Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym Agencją Mienia Wojskowego i Wojskową Agencją Mieszkaniową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 marca 2004 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym Agencją Mienia Wojskowego i Wojskową Agencją Mieszkaniową

Na podstawie art. 10 ust. 9 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. Nr 26, poz. 306, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady przyznawania nagrody rocznej osobom, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zwanej dalej "ustawą", zatrudnionym w Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej;
2)
tryb przyznawania nagrody rocznej;
3)
wzór wniosku o przyznanie nagrody rocznej.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
podmiot - Agencję Mienia Wojskowego i Wojskową Agencję Mieszkaniową;
2)
uprawniony - osobę, o której mowa w § 1 pkt 1;
3)
rok obrotowy - rok obrotowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.2)) poprzedzający rok, w którym przyznaje się nagrodę roczną.
§  3.
1.
Nagrodę roczną można przyznać uprawnionemu, uwzględniając stopień i terminowość realizacji zadań na niego nałożonych, jeżeli podmiot:
1)
poprawił wyniki finansowe w szczególności przez wzrost zysku netto, zmniejszenie straty netto, zwiększenie rentowności obrotu netto, obniżenie poziomu kosztów działalności lub poprawę płynności finansowej;
2)
efektywnie wdrażał plany restrukturyzacji lub rozwoju;
3)
terminowo regulował zobowiązania o charakterze publicznoprawnym;
4)
nie przekroczył maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w ustawie z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 2, z późn. zm.3)), z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 3a tej ustawy;
5)
uzyskał zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy lub sprawozdania z wykonania planu finansowego.
2.
Warunki, o których mowa w ust. 1, stosuje się z uwzględnieniem zadań i celów statutowych podmiotu.
3.
Nagroda roczna może być przyznana uprawnionemu, który zajmował swoje stanowisko przez cały rok obrotowy i w tym okresie nie naruszył swoich obowiązków w sposób powodujący wymierzenie kary z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracowników, kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych lub kary dyscyplinarnej albo z którym nie rozwiązano umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy lub nie rozwiązano umowy o zarządzanie, albo którego nie odwołano z zajmowanego stanowiska z przyczyn stanowiących podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
4.
W przypadku zmiany formy organizacyjno-prawnej podmiotu wypłata nagrody rocznej za zakończony rok obrotowy może nastąpić, o ile uprawniony zajmował stanowisko zarówno przed, jak i po zmianie formy organizacyjno-prawnej tego podmiotu, która nastąpiła w ciągu roku obrotowego.
§  4.
1.
Nagroda roczna przyznawana jest na wniosek o przyznanie nagrody rocznej, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Do wniosku należy dołączy:
1)
sprawozdanie finansowe podmiotu za dany rok obrotowy oraz za rok poprzedzający rok obrotowy lub sprawozdanie z wykonania planu finansowego i dokumenty stwierdzające zatwierdzenie tych sprawozdań, jeżeli organ właściwy do przyznania nagrody rocznej ich nie posiada;
2)
oświadczenie rady nadzorczej o terminowym regulowaniu przez podmiot zobowiązań o charakterze publicznoprawnym oraz o nieprzekroczeniu przez podmiot maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4;
3)
uchwałę rady nadzorczej o wystąpieniu z wnioskiem o przyznanie nagrody rocznej uprawnionemu.
§  5.
1.
Z wnioskiem o przyznanie nagrody rocznej uprawnionemu rada nadzorcza występuje w terminie trzech miesięcy od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy lub sprawozdania z wykonania planu finansowego.
2.
Rozpatrzenie wniosku, o którym mowa w ust. 1, następuje w terminie dwóch miesięcy od dnia jego złożenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 154, poz. 1799, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 60, poz. 535 i Nr 180, poz. 1759.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535, Nr 124, poz. 1152, Nr 139, poz. 1324 i Nr 229, poz. 2276.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1995 r. Nr 43, poz. 221, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 162, poz. 1112, z 2001 r. Nr 5, poz. 45 i Nr 100, poz. 1080, z 2003 r. Nr 6, poz. 63 oraz z 2004 r. Nr 26, poz. 226.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Wniosek o przyznanie nagrody rocznej za rok ......

......................... ...................

(nazwa i siedziba podmiotu (miejscowość, data)

wnioskującego)

...........................

(organ wnioskujący)

...................

...................

(adresat wniosku)

1. Imię (imiona) i nazwisko uprawnionego ...................

2. Stanowisko zajmowane przez uprawnionego .................

3. Data objęcia przez uprawnionego zajmowanego stanowiska ..

...........

4. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia uprawnionego ........

5. Proponowana wysokość nagrody rocznej ....................

6. Uzasadnienie wniosku z uwzględnieniem warunków

określonych w art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 3 marca 2000

r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami

prawnymi (Dz. U. Nr 26, poz. 306, z późn. zm.) i § 3

rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 marca

2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu

przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym Agencją

Mienia Wojskowego i Wojskową Agencją Mieszkaniową (Dz. U.

Nr 50, poz. 486)

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

7. Opis wpływu wypłaty nagrody rocznej na sytuację finansową

podmiotu

.........................................................

.........................................................

8. Załączniki do wniosku:

1) sprawozdanie finansowe podmiotu za dany rok obrotowy

oraz za rok poprzedzający rok obrotowy lub

sprawozdanie z wykonania planu finansowego oraz

dokumenty stwierdzające zatwierdzenie tych sprawozdań,

jeżeli organ właściwy do przyznania nagrody rocznej

ich nie posiada*);

2) oświadczenie rady nadzorczej o terminowym regulowaniu

przez podmiot zobowiązań o charakterze

publicznoprawnym oraz o nieprzekroczeniu przez podmiot

maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego

miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 3 ust. 1

pkt 4 rozporządzenia;

3) uchwałę rady nadzorczej o przyznanie nagrody rocznej

uprawnionemu.

.............................

.............................

(stanowisko i czytelny podpis

osoby reprezentującej organ

występujący z wnioskiem)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.50.486

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym Agencją Mienia Wojskowego i Wojskową Agencją Mieszkaniową.
Data aktu: 19/03/2004
Data ogłoszenia: 29/03/2004
Data wejścia w życie: 13/04/2004