Udzielanie kredytu na warunkach preferencyjnych dla gmin górniczych na finansowanie inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 9 kwietnia 2004 r.
w sprawie udzielania kredytu na warunkach preferencyjnych dla gmin górniczych na finansowanie inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gminie górniczej kredytu na warunkach preferencyjnych, na finansowanie inwestycji wspierającej tworzenie nowych miejsc pracy, zwanego dalej "kredytem", oraz jego spłacania, a także stosowania karencji i umarzania kredytu;
2)
warunki i tryb rozliczeń z tytułu dopłat do kredytów;
3)
zasady zawarcia umowy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego, zwanym dalej "Bankiem", a ministrem właściwym do spraw gospodarki.
§  2.
Kredyt może być udzielony gminie górniczej, jeżeli:
1)
przedstawi ona ministrowi właściwemu do spraw gospodarki plan inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy na terenie gminy górniczej, zatwierdzony przez jej radę, z podziałem na zadania, które mają być finansowane ze środków własnych gminy, oraz zadania, dla których realizacji niezbędne będzie pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania, uwzględniający inwestycję określoną we wniosku kredytowym;
2)
zapewni ona zabezpieczenie spłaty kredytu wraz z odsetkami.
§  3.
1.
Kredyt może być udzielony przez Bank do wysokości 80 % wartości kosztorysowej inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1, jednak w kwocie nie wyższej niż 5 mln zł, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Gmina zapewni sfinansowanie ze środków własnych co najmniej 20 % wartości kosztorysowej inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1.
3.
Na wniosek gminy górniczej, która zapewni udział środków własnych w sfinansowaniu inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1, w wysokości 35 % jej wartości kosztorysowej, po uzyskaniu pozytywnej opinii Banku, minister właściwy do spraw gospodarki może wyrazić zgodę na udzielenie kredytu do wysokości 10 mln zł.
§  4.
Stopa oprocentowania kredytu jest zmienna i jest ustalana w stosunku rocznym w wysokości 70 % stopy redyskonta weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej.
§  5.
1.
Kredyt jest udzielany na wniosek gminy górniczej składany w Banku.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
plan inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy na terenie gminy górniczej, pozytywnie zaopiniowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki, uwzględniający inwestycję określoną we wniosku;
2)
opinię właściwej regionalnej izby obrachunkowej stwierdzającą zdolność gminy ubiegającej się o kredyt, do jego spłaty, zgodnie z art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577, z późn. zm.2));
3)
informacje o zakresie rzeczowym inwestycji i jej efektach dla tworzenia nowych miejsc pracy;
4)
zbiorcze zestawienie kosztów inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1;
5)
harmonogram realizacji inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1;
6)
inne dokumenty wymagane przez Bank.
3.
Bank w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o udzielenie kredytu dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym. Wniosek spełniający wymogi formalne, o których mowa w ust. 2, podlega rejestracji w Banku z dniem jego wpływu.
4.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa w ust. 2, Bank wzywa gminę górniczą do jego uzupełnienia w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania; wniosek taki podlega rejestracji z dniem jego uzupełnienia. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
§  6.
1.
Wnioski podlegają ocenie Banku, według kolejności ich zarejestrowania, w zakresie:
1)
spełnienia warunków, o których mowa w § 2 oraz w § 3 ust. 2 albo 3;
2)
zdolności gminy do spłaty kredytu wraz z odsetkami, uwzględniając opinię, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2.
2.
W terminie 30 dni od dnia zarejestrowania wniosku Bank na podstawie oceny, o której mowa w ust. 1, podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu i określa, z uwzględnieniem ust. 4 oraz § 3, § 4 i § 7 ust. 2-4, warunki jego uruchomienia i spłaty bądź odmawia udzielenia kredytu. O odmowie udzielenia kredytu i jej przyczynach Bank niezwłocznie powiadamia gminę górniczą.
3.
Uruchomienie kredytu następuje po udokumentowaniu zaangażowania środków własnych gminy górniczej, o których mowa w § 3 ust. 2 albo 3.
4.
W przypadku gdy uruchamianie kredytu następuje sukcesywnie, przed uruchomieniem każdej transzy, dopuszcza się wnoszenie wkładu własnego gminy górniczej w wysokości proporcjonalnej do wysokości transzy.
§  7.
1.
Umowa kredytu określa w szczególności:
1)
warunki uruchomienia i spłaty kredytu;
2)
termin jego spłaty;
3)
warunki stosowania karencji i umorzenia części kredytu.
2.
Kredyt jest spłacany w ratach miesięcznych.
3.
Na wniosek gminy górniczej Bank może odroczyć spłatę kredytu (karencja) na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia uruchomienia kredytu.
4.
Odsetki naliczone za okres, o którym mowa w ust. 3, są dopisywane do stanu zadłużenia na ostatni dzień każdego miesiąca.
5.
Po zrealizowaniu 50 % wartości kosztorysowej inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1, gmina górnicza zawiadamia o tym ministra właściwego do spraw gospodarki.
6.
Minister właściwy do spraw gospodarki, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 5, ocenia stopień realizacji inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1.
7.
O wyniku oceny, o której mowa w ust. 6, minister właściwy do spraw gospodarki powiadamia niezwłocznie gminę górniczą oraz Bank.
§  8.
Na wniosek gminy górniczej, na podstawie pozytywnej oceny, o której mowa w § 7 ust. 6, Bank może umorzyć 10 % przyznanego kredytu.
§  9.
Bank przesyła ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminach ustalonych w umowie, o której mowa w § 11:
1)
miesięczne rozliczenia z tytułu:
a)
kwot dopłat do oprocentowania kredytu,
b)
podlegających zwrotowi do budżetu państwa zrealizowanych dopłat do oprocentowania oraz umorzonych kwot kredytów wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem,
c)
kwot umorzenia części kredytu;
2)
kwartalne informacje o stanie zadłużenia gmin górniczych z tytułu udzielonych kredytów.
§  10.
W przypadku zwrotu kredytu wykorzystanego przez gminę górniczą niezgodnie z przeznaczeniem, kwota stanowiąca równowartość zrealizowanych dopłat do oprocentowania, o których mowa w § 12 ust. 1, od zwróconej kwoty kredytu lub równowartość umorzonej kwoty kredytu, o której mowa w § 8, podlega niezwłocznemu przekazaniu do budżetu państwa wraz z odsetkami na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.3)).
§  11.
1.
Umowa między ministrem właściwym do spraw gospodarki a Bankiem jest zawierana na okres do dnia 31 grudnia 2006 r., z uwzględnieniem ust. 2.
2.
Kwotę środków przeznaczonych w danym roku na dopłaty do oprocentowania i umorzenia, należne Bankowi z tytułu kredytów udzielonych w danym roku i w latach poprzednich oraz wynagrodzenie Banku z tytułu czynności związanych z realizacją dopłat, umorzeń i zwrotu środków, ustala się corocznie w formie aneksu do umowy, o której mowa w ust. 1.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna być zawarta w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  12.
1.
Do dnia 31 grudnia 2006 r. ze środków budżetu państwa są pokrywane należności Banku z tytułu:
1)
dopłat do oprocentowania kredytu;
2)
umorzeń, o których mowa w § 8;
3)
wynagrodzenia Banku, o którym mowa w § 11 ust. 2.
2.
Kwota dopłat, o których mowa w ust. 1, odpowiada części oprocentowania należnego Bankowi, stanowiącej różnicę pomiędzy stopą redyskonta weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski, ustalaną przez Radę Polityki Pieniężnej, a stopą oprocentowania kredytu określoną w § 4.
3.
Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje Bankowi środki na pokrycie należności z tytułu, o którym mowa w ust. 1, w terminach określonych w umowie, o której mowa w § 11 ust. 1.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 149, poz. 1454.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594, Nr 96, poz. 874, Nr 166, poz. 1611 i Nr 189, poz. 1851 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.84.778

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie kredytu na warunkach preferencyjnych dla gmin górniczych na finansowanie inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy.
Data aktu: 09/04/2004
Data ogłoszenia: 27/04/2004
Data wejścia w życie: 12/05/2004