Przekazywanie i udostępnianie informacji, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, oraz zasady sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonej informacji poufnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie przekazywania i udostępniania informacji, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, oraz zasad sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonej informacji poufnej

Na podstawie art. 161g ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb i termin przekazywania informacji, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, zwanej dalej "ustawą", oraz zakres tych informacji, tryb i terminy ich udostępniania przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, zwaną dalej "Komisją", a także określa dane, jakie powinna zawierać lista osób posiadających dostęp do określonej informacji poufnej, o której mowa w art. 161e ust. 1 ustawy, zwana dalej "listą", sposób jej aktualizacji oraz okres przechowywania.
§  2.
1.
Lista powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko, serię i numer dokumentu tożsamości oraz aktualny adres zamieszkania osoby posiadającej dostęp do określonej informacji poufnej;
2)
wskazanie więzi prawnej łączącej osobę wpisywaną na listę z emitentem;
3)
datę, w której osoba uzyskała dostęp do określonej informacji poufnej;
4)
wzmiankę o pouczeniu osoby posiadającej dostęp do określonej informacji poufnej o karnych i administracyjnych konsekwencjach związanych z bezprawnym ujawnieniem lub wykorzystaniem informacji poufnych, jak również nieodpowiednim zabezpieczeniem takich informacji;
5)
datę sporządzenia listy oraz daty jej kolejnych aktualizacji.
2.
Aktualizacja listy powinna być dokonana, w każdym przypadku zaistnienia zmiany danych określonych w ust. 1, niezwłocznie po uzyskaniu przez emitenta informacji o zmianie tych danych. Aktualizacja polega również na wpisaniu na listę kolejnej osoby mającej dostęp do określonej informacji poufnej.
3.
W przypadku utraty przez osobę wpisaną na listę dostępu do określonej informacji poufnej, powinna być o tym fakcie uczyniona wzmianka, ze wskazaniem daty, w której osoba ta utraciła dostęp do tej informacji poufnej.
4.
Lista może być prowadzona w formie zapisu elektronicznego.
5.
Lista powinna być przechowywana przez okres co najmniej 5 lat od daty sporządzenia listy, a w przypadku jej aktualizacji, przez okres co najmniej 5 lat od daty ostatniej aktualizacji, chyba że odrębne przepisy wymagają jej dłuższego przechowywania.
§  3.
1.
Informacje przekazywane do Komisji, o których mowa w art. 161f ustawy, powinny zawierać następujące dane:
1)
imię i nazwisko osoby obowiązanej do przekazania informacji, a w przypadku gdy przekazywana informacja dotyczy transakcji nabycia lub zbycia dokonanych przez osoby im bliskie, podmioty bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez te osoby, podmioty, w których osoby te wchodzą w skład organów zarządzających lub nadzorczych lub w których sprawują funkcje kierownicze i posiadają stały dostęp do informacji poufnych oraz kompetencje w zakresie podejmowania decyzji dotyczących rozwoju i perspektyw gospodarczych emitenta, lub podmioty, z działalności których czerpią zyski albo których interesy są równoważne z interesami tych osób - również imię i nazwisko osoby bliskiej lub firmę (nazwę) tego podmiotu;
2)
wskazanie podstawy prawnej przekazania informacji;
3)
wskazanie więzi prawnej łączącej osobę obowiązaną do przekazania informacji z emitentem;
4)
wskazanie instrumentu finansowego oraz emitenta, których dotyczy informacja;
5)
rodzaj transakcji (kupno lub sprzedaż) i tryb jej zawarcia;
6)
datę i miejsce transakcji;
7)
cenę i wolumen transakcji;
8)
datę i miejsce sporządzenia informacji oraz podpis osoby przekazującej informację.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna być przekazana do Komisji w formie pisemnej, w sposób zapewniający zachowanie jej poufności, w terminie 5 dni roboczych od daty zawarcia transakcji.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 1, może być przekazana w terminie późniejszym niż wskazany w ust. 2 w przypadku, gdy całkowita wartość transakcji zbycia lub nabycia, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy, nie osiągnęła lub nie przekroczyła wartości 5.000 euro, przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji. W takim przypadku informacja powinna być przekazana najpóźniej w dniu, w którym całkowita wartość dotychczasowych transakcji zbycia lub nabycia, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy, będzie równa lub przekroczy wartość 5.000 euro przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
4.
Jeżeli wartość dokonanych transakcji, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy, nie przekracza w danym roku kalendarzowym kwoty 5.000 euro, przeliczanej w sposób określony w ust. 3, przekazanie informacji, o której mowa w ust. 1, powinno być dokonane najpóźniej do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym transakcje zostały zawarte.
5.
Całkowitą wartość transakcji, o której mowa w ust. 3, oblicza się poprzez dodanie do wartości transakcji nabycia lub zbycia, o których mowa w art. 161f ustawy, dokonanych przez osoby obowiązane do przekazania informacji na podstawie art. 161f ustawy, wartości transakcji nabycia lub zbycia dokonanych przez osoby im bliskie, podmioty bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez osoby obowiązane do przekazania informacji na podstawie art. 161f ustawy, podmioty, w których osoby te wchodzą w skład organów zarządzających lub nadzorczych lub w których sprawują funkcje kierownicze i posiadają stały dostęp do informacji poufnych oraz kompetencje w zakresie podejmowania decyzji dotyczących rozwoju i perspektyw gospodarczych emitenta, lub podmioty, z działalności których czerpią zyski albo których interesy są równoważne z interesami tych osób.
6.
W przypadku gdy emitent instrumentów finansowych dopuszczonych do publicznego obrotu albo dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma swoją siedzibę na terytorium państwa innego niż Rzeczpospolita Polska, będącego członkiem Unii Europejskiej, przekazanie do Komisji informacji na podstawie art. 161f ustawy następuje w trybie i na zasadach określonych przepisami prawa tego państwa.
§  4.
Komisja, za pośrednictwem agencji informacyjnej, przekazuje do publicznej wiadomości informacje otrzymane na podstawie art. 161f ustawy, niezwłocznie po ich uzyskaniu od osoby obowiązanej do ich przekazania, z tym że dane określone w § 3 ust. 1 pkt 1 są przekazywane nie wcześniej niż po uzyskaniu zgody osoby, której dotyczą, o ile z innych przepisów prawa nie wynika obowiązek przekazania ich do publicznej wiadomości bez takiej zgody.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151, Nr 170, poz. 1651 i Nr 223, poz. 2216 oraz z 2004 r. Nr 64, poz. 594 i Nr 91, poz. 871.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.94.908

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie i udostępnianie informacji, o których mowa w art. 161f ust. 1 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, oraz zasady sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonej informacji poufnej.
Data aktu: 23/04/2004
Data ogłoszenia: 30/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004