze względu na zużycie paliwa nowych marek, typów, wariantów i wersji pojazdów, uszeregowanych w porządku rosnącej wartości emisji CO2 dla każdego typu paliwa, zawierający dane, o których mowa w pkt 1, 4 i 5;

7) zalecenia dla użytkowników pojazdów stanowiące, że prawidłowe użytkowanie i regularne badania techniczne pojazdów, jak również odpowiednie zachowanie się kierowcy, takie jak unikanie dynamicznego stylu jazdy, jazda przy użyciu niższych prędkości, hamowanie zapobiegawcze, prawidłowe pompowanie opon, ograniczanie okresów pracy silnika na biegu jałowym i unikanie przewożenia nadmiernych ciężarów, zmniejszają zużycie paliwa i obniżają emisję CO2 z ich pojazdu;

8) wyjaśnienie skutków emisji gazów cieplarnianych i potencjalnej zmiany klimatu oraz związku tych zagadnień z pojazdami samochodowymi, jak również odniesienie do rodzajów paliwa dostępnych dla konsumenta oraz ich wpływu na środowisko, przygotowane w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych i obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie;

9) odniesienie do celu Wspólnoty Europejskiej dotyczącego średnich emisji CO2 przez nowe pojazdy samochodowe, a także daty, do której cel ten powinien być osiągnięty;

10) odniesienie do internetowego przewodnika Komisji Europejskiej po zużyciu paliwa i wartości emisji CO2, jeżeli taki przewodnik jest dostępny.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.98.999

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zestawienia istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach.
Data aktu: 29/04/2004
Data ogłoszenia: 01/05/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004