Akt dotyczący wyboru członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich. Bruksela.1976.09.20.

AKT
dotyczący wyboru członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich 1  

Artykuł  1 2

 

1.
W każdym Państwie Członkowskim członkowie Parlamentu Europejskiego są wybierani na zasadzie proporcjonalnej z zastosowaniem systemu list lub pojedynczego głosu podlegającego przeniesieniu.
2.
Państwa Członkowskie mogą przyjąć swoją procedurę głosowania na podstawie systemu list preferencyjnych.
3.
Wybór dokonywany jest w bezpośrednich wyborach powszechnych, wolnych i tajnych
Artykuł  2 3

 

Odpowiednio do szczególnych krajowych uwarunkowań Państwa Członkowskie mogą tworzyć okręgi wyborcze do celów wyborów do Parlamentu Europejskiego lub podzielić obszar wyborczy w inny sposób, ogólnie nie naruszając proporcjonalnego charakteru systemu wyborczego.

Artykuł  3 4

 

Państwa Członkowskie mogą ustanowić próg minimalny w rozdziale mandatów. Na poziomie krajowym próg ten nie może przekroczyć 5 procent oddanych głosów.

Artykuł  4 5

 

Każde Państwo Członkowskie może ustanowić górną granicę wydatków na kampanię wyborczą kandydatów.

Artykuł  5 6

 

1.
Okres pięciu lat, na jaki wybiera się członków Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się wraz z otwarciem pierwszej sesji następującej po poszczególnych wyborach.

Może on zostać wydłużony lub skrócony zgodnie z drugim akapitem artykułu 11 ustęp 2.

2.
Kadencja każdego członka Parlamentu Europejskiego zaczyna się i kończy w tym samym terminie, określonym w ustępie 1.
Artykuł  6 7

 

1.
Członkowie Parlamentu Europejskiego głosują indywidualnie i osobiście. Nie są związani żadnymi instrukcjami ani nie otrzymują mandatu wiążącego.
2.
Członkowie Parlamentu Europejskiego korzystają z przywilejów i immunitetów, które mają zastosowanie do nich na mocy Protokołu z 8 kwietnia 1965 roku w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich.
Artykuł  7 8

 

1. 9
 Mandatu członka Parlamentu Europejskiego nie można łączyć z funkcją:
-
członka rządu Państwa Członkowskiego,
-
członka Komisji Wspólnot Europejskich,
-
sędziego, rzecznika generalnego lub sekretarza Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich lub Sądu Pierwszej Instancji,
-
członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego
-
członka Trybunału Obrachunkowego Wspólnot Europejskich,
-
Rzecznika Praw Obywatelskich Wspólnot Europejskich
-
członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,
-
członka Komitetu Regionów,
-
członka komitetów lub innych organów utworzonych na mocy Traktatów ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej w celu zarządzania funduszami Wspólnot lub wykonywania stałych bezpośrednich zadań administracyjnych,
-
członka Rady Dyrektorów, Komitetu Zarządzającego lub pracownika Europejskiego Banku Inwestycyjnego,
-
czynnego urzędnika lub pracownika instytucji Wspólnot Europejskich lub wyspecjalizowanych organów przy nich ustanowionych lub Europejskiego Banku Centralnego.
2.
Od wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku mandatu członka Parlamentu Europejskiego nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym.

W drodze odstępstwa od tej zasady i bez uszczerbku dla ustępu 3:

-
członkowie irlandzkiego parlamentu krajowego wybierani do Parlamentu Europejskiego w następnych wyborach mogą mieć podwójny mandat do czasu kolejnych wyborów do irlandzkiego parlamentu krajowego, kiedy to pierwszy akapit niniejszego ustępu będzie mieć zastosowanie,
-
członkowie parlamentu Zjednoczonego Królestwa, którzy są także członkami Parlamentu Europejskiego podczas pięcioletniej kadencji poprzedzającej wybory do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku mogą mieć podwójny mandat do czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, kiedy to pierwszy akapit niniejszego ustępu będzie mieć zastosowanie.
3.
Ponadto każde Państwo Członkowskie może, w sytuacjach, o których mowa w artykule 8, rozszerzyć zasady na płaszczyźnie krajowej dotyczące zakazu łączenia funkcji.
4.
Członkowie Parlamentu Europejskiego którzy, podczas wymienionego w artykule 5 okresu 5 lat, przyjmą funkcję określoną w ustępie 1, 2 i 3, zostaną zastąpieni zgodnie z artykułem 13.
Artykuł  8 10

 

Z zastrzeżeniem postanowień niniejszego Aktu procedura wyborcza w każdym Państwie Członkowskim podlega przepisom krajowym.

Te przepisy krajowe, które mogą ewentualnie uwzględniać szczególne warunki w Państwach Członkowskich, nie naruszają zasadniczo proporcjonalnego charakteru systemu wyborczego.

Artykuł  9 11

 

Nikt nie może głosować więcej niż jeden raz w danych wyborach członków Parlamentu Europejskiego.

Artykuł  10 12

 

1.
Wybory do Zgromadzenia 13  odbywają się w dniu i okresach wyznaczonych przez każde Państwo Członkowskie; we wszystkich Państwach Członkowskich odbywają się one w tym samym okresie rozpoczynającym się w czwartek rano i kończącym się w następującą po nim niedzielę.
2.
Państwa Członkowskie nie mogą urzędowo ogłosić wyników przed zakończeniem głosowania w Państwie Członkowskim, którego wyborcy głosują jako ostatni w okresie o którym mowa w ustępie 1.
3.
(skreślony).
Artykuł  11 14

 

1.
Rada, stanowiąc jednomyślnie, po konsultacji ze Zgromadzeniem 15 , wyznaczy okres wyborczy przeprowadzenia pierwszych wyborów.
2.
Następne wybory odbywają się w okresie odpowiadającym pierwszemu, w ostatnim roku pięcioletniego okresu, o którym mowa w artykule 5.

Jeżeli przeprowadzenie wyborów we Wspólnocie w tym okresie okaże się niemożliwe, Rada stanowiąc jednomyślnie, po konsultacji ze Zgromadzeniem 16 , wyznaczy, nie później niż rok przed końcem okresu pięciu lat, o którym mowa w artykule 5, inny okres wyborczy nie późniejszy niż dwa miesiące przed lub jeden miesiąc po okresie wyznaczonym zgodnie z poprzednim akapitem.

3.
Bez uszczerbku dla artykułu 139 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i artykułu 109 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, Zgromadzenie 17  zbiera się, bez konieczności zwoływania go, w pierwszy wtorek po upływie miesiąca od zakończenia okresu wyborczego.
4.
Kompetencje ustępującego Zgromadzenia 18  wygasają w momencie otwarcia pierwszego posiedzenia nowego Zgromadzenia 19 .
Artykuł  12 20

 

Parlament Europejski weryfikuje mandat członków Parlamentu Europejskiego. W tym celu odnotowuje rezultaty ogłoszone urzędowo przez Państwa Członkowskie i rozstrzyga spory, jakie mogą wyniknąć na tle postanowień niniejszego Aktu, inne aniżeli wynikające z przepisów krajowych, do których niniejszy Akt się odnosi.

Artykuł  13 21

 

1.
Wakat powstaje, gdy mandat członka Parlamentu wygasa w wyniku rezygnacji, śmierci lub utraty mandatu.
2.
Z zastrzeżeniem innych postanowień niniejszego Aktu każde Państwo Członkowskie ustanawia odpowiednie procedury w celu zapełnienia wakatu powstałego podczas okresu pięcioletniej kadencji, o którym mowa w artykule 5, na pozostałą część tego okresu.
3.
Gdy prawo Państwa Członkowskiego zawiera wyraźny przepis dotyczący utraty mandatu członka Parlamentu Europejskiego, mandat ten wygasa zgodnie z tym przepisem. Właściwe władze krajowe informują o tym Parlament Europejski.
4.
W przypadku wystąpienia wakatu w wyniku rezygnacji lub śmierci przewodniczący Parlamentu Europejskiego niezwłocznie informuje o tym właściwe władze danego Państwa Członkowskiego.
Artykuł  14 22

 

Jeśli konieczne będzie przyjęcie środków w celu wykonania niniejszego Aktu, Rada, stanowiąc jednomyślnie, na wniosek Zgromadzenia 23 , po konsultacji z Komisją, przyjmie takie środki, dołożywszy starań, aby osiągnąć porozumienie ze Zgromadzeniem 24  w ramach komitetu pojednawczego składającego się z Rady i przedstawicieli do Zgromadzenia 25 .

Artykuł  15 26

 

Niniejszy Akt sporządzony jest w językach angielskim, duńskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, irlandzkim, niderlandzkim, niemieckim, portugalskim, szwedzkim i włoskim, przy czym teksty we wszystkich tych językach są na równi autentyczne.

Załączniki I i II stanowią integralną część niniejszego Aktu

Artykuł  16

Postanowienia niniejszego Aktu wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w czasie którego złożona zostanie ostatnia z notyfikacji określonych w decyzji.

Sporządzono w Brukseli, dwudziestego września roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego szóstego.

[część wielojęzyczna]

Pour le royaume de Belgique, son représentant

Voor het Koninkrijk België, zijn Vertegenwoordiger

le ministre des affaires étrangéres du royaume de Belgique

De Minister van Buitenlandse Zaken van het Koninkrijk België

R. VAN ELSLANDE

For kongeriget Danmark, dets repräsentant

kongeriget Danmarks udenrigsökonomiminister

Ivar NĆRGAARD

Für die Bundesrepublik Deutschland, ihr Vertreter

Der Bundesminister des Auswärtigen der Bundesrepublik Deutschland

Hans-Dietrich GENSCHER

Pour la République française, son représentant

le ministre des affaires étrangéres de la République française

Louis DE GUIRINGAUD

For Ireland, its Representative

Thar ceann na hÉireann, a hIonadaí

The Minister for Foreign Affairs of Ireland

Aire Gnóthaí Eachtracha na hÉireann

Gearóid MAC GEARAILT

Per la Repubblica italiana, il suo rappresentante

il ministro degli Affari esteri della Repubblica italiana

Arnaldo FORLANI

Pour le grand-duché de Luxembourg, son représentant,

membre du gouvernement du grand-duché de Luxembourg

Jean HAMILIUS

Voor het Koninkrijk der Nederlanden, zijn Vertegenwoordiger

De Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken van het Koninkrijk der Nederlanden

L. J. BRINKHORST

For the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, their representative

The Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

A. CROSLAND

ZAŁĄCZNIK  I

  27  

Zjednoczone Królestwo stosuje postanowienia niniejszego Aktu jedynie w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa.

ZAŁĄCZNIK  II

  28  

Deklaracja w sprawie artykułu 14

W odniesieniu do procedury, której powinien przestrzegać komitet pojednawczy, uzgodniono, że zostanie ona oparta na przepisach ustępów 5, 6 i 7 procedury ustanowionej we wspólnej deklaracji Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji z 4 marca 1975 roku.1

________

1 Dz. U. nr C 89 z 22.4.1975, str. 1.

1 Tytuł zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
2 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
3 Art. 2:

- zmieniony przez art. 10 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Greckiej i dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/19) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej,

- zmieniony przez art. 10 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej,

- zmieniony przez art. 1 decyzji 93/81/Euratom, EWWiS, EWG z dnia 1 lutego 1993 r. (Dz.U.UE.L.93.33.15) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Zmiany nie zostały naniesione na tekst, gdyż przywoływany akt zmieniający nie został opublikowany w języku polskim w żadnym z dzienników urzędowych Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Zdaniem Wydawnictwa Prawniczego "Lex" zmiany wynikające z tegoż aktu zostały pochłonięte przez późniejsze akty zmieniające.

- zmieniony przez art. 11 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.04.90.864/29) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej,

- zmieniony przez art. 5 pkt 1 Traktatu z Amsterdamu zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej, traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie i niektóre związane z nimi akty (Dz.U.04.90.864/31) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej,

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

4 Art. 3 dodany i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 3 i art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
5 Art. 4 dodany i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 3 i art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
6 Art. 5 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 1 i 4 oraz art. 2 ust. 1 i 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
7 Art. 6 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 1 i 5 oraz art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
8 Art. 7 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 1 i 7 oraz art. 2 ust. 1 i 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
9 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 5 pkt 2 Traktatu z Amsterdamu zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej, traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie i niektóre związane z nimi akty (Dz.U.04.90.864/31) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
10 Art. 8:

- zmieniony przez art. 5 pkt 3 Traktatu z Amsterdamu zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej, traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie i niektóre związane z nimi akty (Dz.U.04.90.864/31) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej,

- zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 8 i art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

11 Art. 9 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
12 Art. 10 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 9 oraz art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
13 Obecnie: Parlament Europejski.
14 Art. 11 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 10 oraz art. 2 ust. 1 i 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
15 Obecnie: Parlament Europejski.
16 Obecnie: Parlament Europejski.
17 Obecnie: Parlament Europejski.
18 Obecnie: Parlament Europejski.
19 Obecnie: Parlament Europejski.
20 Art. 12:

- zmieniony przez art. 5 pkt 4 Traktatu z Amsterdamu zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej, traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie i niektóre związane z nimi akty (Dz.U.04.90.864/31) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej,

- zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 1 i 11 oraz art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

21 Art. 13:

- zmieniony przez art. 5 pkt 5 Traktatu z Amsterdamu zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej, traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie i niektóre związane z nimi akty (Dz.U.04.90.864/31) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej,

- zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 12 oraz art. 2 ust. 1 i 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

22 Art. 14 według numeracji ustalonej przez art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
23 Obecnie: Parlament Europejski.
24 Obecnie: Parlament Europejski.
25 Obecnie: Parlament Europejski.
26 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 14 oraz art. 2 ust. 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
27 Załącznik I według numeracji ustalonej przez art. 2 ust. 1 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
28 Załącznik II zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 16 oraz art. 2 ust. 1 i 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.90.864/10

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Akt dotyczący wyboru członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich. Bruksela.1976.09.20.
Data aktu: 20/09/1976
Data ogłoszenia: 30/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004