Egzamin uzupełniający dla agentów celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 9 kwietnia 2004 r.
w sprawie egzaminu uzupełniającego dla agentów celnych

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i sposób przeprowadzenia egzaminu uzupełniającego dla agentów celnych, zwanego dalej "egzaminem", oraz wysokość opłat egzaminacyjnych przeznaczonych na pokrycie kosztów działalności i wynagrodzenia członków Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przepisami prawa celnego, zwanej dalej "Komisją".
§  2.
1.
Egzamin odbywa się w terminie i miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego Komisji; informacje o egzaminie podaje się do wiadomości w drodze ogłoszenia w siedzibach izb celnych, nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu.
2.
Wniosek o przystąpienie do egzaminu składa się do Komisji; do wniosku należy dołączyć uwierzytelnioną kopię decyzji o wpisie na listę agentów celnych.
§  3.
1.
Egzamin przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających i zapewniających samodzielną pracę osób, które do niego przystąpiły.
2.
Przed rozpoczęciem egzaminu osoba do niego przystępująca jest obowiązana okazać dokument potwierdzający tożsamość.
3.
Przewodniczący oraz członkowie Komisji sprawują nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu.
4.
W czasie składania egzaminu osoba, która do niego przystąpiła, może opuścić salę po uzyskaniu zgody osoby sprawującej nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu; przed opuszczeniem sali osoba ta przekazuje pracę członkowi Komisji.
5.
Przewodniczący Komisji może wykluczyć z egzaminu osobę, która podczas jego trwania korzysta z cudzej pomocy, posługuje się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi, pomaga innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób rażąco zakłóca przebieg egzaminu.
6.
Wykluczenie zostaje stwierdzone protokołem podpisanym przez przewodniczącego i członków Komisji.
7.
Przewodniczący Komisji jest obowiązany poinformować osoby przystępujące do egzaminu o przepisach ust. 4-6.
8.
Obsługę administracyjną Komisji zapewnia sekretarz.
§  4.
1.
Egzamin składa się z dwóch części.
2.
Pierwsza część egzaminu jest przeprowadzana w formie testu.
3.
Test składa się z 50 pytań i obejmuje tematykę z zakresu przepisów dotyczących podatku akcyzowego, niezbędną do prawidłowego wykonywania czynności określonych dla agentów celnych, w szczególności:
1)
sposobu obliczania podatku akcyzowego;
2)
obrotu wyrobami akcyzowymi;
3)
zwolnień;
4)
zabezpieczeń akcyzowych;
5)
przepisów prawa podatkowego, stosowanych w zakresie podatku akcyzowego;
6)
kontroli podatkowej;
7)
zasad wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.
4.
Pierwsza część egzaminu trwa nie dłużej niż 75 minut.
5.
Ocenę pozytywną z testu otrzymuje osoba, która prawidłowo odpowie na co najmniej 40 pytań.
6.
W razie negatywnej oceny z pierwszej części egzaminu osoba egzaminowana nie jest dopuszczana do drugiej części egzaminu.
7.
Druga część egzaminu polega na wypełnieniu:
1)
administracyjnego dokumentu towarzyszącego i uproszczonego dokumentu towarzyszącego;
2)
deklaracji podatkowych i innych dokumentów związanych z podatkiem akcyzowym.
8.
Druga część egzaminu trwa nie dłużej niż 90 minut.
9.
Ocenę pozytywną z drugiej części egzaminu otrzymuje osoba, która wypełniła dokumenty w sposób zgodny z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i należycie chroniący interesy Skarbu Państwa i podmiotu gospodarczego.
§  5.
1.
W przypadku negatywnej oceny z pierwszej części egzaminu ponowne do niego przystąpienie jest możliwe nie wcześniej niż po upływie 2 miesięcy od dnia poprzedniego egzaminu.
2.
Osoba, która uzyskała ocenę negatywną z drugiej części egzaminu, może ponownie przystąpić do zdawania tej części egzaminu po złożeniu wniosku w tej sprawie do przewodniczącego Komisji.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien być złożony nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia uzyskania negatywnej oceny z drugiej części egzaminu.
4.
W przypadku uzyskania ponownie oceny negatywnej z drugiej części egzaminu egzamin powinien być powtórzony w całości; przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  6.
Prace egzaminacyjne są udostępniane do wglądu na żądanie osoby, która przystąpiła do egzaminu.
§  7.
Złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym jest potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez Przewodniczącego Komisji lub osobę przez niego upoważnioną.
§  8.
1.
Opłatę egzaminacyjną ustala się w wysokości 20 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z kwartału poprzedzającego kwartał, w którym został złożony wniosek o przystąpienie do egzaminu, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Opłatę egzaminacyjną, o której mowa w ust. 1, przeznacza się na:
1)
obsługę administracyjną egzaminów - w wysokości 20 % opłaty;
2)
wynagrodzenie przewodniczącego, członków i sekretarza Komisji - w wysokości 80 % opłaty.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.82.748

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzamin uzupełniający dla agentów celnych.
Data aktu: 09/04/2004
Data ogłoszenia: 26/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004