Środki i warunki techniczne służące do przekazywania informacji na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania informacji na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi

Na podstawie art. 81 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa środki i warunki techniczne służące do przekazywania informacji, o których mowa w art. 81 ust. 1 i ust. 4c ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, zwanej dalej "ustawą", oraz innych informacji w ramach wykonywania obowiązków informacyjnych, publikacyjnych lub sprawozdawczych określonych w tej ustawie lub przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, zwanych dalej "informacjami".
§  2.
1.
Przekazanie informacji następuje:
1)
na nośniku CD-ROM w standardzie ISO 9660, zwanym dalej "CD-ROM", albo
2)
za pośrednictwem teletransmisji.
2.
W przypadku awarii lub innych zdarzeń uniemożliwiających wykorzystanie środków przekazu, o których mowa w ust. 1, przekazanie informacji może nastąpić, po uprzednim uzgodnieniu z odbiorcą, przy użyciu innych nośników informacji.
§  3.
Czynności związane z przekazaniem informacji wykonują upoważnieni pracownicy podmiotu obowiązanego do wypełniania obowiązków informacyjnych, zwani dalej "operatorami". O udzieleniu upoważnienia podmiot zobowiązany do przekazania informacji zawiadamia uprawnionych odbiorców tych informacji.
§  4.
1.
Przekazanie informacji na nośniku CD-ROM możliwe jest wyłącznie w przypadku, gdy informacja ta w całości mieści się na tym nośniku.
2.
Jeden CD-ROM może zawierać tylko jedną informację.
3.
Etykieta CD-ROM powinna, w sposób czytelny, zawierać:
1)
pełną nazwę podmiotu przekazującego informację;
2)
określenie rodzaju przekazywanej informacji oraz nazw plików wchodzących w jej skład;
3)
imię i nazwisko oraz podpis operatora.
4.
Przekazanie informacji na CD-ROM następuje:
1)
bezpośrednio przez pracownika podmiotu zobowiązanego do przekazania informacji;
2)
za pośrednictwem:
a)
przedsiębiorcy posiadającego koncesję na prowadzenie działalności w zakresie ochrony osób i mienia, wydaną na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740, z późn. zm.3)),
b)
państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska",
c)
podmiotu posiadającego zezwolenie na wykonywanie działalności pocztowej w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek z korespondencją w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188 oraz z 2004 r. Nr 69, poz. 627).
5.
W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2 lit. a, osoba przekazująca przekazuje informację za pokwitowaniem odbioru.
6.
Informacje przekazywane za pośrednictwem podmiotów, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. b i c, mogą być nadawane wyłącznie przesyłką rejestrowaną za potwierdzeniem odbioru, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe. Przesyłka powinna być opatrzona klauzulą "Poufne w rozumieniu ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.".
§  5.
1.
Przekazanie informacji w sposób, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, następuje za pośrednictwem sieci Internet, z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego HTTP opisywanego przez standard RFC 2616. Transmisja informacji powinna być zabezpieczona protokołem TLS opisywanym przez standard RFC 2246. Sposób zabezpieczenia powinien być zgodny z opisem zawartym w standardzie RFC 2818.
2.
Przed przekazaniem informacja podlega kompresji GZIP według opisu zawartego w standardzie RFC 1952.
3.
Operator przekazujący informację potwierdza posiadanie uprawnień do przekazywania informacji poprzez podanie swojego identyfikatora i hasła.
4.
Treść przekazywanej informacji powinna być potwierdzona przez odbiorcę. Potwierdzenie powinno zawierać co najmniej: datę i godzinę odbioru, identyfikator operatora, pieczęć elektroniczną SHA-1 wyliczaną zgodnie ze standardem FIPS-180-1.
5.
Potwierdzenie powinno być archiwizowane i przechowywane przez 5 lat.
§  6.
1.
Przekazanie informacji do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd za pośrednictwem teletransmisji następuje, spełniającym warunki, o których mowa w § 5 ust. 1-4, Elektronicznym Systemem Przekazywania Informacji, zwanym dalej "ESPI".
2.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd tworzy, administruje i sprawuje nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem ESPI.
3.
Nadzór, o którym mowa w ust. 2, obejmuje:
1)
przydzielanie dostępu do ESPI;
2)
określenie standardów technicznych;
3)
określenie standardów formularzy elektronicznych;
4)
konfigurowanie parametrów ESPI;
5)
zabezpieczenie informacji przed ich utratą oraz dostępem osób nieuprawnionych;
6)
zapewnienie ciągłości pracy ESPI;
7)
kontrolę prawidłowości wykorzystania ESPI przez podmioty przekazujące informacje za jego pośrednictwem;
8)
prowadzenie ewidencji podmiotów przekazujących informacje za pośrednictwem ESPI.
§  7.
1.
Przekazana informacja powinna zostać utrwalona w formie dokumentu podpisanego przez osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu wypełniającego obowiązek przekazania informacji, a w odniesieniu do opinii i raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych oraz raportu z przeglądu - dodatkowo opatrzona klauzulą "za zgodność z oryginałem".
2.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, jest archiwizowany i przechowywany przez 5 lat.
§  8.
W przypadku gdy przekazana informacja zawiera błędy, ponowne przekazanie informacji poprawionej następuje niezwłocznie po ich ujawnieniu, przy wykorzystaniu tego samego nośnika informacji, który został użyty przy pierwszym przekazaniu, z zachowaniem zasad określonych w rozporządzeniu.
§  9.
1.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd może żądać ponownego przekazania informacji w przypadku stwierdzenia, że przesyłka zawierająca CD-ROM jest uszkodzona, informacja nie nadaje się do odczytu lub gdy została przekazana z naruszeniem przepisów rozporządzenia. Ponowne przekazanie informacji powinno nastąpić niezwłocznie po doręczeniu żądania, z zachowaniem zasad określonych w rozporządzeniu.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podmiot przekazuje informacje w oddzielnej przesyłce na nośniku opatrzonym klauzulą "przesyłka powtórna".
§  10.
Podmioty, które wypełniają w dniu wejścia w życie rozporządzenia obowiązki informacyjne za pośrednictwem systemu informatycznego, mogą wypełniać te obowiązki na dotychczasowych zasadach do dnia 31 grudnia 2004 r.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151, Nr 170, poz. 1651 i Nr 223, poz. 2216 oraz z 2004 r. Nr 64, poz. 594 i Nr 91, poz. 871.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 11, poz. 95, z 2000 r. Nr 29, poz. 357, z 2001 r. Nr 4, poz. 23, Nr 27, poz. 298 i Nr 123, poz. 1353 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 656 i Nr 74, poz. 676.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.94.907

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Środki i warunki techniczne służące do przekazywania informacji na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Data aktu: 23/04/2004
Data ogłoszenia: 30/04/2004
Data wejścia w życie: 01/10/2004